Προς το περιεχόμενο

Τα 5 αγαπημένα games της γενιάς


naruto14

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σοβαρά μιλάς? Θέλω να μου πεις σε ποια παιχνίδια είδες παρόμοια συνταγή και δεν είναι μάπα. Να ξέρω να τα παίξω αν είναι.

 

Θες παραδείγματα από αυτή τη δεκαετία ή μπορώ να σου πω και από την προηγούμενη;

 

Καταρχάς, να ξεκαθαρίσουμε ότι ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ Survival Horror το Last of Us. Δεν μπορεί να είναι από τη στιγμή που δεν είναι horror. Το Survival κομμάτι να το δεχτώ -από τη στιγμή που είσαι στην τσίτα μη σου τελειώσουν τα ammo- αλλά αυτό από μόνο του δεν μπορεί να το μετατρέψει ως δια μαγείας σε Survival Horror. Από τη στιγμή λοιπόν που πλασάρεται ως Survival Horror, ως τέτοιο θα έπρεπε να το κρίνω και να το φτάσω στον πάτο, αλλά θα δείξω μεγαλοψυχία, γιατί είναι γαμάτο παιχνιδάκι. :P

 

Η συνταγή είναι η εξής: «over-the-shoulder third-person shooter». Πολύ γρήγορα μπορώ να σκεφτώ τουλάχιστον 10-12 ΑΑΑ τίτλους των τελευταίων (οι μισοί περιλαμβάνουν και stealth) με αυτό το χαρακτηριστικό που δεν είναι μάπες. Δεν χρειάζεται να σου πω παραδείγματα, μπορείς να σκεφτείς μονός σου ποιά είναι αυτά τα παιχνίδια. Από εκεί και πέρα το δε διαφωνώ ότι πρωτοτυπεί σε ένα-δυο σημεία προσθέτοντας πραγματάκια στο gameplay, αλλά δεν θα το αποκαλέσω και το καλύτερο exclusive του PS3 για αυτό το λόγο.

 

Ξαναλέω, όλα τα παραπάνω δεν άρουν το γεγονός ότι είναι ένας πάρα πολύ καλός ΑΑΑ τίτλος, ο καλύτερος της Naughty Dog, αλλά όχι ο καλύτερος του PS3. Μέσα στο Top 5 (του PS3) ναι, αλλά όχι ο καλύτερος του και σίγουρα όχι στο Top 5 της γενιάς. Σε κάθε περίπτωση είναι ένα εξαιρετικό game που το απολαμβάνω αυτό τον καιρό.

 

Όλα τα παραπάνω αποτελούν προσωπικές απόψεις, ε.

Επεξ/σία από Malthador
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Malthador το λαθος που κανουμε παντα ειναι οτι δεν κοιταμε το συνολο(ενα ειναι αυτο ,οχι 100), αλλα μεμονομενα στοιχεια του καθε παιχνιδιου.
Κοιτωντας μεμονομενα καποια στοιχεια λοιπον, κανενα παιχνιδι στον πλανητη δεν ηταν ,ουτε θα ειναι φρεσκο/καινουριο.Ολα εχουν παρει κατι απο παλιοτερα παιχνιδια.
Κοιτωντας το συνολο ομως,θα βρεις πολλα φρεσκα παιχνιδια ,ακομα και το uncharted1 στο συνολο του ειναι ενα απο αυτα.Mια συνταγη που επηρεασε και αλλα studios.

Το the last of us δεν το συζηταμε αν ειναι φρεσκο στο συνολο ή οχι.Αλλωστε αν παρακολουθει καποιος τα 10αρια του EDGE θα ξερει σε ποια παιχνιδια τα βαζουν.

Το ni no kuni ειναι η κλασικη αναμασημενη τροφη που βλεπουμε χρονια στα jrpgs,απλα λιγο πιο ομορφο λογο μεταβασης απο αυτα του ps2 στα του ps3.

Απο την αλλη φρεσκο =καλο ,δεν ισχυει παντα.Απλα στο the last of us ειναι και φρεσκο συνολικα ειναι και παιχνιδαρα.

Δεν ξερω τι αλλο πρεπει να κανει ενα παιχνιδι για να εντυπωσιασει.

Σιγουρα υποψηφιο για καλυτερο παιχνιδι της γενιας κατ'εμε..

Παιζει και το γουστο δεν λεω,αλλα μιλαμε για εκπληκτικο αποτελεσμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ni No Kuni ειναι αυτης της γενιας το Dragon Quest 8. Ειναι απλα μια γαματη επιστροφη στο παρελθον. Αν θες να δεις πραγματικη εξελιξη στα J-Rpg και στο ποσο εχουν ξεφυγει απο αυτο το καλουπι και ποσο μπροστα ειμαστε τοτε ενα playthrough με το Xenoblade Chronicles θα σας φυγει η απορια. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Malthador Ελπίζω να έχεις παίξει το The Last of Us γιατί ο χαρακτηρισμός 3rd person shooter απέχει πολύ από την έννοια του παιχνιδιού. Εγω πάντως πουθενα δεν είδα το παιχνίδι να πλασαρίστηκε ως survival-horror. Πάντα λέγαν ότι πρόκειται για ένα survival (σκέτο) παιχνιδι.

