Προς το περιεχόμενο

Ποδήλατο


pavl0s

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, JailbrokenDiesel είπε

Καλημερα κι ευχαριστω για τις απαντησεις @dpolal & @arxontas2323

η αληθεια ειναι οτι οντως ειναι νωρις, επισης για καποιο λογο εχω κολλησει σε αυτα τα χιλιομετρα και φαινεται να μη μπορω να περασω το ψυχολογικο οριο αυτο. 

απο αλλαγες που προτεινατε, σελα θα αλλαζα πιο ευκολα, παρα να παρω παπουτσια/πεταλια, με φοβιζουν αρκετα (ειμαι αρχαριος στην ποδηλασια σαν αθληση ακομη)
wireless trip computer εχω, οπως και 1-2 ρουχα (ισως χρειαστω για πιο ζεστες μερες να παρω κατι) 
Carbon δε θελω να μπλεξω ακομη, θα με κρεμασει απο το μπαλκονι η γυναικα :D 

απλως φαινεται να μου λειπει κατι, να ξεμπλοκαρω απο αυτα τα νουμερα κ αποστασεις. 

η πληρης απογοητευση, οταν στο υψος του Κουτάλα στην παραλιακή, με περασε μια κυρια με την κουρσα της (οκ φαινοταν πιο pro απο εμενα, αλλα still) και καπακια, στα λιμανακια με περασε ενας κυριος  τουλαχιστον 20χρονια μεγαλυτερος μου κ μου λεει "παμε νεαρε" 

Ηθελα να στριψω τιμονι να πεσω θαλασσα :D😂


υγ: τροχοί με κλειστά κέντρα τι ειναι ακριβως;
υγ2: λαστιχα και αναβαθμιση σε 105 ηταν τα πρωτα που ειχα στο μυαλο να κανω

 

1 ώρα πριν, JailbrokenDiesel είπε

παρεα να κανει κουρσα δεν εχω στο δικο μου επιπεδο. (ή δε μενουν κοντα τουλαχιστον, οποτε με τις μετακινησεις υπαρχει θεμα)
εχουν ηδη καρμπον κουρσες και κανουν πανω απο 100χλμ με μ.ο ταχυτητας στο 24-26..
εγω κινουμαι στο 21.5 - 22 τωρα

Όπως είπα είναι νωρίς και ΔΕΝ χρειάζεται να πειράξεις τίποτα στο ποδήλατο σου.
Καλύτερα να επενδύσεις σε ρούχα και κολάν με καλύτερα pads και σιγά σιγά σε κουμπωτά παπούτσια που θα βελτιώσουν τρομερά την απόδοση σου.
Ο φόβος στο ξεκούμπωμα υπάρχει αλλά είναι θέμα εμπειρίας και τριβής και φυσικά όλοι μας έχουμε φάει ένα πέσιμο κάποια στιγμή από αποτυχημένο ξεκούμπωμα, αυτό είναι ποδηλατική σταθερά.

Το καλύτερο είναι να βρείς παρέα και να πηγαίνεις μαζί τους για να «μάθεις» και να σε «τραβάνε» ποιό μακρυά.
Ομάδες υπάρχουν μπόλικες, είτε τοπικές π.χ. ΠτΠ Νέας Σμύρνης, ΠοΦι Καλλιθέας κλπ, είτε υπερτοπικές που μαζεύουν κόσμο από όλη την Αθήνα π.χ. οι Ble, ψάξου λίγο και θα τους βρείς όλους στο FB.
Ο ρυθμός που ποδηλατούν οι περισσότεροι είναι με σταθερές ταχύτητες από 20-35χλμ και δεν είναι απαγορευτικός αφού κάνεις ήδη 6 μήνες.
(προς το παρόν επίσημες βόλτες δεν γίνονται λόγο των μέτρων, έχε το υπόψιν)

Το ότι σε περνάνε στο δρόμο συμβαίνει και θα συμβαίνει, ξεπέρασε το, είναι σαν τους πιστολάδες στη Δύση, πάντα θα υπάρχει κάποιος ποιό γρήγορος/δυνατός από σένα.

Αναβαθμίσεις ξέχνα τις προς το παρόν, δεν θα σε κάνουν ποιό γρήγορο.

