Προς το περιεχόμενο

Ποδήλατο


pavl0s

Προτεινόμενες αναρτήσεις

23 λεπτά πριν, GoMaR είπε

Εχεις δικιο, μεσα σε τοσα μηνυματα το εγραψα σε ενα ποστ.  Αλλα σιγα το μπερδεμα ρε συ.

Μάλλον αναφέρεσαι σε εμένα...είναι καθαρά οικονομικοί οι λόγοι δυστυχώς!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

16 ώρες πριν, Sordnaxela είπε

Το ποδήλατο που έχεις είναι βολικό για χαλαρή βόλτα, ή σε κουράζει και είναι μόνο για fitness λόγω πιο "σκυφτής" θέσης;

Να σου πω την αλήθεια αυτό είναι αρκετά προσωπικό. Αν και ο κύριος λόγος ήταν η μετακίνηση μέσα στην Αθήνα και τις βόλτες του τις κάνει μια χαρά. Προσωπικά δεν είχα ποτέ θέμα. Δοκίμασε το όμως στο κατάστημα να βρεις και τα σωστά σου μέτρα. 

Είναι ένα πιο γρήγορο build που σου δίνει και άλλες επιλογές εκτός από χαλαρές βόλτες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, tcktcktck είπε

Να σου πω την αλήθεια αυτό είναι αρκετά προσωπικό. Αν και ο κύριος λόγος ήταν η μετακίνηση μέσα στην Αθήνα και τις βόλτες του τις κάνει μια χαρά. Προσωπικά δεν είχα ποτέ θέμα. Δοκίμασε το όμως στο κατάστημα να βρεις και τα σωστά σου μέτρα. 

Είναι ένα πιο γρήγορο build που σου δίνει και άλλες επιλογές εκτός από χαλαρές βόλτες

Ευχαριστώ πολύ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, MauroPaltoudias είπε

Μικρό το budget για κάτι καλύτερο πέρα από φρένα της σειράς (v brakes), φώτα μπρος-πίσω, 28", χρειάζεται μέτρηση για να δει κανείς σε ποιό νούμερο σκελετού να καταλήξει, οπότε όχι μέσω σκρούτζ (τουλάχιστον αν δεν ξέρεις το νούμερο σου). Αυτά.

Εγινε θενκς αρα πρωτο βημα παω ποδηλατη για μετρηση μεγεθους,γιατι μπατζετ δεν θελω να ανεβω πολυ γιατι ψαχνω κατι πολυ καζουαλ μια βολτα την βδομαδα με φιλους δεν θελω κατι ιδιαιτερα εξειδικευμενο,κατι αλλο να ρωτησω πολυ σημαντικο??στο καταστημα να απαιτησω καποιο μεταλλο σκελετου??επισης καποιες δημοφιλεις μαρκες,κλερμοντ κτλ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στα λεφτά που διαθέτεις δεν μπορείς να ζητήσεις και κάτι ιδιαίτερο, είναι η αλήθεια. Μάρκες θα σου σύστηνα (επίσης σε αυτά τα λεφτά) όλες τις ελληνικές : ideal (Πάτρα - Μανιατόπουλος), orient (Λάρισα - Κοκοτης), ballistic (Γιαννακόπουλος - Θεσσαλονίκη). 

Επεξ/σία από MauroPaltoudias
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα καποιες αποριες καθως και εγω σκεφτομαι να αγορασω ποδηλατο πρωτη μου φορα

 

1)απο αξεσουαρ τι να παρω σιγουρα,σκεφθηκα κορνα φωτα μπρος πισω και μια κλειδαρια κατια ααλο μαστ?

2)ειναι πολυ σημαντικο αν ειναι απο χαλυβα η αλουμινιο?

3)η σελα πρεπει να ειναι λεπτη?γιατι σε βαθος χρονου ειναι βολικοτερη?

4)αυτα τα καταστηματα τυπου ποδηλατης δινουν και εγγυηση?βασικα εχουν εγγυηση?οκ δεν εχει μηχανη να βγαλει καποια ηλεκτρονικη βλαβη οπως τα μοτοποδηλατα αλλα καποιο αλλο θεμα/προβλημα αν χρειστει?

5)καθε ποτε κανουμε σερβις και ποσο κοστιζουν πανω κατω??

6)καθε ποτε αλλαζουμε λαστιχα και φρενα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, di maria kun είπε

καλησπερα καποιες αποριες καθως και εγω σκεφτομαι να αγορασω ποδηλατο πρωτη μου φορα

1)απο αξεσουαρ τι να παρω σιγουρα,σκεφθηκα κορνα φωτα μπρος πισω και μια κλειδαρια κατια ααλο μαστ?

