Προς το περιεχόμενο

Περι προγραμματισμου.


MaxPayne

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σε ολους . θα ηθελα να ξερω τι χρειαζεται καποιος για να γινει προγραμματιστης.μου αρεσουν πολυ οι υπολογιστες γνωριζω αρκετα πραγματα περι αυτων αλλα μεχρι στιγμης λογω του οτι ειμαι μαθητης 1ης λυκειου δεν εχω μαθει σχεδον ουτε τα βασικα για προγραμματισμο . με ποια γλωσσα μπορω να ξεκινισω ? ο προγραμματιμος ειναι σχετικα ευκολος η σχεδον δυσκολος ?ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ξεκίνα με όποια βρίσκεις ποιο διασκεδαστική.

 

Ο προγραμματισμός μπορεί να είναι πολύ εύκολος έως εξαιρετικά δύσκολος. Εξαρτάται από πολλούς παράγοντες.

Επεξ/σία από firewalker
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σε ολους . θα ηθελα να ξερω τι χρειαζεται καποιος για να γινει προγραμματιστης.μου αρεσουν πολυ οι υπολογιστες γνωριζω αρκετα πραγματα περι αυτων αλλα μεχρι στιγμης λογω του οτι ειμαι μαθητης 1ης λυκειου δεν εχω μαθει σχεδον ουτε τα βασικα για προγραμματισμο . με ποια γλωσσα μπορω να ξεκινισω ? ο προγραμματιμος ειναι σχετικα ευκολος η σχεδον δυσκολος ?ευχαριστω

Στην ηλικία σου έμαθα Turbo C++ πριν 23 χρόνια. Εν έτη 2013, θα σου πρότεινα κάτι σε .ΝΕΤ είτε C# ή VB.NET. Ίσως με WPF ή ASP.NET για GUI.

Java επίσης μία αρχή, αν και δεν την είχα ποτέ σε εκτίμηση για πρώτη γλώσσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν καθίσεις και διαβάσεις το Ανάπτυξη Εφαρμογών σε Προγραμματιστικό Περιβάλλον θα μάθεις τα βασικά περί προγραμματισμού που είναι απαραίτητα (ορισμούς, λογική κτλ) και θα είσαι έτοιμος για την 3η λυκείου, 2 σε 1. Άποψή μου να ξεκινήσεις με αυτό και μετά να πιάσεις "κανονικές-εμπορικές" γλώσσες προγραμματισμού.

 

Στην ηλικία σου έμαθα Turbo C++ πριν 23 χρόνια. Εν έτη 2013, θα σου πρότεινα κάτι σε .ΝΕΤ είτε C# ή VB.NET. Ίσως με WPF ή ASP.NET για GUI.

Java επίσης μία αρχή, αν και δεν την είχα ποτέ σε εκτίμηση για πρώτη γλώσσα.

 

Δεν έχεις την Java σε εκτίμηση για πρώτη γλώσσα αλλά έχεις την C#; Τι παραπάνω προσφέρει σαν πρώτη γλώσσα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρίς να υποτιμώ τη σημασία της σωστής επιλογής γλώσσας (C, C++, Java, C#, κ.λ.π.) καθώς και του κατάλληλου framework/toolkit (Cocoa, Swing, .NET, Qt, κ.λ.π.), νομίζω ότι πολλές φορές στο ερώτημα αυτό μία είναι η απάντηση που πρέπει να είναι κοινός τόπος όλων των απαντήσεων μας: κάνε την επιλογή σου και ξεκίνα ... ΧΘΕΣ!

 

Αν και η συζήτηση για την επιλογή γλώσσας έχει γίνει πολλές φορές και όλες οι απαντήσεις είναι τελικά υποκειμενικές, θα προτείνω λόγω ηλικίας τη γλώσσα Python, για την οποία υπάρχει υλικό και στα ελληνικά. Σε κάθε περίπτωση, και για διαφορετικούς λόγους κατά περίπτωση (π.χ.: χρησιμότητα στην σημερινή ελληνική αγορά εργασίας), οι απόψεις που γράφτηκαν στα προηγούμενα μηνύματα του θέματος (Java, C#/.NET, VB/.NET) είναι και αυτές καλές επιλογές.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστω για τις απαντησεις,απλα θελω κατι σαν προθερμανση για τη 2α και τη 3η λυκειου.και εφοσον δεν γνωριζω τις διαφορες (αν υπαρχουν) μεταξυ αυτων των γλωσσων θα επιλεξω καποια 'ευκολη' για αρχη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλες οι παραπάνω "συμβουλές" είναι επί της ουσίας τους λανθασμένες.

