Προς το περιεχόμενο

Τα 5 αγαπημένα games της γενιάς


naruto14

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators

Λες οκ τα jrpgs ηταν για κλαμματα σε αυτην την γενια,οποτε ενα-δυο καλα ξεχωριζουν.Σε ps2-ps1 εποχες το ni no kuni θα ηταν ενα απλα καλο jrpg τωρα το θεωρουν ολοι τοπ.

 

Ναι, αλλά θα το κρίνω την εποχή που βγήκε, όχι δέκα και είκοσι χρόνια πριν, δεν θα είχε νόημα κάτι τέτοιο.

 

Ωραίο το Dragon Quest 8, αλλά άμα ήθελα να ρίξω ΣΚΟΝΗ στο Ni no Kuni, θα το συνέκρινα με Final Fantasy X. Ή με Final Fantasy V για να το ισοπέδωνα. :P

 

Ομοίως και το Last of Us το κρίνουμε τώρα που βγήκε και το συγκρίνουμε με τα υπόλοιπα γλυκανάλατα Survival Horror παιχνίδια της εποχής μας ( τα ποιά; ). Ας το συγκρίνουμε με Resident Evil 2 ή με Silent Hill 2, να δούμε πόσα απίδια πιάνει ο σάκος του. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

@Malthador
Μα το ni no kuni σε συγκριση με τα παλια δεν εχει κανει καποιο βημα,ισα ισα σε συγκριση με το dragon quest 8 και οχι μονο ,εκανε βηματα πισω..Απλα μας αρεσαν τα παλια και παιζουμε ενα ακομα στο ιδιο στυλ.
Το the last οf us εχει κανει μεγαλα βηματα σε συγκριση με αυτα που αναφερεις.,σε αρκετους τομεις.Shooting,ΑΙ,χαρακτηρες κ.α.Ειναι η μερα με την νυχτα.Παρ'ολο που εκεινα για την εποχη τους ηταν το ιδιο κορυφαια(ισως και περισσοτερο λογο νοσταλγιας)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

@Malthador

Μα το ni no kuni σε συγκριση με τα παλια δεν εχει κανει καποιο βημα,ισα ισα σε συγκριση με το dragon quest 8 και οχι μονο ,εκανε βηματα πισω..Απλα μας αρεσαν τα παλια και παιζουμε ενα ακομα στο ιδιο στυλ.

Το the last οf us εχει κανει μεγαλα βηματα σε συγκριση με αυτα που αναφερεις.,σε αρκετους τομεις.Shooting,ΑΙ,χαρακτηρες κ.α.Ειναι η μερα με την νυχτα.Παρ'ολο που εκεινα για την εποχη τους ηταν το ιδιο κορυφαια(ισως και περισσοτερο λογο νοσταλγιας)

 

Διαφωνώ. Shooting, AI και χαρακτήρες είναι δευτερεύοντες τομείς σε ένα Survival Horror παιχνίδι (διότι ως τέτοιο αυτοπλασαρίστηκε το LoU). Το shooting με ενδιαφέρει στα FPS's, η ΑΙ στα stealth/tactical, οι χαρακτήρες με ενδιαφέρουν στα adventures και στα RPG's. Αυτό που θα αναγνώριζα στο LoU εάν το είχε θα ήταν η ικανότητά του να με πετάξει από την καρέκλα, να με κάνει να ανατριχιάσω, να με κάνει να θέλω να κουκουλωθώ με την κουβέρτα αγκαλιά με το αρκουδάκι μου. Που δυστυχώς δεν μπορώ να του το αναγνωρίσω, γιατί δεν το έχει, όπως δεν το έχουν τα "survival horror" παιχνίδια της τελευταίας πενταετίας or so.

 

Χωρίς βέβαια αυτό να σημαίνει ότι δεν είναι προτεινόμενο για GOTY, μην παρεξηγηθώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αυτο που λες λεγεται ατμοσφαιρα και εχει να κανει με την διαφορετικοτητα των παιχνιδιων και οχι με τους μηχανισμους και το κατα ποσο πηγε μπροστα αυτος ο τομεας.

Σιγουρα τα SH ηταν απαιχτα στην ατμοσφαιρα/τρομο.Το last of us δεν το παει εκει ουτως ή αλλως(οσον αφορα τον τρομο τουλαχιστον γιατι εχουν διαφορετικη προσεγγιση).

 

Ακομα και το τελευταιο SH που το εχουν θαψει σε τρομαζει περισσοτερο απο το the last of us,αλλα ειναι πισω στους μηχανισμου/gameplay κ.α.Οπως και τα παιχνιδια που αναφερεις.