Για να πας ποιό μακρυά ψάξου με παρέα, μόνος είναι εξαιρετικά δύσκολο.
Εν ανάγκη σταμάτα κάποιον στο δρόμο και ρώτα τον, δεν θα αρνηθούν οι περισσότεροι και αυτοί που θα σε «γράψουν» και θα προσπεράσουν είναι οι λεγόμενοι «αγωνιάρηδες» και ανήκουν σε άλλη συνομοταξία.

 

 

Επεξ/σία από dpolal
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, dpolal είπε

Το ότι σε περνάνε στο δρόμο συμβαίνει και θα συμβαίνει, ξεπέρασε το, είναι σαν τους πιστολάδες στη Δύση, πάντα θα υπάρχει κάποιος ποιό γρήγορος/δυνατός από σένα.

καλα ναι, πιο πολυ στο χαβαλε το παιρνω μαζι με μια δοση wtf "γιατι δε μπορω να παω πιο γρηγορα;"..
και οταν προσπαθησα να τους ακολουθησω τους εχασα γρηγορα μετα απο 1χλμ..

το ιδιο και οταν βρω μικρες παρεες 3-4 ατομων και προσπαθω να τους εχω σαν λαγους, μετα απο μερικες 100αδες μετρα χανω επαφη και απομακρυνονται.. ισως απλα πρεπει να χτισω αντοχη σιγα-σιγα..

να πω επισης οτι πολλες φορες με πιανουν οι σκεψεις του γυρισμου, τυπου πωωωωω εχω φτασει Βαρκιζα, ποιος γυριζει Αργυρουπολη πισω τωρα :D 

οπως φαινεται με βλεπω χτισιμο αντοχης και σε επομενο level, σελα (γινεται αφορητη σε μερικα σημεια της διαδρομης) και παπουτσια/πεταλια 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για καλύτερη φυσική κατάσταση, πέρα από το να κάνεις περισσότερο ποδήλατο, μπορείς και να κάνεις περισσότερη γυμναστική διαφορετικού είδους (τρέξιμο, κολύμβηση, resistance training κ.α.).

Παρομοίως και με τη διατροφή, να τρως πιο ποιοτικά ή/και αν έχεις έξτρα κιλάς. να τρώς λιγότερες ποσότητες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, batig0al είπε

Για καλύτερη φυσική κατάσταση, πέρα από το να κάνεις περισσότερο ποδήλατο, μπορείς και να κάνεις περισσότερη γυμναστική διαφορετικού είδους (τρέξιμο, κολύμβηση, resistance training κ.α.).

Παρομοίως και με τη διατροφή, να τρως πιο ποιοτικά ή/και αν έχεις έξτρα κιλάς. να τρώς λιγότερες ποσότητες.

ναι ισχυει, ειναι ενα τριμηνο που αρχισα ξανα resistance training και διατροφη. εχω καταφερει χωρις να ζοριστω να ριξω 4κιλα εως τωρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 13/3/2021 στις 11:33 ΠΜ, Lecter D είπε

Καλημέρα, ψάχνω για κάποιο trekking στα 300 - 350ε. 

Θα μπορούσε κάποιος να μου προτείνει 2-3 μπας και βρω μεταχειρισμένο ή και καινούργιο; 

Κάποια βοηθεια εδώ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας,

Από που αγοράζετε εργαλεία και ανταλλακτικά για mountain bike?

Εξωτερικό εσωτερικό και αν έχετε εμπερίες συμβουλές ή ακόμα και Link.

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Daxxi23 είπε

Καλησπέρα σας,

Από που αγοράζετε εργαλεία και ανταλλακτικά για mountain bike?

Εξωτερικό εσωτερικό και αν έχετε εμπερίες συμβουλές ή ακόμα και Link.

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ!

Συνηθως απο Ελλαδα, δεν εχω καποιον συγκεκριμενο. Ειτε απο τοπικο ποδηλαταδικο ειτε ιντερνετικα, ο,τι συμφερει περισσοτερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Daxxi23 είπε

Από που αγοράζετε εργαλεία και ανταλλακτικά για mountain bike?

Εξωτερικό εσωτερικό και αν έχετε εμπερίες συμβουλές ή ακόμα και Link.

