Προς το περιεχόμενο

Ποδήλατο


pavl0s

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αρα καλύτερα να πάρω παπακι? Το λέω διότι νομικά μπλεκεις πολύ

Για 2 χιλιόμετρα απόσταση ..πεταμένα λεφτά . Υπάρχει και ασφάλεια για το ποδήλατο αν φοβάσαι , αν και δεν τίθεται θέμα μπλεξίματος .

 

πχ 

 

https://www.aig.com.gr/personal/bike-insurance

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Σε σχέση με το ποδήλατο δρόμου δεν πάει . Το ποδήλατο δρόμου έχει μεγαλύτερους τροχούς και πολύ πιο λεπτό λάστιχο που το κάνουν πιο γρήγορο από ένα trekking και επίσης η θέση στο ποδήλατο δρόμου είναι πιο σκυφτή που σημαίνει καλύτερη αεροδυναμική αλλά όχι τόσο άνετο ( φυσικά με τον καιρό το συνηθίζεις και δεν έχεις θέμα ).

Για μικρές αποστάσεις δεν νομίζω πως θα έχεις θέμα με το trekking , από την άλλη θα μπορείς να κάνεις την ίδια απόσταση πιο ξεκούραστα με ένα ποδήλατο δρόμου.

Μα καλά 'άλλος ρωτάει για ένα ποδήλατο να κάνει την δουλεία του και εσύ του προτείνεις δρόμου;!!

Τι άλλο θα διαβάσω;!

 

Πρέπει να πάρw ποδήλατο για μετακινήσεις διότι πούλησα το αμάξι.
 
τι ποδήλατο να πάρω ? 
 
trekking mountain?
 
πήγα στο μαγαζί και μου είπαν είμαι medium 177 ύψος 110 kg
 
τι να προσέχω? έχει 1000 μάρκες..
 
έως 300-350 8έλω να δώσω όχι παραπάνω
 
 
 

 

 

Αν και είναι μόνο 2χλμ να πάρεις ένα ποδήλατο fitness. Είναι όπως τα trekking αλλά χωρίς ανάρτηση, με λίγο πιο μικρό λάστιχο και λίγο πιο σκυφτή θέση. Όταν το συνηθίσεις γιατί απ'ότι καταλαβαίνω είσαι καινούργιος στο άθλημα θα το παίρνεις ολοένα και περισσότερο όχι μόνο για την δουλειά αλλά και για καφέ. Εννοείται πέταλο για να το κλειδώνεις και όχι ποδήλατο από μάρκετ κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ideal moovic γιατί θα πάω και Γλυφάδα και κέντρο για βολτες

 

Μην πάρεις με ανάρτηση. Αν πάλι επιμένεις να πάρεις αυτό, πες τους να σου κάνουν αλλαγή τα λάστιχα με μικρότερα.

Αν το θέλεις για την δουλεία σου να βάλεις και φτερά. Και εννοείται φώτα.

 

Εγώ θα σου πρότεινα 1 από αυτά σε ideal που θέλεις.

 

https://www.idealbikes.net/?section=3012&language=el_GR

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα καλά 'άλλος ρωτάει για ένα ποδήλατο να κάνει την δουλεία του και εσύ του προτείνεις δρόμου;!!

Τι άλλο θα διαβάσω;!

 

Αν και είναι μόνο 2χλμ να πάρεις ένα ποδήλατο fitness. Είναι όπως τα trekking αλλά χωρίς ανάρτηση, με λίγο πιο μικρό λάστιχο και λίγο πιο σκυφτή θέση. Όταν το συνηθίσεις γιατί απ'ότι καταλαβαίνω είσαι καινούργιος στο άθλημα θα το παίρνεις ολοένα και περισσότερο όχι μόνο για την δουλειά αλλά και για καφέ. Εννοείται πέταλο για να το κλειδώνεις και όχι ποδήλατο από μάρκετ κλπ.

 

Από το πρώτο σχόλιο που έκανε " Πρέπει να πάρω ποδήλατο για μετακινήσεις διότι πούλησα το αμάξι." έβγαλα το συμπέρασμα ότι θέλει ένα καλό ποδήλατο για μεγάλες αποστάσεις ώστε να αντικαταστήσει το αμάξι του για αυτό του πρότεινα ποδήλατο δρόμου .

