Προς το περιεχόμενο

Αδυναμία εκκίνησης απο δισκο sata


spyros87

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Διαθέτω την παρακάτω μητρική.

http://www.asus.com/Motherboards/P5VVM_DH/#overview

 

Ειχα 3 σκληρους δίσκους, 2 σε συνδεση IDE (ο ένας ηταν παλιος και πολυ μικρος σε χωρητικοτητα και ειχα εγκατεστημενα μονο τα Windows7) και ενα μεγαλο με συνδεση SATA χωρις λειτουργικο. 

 

Με τον καιρο χάλασαν και οι τρεις. (?!)

Αγορασα εναν 500GB sata 3 στον οποιο εγκατεστησα τα windows 7, τοποθετοντας τον σε πισι φιλου, διοτι το δικο μου δεν εχει cd-drive για να τρεξω την εγκατασταση. Στο πισι του φιλου μου λειτουργουσαν ολα κανονικα.

 

Το προβλημα μου τωρα ειναι οτι ενω ο σκληρος διαβαζεται απο τον υπολογιστη μου (οταν ανοιγει και ψαχνει τους δισκους τον βλεπει και τον εμφανιζει με γαλαζια γραμματα) το πισι εξακολουθει να μου ζητα να βαλω το system disk (?) για να κανει boot. Με αλλα λογια δεν τον αναγνωριζει ως δισκο με λειτουργικο και μαλλον ζηταει τον παλιο (IDE συνδεση). 

 

Εχω τσεκαρει το boot device priority απο το bios.Δεν εχει επιλογη για τον sata δισκο, εχει γενικα "απο τον σκληρο δισκο". (να σημειωσω οτι οταν καποτε ειχα βαλει dvd-drive στη θυρα αυτη, εμφανιζονταν στις επιλογες του boot priority η συγκεκριμενη συσκευη, ξεχωριστα απο την γενικοτερη επιλογη cd-drive που αναφερεται προφανως σε drive με IDE συνδεση.) Μπορει η συγκεκριμενη μητρικη μια που ειναι παλια, να μην κανει boot απο συσκευες συνδεδεμενες στη θυρα sata? Δεν το θεωρω και πολυ πιθανο. καμια ιδεα τι μπορει να φταιει και τι θα μπορουσα να κανω; (εκτός απο το να παρω νεα μητρική, το σκεφτηκα αλλα δεν με παιρνει :P )

 

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που ξέρω είναι πως αν το cd των windows είναι ΟΕΜ θα έχεις πρόβλημα με την εκκίνηση. Αν δεν είναι ΟΕΜ το λειτουργικό θα εγκαταστήσει τους drivers των συσκευών του υπολογιστή του φίλου σου. Οπότε αν καταφέρει να ξεκινήσει ο υπλογιστής σου (χωρίς μπλε οθόνη) θα χρειαστεί πάλι να κάνεις upgrade με κάποιο cd των windows 7 για να διορθωθούν οι drivers.

Γιατί δεν κάνεις εγκατάσταση των windows από usb stick?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πράγματι πρέπει να ναι ΟΕΜ! Σκοπεύω σήμερα να βάλω τη σιντιερα του στο πισί μου μήπως φταίει ότι δεν έγινε στο δικό μου πισι η εγκατάσταση!(αυτό που λες κ εσυ δηλαδή με για τους οδηγούς, απλά δεν ήξερα να το εξηγήσω. Η μητρική δεν υποστηρίζει εγκατάσταση από usb :( thanks για τη βοηθεια! Ελπιζω να ναι αυτο και να μην με παιδεψει αλλο :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υπαρχει και το επισημο προγραμμα της microsoft,πολυ ποιο ευχρηστο

Αυτό φτιάχνει το usb, δεν δίνει την δυνατότητα σε μια μητρική να κάνει εκκίνηση από usb όταν αυτή δεν την έχει.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απλά πάρε ένα dvd-rom,τοποθέτησε το στον υπολογιστή σου,βάλε και τον δίσκο και πέρνα του windows από την αρχή.είναι πολύ απλό.πως να δουλέψει το μηχάνημα σου όταν του έχεις περάσει windows από άλλο υπολογιστή?τόσο σκέψη θέλει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απλά πάρε ένα dvd-rom,τοποθέτησε το στον υπολογιστή σου,βάλε και τον δίσκο και πέρνα του windows από την αρχή.είναι πολύ απλό.πως να δουλέψει το μηχάνημα σου όταν του έχεις περάσει windows από άλλο υπολογιστή?τόσο σκέψη θέλει?

Καλό είναι να πριν απαντήσουμε να διαβάζουμε τι γράφουν οι παραπάνω. Και δεύτερον δεν γεννήθηκαν όλοι σε αυτόν τον κόσμο γνωρίζοντάς τα όλα, όπως εσύ προφανώς αν κρίνω από την απάντησή σου. Αν επιθυμείς να βοηθήσεις κάποιον κάνε το χωρίς απαντήσεις τύπου "τόσο σκέψη θέλει?" Δεν είναι ευγενικό - αν ξέρεις τι σημαίνει η λέξη.