2)ειναι πολυ σημαντικο αν ειναι απο χαλυβα η αλουμινιο?

3)η σελα πρεπει να ειναι λεπτη?γιατι σε βαθος χρονου ειναι βολικοτερη?

4)αυτα τα καταστηματα τυπου ποδηλατης δινουν και εγγυηση?βασικα εχουν εγγυηση?οκ δεν εχει μηχανη να βγαλει καποια ηλεκτρονικη βλαβη οπως τα μοτοποδηλατα αλλα καποιο αλλο θεμα/προβλημα αν χρειστει?

5)καθε ποτε κανουμε σερβις και ποσο κοστιζουν πανω κατω??

6)καθε ποτε αλλαζουμε λαστιχα και φρενα?

καλό είναι να περιγράψεις τι χρήση για την οποία το θες για να πάρεις απάντηση  στα 1,2,5,6

 

3)Η σέλα είναι καθαρά προσωπική υπόθεση και ιδανικά θα έπρεπε να μπορείς να τη δοκιμάσεις κάνοντας test drive πριν την πάρεις(εγώ αυτό ΄εκανα δανειζόμενος σέλα φίλου για 3 μέρες και κάνοντας όσο πιο πολλά χλμ μπορούσα με αυτήν). Τα ποδήλατα πόλης συνήθως έχουν πιο φαρδιές σέλες αφού έχουν πιο όρθια στάση και στοχεύουν σε άνεση. Τα ποδήλατα δρόμου έχουν πιο μικρές σέλες γτ αν κάνεις πολλά χιλιόμετρα μονοκοπανιά η φαρδιά σέλα είναι βασανιστήριο. Άλλες ταιριάζουν σε άνδρες άλλες σε γυναίκες (λόγω σωματότυπου ) και φυσικά έχει να κάνει και με τη διάταξη των οστών της λεκάνης. Ξεκίνα με τη default του ποδηλάτου και δες αν χρειάζεσαι κάτι διαφορετικό.

4)Θεωρητικά θα σου κάνουν support αν έχεις κάποια αστοχία υλικού τα πρώτα δύο χρόνια.Οι πιο πολλές εταιρείες δίνουν  lifetime εγγύηση στα πλαίσια αλουμινίου που πρακτικά μεταφράζεται σε χρόνο ζωής του υλικού δλδ στα 10 χρόνια. Όλα αυτά συζήτησε τα από κοντά με το κατάστημα αφού θα σε μετρήσουν να σου βρουν το σωστό μέγεθος ποδηλάτου.Όλα τα ποδηλατάδικα κάνουν και service συνήθως

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, tcktcktck είπε

καλό είναι να περιγράψεις τι χρήση για την οποία το θες για να πάρεις απάντηση  στα 1,2,5,6

3)Η σέλα είναι καθαρά προσωπική υπόθεση και ιδανικά θα έπρεπε να μπορείς να τη δοκιμάσεις κάνοντας test drive πριν την πάρεις(εγώ αυτό ΄εκανα δανειζόμενος σέλα φίλου για 3 μέρες και κάνοντας όσο πιο πολλά χλμ μπορούσα με αυτήν). Τα ποδήλατα πόλης συνήθως έχουν πιο φαρδιές σέλες αφού έχουν πιο όρθια στάση και στοχεύουν σε άνεση. Τα ποδήλατα δρόμου έχουν πιο μικρές σέλες γτ αν κάνεις πολλά χιλιόμετρα μονοκοπανιά η φαρδιά σέλα είναι βασανιστήριο. Άλλες ταιριάζουν σε άνδρες άλλες σε γυναίκες (λόγω σωματότυπου ) και φυσικά έχει να κάνει και με τη διάταξη των οστών της λεκάνης. Ξεκίνα με τη default του ποδηλάτου και δες αν χρειάζεσαι κάτι διαφορετικό.