Εξωτερικό, δύο από τα πιο δημοφιλή site: bike-discount.de & bike24.com. Δεν πιάνουν πολύ τα χέρια μου αλλά στα λίγα που έχω αγοράσει όπως αδιάβροχα, λιπαντικό αλυσίδας, σαμπρέλες, λάστιχα κτλ. έχω μείνει ευχαριστημένος. Έχουν ποικιλία, φθηνές τιμές, προσφορές, γρήγορη παράδοση. Υπάρχουν κάποια μεταφορικά αλλά αν μαζέψεις πολλά πράγματα, τα μεταφορικά μένουν ίδια. Από aliexpress έχω παραγγείλει κινεζιές (φώτα, καθρέφτες κτλ.), αργούν 1-2 μήνες να έρθουν αλλά πάμφθηνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα σε όλους έχω ενα ideal zigzag ειναι mountain bike το εχω μερικά χρόνια αλλα ειναι ουσιαστικά αχρησιμοποίητο, πλέον το χρησιμοποιώ σε καθημερινές μετακινήσεις αλλα τα φαρδιά λάστιχα κουράζουν, θα μπορούσα να αλλαξω ζαντολαστιχα ωστε να το χρησιμοποιώ πιο εύκολα καθημερινά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 21/3/2021 στις 11:02 ΜΜ, someone- είπε

καλησπέρα σε όλους έχω ενα ideal zigzag ειναι mountain bike το εχω μερικά χρόνια αλλα ειναι ουσιαστικά αχρησιμοποίητο, πλέον το χρησιμοποιώ σε καθημερινές μετακινήσεις αλλα τα φαρδιά λάστιχα κουράζουν, θα μπορούσα να αλλαξω ζαντολαστιχα ωστε να το χρησιμοποιώ πιο εύκολα καθημερινά;

Εννοείται και μπορείς, το έκανα και εγώ σε ένα zigzag 15+ ετών, από τα κλασικά λάστιχα mountain, έβαλα ενδιάμεσα Schwalbe Marathon 26" πάχους 2.00". Φθηνή και αποδοτική αλλαγή για οδήγηση στην άσφαλτο, γίνεται και πιο ευχάριστη η εμπειρία. Τώρα που έχω οδηγήσει και κούρσα, στο mountain θα έβαζα και λίγο πιο λεπτά, 1.75".

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα στην παρέα και καλώς σας βρήκα. Ακολουθεί σεντόνι :)

Αυτή τη στιγμή έχω ένα KCP Marathon 28άρι αλουμινένιο με καθισματάκι για τα παιδιά πίσω. Εν τέλει ο ένας μου γιος μεγάλωσε και έχει δικό του ποδήλατο, πήρα ένα πόλης για τη γυναίκα μου και το καρεκλάκι+το καλαθάκι μπροστά μεταφέρθηκαν στο δικό της. Και αυτή τη στιγμή θέλω ένα καλύτερο ποδήλατο για μένα.

Γενικά ασχολούμαι με το τρέξιμο και θέλω να βάλω και το ποδήλατο στη ζωή μου, να βολτάρω 20-30χλμ (ενδεικτικό νούμερο) άνετα & ωραία. Μιλάμε για δρόμο πάντα, δε με ενδιαφέρει το βουνό. Σκέφτηκα να πάρω μια μεταχειρισμένη κουρσίτσα γιατί το budget είναι περιορισμένο. (€300 λέω).

Ανέβηκα σε ένα giant OCR αλλά με ξένισε τρελά η σκυφτή θέση οδήγησης (δεν είχα ανέβει πάλι, υπάρχουν κουρσάκια με ανάλογο τιμόνι, αλλά πιο ψηλό άραγε;; ).

Νομίζω λοιπόν ότι πρέπει να πάω σε fitness, που απ' ό,τι έχω καταλάβει ρολάρει σαν κούρσα, έχει παρόμοιο σκελετό αλλά ίσιο τιμόνι (αν κάνω λάθος διορθώστε με). Το ποδήλατο το θέλω για αναψυχή, όχι για προπόνηση. Τώρα αν εξελιχθεί διαφορετικά η φάση, δε μπορώ να το ξέρω είναι η αλήθεια.

