Προς το περιεχόμενο

Ποδήλατο


pavl0s

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα!

Θέλουμε ένας φίλος και εγώ να αγοράσουμε ενισχυμένα προστατευτικά για τις σαμπρέλες για να μπορούμε να κάνουμε διαδρομές σε χωματόδρομους πιο άφοβα, είμαστε όμως σε budget. Έχετε να προτείνετε μερικά;

 

ΥΓ : Πιθανότατα χρησιμοποίησα λάθος ορολογίες, οπότε το διόρθωσα για να είμαι σαφής.

 

Επεξ/σία από Ntouris3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, Ntouris3 είπε

Καλησπέρα!

Θέλουμε ένας φίλος και εγώ να αγοράσουμε ενισχυμένα προστατευτικά για τις σαμπρέλες για να μπορούμε να κάνουμε διαδρομές σε χωματόδρομους πιο άφοβα, είμαστε όμως σε budget. Έχετε να προτείνετε μερικά;

 

ΥΓ : Πιθανότατα χρησιμοποίησα λάθος ορολογίες, οπότε το διόρθωσα για να είμαι σαφής.

 

Δεν υπάρχουν «ενισχυμένα προστατευτικά» για σαμπρέλες, υπάρχουν καλύτερα λάστιχα με έξτρα προστασία.

Αφού είστε σε μπάτζετ αγοράστε από 2 σαμπρέλες ο καθένας, 1 τρόμπα και τους εξολκείς του ελαστικού και μαθετε να αλλάζετε σαμπρέλα, με 2 δοκιμές θα μπορείτε να την αλλάζετε σε 5 λεπτά, δεν είναι δύσκολο.

Επεξ/σία από dpolal
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, dpolal είπε

Δεν υπάρχουν «ενισχυμένα προστατευτικά» για σαμπρέλες, υπάρχουν καλύτερα λάστιχα με έξτρα προστασία.

Αφού είστε σε μπάτζετ αγοράστε από 2 σαμπρέλες ο καθένας, 1 τρόμπα και τους εξολκείς του ελαστικού και μαθετε να αλλάζετε σαμπρέλα, με 2 δοκιμές θα μπορείτε να την αλλάζετε σε 5 λεπτά, δεν είναι δύσκολο.

Εννοούσα κάποιο προϊόν όπως αυτό . 

Φυσικά και γνωρίζουμε να αλλάζουμε σαμπρέλες, αλλά οι χωματόδρομοι εδώ έχουν πολύ συχνά αγκαθωτά φυτά πχ καπίνες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Iσως θα βοηθουσε και ο αφρος για τα ελαστικα σαν προληψη.Ειτε μετα το σκασιμο αν ειναι εφικτο.

Ειχαμε παει σε γυρισμα διαφημισης με ποδηλατα και ενος παιδιου το ενα ηταν σκασμενο και με ενα τετοιο αφρο το επισκευασαμε και συμμετειχε κανονικα στο γυρισμα.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σε όλους. Νέος στο χόμπι. Πήρα ένα φθηνό trekking romet orkan από έναν φίλο που το είχε και καθόταν αχρησιμοποίητο. Λοιπόν όλα καλά αλλά ακούγεται ένας θόρυβος σαν τρίξιμο. Το κάνει σε όποια ταχύτητα η δίσκο και αν είναι και χωρίς να κάνω πετάλι.Τι προτείνετε να κοιτάξω σε πρώτη φάση μιας και δυστυχώς δεν μπορώ τώρα να πάω σε μάστορα;

Επεξ/σία από michkal91
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, michkal91 είπε

Καλησπέρα σε όλους. Νέος στο χόμπι. Πήρα ένα φθηνό trekking romet orkan από έναν φίλο που το είχε και καθόταν αχρησιμοποίητο. Λοιπόν όλα καλά αλλά ακούγεται ένας θόρυβος σαν τρίξιμο. Το κάνει σε όποια ταχύτητα η δίσκο και αν είναι και χωρίς να κάνω πετάλι.Τι προτείνετε να κοιτάξω σε πρώτη φάση μιας και δυστυχώς δεν μπορώ τώρα να πάω σε μάστορα;

Φρένα κοίταξες; οι ζάντες είναι εντάξει ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 18/2/2021 στις 10:18 ΜΜ, DRIFT_KING είπε

Κάποιο site Ευρωπαικό για αγορά hardtail 29'' έχει να προτείνει κάποιος;Χωρίς τελωνεία κλπ γιατί Ελλάδα έχει ελάχιστες επιλογές.

 

Εγώ πρόσφατα έχω αγοράσει από bike-discount.de και bike24.com, είναι από τα πιο γνωστά. Επίσης το bike-components.de.