Για μενα δοκιμασε το παντως το downpour αν σου αρεσουν αυτα.Θα χεστεις πανω σου ορισμενες φορες και εφοσον απο οτι καταλαβαινω βαζεις ψηλα τον τρομο σε αυτα τα παιχνιδια,θα εκπλαγεις ευχαριστα και ισως απορεις με τις βαθμολογιες(που σε μεγαλο βαθμο ειναι αρκετα δικαιες για αλλους λογους).

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως είχα πεί, πραγματικά, δεν μπορώ να διαλέξω μόλις 5 (μιλάμε για μια περίοδο 8 χρόνων), αλλά θα προσπαθήσω.

 

Heavy Rain

Quantic Dream.. Απο το Fahrenheit ακόμα που έπαιξα demo στο PS2, το στύλ και το όνομα (του παιχνιδιού αλλά και του studio) μου έμειναν αξέχαστα.

Όπως επίσης και η έκφραση "How far will you go to save someone you love". Για πολλούς QTE fest, για μένα μια "ταινία" με πρωταγωνιστή τον παίκτημ όπου η κάθε απόφαση έχει διαφορετικό αποτέλεσμα.

 

Journey

Όπως είπε και ο Vole, δεν μπορείς να βρείς τα κατάλληλα λόγια για να περιγράψεις αυτό το "παιχνίδι", και βάζω αφτάκια γιατί δεν είναι παιχνίδι.

Είναι ένα έργο τέχνης, μια ξεχωριστή και διαφορετική εμπειρία, κάτι πρωτόγνωρο και θαυμάσιο, που πρέπει να το ζήσει ο καθένας, γιατί είναι ένα μάθημα ζωής.

 

Uncharted: Drake's Fortune

Ναί, το 1ο Unch, oύτε το 2ο, αλλά ούτε και το 3ο δεν με εντυπωσίασε τόσο όσο το 1ο.

Το πήρα μη γνωρίζοντας τι με περιμένει, και πραγματικά έμεινα με αυτό που έπαιζα. Η ιστορία, οι χαρακτήρες, οι τοποθεσίες, το σκηνικό, όλα έδεσαν τέλεια και γι' αυτό είναι το καλύτερο (κατά την άποψή μου) Uncharted.

 

Gears of War 3

Ίσως το 1ο να είναι καλύτερο για μερικούς, αλλά προσωπικά το 3 με κέρδησε.

Διάρκεια, ιστορία, co-op, πανέμορφα γραφικά, φοβερό σύστημα μάχης και το πραγματικό epic conclusion μιας τριλογίας,

 

F.E.A.R. 2: Project Origin

Alma. Τρόμος. Πανικός. Άγχος. 'Nuff said.

 

Κάποια άλλα παιχνίδια που πρέπει να βάλω.

 

Alan Wake, Alice: Madness Returns, Assassin's Creed II, Bastion, Batman: Arkham Asylum, BioShock (όλα), Call of Duty 4: Modern Warfare, Crysis (όλα), F.E.A.R. (όλα), Far Cry 3, Hitman: Absolution, Mafia II, Mass Effect Trilogy (EPIC), Max Payne 3, NFS Most Wanted (2005), Singularity, The Elder Scrolls V: Skyrim, The Walking Dead, The Witcher 2: Assassins of Kings, To the Moon, Tomb Raider, Unreal Tournament 3

God of War 3, Heavenly Sword, Killzone 3, Ratchet & Clank: A Crack in Time, Resistance 2/3, Uncharted (όλα)

Castlevania: Lords of Shadow, Forza Motorsport 3, Gears of War (όλα), Red Dead Redemption

 

 

υγ : το MGS4 δεν το έχω παίξει ακόμα, οπότε δεν μπορώ να πώ κάτι

Heavy rain

Alan wake

Deadly premonition directors cut

Bayoneeta

 

 

Αυτά είναι τα τοπ για εμένα αυτήν την γενιά.

 

 

 

Ολα τα υπόλοιπα έρχονται δεύτερα.

Ακόμα και αυτά στο από πάνω σποιλερρρρρ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. demon souls

 

2. uncharted 2(ολα αψογα)

 

3. devil may cry 4

 

4. mod nation racers

 

5. portal

 

tomb raider, dark souls, braid, bayonetta, heavy rain πολυ κοντα επισης...

