Προς το περιεχόμενο

Ποδήλατο


pavl0s

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, crom251 είπε

Ψαχνομαι για αγορα ποδηλατου, μετα απο καμια 20αρια και βαλε χρονια απο τοτε που ειχα το τελευταιο μου ποδηλατο.

Ειμαι 1,85 υψος και 90 κιλα.

Το ποδηλατο το θελω για καμια βολτα κυριως συν προπονηση ασφαλως. Σε ασφαλτο κυριως θα κινουμαι, αντε αραια και που σε χωματοδρομο. Χονδρικα θα ελεγα η χρηση θα ειναι 95% σε ασφαλτο και 5% ας πουμε σε χωματοδρομο.

Για μπατζετ σκεφτομαι γυρω στα 300-400 ευρω, χωρις να ειναι αυστηρα περιοριοριστικο αν προκειται για κατι που αξιζει. Αν και δεν νομιζω πως για την χρηση που το θελω χρειαζεται να παω σε παραπανω λεφτα. 

Ενα που εχω σταμπαρει ειναι αυτο (δεν ειμαι και σιγουρος ομως αν ανταποκρινεται σε αυτα που θελω)

https://www.tsirikosbikes.gr/bikes/on-road/road-hybrid-bikes/ideal-cityrun-2020.html

Θα ηθελα να ακουσω και καποιες αλλεςπροτασεις

 
  •  
  •  

Σαν κάτοχος του Cityrun 2019, έχω να σου πω ότι είναι μόνο για άσφαλτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

επιστρεψαμε : τελικα ειδαμε μερικα νεα και ειδαμε και ξανα το hermes το οποιο δοκιμασαμε παλι το 29' αλλα μεγεθος σκελετου 42. Με σκελετο μεγαλυτερο δεν μπορουσαμε να κανουμε/ανεβει ενω με το 42 ειναι μια χαρα : https://www.bikeme.gr/online-shop/podilata/mtb/ballistic-hermes-29-ποδήλατο-βουνού

Αρεσε και στην κορη μου οποτε μαλλον αυριο θα παω να το κλεισω - κανει 300 ευρω και μαζι με ενα καλο κρανος / φως / κουδουνακι / παγουρι τελικη τιμη μας βγαινει 350.

Νομιζω για την χρηση που θα κανουμε ειναι καλο το γενικο συνολο / και σαν ποδηλαδο και σαν τιμη αγορας.

ευχαριστω για τις γνωμες σας πολυ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα στα παιδια. Μετα απο μια 25αρια χρονια αποχης  σκεφτηκα να αγορασω ενα ποδηλατο για μενα. Ειμαι 1.89 93 κιλα. 
Διαβασα λιγο το thread κ απο οτι βλεπω τα ποδηλατα τυπου πρακτικερ κτλ δεν τα εχετε κ σε πολυ υποληψη. Το θεμα ειναι ψαχνω ενα ποδηλατο τωρα που μεγαλωσαν τα παιδια μου να πηγαινουνε μαζι μια βολτιτσα. Γιαυτο δεν θα θελα να δωσω πανω απο 150€ μιας κ ειμαι ακομα ανεργος ξενοδοχουοαλληλος οποτε παιζει να μην δουλεψω καθολου φετος 🙁 Ψαχνω κατι σε μτχ αλλα δεν μπορω να βρω κατι αξιολογο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, malias4 είπε

Καλησπερα στα παιδια. Μετα απο μια 25αρια χρονια αποχης  σκεφτηκα να αγορασω ενα ποδηλατο για μενα. Ειμαι 1.89 93 κιλα. 
Διαβασα λιγο το thread κ απο οτι βλεπω τα ποδηλατα τυπου πρακτικερ κτλ δεν τα εχετε κ σε πολυ υποληψη. Το θεμα ειναι ψαχνω ενα ποδηλατο τωρα που μεγαλωσαν τα παιδια μου να πηγαινουνε μαζι μια βολτιτσα. Γιαυτο δεν θα θελα να δωσω πανω απο 150€ μιας κ ειμαι ακομα ανεργος ξενοδοχουοαλληλος οποτε παιζει να μην δουλεψω καθολου φετος 🙁 Ψαχνω κατι σε μτχ αλλα δεν μπορω να βρω κατι αξιολογο