4)Θεωρητικά θα σου κάνουν support αν έχεις κάποια αστοχία υλικού τα πρώτα δύο χρόνια.Οι πιο πολλές εταιρείες δίνουν  lifetime εγγύηση στα πλαίσια αλουμινίου που πρακτικά μεταφράζεται σε χρόνο ζωής του υλικού δλδ στα 10 χρόνια. Όλα αυτά συζήτησε τα από κοντά με το κατάστημα αφού θα σε μετρήσουν να σου βρουν το σωστό μέγεθος ποδηλάτου.Όλα τα ποδηλατάδικα κάνουν και service συνήθως

καμια βολτα κεντρο θεσσαλονικη με παρεα μια φορα την βδομαδα μαξ δυο,τπτ αλλο,ελεγα για mountain bike

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, di maria kun είπε

καμια βολτα κεντρο θεσσαλονικη με παρεα μια φορα την βδομαδα μαξ δυο,τπτ αλλο,ελεγα για mountain bike

ΑΝ είναι μόνο ως εκεί πάρε ένα trekking που θα το βρεις πολύ πιο φθηνό απο το mtb και θα έχει πολύ καλύτερη θέση οδήγησης απο αυτό. 

Ξεκούραστο και άνετο για μέσα στην πόλη 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, akisdom είπε

ΑΝ είναι μόνο ως εκεί πάρε ένα trekking που θα το βρεις πολύ πιο φθηνό απο το mtb και θα έχει πολύ καλύτερη θέση οδήγησης απο αυτό. 

Ξεκούραστο και άνετο για μέσα στην πόλη 

εγινε θα το αναφερω στον πωλητη και θα τον ρωτησω δεν εχω ιδεα τι ειναι τρεκιν εχω μεινει στα bmx mountain κτλ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, di maria kun είπε

εγινε θα το αναφερω στον πωλητη και θα τον ρωτησω δεν εχω ιδεα τι ειναι τρεκιν εχω μεινει στα bmx mountain κτλ

Έναν κάπως συνοπτικό οδηγό για το τι είναι το κάθε είδος ποδηλάτου θα βρεις εδώ

https://kefalasbikes.gr/content/31-odigos-agoras-podilatou

Από εκεί και πέρα μην βασίζεσαι στον κάθε πωλητή ενός καταστήματος γιατι εκεί συνήθως παίζει και το τι θέλουν να σπρώξουν. 

Φρόντισε να κάνεις μια μικρή έρευνα για το μέγεθος του ποδηλάτου , για το είδος και για το είδος ανάλογα με τις ανάγκες σου.

Θα βρεις πολλά πλέον χρήσιμα στο ίντερνετ.

Ειδικά για το μέγεθος να ψάξεις πολύ γιατί ένα ποδήλατο λάθους μεγέθους θα σε κουράσει και δεν θα θέλεις να κάνεις 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ok συμπληρώνω

 

1)Ίσως θα σου χρησίμευαν κράνος και κάνα γαντάκι(βοηθάει στο grip και αν πέσεις δεν θα καούν τα χέρια σου). Αν θες να έχεις και κάποια αυτονομία παίρνεις μια σαμπρέλα,λεβιέδες αφαίρεσης σαμπρέλας και ίσως μια τρόμπα χειρός. Για κλειδαριά θα πρότεινα u-lock(πέταλο μηχανής κοινώς) επώνυμο (kryptonite,onguard,abus) αν σκοπεύεις να το αφήσεις από τα μάτια σου έστω και για ένα δευτερόλεπτο. Στην Αθήνα κλέβουν πολύ, καλό είναι να προσέχεις όμως όπου και να είσαι

 

2)Πιθανότατα καμιά διαφορά δεν θα σου κάνει για λίγα χιλιόμετρα. Το αλουμίνιο πιο άκαμπτο αλλά πιο ελαφρύ. Το ατσάλι πιο ελαστικό μπορεί να απορροφήσει τραντάγματα πιο πολύ αλλά πιο βαρύ λογικά.

5)Τα σέρβις πάνε με τα χιλιόμετρα. Για τη χρήση που θες εσύ ένα τσεκάρισμα το χρόνο είναι υπέρ αρκετό. Κάνα δεκαπεντάρι το πολύ η ακτινολόγηση(ίσιωμα ακτινών τροχού ) και ότι προκύψει από αναλώσιμα. Μπορείς μόνος σου να καθαρίζεις την αλυσίδα και να τη λαδώνεις μετά. Και θα πηγαίνεις πιο άνετα και δεν θα φθαρεί. Δες βίντεακια youtube. Για πολλά χιλιόμετρα θα έχεις φθορές και θα σκας πιο πολλά στο σέρβις. Μετά από κάποια χιλιόμετρα όλα θέλουν αλλαγή. V-brakes,ντίζες, αλυσίδα , κέντρα τροχών κλπ. Με τη χρήση που περιγράφεις όμως οι ποδηλατάδες θα έπεφταν έξω. Αλλά και πιο έντονη χρήση σε αποζημιώνει. Εγώ έχει τύχει να δώσω σε ένα και μόνο σέρβις 50 ευρώ γιατί είχε πάθει ζημιά η αλυσίδα και τα γρανάζια ενός δίσκου. Μιλάμε όμως για 6 χρόνια καθημερινής χρήσης με 20 χλμ τη μέρα. Το ποδήλατο στα έχει γλιτώσει αυτά τα λεφτά με το παραπάνω;). Φούσκωνε λάστιχο σε κάθε βόλτα στο maximum των προδιαγραφών