 

 

το last of us το εχω ακομα στο ξεκινημα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

καταλαβαίνεις τι λες?...γράφεις, ότι " καθενας βαζει την δικη του αγαπημενη 5αδα" και μετά λες "το ni no kuni οπως και να το κανουμε δεν ειναι η καλυτερη αποκλειστικοτητα του ps3" δλδ αναιρείς την απόφαση του άλλου λέγοντας "όπως και να το κάνουμε"...ξέρεις οι πιο πολλοί παίζουν και Minecraft, να παίξω και εγώ επειδή παίζει όλος ο κόσμος?

 

οκ θα παίξω και εγώ έτσι

 

Οχι και το Last of us το καλυτερο exclusive για το ps3.

 

Υ.Γ.σορρυ για το οφφ τοπικ αλλα δεν αντεξα

 

Δεν ειδα να ανεφερε καμια 5αδα απλα ειπε οτι για αυτον το αγαπημενο του ειναι "το καλυτερο exclusive για το ps3", εγω εκει εδωσα απαντηση.

 

επειδη αυτα ειναι στην τελικη ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΑ, ακου και τη δικια μου γνωμη για αυτα τα δυο:

 

ΚΑΤΟΥΡΑΩ το last of us και

ΓΟΥΣΤΑΡΩ το ninokuni

 

για ενα σωρο λογους που θα μπορουσα καλιστα να γραψω αν δεν βαριομουνα.

καλα εσυ μη βαριεσε τοσο πολυ τελευταια.

 

Υ.Γ.ωρε ολος ο κοσμος παραμιλαει με το last of us, μπορει να μην αρεσει σε καποια ατομα αλλα μεχρι στιγμης τουλαχιστον ειναι το καλυτερο exclusive για το ps3 και δεν το λεω μονο εγω (αν εχετε δει δεν το εχω στην 5αδα μου μιας και δεν το εχω παιξει ακομα).

 

 

Εντάξει ρε, chill out, πλάκα έκανα. Τα καλύτερα πέντε παιχνίδια της γενιάς είναι το προ, το φίφα, το κωλοντούτι, το χάλο το τέσσερα και κανένα με αυτοκινητάκια.

 

Σοβαρά τώρα, έχεις παίξει Ni no Kuni; Αν, όχι, τότε γιατί εκφέρεις άποψη;

 

Το Last of Us παίζω αυτό τον καιρό. Είναι ένα πάρα πολύ ποιοτικό παιχνίδι, με στιβαρό σενάριο και καλά γραφικά, ωστόσο είναι μια δοκιμασμένη συνταγή που βαδίζει σε πολύ γνώριμα μονοπάτια. Σε καμία περίπτωση δεν το θεωρώ καλύτερο από το Ni no Kuni, που έκανε την έκπληξη σε μία εποχή που βγαίνουν jrpg's με το σταγονόμετρο.

 

Ενιγουέι, για να πετάξω κι εγώ μια λίστα, χωρίς συγκεκριμένη σειρά: Ni no Kuni, Red Dead Redemption, Super Mario Galaxy 2, Deus Ex: Human Revolution (άλλο γαμιστερό παιχνίδι που δεν αναφέρθηκε) και Xenoblade: Chronicles.

Ασχολειθηκα με την 5αδα κανενως?ΟΧΙ.

Εγω σχολιασα αυτο που ειπες στο 1ο ποστ σου, καλα κανει και σου αρεσει το Ni no kuni, μια χαρα παιχνιδι ειναι και πανεμορφο αλλα αυτο δεν το κανει καλυτερο exclusive της κονσολας, μην λεμε οτι θελουμε.

Επεισης δεν με ενδιαφερει αν καποιος περναει καλυτερα με το cod ή με οποιοδηποτε αλλο παιχνιδι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωρε ολος ο κοσμος παραμιλαει με το last of us, μπορει να μην αρεσει σε καποια ατομα αλλα μεχρι στιγμης τουλαχιστον ειναι το καλυτερο exclusive για το ps3 και δεν το λεω μονο εγω (αν εχετε δει δεν το εχω στην 5αδα μου μιας και δεν το εχω παιξει ακομα).

Ειδες να γραφει ο petran καλη κουβεντα για οποιοδηποτε exclusive του ps3?Ειναι fanboy της microsoft[xbox+pc gamer] και ασε να λεει τα δικα του περη χαλια gameplay και χαμηλο framerate στο ps3.