Το ελάχιστο για ένα καινούριο εισαγωγικό ποδήλατο οποιασδήποτε κατηγορίας είναι τα 400 ευρώ. Εάν έχουμε την δυνατότητα να τα δώσουμε απ ευθείας ή έστω να τα μαζέψουμε (σε ένα,δύο, πέντε μήνες) είναι όλα μια χαρά. Εάν δεν μπορούμε, γιατί πλέον οι καιροί είναι δύσκολοι, συγκεντρώνουμε όσα περισσότερα μπορούμε και ψάχνουμε για μεταχειρισμένα εισαγωγικά ποδήλατα που σαν καινούρια έκαναν γύρω στα 400 ευρώ. Εάν δεν μπορούμε ούτε αυτό πηγαίνουμε στο praktiker/ super market και αγοράζουμε αυτό που σηκώνει η τσέπη μας. Απλά θα το κάνουμε γνωρίζοντας ότι αγοράσαμε κάτι ευτελές ακριβώς όπως τα smartphone των 50 ευρώ(όπως είπε και ένας φίλος πιο πίσω). Σου βγάζουν την ψυχή να πάρουν τηλέφωνο, όταν φορτώσεις πάνω από 2 προγράμματα κολλάνε και θέλουν επανεκκίνηση. Τελικά το πετάς στον τοίχο και χάνεις και τα 50 ευρώ. 

Δυστυχώς αυτά είναι τα δεδομένα και η απόφαση για το τι θα κάνεις είναι δική σου. Μπορεί τα 150 ευρώ τελικά να είναι αρκετά να κάνεις τις βόλτες σου χαλαρά με τα παιδιά και μετά το καλοκαίρι να το παρατήσεις στην αποθήκη για πάντα. Εκεί κέρδισες 250 ευρώ

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, CleanthisD είπε

Το ελάχιστο για ένα καινούριο εισαγωγικό ποδήλατο οποιασδήποτε κατηγορίας είναι τα 400 ευρώ. Εάν έχουμε την δυνατότητα να τα δώσουμε απ ευθείας ή έστω να τα μαζέψουμε (σε ένα,δύο, πέντε μήνες) είναι όλα μια χαρά. Εάν δεν μπορούμε, γιατί πλέον οι καιροί είναι δύσκολοι, συγκεντρώνουμε όσα περισσότερα μπορούμε και ψάχνουμε για μεταχειρισμένα εισαγωγικά ποδήλατα που σαν καινούρια έκαναν γύρω στα 400 ευρώ. Εάν δεν μπορούμε ούτε αυτό πηγαίνουμε στο praktiker/ super market και αγοράζουμε αυτό που σηκώνει η τσέπη μας. Απλά θα το κάνουμε γνωρίζοντας ότι αγοράσαμε κάτι ευτελές ακριβώς όπως τα smartphone των 50 ευρώ(όπως είπε και ένας φίλος πιο πίσω). Σου βγάζουν την ψυχή να πάρουν τηλέφωνο, όταν φορτώσεις πάνω από 2 προγράμματα κολλάνε και θέλουν επανεκκίνηση. Τελικά το πετάς στον τοίχο και χάνεις και τα 50 ευρώ. 

Δυστυχώς αυτά είναι τα δεδομένα και η απόφαση για το τι θα κάνεις είναι δική σου. Μπορεί τα 150 ευρώ τελικά να είναι αρκετά να κάνεις τις βόλτες σου χαλαρά με τα παιδιά και μετά το καλοκαίρι να το παρατήσεις στην αποθήκη για πάντα. Εκεί κέρδισες 250 ευρώ

Το εχω καταλαβει αυτο που λες , κ εχεις κ δικιο οπως λες πχ εχω τωρα iphone x κ σου λεω να παρω ενα android απο τσαινα ταουν που θα σκρολαρεις στο fb κ θα σκαλωνει ανελεητα 😆

απλα ναι παραπανω δεν εχω , οπως επισης αν ανοιξει η σεζον αντε να παρω ρεπο του αγιου ποτε. Απο 15 χρ που δουλευω κ τωρα ειμαι 37 εχω παρει ενα με δυο ρεπο κ αυτα για να παω γηπεδο !! Οποτε ναι δεν θα εχω καιρο μετα για βολτες.

Βεβαια το χειμωνα παλι ειμαστε ανεργοι οποτε μπορει τοτε να καταφερω να παω μερικες βολτες οταν κανει καλες μερες κ τα παιδια δεν πανε σχολειο. Θυμαμαι ενα ideal μου ειχε παρει ο πατερας μου τοτε οταν ειχα κ εγω ποδηλατο. Αν παρω πχ απο πρακτικερ θα παταω φρενο κ θα φευγει η ροδα κ θα με προσπερναει; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, malias4 είπε

Το εχω καταλαβει αυτο που λες , κ εχεις κ δικιο οπως λες πχ εχω τωρα iphone x κ σου λεω να παρω ενα android απο τσαινα ταουν που θα σκρολαρεις στο fb κ θα σκαλωνει ανελεητα 😆

απλα ναι παραπανω δεν εχω , οπως επισης αν ανοιξει η σεζον αντε να παρω ρεπο του αγιου ποτε. Απο 15 χρ που δουλευω κ τωρα ειμαι 37 εχω παρει ενα με δυο ρεπο κ αυτα για να παω γηπεδο !! Οποτε ναι δεν θα εχω καιρο μετα για βολτες.