 

Αφού είσαι μαθητής της 1ης λυκείου, το πιο σημαντικό είναι να ασχολείσαι με τα μαθήματά σου και κυρίως τα θετικά.
Αυτά θα σου παράσχουν το βασικό υπόβαθρο και θα σου ανοίξουν το δρόμο για μια καλή σχολή που θα μπορέσεις να
καλλιεργήσεις εκτενώς τα ενδιαφέροντά σου και το μέλλον σου (εν προκειμένω το προγραμματιστικό).
Αλλιώς, το πιο πιθανό είναι να μείνεις να "κολλάς πλακέτες".
Όλα τα υπόλοιπα προς το παρόν είναι άκαιρα, δεν θα σου προσφέρουν τίποτε ουσιαστικό - αντιθέτως, ενδέχεται να
σου κάνουν και ζημιά αφού θα σε αποπροσανατολίσουν από τις απαιτήσεις του σχολείου.

 

-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα επιλεξω τεχνολογικη επειδη μαρεσουν τα μαθηματικα και οι υπολογιστες.η χημεια με δυσκολευει μια φορα διαβασα τοτε στις εξετασεις και επιασα βαση.δεν ειμαι για θετικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

[offtopic]

Ο βασικός λόγος που έπιασες βάση είναι ότι διάβασες μία και μόνο φορά, τότε στις εξετάσεις. Αν είχες διαβάσει περισσότερο, δε θα έπιανες βάση. Η ύλη που καλύπτεται στο λυκείο αποτελείται από βασικές γνώσεις και οποιοσδήποτε άνθρωπος χωρίς μαθησιακές δυσκολίες είναι σε θέση να την καταλάβει. Αυτό ισχύει ανεξαρτήτως μαθήματος... Σε όλες τις επιστήμες, υπάρχουν αντικείμενα τα οποία προκειμένου να γίνουν αντιληπτά, μπορεί όντως να χρειάζεται «κλίση»* αλλά μέχρι και το λύκειο, σίγουρα, δεν συναντάς τέτοια αντικείμενα

 

Οι επιδόσεις στο σχολείο είναι περισσότερο θέμα επιμέλειας και προσέγγισης. Αν πεις «Εγώ δεν καταλαβαίνω Χ» όπου Χ ένα οποιοδήποτε μάθημα/αντικείμενο (πχ Μαθηματικά, Φυσική, Χημεία, Αρχαία, Οικονομικά κτλ) τότε το μόνο σίγουρο είναι οτι ποτέ σου δεν θα καταλάβεις το Χ γιατί:

α) ποτέ σου δεν θα ασχοληθείς σοβαρά με αυτό.

β) ακόμα και αν ασχοληθείς θα είσαι προκατειλημμένος και δεν θα επιτρέπεις στον εαυτό σου να τα καταλάβει.

 

Bλέπεις το συγκεκριμένο θέμα λειτουργεί ως μίας αυτοεκπληρούμενη προφητεία. Μόλις ξεπεράσεις το ψυχολογικό handicap που επιβάλλεις στον εαυτό σου, μια χαρά καταλαβαίνεις τα πάντα.

 

* Στην πράξη, η γνώση και η εκπαίδευση είναι συχνά αρκετά εφόδια για να πάμε σε πιο βαθιά νερά. Η κλίση είναι μάλλον για τα πολύ προχωρημένα πράγματα.

 

ps. Αυτά δεν στα λέω για να σε μεταπείσω και να πας θετική. Πήγαινε όπου νομίζεις ότι είναι καλύτερα για εσένα.

[/offtopic]

Επεξ/σία από pmav99
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...