Malthador το λαθος που κανουμε παντα ειναι οτι δεν κοιταμε το συνολο(ενα ειναι αυτο ,οχι 100), αλλα μεμονομενα στοιχεια του καθε παιχνιδιου.
Κοιτωντας μεμονομενα καποια στοιχεια λοιπον, κανενα παιχνιδι στον πλανητη δεν ηταν ,ουτε θα ειναι φρεσκο/καινουριο.Ολα εχουν παρει κατι απο παλιοτερα παιχνιδια.
Κοιτωντας το συνολο ομως,θα βρεις πολλα φρεσκα παιχνιδια ,ακομα και το uncharted1 στο συνολο του ειναι ενα απο αυτα.Mια συνταγη που επηρεασε και αλλα studios.

Το the last of us δεν το συζηταμε αν ειναι φρεσκο στο συνολο ή οχι.Αλλωστε αν παρακολουθει καποιος τα 10αρια του EDGE θα ξερει σε ποια παιχνιδια τα βαζουν.

Το ni no kuni ειναι η κλασικη αναμασημενη τροφη που βλεπουμε χρονια στα jrpgs,απλα λιγο πιο ομορφο λογο μεταβασης απο αυτα του ps2 στα του ps3.

Απο την αλλη φρεσκο =καλο ,δεν ισχυει παντα.Απλα στο the last of us ειναι και φρεσκο συνολικα ειναι και παιχνιδαρα.

Δεν ξερω τι αλλο πρεπει να κανει ενα παιχνιδι για να εντυπωσιασει.

Σιγουρα υποψηφιο για καλυτερο παιχνιδι της γενιας κατ'εμε..

Παιζει και το γουστο δεν λεω,αλλα μιλαμε για εκπληκτικο αποτελεσμα.

 

Αν σε έχει hype-άρει τόσο πολύ πρέπει οπωσδήποτε να βρεις λεφτά να το αγοράσεις. Και εγώ σαν εσένα ήμουν και όταν το έπαιξα hype-αριστηκα ακομα περισσότερο :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Ni No Kuni ειναι αυτης της γενιας το Dragon Quest 8. Ειναι απλα μια γαματη επιστροφη στο παρελθον.

 

Αν θες να δεις πραγματικη εξελιξη στα J-Rpg και στο ποσο εχουν ξεφυγει απο αυτο το καλουπι και ποσο μπροστα ειμαστε τοτε ενα playthrough με το Xenoblade Chronicles θα σας φυγει η απορια.

Ακριβως(για το bold).Συμφωνω απολυτα.Το ειχα γραψει και σε καποιο αλλο ποστ.(αν και μου αρεσε λιγο παραπανω το dq8)

 

 

Για το Xenoblade Chronicles δεν γνωριζω,γιατι δεν το εχω παιξει,αλλα απο αυτα που εχω δει και εχω διαβασει για αυτο ,φαινεται να ειναι ετσι οπως τα λες τα πραγματα.

Κριμα,θα ηθελα να το παιξω παντως.

 

 

Αν σε έχει hype-άρει τόσο πολύ πρέπει οπωσδήποτε να βρεις λεφτά να το αγοράσεις. Και εγώ σαν εσένα ήμουν και όταν το έπαιξα hype-αριστηκα ακομα περισσότερο :P

Το παιζω ήδη ρε συ,αλλιως πως θα ειχα αποψη? :P(και μαλιστα παραλληλα με ni no kuni)

Απλα το προχωραω πολυ αργα γιατι παιζω με παρεα οταν μαζευομαστε. :(

Θελω να το λιωσω και δεν μπορω.

Ειμαι στις 10-11 ωρες στο hard.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβως(για το bold).Συμφωνω απολυτα.Το ειχα γραψει και σε καποιο αλλο ποστ.(αν και μου αρεσε λιγο παραπανω το dq8)

 

 

Για το Xenoblade Chronicles δεν γνωριζω,γιατι δεν το εχω παιξει,αλλα απο αυτα που εχω δει και εχω διαβασει για αυτο ,φαινεται να ειναι ετσι οπως τα λες τα πραγματα.

Κριμα,θα ηθελα να το παιξω παντως.

 

 

Το παιζω ήδη ρε συ,αλλιως πως θα ειχα αποψη? :P(και μαλιστα παραλληλα με ni no kuni)

Απλα το προχωραω πολυ αργα γιατι παιζω με παρεα οταν μαζευομαστε. :(

Θελω να το λιωσω και δεν μπορω.

Ειμαι στις 10-11 ωρες στο hard.

 

Α να φανταστώ σε φίλο το παίζεις? Πάντως να ξέρεις άλλη εμπειρία να το παίζεις μόνος σου. Τότε καταλαβαίνεις πραγματικά τι έχει να σου προσφέρει το παιχνίδι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Εγω παιζω οι αλλοι βλεπουν.Δικο μου ειναι το game,οι αλλοι δεν θελουν να παιξουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Sorry αλλά θα παρεκκλίνω έστω λίγο.....6 απο μένα αν και πάλι λίγα είναι!!!

