Προς το περιεχόμενο

LENOVO IDEAPAD M490S (14'', dual core, 4gb ram, 500gb hdd, nvidia 710m) 319ευρω


xristoforos89

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σε εμενα αυτη τη στιγμη δεν τριζει τιποτα. Το λαπτοπ που προτεινεις ειναι μεγαλυτερο και ακριβοτερο, αναλογως τι θες.

 

Ηθελα να πω την θυρα vga. Με τα γραφικα ολα καλα. Εχω βαλει ολα τα drivers. Στην lenovo και στην dell εχω συναντησει το εξης απλο: Να μπαινεις στο site τους να βρισκεις το μοντελο σου και απλα να εχουν τους drivers.

νομιζω οτι παντου σε ολες τις εταιρες ετσι γινεται..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 54
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

24qlr4m.png

 

Η μπαταρια κραταει 2,5 ωρες πραγματικα, δεν εχει vga οπως εγραφε στο eshop.

Πολυ καλη ποιοτητα κατασκευης. Εβαλα windows 8, βρηκε ολα τα drivers μονο του. Με δυσκολευει λιγο το touchpad αλλα νομιζω ειναι θεμα συνηθειας, ειναι ιδιο σχεδον με αυτο που εχουν τα hp. Εχει fingerprint sensor. Νομιζω ειναι πολυ καλο για τα λεφτα του. 

υποψην οτι τα 8 βγαζουν παντα υψηλοτερη βαθμολογια απ οτι τα 7 στην αξιολογιση των windows

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το παρελαβα κι εγω χτες. Αρκετα καλη κατασκευή, ομορφο πληκτρολογιο και το touchpad ψιλοβολευει (προσωπικα παντα χρησιμοποιουσα εξωτερικο Mouse οποτε δε με νοιαζει τοσο). Έχω την εντύπωση πως η οθόνη είναι mat παρολο που δεν ειχα διαβασει κατι τετοιο .

Processor 5,7
Memory   5.5
Graphics aero 4.6
Gaming graphics 6.6
HDD 5.9

αυτα μου βγαζει εμενα . Δεν ειχα καποιο θεμα με καποιο installation παρα μονο για τους οδηγους wifi intelpro που τους κατεβασα τελικα απο το site της intel. Δεν ειχε καποιο cd μεσα. Αν το εχει και καποιος αλλος ας επιβεβαιωσει πως η οθονη ειναι ΜΑΤ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για καντε κανα review ρε παιδια εσεις που το πηρατε κυριως στην αποδοση ετσι να δωσετε μια ιδεα.

 

To νεο newsletter εχει ψοφια πραγματα οποτε σε 14αρι ειναι μονοδρομος πλεον

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σημερα το απασχολησα για κανα 6ωρο, ζεσταθηκε λιγο καθως επαιξα αρκετα league of legends , ειχα στο 95% του χρονου μου full fps (καρφωμενο στο 60) και πολυ πολυ σπανια μικρα spikes με τα περισσοτερα settings στο high. Ειναι αρκετα ελαφρυ και το λαπτοπ και ο φορτιστης με συνολικο βαρος περιπου 2.3kg. Η οθονη του ειναι αρκετα ομορφη και ζωντανη, ματ οπως προαναφερθηκε και ειναι αρκετα συμπαγες και αθορυβο. Εχει λιγο μεγαλο touchpad αλλα συνηθίζεται ευκολα ενω το πληκτρολογιο του προσωπικα μου αρεσε πολυ με μικρό μειον το γεγονος οτι δεν εχει numpad. Μικρό προβλημα η ελλειψη vga out που καλυπτεται μερικως με hdmi. Η καρτα γραφικων αρκετα descent. Ευκολο setup των windows απο usb , τα drivers ειναι λιγο μανικι γιατι πρεπει να τα κατεβασεις απο το site της lenovo ενα - ενα και να τα εγκαταστησεις ενα ενα . Η απουσια dvd-rom με αφηνει προσωπικα παγερα αδιαφορο. Απο design ειναι απλό , δεν θυμίζει ακριβό λαπτοπ αλλα ουτε και φτηνιαρικο. Για μενα ιδανικο μέγεθος οθόνης για κουβαλημα περα δωθε χωρις ομως να κουραζει μετα απο πολύωρη χρηση . Μπαταρία δεν δοκιμασα ακομα γιατι το ειχα στην πριζα οποτε την ειχα βγαλει. HD βιντεο stream στο youtube δεν μασησε καθολου και γενικα με το Multitasking που του εκανα (κατι σελιδες απο εδω , ενα lol να τρεχει , κανα δυο word/excel ) . Αρκετά αθόρυβο , ακούγεται λιγακι ο σκληρος να νιαουριζει . Θύρες λίγες αλλά τις βασικές της καλύπτει. Για μένα η τιμή του στα 319 ευρώ συνδυαστικά με την 14αρα ματ οθόνη και το μικρό βαρος ειναι παρα παρα πολυ καλή και για δουλειά γραφείου αλλά και για ελαφρύ gaming, home media player(με ενα Hdmi παει καρφι στην οθόνη) . Ο επεξεργαστής δεν είναι σιγουρα κλάσης i3 αλλά για τις παραπάνω ανάγκες πιστευω θα σε καλυψει . Επίσης τα 4gb ram  ειναι αρκετά σε πρώτη φάση και αν δεν κανω και λαθος επεκτεινεται μεχρι και 8. Αυτά τα λίγα μπορώ να σκεφτώ τώρα καθώς ειμαι και λιγο κουρασμενος απο τη δουλεια. Αν θέλει καποιος περαιτέρω πληροφορίες ας ρωτήσει :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εισαι ωραιος,με καλυψες πληρως.