 

Φιλικά

Ντανιέλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ντανιέλ δεν ήρθα εγώ να το παίξω ο έξυπνος.απλώς λέω τον τρόπο που πρέπει να ακολουθήσει ο φίλος.πάντα διαβάζω όλη τη συνομιλία και μετά απαντάω όπως και έκανα.εσείς το μπερδέψατε το παιδί με την χρήση του usb ενώ η λύση είναι αυτή που ανέφερα παραπάνω.το ''τόση σκέψη θέλει'' δεν πάει μόνο στον φίλο.σε όλους αναφέρομαι και δεν το λέω με κακό σκοπό, ούτε να μειώσω κανέναν.απλώς μερικές φορές κάνουμε τα εύκολα δύσκολα χωρίς νόημα.

Αν κάποιος παρεξηγήθηκε από την φράση μου του ζητώ συγνώμη

Φιλικά, Δήμος 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπόν .. αν το θέμα ήταν ότι έκανες εγκατάσταση σε άλλο υπολογιστή, θα σου έβγαζε μπλου σκρην ή σε κάθε περίπτωση θα προσπαθούσε να ξεκινήσει τα windows και θα κόλαγε. το δικό σου πρόβλημα το έχω κι εγώ ότνα βάζω ιντε και σατα κι εξαρτάται από τις ρυθμίσεις του βιος για το αν θα θα δει πρώτα τους ide δίσκους ή πρώτα τους sata ... εγώ το πρόβλημα το λ΄νω με ψάξιμο του bios καθε φορά και δεν θα ήθελα να σου δώσω μια συμβουλή γιατί ίσως δεν είμαι και ο πλέον κατάλληλος. Σε κάθε περίπτωση όμως πρέπει να γράψεις το μοντέλλο της μητρική για να σου πει κάποιος περισσότερα



άκυρο δεν βιάστικα και δεν ειδα οτι το έγραψες ... μοιάζει και με την δικη μου ... όταν πας bios θα κοιτάξεις τις πρώτες καρτέλλες όχι εκεί που λέει Βοοτ μάλλον στο main και ψάχτο ειδικότερα δες εδώ http://www.google.gr/imgres?start=224&sa=X&biw=1280&bih=923&tbm=isch&tbnid=2iD-ptlb6Y8VUM:&imgrefurl=http://vip.asus.com/forum/view.aspx%3Fboard_id%3D1%26model%3DP5QD%2520Turbo%26id%3D20130321212633522%26page%3D1%26SLanguage%3Den-us&docid=CDt8riuiBrZYgM&imgurl=http://oi47.tinypic.com/348hmc3.jpg&w=1600&h=1200&ei=fLvKUe7kLa314QSToYCgAQ&zoom=1&ved=1t:3588,r:31,s:200,i:97&iact=rc&page=8&tbnh=186&tbnw=255&ndsp=25&tx=188&ty=101

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το προβλημα μου τωρα ειναι οτι ενω ο σκληρος διαβαζεται απο τον υπολογιστη μου (οταν ανοιγει και ψαχνει τους δισκους τον βλεπει και τον εμφανιζει με γαλαζια γραμματα) το πισι εξακολουθει να μου ζητα να βαλω το system disk (?) για να κανει boot. Με αλλα λογια δεν τον αναγνωριζει ως δισκο με λειτουργικο και μαλλον ζηταει τον παλιο (IDE συνδεση).

Όταν γίνεται εγκατάσταση των windows το mbr, μαζί με το μενού επιλογής αν υπάρχει πάνω από ένα λειτουργικό,μπαίνει στον πρώτο στην σειρά δίσκο όπως τα βλέπει το bios,όταν πέρασες τα win από τον Η/Υ του φίλου σου δηλαδή το mbr πολύ πιθανόν να μπήκε στον δικό του δίσκο και όχι στον δικό σου,μιας και δεν έχεις τρόπο όμως να κάνεις εκκίνηση από πουθενά για να φτιάξεις το mbr δεν το ανέφερα καν από την αρχή.

 

Τώρα το λέω λόγου των προηγούμενων μηνυμάτων,για να ξέρεις που να ψάξεις.

Όντως αν μπορείς να περάσεις το plop θα μπορείς να το ρυθμίσεις και να ξεκινάει από Usb αλλά και να ξεκινάει από τον δίσκο όπου έχει τώρα τα win7,αν και μπορεί να βγάζουν προβλήματα λόγου του διαφορετικού υλικού.

 

Αν θες δες και ένα προηγούμενο θέμα για το Plop

http://www.insomnia.gr/topic/445388-format-σε-laptop-που-δεν-δουλεύει-το-dvd-player/?p=4751145

 

dimuscrossfire δεν έχουν όλοι να δώσουν 15€ για κάτι που το χρειάζονται μόνο μια φορά...

(αν και αν μπορεί να δανειστεί ένα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...