 

6)Για λάστιχα το βλέπεις με το μάτι και το καταλαβαίνεις στα φρένα πότε πρέπει να αλλάξεις. Με τη χρήση που θες θα αργήσεις ποοοολύ εκτός και αν το παρατάς στον ήλιο και σου καούν

Γενικά πάρε κάτι οικονομικό (πχ τρέκιν που λέει ο φίλος) και μετά το προσαρμόζεις στις ανάγκες σου. Αν μείνεις στη μια βολτούλα τη βδομάδα μην το πειράξεις ποτέ. Αν θες να το χρησιμοποιείς κάθε μέρα το προσαρμόζεις στις ανάγκες σου και κάνεις τη δουλειά που θες. Στην τελική και το χειρότερο χρέπι θα την κάνει τη δουλειά που θες αν το συντηρήσεις. Πάρε κάτι που να θες να ανέβεις πάνω πιο συχνά από μια φορά τη βδομάδα

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 29/4/2020 στις 3:20 ΠΜ, rudigarcia222 είπε

Παιδιά καλησπέρα. Θέλω να αγοράσω ένα ποδήλατο για μεσα στη πόλη (μένω Θεσσαλονίκη). Δεν έχω ιδέα τι παίζει ούτε άπο ποιότητα ούτε τι να προσέξω ούτε μεγέθη. Είμαι 1 80 και 75 κιλά. Μπορείτε να μου πείτε καμία συμβουλή τι να προσέξω?? τι να πάρω? Είναι κάποιος μηχανισμός μαστ όπως κάνα τύπου ελατήριο η τα φρένα? κάνα αξεσουάρ? Μέγεθος ζάντας? Επίσης σκέφτομαι να πάω σε ένα κατάστημα ποδηλάτη από τη γνωστή αλυσίδα. Η να αγοράσω από σκρουτζ?? . Βασικά ούτε ξέρω που πουλάν( εννοώ εξειδικευμενα καταστήματα πέραν του ποδηλατη). Τό μπατζετ μου είναι ένα vfm ούτε πολύ ακριβό ούτε πολύ φθηνό. Να πω ανάμεσα σε 200-350? 

ΥΓ παίζει ρόλο το μέταλλο σκελετού να πάρω κάτι συγκεκριμένο ? 

διπατες ζάντες, σκελετός αλουμινιόυ, σιμανο ταχύτητες, χωρίς ανάρτηση, 28 ζάντα, σιμανο φρένα (αλλιώς επώνυμα φτηνα πχ προμαξ), 3*8 ταχύτητες και άνω,

οριακά εισαι για ideal cityrun 360 έχει νομίζω.

αλλιώς μεταχειρισμένο ή αν θες οπωσδήποτε καινούργιο δες για κανένα οριεντ που είναι λίγο πιο φτηνά απο τα ιντεαλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, 41ex είπε

διπατες ζάντες, σκελετός αλουμινιόυ, σιμανο ταχύτητες, χωρίς ανάρτηση, 28 ζάντα, σιμανο φρένα (αλλιώς επώνυμα φτηνα πχ προμαξ), 3*8 ταχύτητες και άνω,

οριακά εισαι για ideal cityrun 360 έχει νομίζω.

αλλιώς μεταχειρισμένο ή αν θες οπωσδήποτε καινούργιο δες για κανένα οριεντ που είναι λίγο πιο φτηνά απο τα ιντεαλ.

thanks μια ερωτηση,γιατι χωρις αναρτηση?μεσα σε πολη θα παω,οι ελληνικοι δρομοι ειναι φουλ λακκουβες κτλ χωρια τα πεζοδρομια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο μεγάλος τροχός συγχωρεί τις ανωμαλίες δεν είναι όπως οι 26. Με τις κατάλληλες πιέσεις στα λάστιχα θα είσαι μια χαρά. Τσάμπα βάρος η ανάρτηση στου χαμηλού κόστους ποδήλατα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...