Ένας ποδηλατάς εδώ μου δίνει μεταχειρισμένο (άριστη εμφανισιακή κατάσταση) €400 ένα ΒΗ Silverip του 2018. Χαρακτηριστικά : Αλουμίνιο, 3*9 ταχύτητες, υδραυλικά φρένα, carbon πιρούνι. Το καβάλησα και μου άρεσε. Νομίζω κάτι τέτοιο χρειάζομαι. Μου λέει ότι καινούργιο κάνει κανά 800άρι αλλά πληροφορίες δε βρίσκω στο ιντερνετ, ούτε άλλα μεταχειρισμένα λίγο που κοίταξα. Αν κάποιος ξέρει, είναι καλή τιμή; Επίσης μου δίνει ένα Kona Dew Deluxe του 2015 (παρόμοια χαρακτηριστικά χωρίς carbon πιρούνι) με €350.

Εν κατακλείδι, ζητάω τα εξής : 

Άνετη θέση οδήγησης. 
Να ρολλάρει καλά στο δρόμο (άρα λεπτά λάστιχα; )

Ναναι όσο το δυνατόν ελαφρύτερο.

Να έχω τη δυνατότητα να κάνω "γρήγορη" και άνετη βολτίτσα μόνος μου, αλλά και πολύ χαλαρά με τον 5χρονο γιό μου δίπλα-δίπλα.

Ζητάω πολλά; Έχετε κάποια πρόταση, είτε σε ποδήλατο είτε σε "είδος" ποδηλάτου;;; Για τα παραπάνω ποδήλατα που ανέφερα, έχει κάποιος άποψη;

Επεξ/σία από AfterForever
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@AfterForever ...τιμιο δειχνει (το ΒΗ...made in Spain νομίζω), καλά κάνεις κ δίνεις βαρύτητα...στο βάρος. Περιφερειακά shimano?

Είναι ακριβώς όπως το θέλεις σαν πακέτο?... δλδ δεν θα χρειαστεί αλλαγές (πχ πιο μαλακή/ανατομική σέλα)?

Το Kona τα δείχνει τα χρονάκια του (σχεδιαστικά μιλώντας) αξιόπιστη εταιρία παρόλα αυτά.

Σε αυτό το εύρος τιμής κ σε κούτα κοιτάς μόνο Orient, Ideal, etc πάντως...

Επεξ/σία από TechnoState
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 23/3/2021 στις 1:38 ΜΜ, batig0al είπε

Εννοείται και μπορείς, το έκανα και εγώ σε ένα zigzag 15+ ετών, από τα κλασικά λάστιχα mountain, έβαλα ενδιάμεσα Schwalbe Marathon 26" πάχους 2.00". Φθηνή και αποδοτική αλλαγή για οδήγηση στην άσφαλτο, γίνεται και πιο ευχάριστη η εμπειρία. Τώρα που έχω οδηγήσει και κούρσα, στο mountain θα έβαζα και λίγο πιο λεπτά, 1.75".

σε ευχαριστώ πολυ φιλε μου θα το ψαξω να την κανω την αλλαγή, το εχω για την βόλτα μου το ποδηλατακι και ειναι κριμα να το πουλήσω και να δω για αλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • η
  •  
 

καλησπερα λοιπον και απο μενα!

και εγω , μετα απο εικοσι χρόνια αποφάσισα να κανω βολτες με ποδήλατο !   ελαχιστες γνωσεις οσον αφορα τις κασετες τα περιφερειακα , τα κεντρα κλπ

αρχικα  να πω , ειμαι 1,85 και εκατό κιλά , με σκοπό να φυγουν μερικά!

κοιταζω για μεταχειρισμενο μεχρι 250 ευρω , διότι δεν μπορώ να διαθέσω 400 ή 500 ευρω .η χρήση του θα ειναι στην πόλη (95%) και ελαχιστα εκτος δρόμου

ειχα προσανατολιστει για trekking , και με ανάρτηση ,θεωρωντας οτι θα ειναι πιο καλο για την απόσβεση των κραδασμών , αλλα διαβαζοντας εδω, ειδα οτι δεν χρειαζεται

μπορειτε να μου δώσετε τα φώτα σας στην επιλογη ? 

υπαρχει αυτο , αλλά ειναι Mountain:

https://vendora.gr/items/nj667g/nakamura-summit-700-275-podilato.html

και μεσω του Marketplace πουλάει ενα trekking cross , 150.00eur δεν λεει διαστασεις , με δισκοφρενο και αναρτηση

περιμενω να με διαφωτισετε !

 

ευχαριστώ

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...