 

Οταν μπορεσεις πες μας κ για την  μπαταρια  αν κ δεν νομιζω να χουμε θεματα.

 

 

Με βλεπω τελικα να το κανω παραγγελια Παρασκευη κ αν τυχει κ μπει κατι καλο στο crazy sundays το πολυ πολυ το ακυρωνω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και ναι πραγματι δευτερη μερα χρησης το λαπτοπ βαρεσε σκληρο....Το πηγα στο eshop για επισκευη και μου ειπαν οτι θα αλλαχτει ο σκληρος αν πραγματι φταιει αυτο αλλιως θα προβουν σε αντικατασταση....ξεκινησαμε.....Κατάστημα Μενιδιου 4 Ιουλιου 2013

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πηρα αλλα δεν προσεξα καν οτι δεν εχει dvd-drive.. Μπορει καποιος να μου πει τα βηματα για το εν λογο λαπτοπ; Θενξ

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις το αγόρασα και έστησα Windows 7 ultimate 64bit.  το θέμα είναι οτι δεν αναγνώρισε τίποτα απο συσκευές εκτός απο οδηγό οθόνης και μάλιστα intel και όχι Nvidia  οποτε μπήκα στη διαδικασία να κατεβάσω ότι driver παρέχει στη σελίδα υποστήριξης και να τους βάλω με τη σειρά (άφησα έξω της καρτας γραφικών)  κι ένώ μπήκαν όλοι οι drivers ακόμη δεν έχω ασύρματο 
μήπως ξέρει κανείς ποιο είνάι το chip για το συγκεκριμένο μηχάνημα ? 490s (20214) στη σελίδα έχει τους εξής και τους δοκίμασα όλους χωρίς αποτέλεσμα

 

Broadcom 43142 Wireless LAN Adapter Software for Windows 7

Broadcom Wireless LAN Adapter Software for Windows 7

Intel PROSet/Wireless Wifi Software for Windows 7 (γι αυτον δείχνει σπασμένο λινκ οταν βάλεις φιλτρο win7 η αλλα τον κατέβασα απ τη σελίδα  All )

Realtek Wireless LAN Adapter Software for Windows 7

δυό συσκευες ειναι ακομη αγνώστου ταυτότητας και δεν βρίσκει οδηγούς  Α) ελεγκτής βιντεο 3D  B) ελεγκτής δικτίου
οπότε δεν είναι πρόβλημα hardware υποθέτω αλλα βλακείας δικής μου ή έλειψη ολοκλήρωμένης υποστήριξης (να αναγνωρίζει αυτόματα με ενα utility τα chips και να βάζει τους κατάληλους drivers  χωρίς να σπαμε το κεφάλι μας αν ειναι intel  realtek η broadcom

παρακαλώ αν σε καποιον δουλεψε αμέσως να μου πει ποιους να απεγκαταστήσω και ποιον να κρατήσω για να δουλεψει

ευχαριστώ



Το πηρα αλλα δεν προσεξα καν οτι δεν εχει dvd-drive.. Μπορει καποιος να μου πει τα βηματα για το εν λογο λαπτοπ; Θενξ

Sent from my iPhone using Insomnia

εγκατάσταση μπορεις να κανεις έυκολα με καποια συσκευή USB η  dvd ROM η καποιον σκληρό δίσκο η στικάκι επιλέγοντας στην εκκινηση f12 θα σου βγάλει επιλογή απο που θελεις να κανει Βοοt  .. έτσι θα βάλεις και drivers  σε περίπτωση που δεν αναγνωρίσει τον ethernet kai wifi controler

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις το αγόρασα και έστησα Windows 7 ultimate 64bit.  το θέμα είναι οτι δεν αναγνώρισε τίποτα απο συσκευές εκτός απο οδηγό οθόνης και μάλιστα intel και όχι Nvidia  οποτε μπήκα στη διαδικασία να κατεβάσω ότι driver παρέχει στη σελίδα υποστήριξης και να τους βάλω με τη σειρά (άφησα έξω της καρτας γραφικών)  κι ένώ μπήκαν όλοι οι drivers ακόμη δεν έχω ασύρματο 

μήπως ξέρει κανείς ποιο είνάι το chip για το συγκεκριμένο μηχάνημα ? 490s (20214) στη σελίδα έχει τους εξής και τους δοκίμασα όλους χωρίς αποτέλεσμα

 

Broadcom 43142 Wireless LAN Adapter Software for Windows 7

Broadcom Wireless LAN Adapter Software for Windows 7

Intel PROSet/Wireless Wifi Software for Windows 7 (γι αυτον δείχνει σπασμένο λινκ οταν βάλεις φιλτρο win7 η αλλα τον κατέβασα απ τη σελίδα  All )

Realtek Wireless LAN Adapter Software for Windows 7

 

Το φορητό φοράει Intel 2230 Wireless-N chipset. Πρέπει να κατεβάσεις τους drivers από εδώ http://downloadmirror.intel.com/22784/eng/Wireless_15.8.0_Ds64.exe για Windows 7 x64 μια και όντως στο site της Lenovo είναι σπασμένο το link.

 

Επίσης πρέπει να κάνεις εγκατάσταση το πακέτο NVIDIA Optimus (αυτό με όνομα had909ww.exe) για να ενεργοποιήσεις την NVIDIA κάρτα και να φύγει ή άγνωστη συσκευή αλλά και να έχεις 300% καλύτερα γραφικά σε 3D mode.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...