 

Η δικη μου πενταδα:

Uncharted 2 platinum(το καλυτερο exclusive για μενα στο ps3)

Portal 1+2(μοναδικο gameplay)

Last Of Us(Μοναδικο σεναριο με συγκινηση/ατμοσφαιρα)

God Of War 3(Το καλυτερο hack/slash παιχνιδι της γενιας.Οποιος το τερματισει στο titan τον παραδεχομε)

Mass Effect 2(28 ωρες κορυφαιου gameplay και σεναριου)

 

Υπαρχουν και αλλα κορυφαια παιχνιδια αυτης της γενιας οπως infamous 2,bioshock και τα 3,RDR,gta iv,journey,gears of war 2,forza 4 τα οποια αξιζει να τα παιξει καποιος και να τα τερματισει.

 

Sent from my u8800pro using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mass Effect 2(28 ωρες κορυφαιου gameplay και σεναριου)

Αυτό πώς το κατάφερες σε 28 ώρες; Τρία playthroughs έχω κάνει, κανένα δεν έπεσε κάτω από τις 50 ώρες, που, εντάξει, ήταν hard και insanity, αλλά και πάλι, η διαφορά ωρών είναι τεράστια. Μήπως θυμάσαι το 1, που ήταν όντως γύρω στις 30 ώρες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Mass Effect 2(28 ωρες κορυφαιου gameplay και σεναριου)

Αυτό πώς το κατάφερες σε 28 ώρες; Τρία playthroughs έχω κάνει, κανένα δεν έπεσε κάτω από τις 50 ώρες, που, εντάξει, ήταν hard και insanity, αλλά και πάλι, η διαφορά ωρών είναι τεράστια. Μήπως θυμάσαι το 1, που ήταν όντως γύρω στις 30 ώρες;
Εχω το save στις 28 ωρες και κατι λεπτα.Στο normal το τερματισα εχοντας πανω απο 50% στα trophies.Ηταν αρχες ακομα που ειχα παρει το ps3 και τα επαιζα στο normal τα παιχνιδια.Το 1 δεν το εχω παιξει ακομα ουτε και το 3.Αλλα το 2 στο normal το τερματισα στις 28 ωρες και κατι λεπτα με τα 50%+ trophies.Sent from my u8800pro using Insomnia
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

<p>Χουμ, περίεργο, εκτός κι αν είναι τόσο μεγάλη η διαφορά δυσκολίας στο normal. Εκανες κι όλα τα side missions και τα DLCs ή μόνο τα κύρια πράγματα; </p>

 

dlcs δεν ειχα κατεβασει.Side missions εκανα αρκετες αλλα οχι ολες.Το απογευμα θα το ξαναδω να δω μηπως κανω καπου λαθος.Αν και δοκιμασα και στο insanity και οντως ειναι πολυ πιο δυσκολο απο το normal και τρως αρκετη παραπανω ωρα σκεφτοντας πως θα περασεις καποια σημεια/αρχηγους

 

Sent from my u8800pro using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα δικα μου 5 με τυχαια σειρα.....

 

 

1. God Of War 3

2. Metal Gear Solid 4

3. Gran Turismo 5

4. Mortal Kombat 9

5. Uncharted 2 και 3(δεν μπορω να ξεχωρισω καποιο απο τα 2 μου αρεσαν το ιδιο)

 

Επισης πρεπει να τονισω οτι ακομα δεν εχω παιξει 2 παιχνιδια που θελω και θα γινει αμεσα το Heavy Rain kai to The Last of us

Τα οποια αν τα παιξω μπορει να φερουν ανακαταταξεις στο δικα μου τοπ 5 με το mgs4,το GOW3 και το Uncharted να ειναι σιγουρα στα 5 μου πρωτα! Δεν αλλαζουν αυτα τα τρια....

Αγαπημενα μου παιχνιδια ειναι και η σειρα Devil may cry και Resident Evil αλλα οι τελευταιοι αυτοι τιτλοι με απογοητευσαν ειναι και οι δυο οι σειρες ομως λατρεια για μενα! Α ξεχασα και το Infamous!!!

Παντως σε περιπτωση παρεας το pro εχει παντα την τιμητικη του ενοειται!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Last of Us παίζω αυτό τον καιρό. Είναι ένα πάρα πολύ ποιοτικό παιχνίδι, με στιβαρό σενάριο και καλά γραφικά, ωστόσο είναι μια δοκιμασμένη συνταγή που βαδίζει σε πολύ γνώριμα μονοπάτια. Σε καμία περίπτωση δεν το θεωρώ καλύτερο από το Ni no Kuni, που έκανε την έκπληξη σε μία εποχή που βγαίνουν jrpg's με το σταγονόμετρο.

Σοβαρά μιλάς? Θέλω να μου πεις σε ποια παιχνίδια είδες παρόμοια συνταγή και δεν είναι μάπα. Να ξέρω να τα παίξω αν είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...