Δεν βλέπω να έχει προσφορές όμως, οικονομικά ίσως να μην είναι η καλύτερη περίοδος για αγορά ποδηλάτου.

Στις 18/2/2021 στις 10:18 ΜΜ, DRIFT_KING είπε

Κάποιο site Ευρωπαικό για αγορά hardtail 29'' έχει να προτείνει κάποιος;Χωρίς τελωνεία κλπ γιατί Ελλάδα έχει ελάχιστες επιλογές.

 

Πριν λίγο καιρό που το είχα ψάξει ώστε να μην μου σκάνε τα λάστιχα, είχα καταλήξει στο να αγοράσω τα Schwalbe Marathon, έχουν δυνατή προστασία από μόνα τους. Επίσης υπάρχουν και τα Marathon Plus για super προστασία. Και τα δύο λάστιχα είναι κάπως βαριά αλλά εμένα 1μιση χρόνο κάθε μέρα, δεν έχει σκάσει ποτέ (κυρίως εντός πόλης).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, michkal91 είπε

Θα τσεκαρω. Λες να βρίσκουν οι ζάντες στα τακάκια;

υπάρχουν πολλά σημεία τριβής. και οι ταχύτητες μπορεί να τρίζουν και τα ρουλεμάν ( πολύ δύσκολο αλλά συμβαίνει ) φαντάζομαι ήταν καιρό ακίνητο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαιρετω τη παρεα,

πανε 6 χρονια απο τη τελευταια μου αποπειρα να ασχοληθω λιγο με το ποδηλατο ως μεσο κυριως "αναψυχης" εδω στα βορεια προαστια αλλα με τα οσα βιωνουμε το τελευταιο χρονο φλερταρω  με την ιδεα να ασχοληθω και παλι.

Θα αναφερω λοιπον συντομα τις "απαιτησεις" και τους προβλημαιτσμους μου:

Αρχικα θελω ενα ποδηλατο πολης καθως δεν εχω σκοπο να τρεξω στα βουνα.Βεβαια το ενδεχομενο να θελω να ανεβω κανενα πεζοδρομιο με ανεση δεν ξερω αν προυποθετει την υπαρξη καποια αναρτησης.

Επιπλεον θελω κατι ΠΟΛΥ ΕΛΑΦΡΥ....! Θα σας φανει ισως αστειος ο λογος αλλα μενω στο 3ο και δεν εχουμε ασανσερ !!

Απο την αλλη σκεφτομαι κατι το οποιο να ειναι βολικο - ευκολο - μανιτζεβελο πως το λενε... για αυτο μεχρι και ενα bmx περασε απο το μυαλο μου αλλα προφανως δεν θα ηταν εφικτο κατι τετοιο καθως μιλαμε για εναν πλεον 40αρη 1.80 70 κιλα :P

Επισης ενα ερωτημα που θαρρω ολοι ισως ειχατε πριν την αγορα ενος ποδηαλτου....που το τοποθετειτε στο σπιτι ;;;;; Καθως εγω με το χωρο που εχω μονο στο μπαλκονι μπορω να το βαλω και δεν ξερω κατα ποσο οι καιρικες συνθηκες ειναι ικανες να το καταστρεψουν με τη παροδο του χρονου.

Θα ηθελα λοιπον να μου δωσετε τα φωτα σας ανεξαρτητως χρηματων.

Σας ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, giantzeron είπε

Επισης ενα ερωτημα που θαρρω ολοι ισως ειχατε πριν την αγορα ενος ποδηαλτου....που το τοποθετειτε στο σπιτι ;;;;; Καθως εγω με το χωρο που εχω μονο στο μπαλκονι μπορω να το βαλω και δεν ξερω κατα ποσο οι καιρικες συνθηκες ειναι ικανες να το καταστρεψουν με τη παροδο του χρονου.

Δες κάτι τέτοιο μήπως σε βολέψει:
https://www.vardakas-tools.gr/sthrigmata-podhlatou/Gantzoi-apothhkeyshs-podhlatoy-sto-tabani

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να διαλέξεις ποδήλατο καλό είναι να έχεις μια εικόνα του πόσα χιλιόμετρα σκοπεύεις να κάνεις. 

Όσον αφορά το βάρος να ξέρεις πως το ελαφρύ πληρώνεται και μάλιστα αρκετά. Επίσης η κάθε ανάρτηση προσθέτει και βάρος. Οπότε σκέψου λίγο τι είναι αυτό που θες πιο πολύ από το ποδήλατο;Να ανεβοκατεβαίνεις πεζοδρόμια ή να το κουβαλάς πιο άνετα στη σκάλα;

Επίσης και το budget ίσως σε οδηγήσει στην τελική απόφαση. Για να βρεις κάτι κάτω απο 15 κιλά πρέπει ίσως να δώσεις κοντά στα 600 ευρώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...