Προς το περιεχόμενο

Μεταφορά τσιγάρων με αεροπορική εταιρεία


greekparot

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ταξιδεύω προς Λονδίνο με την easyjet στην αδερφή μου, γνωρίζει κανεις αν μπορω να μεταφέρω τσιγάρα (καπνό) και ποσα πακέτα (διότι εκει ειναι πολυ ακριβά).

Επίσης θέλω να πάρω κ ενα κουτακι καφε φραπε απο το Μαρκετ, θα εχω κ γιαυτο πρόβλημα στην βαλίτσα;

Δυστυχώς δεν βρήκα τηλεφ επικοινωνίας απο την συγκεκριμένη εταιρεία στην Ελλάδα για να πάρω τις απαντήσεις που θέλω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν μπορεις να φανταστεις τι ανεβοκατεβαζα εγω αλλα και αλλοι σε καθε ταξιδι μας προς και απο το νησι!

παρε ρε ανθρωπε μου οσα πακετα θες..ποσα θα παρεις πια; θα παρεις μονο ενα σωβρακο κι ολη η αλλη βαλιτσα τσιγαρα; οχι. παρε λοιπον οσα θες...κι αν εισαι ενας στους χιλιους και στην ανοιξουν τη βαλιτσα και σε ρωτησει κανεις...πες οτι κανεις 3+ πακετα την ημερα...30 πακετα πχ 10 μερες υποθεση και τελος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν μπορεις να φανταστεις τι ανεβοκατεβαζα εγω αλλα και αλλοι σε καθε ταξιδι μας προς και απο το νησι!

παρε ρε ανθρωπε μου οσα πακετα θες..ποσα θα παρεις πια; θα παρεις μονο ενα σωβρακο κι ολη η αλλη βαλιτσα τσιγαρα; οχι. παρε λοιπον οσα θες...κι αν εισαι ενας στους χιλιους και στην ανοιξουν τη βαλιτσα και σε ρωτησει κανεις...πες οτι κανεις 3+ πακετα την ημερα...30 πακετα πχ 10 μερες υποθεση και τελος.

1. Γιατί να ανοίξουν βαλίτσα σε ταξίδι εντός ΕΕ?

2. Αντε και την άνοιξαν και βλέπουν 174 πακέτα τσιγάρα ... ε, και ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Γιατί να ανοίξουν βαλίτσα σε ταξίδι εντός ΕΕ?

2. Αντε και την άνοιξαν και βλέπουν 174 πακέτα τσιγάρα ... ε, και ?

 

 

1. γιατι γινονται και δειγματοληπτικοι ελεγχοι ξερεις και μου εχει τυχει. τι παει να πει ΕΕ...δηλαδη αν μεταφερεις ναρκωτικα, επειδη ειναι εντος ευρωπης ειναι ελευθερα και αφορολογητα και απο ολα; καπου εχεις λαθος.

 

2. υπαρχει καποιο οριο ξερεις. και για τσιγαρα και για ποτα και για χρηματα και για πολλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. γιατι γινονται και δειγματοληπτικοι ελεγχοι ξερεις και μου εχει τυχει. τι παει να πει ΕΕ...δηλαδη αν μεταφερεις ναρκωτικα, επειδη ειναι εντος ευρωπης ειναι ελευθερα και αφορολογητα και απο ολα; καπου εχεις λαθος.

 

2. υπαρχει καποιο οριο ξερεις. και για τσιγαρα και για ποτα και για χρηματα και για πολλα.

 

Ετσι ειναι. Τυπικα εχεις οριο ανα ατομο 4 κουτες τσιγαρα και 10 λιτρα αλκοολ και 10,000 € μετρητα.

 

Για καφεδες και τετοια δεν παιζει κανενα θεμα βεβαια.

 

Υποψιν υπαρχει ελαστικοτητα στο θεμα των οριων . Τουλαχιστον σε μενα και πρακτικα σε οσους ξερω αλλα καλο ειναι να λεμε τι ισχυει ως κανονισμος.

 

http://europa.eu/youreurope/citizens/travel/carry/alcohol-tobacco-cash/index_en.htm

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. γιατι γινονται και δειγματοληπτικοι ελεγχοι ξερεις και μου εχει τυχει. τι παει να πει ΕΕ...δηλαδη αν μεταφερεις ναρκωτικα, επειδη ειναι εντος ευρωπης ειναι ελευθερα και αφορολογητα και απο ολα; καπου εχεις λαθος.

 

2. υπαρχει καποιο οριο ξερεις. και για τσιγαρα και για ποτα και για χρηματα και για πολλα.