Βεβαια το χειμωνα παλι ειμαστε ανεργοι οποτε μπορει τοτε να καταφερω να παω μερικες βολτες οταν κανει καλες μερες κ τα παιδια δεν πανε σχολειο. Θυμαμαι ενα ideal μου ειχε παρει ο πατερας μου τοτε οταν ειχα κ εγω ποδηλατο. Αν παρω πχ απο πρακτικερ θα παταω φρενο κ θα φευγει η ροδα κ θα με προσπερναει; 

Μια συμβουλή.

Αν κοιτάς μεταχειρισμένα..θα βρεις..

Αυτό που να ψάξεις είναι να είναι όσο ποιο απλό γίνετε...χωρίς ανάρτηση φυσικά και μπιχλιμπιδια..

Αναλόγως την φυσική σου κατάσταση εγώ θα κοιτούσα και κάτι single speed ώστε να μην μπλέξεις με σασμάν κλπ..

 

Όλα αυτά αν το θες για δρόμο και πόλη ;)

 

Αν το θες για βουνό δύσκολα τα πράγματα..

:)

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, CleanthisD είπε

Το ελάχιστο για ένα καινούριο εισαγωγικό ποδήλατο οποιασδήποτε κατηγορίας είναι τα 400 ευρώ. Εάν έχουμε την δυνατότητα να τα δώσουμε απ ευθείας ή έστω να τα μαζέψουμε (σε ένα,δύο, πέντε μήνες) είναι όλα μια χαρά. Εάν δεν μπορούμε, γιατί πλέον οι καιροί είναι δύσκολοι, συγκεντρώνουμε όσα περισσότερα μπορούμε και ψάχνουμε για μεταχειρισμένα εισαγωγικά ποδήλατα που σαν καινούρια έκαναν γύρω στα 400 ευρώ. Εάν δεν μπορούμε ούτε αυτό πηγαίνουμε στο praktiker/ super market και αγοράζουμε αυτό που σηκώνει η τσέπη μας. Απλά θα το κάνουμε γνωρίζοντας ότι αγοράσαμε κάτι ευτελές ακριβώς όπως τα smartphone των 50 ευρώ(όπως είπε και ένας φίλος πιο πίσω). Σου βγάζουν την ψυχή να πάρουν τηλέφωνο, όταν φορτώσεις πάνω από 2 προγράμματα κολλάνε και θέλουν επανεκκίνηση. Τελικά το πετάς στον τοίχο και χάνεις και τα 50 ευρώ. 

Δυστυχώς αυτά είναι τα δεδομένα και η απόφαση για το τι θα κάνεις είναι δική σου. Μπορεί τα 150 ευρώ τελικά να είναι αρκετά να κάνεις τις βόλτες σου χαλαρά με τα παιδιά και μετά το καλοκαίρι να το παρατήσεις στην αποθήκη για πάντα. Εκεί κέρδισες 250 ευρώ

 

Γενικά δε συμφωνώ με αυτήν την κατηγοριοποίηση γιατί υπάρχει μια κατηγορία "σάπιων" τρεκκιν που όμως για ελαφρά χρήση είναι πολύ καλά. Με 215 ευρώ είχα πάρει πολύ decent ποδήλατο για τη γυναίκα μου (sector helix που τώρα το βλέπω εξαντλημένο στο skroutz και παραέξω έχει 270). Ξέρω κόσμο που έχει λιώσει στα χιλιόμετρα τέτοια ποδήλατα οπότε για μια τέτοια ελαφρά χρήση είναι αρκετό. Δεν θα έχει σκανδάλες για να αλλάζεις τις ταχύτητες και θα έχει ροδέλα αλλά οκ. Δεν θα έχει δίπατους τροχούς και θα είναι και λίγο πιο βαρύ. Η ανάρτηση θα είναι διακοσμητική αλλά αν δεν μπορείς να δώσεις εξτρα 200 για να βρεις χωρίς ανάρτηση το δέχεσαι.Μετά είναι τα "πράκτικερ".