Προφανώς όταν ανέφερε ότι το θέλει για μικρές αποστάσεις 2 χιλιομέτρων ξέρω γω .. του είπα πως ότι και να πάρει ακόμα και ποδήλατο με 70 ευρώ θα κάνει την δουλειά του.

 

Διάβαζε όλα τα σχόλια ώστε να μην φαίνεσαι σαν κλόουν όταν σχολιάζεις .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από το πρώτο σχόλιο που έκανε " Πρέπει να πάρω ποδήλατο για μετακινήσεις διότι πούλησα το αμάξι." έβγαλα το συμπέρασμα ότι θέλει ένα καλό ποδήλατο για μεγάλες αποστάσεις ώστε να αντικαταστήσει το αμάξι του για αυτό του πρότεινα ποδήλατο δρόμου .

Προφανώς όταν ανέφερε ότι το θέλει για μικρές αποστάσεις 2 χιλιομέτρων ξέρω εγώ .. του είπα πως ότι και να πάρει ακόμα και ποδήλατο με 70 ευρώ θα κάνει την δουλειά του.

 

Διάβαζε όλα τα σχόλια ώστε να μην φαίνεσαι σαν κλόουν όταν σχολιάζεις .

 

Με 70 ευρώ εννοείται ότι δεν κάνεις την δουλειά σου επειδή σε 1 μήνα το πολύ θα πάρεις τα περιφερικά στα χέρια. Και αν δεν πιάνουν και τα χέρια σου θα το παρατήσεις.

Πρέπει να είσαι ή πολύ άσχετος ή χιπστεράς για να προτείνεις σε κάποιον κούρσα με το καλημέρα χωρίς να έχει δείξει ότι την χρειάζεται. Η κούρσα είναι ειδική κατηγορία.Οπότε τα περί κλόουν άστα.

 

Χρήματα έως 350

 

Δεν ξέρω πόσο έχουν τα συγκεκριμένα. Τώρα είδα ότι έχουν 400. Πήγαινε σε ένα κατάστημα και με τα λεφτά στο χέρι μπορεί να έχεις και καλύτερη τιμή. Ή κοίτα κανά μοντέλο του 15 ή 14. Δεν έχουν μεγάλες διαφορές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρα όχι ανάρτηση γιατι απλα να μαθω

 

Οι αναρτήσεις σε αυτά τα λεφτά 1)δεν είναι καλές και δεν αντέχουν στο χρόνο  2) δεν κλειδώνουν και 3) πέρνουν μέρος της δύναμης που βάζεις στο πηδάλι ειδικά σε ανηφόρα που ανέφερες.

Οπότε όταν θα χαλάσει, η επισκευή θα κοστίζει πάρα πολύ και επειδή δεν θα την φτιάξεις θα έχεις μία χαλασμένη ανάρτηση που στην καλύτερη θα προσθέτει μόνο βάρος και στην χειρότερη βάρος και θα δουλεύει άγαρμπα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με 70 ευρώ εννοείται ότι δεν κάνεις την δουλειά σου επειδή σε 1 μήνα το πολύ θα πάρεις τα περιφερικά στα χέρια. Και αν δεν πιάνουν και τα χέρια σου θα το παρατήσεις.

 

Εμένα ένα χρόνο πήγε πάντως και έκανα πάνω από 15 χιλιόμετρα 3-4 φορές την εβδομάδα ...άλματα σούζες και μαλακίες .Αν το χρησιμοποιούσα για 2-4 χιλιόμετρα κάθε μέρα δεν θα είχε κανένα θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρα θα πω θέλω κάτι χωρίς ανάρτηση οκ ευχαριστώ . αλλες συμβουλές γιατί θα πάω σήμερα...

 

Αν κάνεις μία σύντομη βόλτα με ποδήλατο με ανάρτηση και χωρίς θα σου φανεί με ανάρτηση πιο άνετο. Αλλά μπορείς να πάρεις και άλλες γνώμες όπως επίσης και να πεις στο ποδηλατάδικο που θα πας την χρήση που θα του κάνεις. Πάντως φτερά θα χρειαστείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρα θα πω θέλω κάτι χωρίς ανάρτηση οκ ευχαριστώ . αλλες συμβουλές γιατί θα πάω σήμερα...

Πήγαινε σε πολλά μαγαζιά και μην αγοράσεις το πρώτο που σου αρέσει...δες αρκετά και μετά αποφάσισε .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...