 

GeOW2

Alan Wake

Batman Arkham City

Tomb Raider

GOW3

LOS(αν και θέλω να πιστεύω το LOS2 να είναι το καλύτερο της γενιάς...για μένα τουλάχιστον)

 

Προφανώς και αδικώ άλλα games....απλά έβαλα τα πρώτα που σκέφτηκα!!!

 

Υ.Γ.

Κατά τ'άλλα, πέραν της ανακοίνωσης των next gen consoles η τρέχουσα γενιά δεν τελείωσε/έκλεισε τον κύκλο της ακόμα....!!!

 

Πέραν αυτών συμπληρώνω και το Darksiders που ήταν ΕΠΟΣ για μένα....απο μια εταιρεία που δυστυχώς πλέον δεν υπάρχει,THQ, με devs την Vigil που οι περισσότεροι (δυστυχώς) θα δουλεύουν στο εξής για την Crytek!!!! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

1. Demon's Souls. Για την μεσαιωνική ατμοσφαιρα τρόμου που είχε, και για την υπερηφάνια που ένιωσα σαν gamer όταν νίκησα τον Tower Knight! Δύσκολο παιχνίδι, αλλά σου έδινε ευκαιρίες πάντα για να τα βγάλεις πέρα. Ποτέ δεν "κόλλησα" κάπου σε αυτό το παιχνίδι. Μου φάνηκε πολύ τίμιο απέναντι στον παίκτη.

 

2. Dead Rising 2. Τρελό γέλιο με τις εφευρέσεις που έφτιαχνε ο Chuck για να μακελέψει τις ορδές από τα ζόμπι. Η ώρα που κύλαγε αδυσώπητα και σε είχε συνεχώς στο τρέξιμο. Ωραία ευχάριστα γραφικά, στιβαρός έλεγχος του χαρακτήρα. Και πολύ αίμα! Τί άλλο να ζητήσει κανείς;

 

3. Resident Evil 5. Tεχνικά βελτιωμένο σε όλα σε σχέση με το 4, και αρκετά πιο δύσκολο σαν παιχνίδι. Αλλά υστερεί σε ατμόσφαιρα τρόμου σε σχεση με τα προηγούμενα RE.Ο Chris και η Sheva πολύ ταιριαστό ζευγάρι, και η Sheva κάνει κάτι έστω σε αυτό το παιχνίδι, δεν είναι βάρος.

 

4. XCOM Enemy Uknown. Πάρα πολύ εθιστικό και πανέξυπνο παιχνίδι στρατηγικής. Οι χαρακτήρες που φτιάχνεις αν σκοτωθούν στην μάχη, τους χάνεις για πάντα, πράγμα που δίνει μεγαλύτερο ενδιαφέρον στο παιχνίδι.

 

5. Metal Gear Solid. Peace Walker. Τεράστιο παιχνίδι. Θα τολμούσα να πω είναι η καλύτερη στιγμή του Kojima. Έχει όλα τα καλά του MGS 3 και τα συνδυάζει με το game-play του Portable Ops. Αυτό που μου αρέσει πολύ σε αυτό το παιχνίδι είναι η όλη η αισθητική των cut-scenes. Χαίρεσαι να τις βλέπεις πραγματικά. Δεν βαριέσαι, ούτε τραβάς τα μαλλιά σου με το Β΄ movie μελόδραμα... Και ο νοών νοείτω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 μήνες μετά...

Red dead redemption

Last of us

GTA 4/5

Uncharted 2/3

Diablo 3

 

Απορώ πως κανείς δεν το σκέφτηκε το τελευταίο. Βέβαια 5άδα είναι λίγα για ps3 με παιχνίδια απίστευτα. Και αυτός είναι και ο λόγος που καθυστερώ και την αγορά του ps4.

Εγώ πάντως έχω φάει τρελό κώλυμα με το diablo σε online ...

Καλά τώρα είδα τις ημερομηνίες των απαντήσεων ... Η προυγούμενη μου συνδρομή στο νήμα ακυρώνεται. Ειδικά το σχόλιο περί diablo

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mε τυχαια σειρα 

 

1. Uncharted -Ps3

2. Mario Galaxy 2  - Wii

3. Xenoblade Chronicles -Wii 

4. The Last Story -Wii

5. The Last of US - PS3

 

 

Δυστυχως το PS3 μας προσεφερε jrpg με το σταγονομετρο . Ευχομαι να μην συνεχιστει αυτο με το PS4 .

Εκει που επρεπε να κοιταξει καποιος για αυτου του ειδους τα παιχνιδια ηταν και ειναι στο ταπεινο Wii ..

Ας ελπισουμε οτι το Wii U  θα συνεχισει και θα επεκτεινει αυτη την παραδοση. 

Στο 3DS παντως γινεται χαμος απο ποιοτικα jrpg !!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...