7 ώρες πριν, malias4 είπε

Το εχω καταλαβει αυτο που λες , κ εχεις κ δικιο οπως λες πχ εχω τωρα iphone x κ σου λεω να παρω ενα android απο τσαινα ταουν που θα σκρολαρεις στο fb κ θα σκαλωνει ανελεητα 😆

απλα ναι παραπανω δεν εχω , οπως επισης αν ανοιξει η σεζον αντε να παρω ρεπο του αγιου ποτε. Απο 15 χρ που δουλευω κ τωρα ειμαι 37 εχω παρει ενα με δυο ρεπο κ αυτα για να παω γηπεδο !! Οποτε ναι δεν θα εχω καιρο μετα για βολτες.

Βεβαια το χειμωνα παλι ειμαστε ανεργοι οποτε μπορει τοτε να καταφερω να παω μερικες βολτες οταν κανει καλες μερες κ τα παιδια δεν πανε σχολειο. Θυμαμαι ενα ideal μου ειχε παρει ο πατερας μου τοτε οταν ειχα κ εγω ποδηλατο. Αν παρω πχ απο πρακτικερ θα παταω φρενο κ θα φευγει η ροδα κ θα με προσπερναει; 

Ναι μπορεί να σε προσπεράσει και η ρόδα!!!Μου έχει συμβεί και σε ποιοτικό ποδηλατο να διαλυθεί κέντρο και να κοπεί quick release σε ανηφόρα(αυτά τα καλά ευτυχώς συμβαίνουν κυρίως σε ανηφόρες αν δεν πατάς ποτέ χώμα) αλλα μιλάμε για κέντρο που είχε γράψει  χιλιάδες χιλιόμετρα μέσα στην πόλη . Του praktiker μπορεί να σε αφήσει στα 400 χιλιόμετρα. Αν δεις σε προηγούμενη δημοσίευση το praktiker δινει εγγύηση που όμως καλύπτει μόνο τον σκελετό.Όλα τα άλλα περιφερειακά είναι της πλάκας. Βέβαια μπορεί να σου είναι αρκετό. Εγώ δεν θα στο πρότεινα αλλά εσύ θα κρίνεις

Το δικό μου ήταν ποδήλατο των 450 ευρώ και το πήρα μεταχειρισμένο 2 χρονών με 200. Αν δεν βιάζεσαι σκάναρε αγγελίες 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκέφτομαι για περιστασιακή δουλειά στη Wolt και λέω να το συνδυάσω με άσκηση, δηλαδή να δουλεύω με ποδήλατο αντί για μηχανάκι.

Άρα μιλάμε για μπόλικα χιλιόμετρα και χρήση σε άσφαλτο αποκλειστικά.

Aπ όσα διάβασα παραπάνω όχι trekking για τη χρήση που το θέλω. Budget μέχρι 350 βαριά 400 ευρώ.

Τι μου προτείνετε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, SakafliaC είπε

Σκέφτομαι για περιστασιακή δουλειά στη Wolt και λέω να το συνδυάσω με άσκηση, δηλαδή να δουλεύω με ποδήλατο αντί για μηχανάκι.

Άρα μιλάμε για μπόλικα χιλιόμετρα και χρήση σε άσφαλτο αποκλειστικά.

Aπ όσα διάβασα παραπάνω όχι trekking για τη χρήση που το θέλω. Budget μέχρι 350 βαριά 400 ευρώ.

Τι μου προτείνετε?

Κάνουν με ποδήλατο στην wolt??

Αν ψάξεις λίγο ποιο πάνω υπάρχουν κάποια καλά τρεκκινγκ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, SakafliaC είπε

Σκέφτομαι για περιστασιακή δουλειά στη Wolt και λέω να το συνδυάσω με άσκηση, δηλαδή να δουλεύω με ποδήλατο αντί για μηχανάκι.

Άρα μιλάμε για μπόλικα χιλιόμετρα και χρήση σε άσφαλτο αποκλειστικά.

Aπ όσα διάβασα παραπάνω όχι trekking για τη χρήση που το θέλω. Budget μέχρι 350 βαριά 400 ευρώ.

Τι μου προτείνετε?

μα το τρεκινγκ ειναι ποδήλατο πόλης , 

οχι mtb για τη χρηση που το θές θα έλεγα εγω 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, SakafliaC είπε

Trekking είναι αυτά με ανάρτηση αν κατάλαβα καλά, η οποία απ ότι λένε οι περισσότεροι είναι περιττό βάρος στα χρήματα αυτά.

το τρέκινγκ για μένα είναι μια hybrid λύση ανάμεσα σε mtb και citybike , με 28αρες ρόδες 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, CleanthisD είπε

Ευχαριστώ πολύ.

Εσύ προσωπικά ξεχωρίζεις κάποιο απ αυτά?

Πέρα απ τα φρένα το Cityrun με το Funcore έχουν κάποια άλλη διαφορά?

Επεξ/σία από SakafliaC
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...