 

για το 1. οκ ... αλλά αν δε χτυπήσει κάτι δύσκολα

 

για το 2. ... εντός ΕΕ ?? εντός ΕΕ ?? ... εντός ΕΕ ?? ... έχεις κάποιο link ? (αυτό για το όριο μεταφοράς χρημάτων εντός ΕΕ θα ήθελα πολύ να το διαβάσω)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

για το 2. ... εντός ΕΕ ?? εντός ΕΕ ?? ... εντός ΕΕ ?? ... έχεις κάποιο link ? (αυτό για το όριο μεταφοράς χρημάτων εντός ΕΕ θα ήθελα πολύ να το διαβάσω)

 

δες το λινκ ακριβως απο πανω σου..πιο επισημο δεν γινεται  :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ετσι ειναι. Τυπικα εχεις οριο ανα ατομο 4 κουτες τσιγαρα και 10 λιτρα αλκοολ και 10,000 € μετρητα.

 

Για καφεδες και τετοια δεν παιζει κανενα θεμα βεβαια.

 

Υποψιν υπαρχει ελαστικοτητα στο θεμα των οριων . Τουλαχιστον σε μενα και πρακτικα σε οσους ξερω αλλα καλο ειναι να λεμε τι ισχυει ως κανονισμος.

 

http://europa.eu/youreurope/citizens/travel/carry/alcohol-tobacco-cash/index_en.htm

 

Under EU law, you do not have to prove the goods are for your personal use if you are carrying fewer than:

  • 800 cigarettes
  • 400 cigarillos
  • 200 cigars
  • 1 kg of tobacco
  • 10 litres of spirits
  • 20 litres of fortified wine
  • 90 litres of wine (including a maximum of 60 litres of sparkling wines)
  • 110 litres of beer.

 

Η απόδειξη αγοράς δεν αρκεί για να αποδείξεις ότι είναι για "personal use" ?

 

 

10.000 ήταν το όριο για ΗΠΑ ... αμφιβάλλω αν είναι το ίδιο για ΕΕ

 

δες το λινκ ακριβως απο πανω σου..πιο επισημο δεν γινεται  :)

 

Δες το post μου παραπάνω

 

το επίσημο λέει ότι για αυτές τις ποσότητες δεν χρειάζεται να αποδείξεις τίποτα.

 

Δε λέει ότι δεν επιτρέπονται παραπάνω.

 

Για τα λεφτά δε το βλέπω

 

 

Από το ΕΠΙΣΗΜΟ

 

If you are carrying more tobacco or alcohol than the amounts automatically allowed for personal use, you may be asked:

  • to prove that they are for your personal use
  • to produce proof of purchase (receipt or invoice).

 

 

 

Δεν είπε κανείς ότι θα βγάλεις 174 πακέτα χωρίς απόδειξη αγοράς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Under EU law, you do not have to prove the goods are for your personal use if you are carrying fewer than:

  • 800 cigarettes
  • 400 cigarillos
  • 200 cigars
  • 1 kg of tobacco
  • 10 litres of spirits
  • 20 litres of fortified wine
  • 90 litres of wine (including a maximum of 60 litres of sparkling wines)
  • 110 litres of beer.

 

Η απόδειξη αγοράς δεν αρκεί για να αποδείξεις ότι είναι για "personal use" ?

 

 

10.000 ήταν το όριο για ΗΠΑ ... αμφιβάλλω αν είναι το ίδιο για ΕΕ

 

 

Δες το post μου παραπάνω

 

το επίσημο λέει ότι για αυτές τις ποσότητες δεν χρειάζεται να αποδείξεις τίποτα.

 

Δε λέει ότι δεν επιτρέπονται παραπάνω.

 

Για τα λεφτά δε το βλέπω

 

 

 

το θεμα μας ειναι αν υπαρχουν περιορισμοι η οχι...και υπαρχουν...αρα;

 

επισης..για τα χρηματα το διαβασες καλα (το τι αμφιβαλλεις εσυ για το τι γραφει επισημο site της ευρωπαικης ενωσης πιστευω ειναι καπως αστειο και δεν νομιζω να στεκει πουθενα :P ); εγω εκει λοιπον για τα χρηματα διαβαζω:

 

Cash

If you want to travel betweenEU countries

with 10 000 euros or more in cash or the equivalent in another currency, you must check with the customs authorities in the countries you are leaving, entering and passing through whether you must declare it.

 

If you plan to enter or leave the EU with 10 000 euros or more in cash (or its equivalent in other currencies) you must declare itico-external-link.png to the customs authorities.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

το θεμα μας ειναι αν υπαρχουν περιορισμοι η οχι...και υπαρχουν...αρα;

 

επισης..για τα χρηματα το διαβασες καλα (το τι αμφιβαλλεις εσυ για το τι γραφει επισημο site της ευρωπαικης ενωσης πιστευω ειναι καπως αστειο και δεν νομιζω να στεκει πουθενα :P ); εγω εκει λοιπον για τα χρηματα διαβαζω:

 

Cash

If you want to travel betweenEU countries

with 10 000 euros or more in cash or the equivalent in another currency, you must check with the customs authorities in the countries you are leaving, entering and passing through whether you must declare it.

 

If you plan to enter or leave the EU with 10 000 euros or more in cash (or its equivalent in other currencies) you must declare itico-external-link.png to the customs authorities.

 

 

1. Όταν πας Ελλάδα - Αγγλία δεν "Enter or Leave"

2. αν έχεις παραστατικά (απόδειξη) για τα τσιγάρα σου μπορείς να φορτώσεις ένα 747 Camel και να τα πας Αγγλία.

3. Το ότι κάνεις "declare" κάτι δε σημαίνει ότι απαγορεύεται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Όταν πας Ελλάδα - Αγγλία δεν "Enter or Leave"

2. αν έχεις παραστατικά (απόδειξη) για τα τσιγάρα σου μπορείς να φορτώσεις ένα 747 Camel και να τα πας Αγγλία.

3. Το ότι κάνεις "declare" κάτι δε σημαίνει ότι απαγορεύεται

 

1. το travel between λιγο παραπανω...δεν;

2. θα ηθελα να ημουν απο μια μερια να σε βλεπω να το προσπαθησεις αυτο, περα απο το φιλολογικο του θεματος :)

3. ναι, θα τα δηλωσεις ομως; αν δεν τα δηλωσεις ειναι παρανομο. εγω εν γνωση μου δεν τα ειχα δηλωσει και ηταν αρκετα παραπανω...κι ο θεος βοηθος ειχα πει. αν με επιαναν ομως..τον πουλο αρμ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ετσι ειναι. Τυπικα εχεις οριο ανα ατομο 4 κουτες τσιγαρα και 10 λιτρα αλκοολ και 10,000 € μετρητα.

 

Για καφεδες και τετοια δεν παιζει κανενα θεμα βεβαια.

 

Υποψιν υπαρχει ελαστικοτητα στο θεμα των οριων . Τουλαχιστον σε μενα και πρακτικα σε οσους ξερω αλλα καλο ειναι να λεμε τι ισχυει ως κανονισμος.

 

http://europa.eu/youreurope/citizens/travel/carry/alcohol-tobacco-cash/index_en.htm

Με κάλυψε 100% το λινκ σου, ευχαριστω πολυ.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. το travel between λιγο παραπανω...δεν;

2. θα ηθελα να ημουν απο μια μερια να σε βλεπω να το προσπαθησεις αυτο, περα απο το φιλολογικο του θεματος :)

3. ναι, θα τα δηλωσεις ομως; αν δεν τα δηλωσεις ειναι παρανομο. εγω εν γνωση μου δεν τα ειχα δηλωσει και ηταν αρκετα παραπανω...κι ο θεος βοηθος ειχα πει. αν με επιαναν ομως..τον πουλο αρμ.

 

1. Το travel between λέει ότι πρέπει να ρωτήσει αν ... οκ, πήγαινε στο τελωνείο και πες "Είμαι ο τάδε (=πολίτης ΕΕ) και ταξιδεύω από χώρα ΕΕ σε χώρα ΕΕ" και να δούμε τι θα σου πουν (ΥΓ : θα το κάνω την επόμενη φορά που θα ταξιδέψω εντός ΕΕ και θα γράψω τι μου είπαν)

2. Εχω μεταφέρει 2-3 φορές περισσότερα από 174 πακέτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Το travel between λέει ότι πρέπει να ρωτήσει αν ... οκ, πήγαινε στο τελωνείο και πες "Είμαι ο τάδε (=πολίτης ΕΕ) και ταξιδεύω από χώρα ΕΕ σε χώρα ΕΕ" και να δούμε τι θα σου πουν (ΥΓ : θα το κάνω την επόμενη φορά που θα ταξιδέψω εντός ΕΕ και θα γράψω τι μου είπαν)

2. Εχω μεταφέρει 2-3 φορές περισσότερα από 174 πακέτα.

 

1. μιλαμε για κανονισμους και τι θα γινει αν σε πιασουν εστω σε δειγματοληπτικο ελεγχο και θες να εισαι τυπικος η να εχεις μπελαδες..η καθε φορα μιλαμε για αλλο θεμα;

2. νομιζα οτι μιλουσαμε για χρηματα...οχι; ποτε αλλαξε παλι το θεμα σε τσιγαρα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. μιλαμε για κανονισμους και τι θα γινει αν σε πιασουν εστω σε δειγματοληπτικο ελεγχο και θες να εισαι τυπικος η να εχεις μπελαδες..η καθε φορα μιλαμε για αλλο θεμα;

2. νομιζα οτι μιλουσαμε για χρηματα...οχι; ποτε αλλαξε παλι το θεμα σε τσιγαρα;

 

Γράφω 1,2,3 με το 2 να μιλά για τσιγάρα

 

μου γράφεις 1,2,3 με το 2 να λες "θέλω να σε δω να το κάνεις" 

 

Τι δεν κατάλαβα καλα ?

 

 

Τελως πάντων αρκετά offtopic.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...