Προς το περιεχόμενο

Ποδήλατο


pavl0s

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα στους δικυκλιστές χωρίς μοτέρ :Ρ

 

Είμαι σε σκέψεις για αγορά (πολύ οικονομικού) ποδηλάτου, με σχεδόν αποκλειστικό σκοπό τη μεταφορά μου στη δουλειά.

 

Η διαδρομή (σε αυτή τη φάση τουλάχιστον), είναι Άγιος Δημήτριος - Ελληνικό.

 

Δε γνωρίζω σχεδόν τίποτα για το αντικείμενο, π.χ. αν χρειάζεται ανατομική σέλα, αναρτήσεις, δισκόφρενο κ.λπ..

 

Απλά ψάχνω κάτι όσο πιο οικονομικό γίνεται (εννοείται ότι δεν έχω πρόβλημα αν είναι μεταχειρισμένο), γιατί με κάτι τιμές που βλέπω, σκέφτομαι ότι αν ήταν να δώσω τόσα, καλύτερα να πήγαινα σε κανά παπί να μη φτάνω και σταγμένος στη δουλειά.

Εκτός κι αν τα πολύ οικονομικά είναι δώρο άδωρο, σε περίπτωση που θέλουν όλη την ώρα επισκευή, ή προκαλούν προβλήματα στο σώμα ξέρω 'γω.

 

Οπότε οποιαδήποτε συμβουλή/πρόταση για κάτι vfm, τι να αποφύγω, ακόμα και ποια διαδρομή να προτιμήσω εάν κάποιος γνωρίζει την περιοχή, θα είναι κάτι παραπάνω από ευπρόσδεκτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειμαι και τοσο πολυ ειδικος. Απλα θα σου πω σε τι λαθη επεσα εγω, πηρα mountain κατι που δεν θα το ξαναεπελεγα. Καλυτερα δρομου, αν ειναι να κανεις καθημερινες διαδρομες. Πανω απο 21 ταχυτητες. Εμενα εχει 21 τωρα που του εβαλα λαστιχα δρομου, νιωθω οτι δεν μου αρκούν, παντα κραταω μια δυσκολη για αν χρειαστει να επιταχυνω.

 

Θελει συντηρηση, αλλα μην φανταστεις κατι τραγικο. Καλο ποδηλατο ομως και οικονομικο δεν πανε μαζι.

 

Δεν θα επαιρνα τωρα ποδηλατο με αναρτησεις, καλυτερα χωρις.

 

Υ.Γ: κατι που παθαινω εγω δεν ξερω αν ειναι η σταση του σωματος μου ή φταιει κατι αλλο οπως η σελα. Μερικες φορες εχω θεμα με τα εσωρουχα μου, στην χειροτερη τρυπανε και τα πεταω(ενοειτε μιλαω για εσωρουχα που φοριουνται μια ημερα)μηπως η σελα δημιουργει αυτο το προβλημα; η σταση μου; η πρεπει να φοραω ειδικο κολαν για ποδηλατες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειμαι και τοσο πολυ ειδικος. Απλα θα σου πω σε τι λαθη επεσα εγω, πηρα mountain κατι που δεν θα το ξαναεπελεγα. Καλυτερα δρομου, αν ειναι να κανεις καθημερινες διαδρομες. Πανω απο 21 ταχυτητες. Εμενα εχει 21 τωρα που του εβαλα λαστιχα δρομου, νιωθω οτι δεν μου αρκούν, παντα κραταω μια δυσκολη για αν χρειαστει να επιταχυνω.

 

Θελει συντηρηση, αλλα μην φανταστεις κατι τραγικο. Καλο ποδηλατο ομως και οικονομικο δεν πανε μαζι.

 

Δεν θα επαιρνα τωρα ποδηλατο με αναρτησεις, καλυτερα χωρις.

 

Υ.Γ: κατι που παθαινω εγω δεν ξερω αν ειναι η σταση του σωματος μου ή φταιει κατι αλλο οπως η σελα. Μερικες φορες εχω θεμα με τα εσωρουχα μου, στην χειροτερη τρυπανε και τα πεταω(ενοειτε μιλαω για εσωρουχα που φοριουνται μια ημερα)μηπως η σελα δημιουργει αυτο το προβλημα; η σταση μου; η πρεπει να φοραω ειδικο κολαν για ποδηλατες.

 

 

εγώ σκίζω και τα παντελόνια στο 6μηνο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να λεω παλι καλα δηλαδη. Νομιζα κατι δεν εχω κανει σωστα οπως η ρυθμιση της σελας, ή ακομα και η αλλαγη της

 

 

bib short δεν έχω σκίσει, αλλά παντελονια έτσι που είναι λίγο ποιο στενα και όχι από flexible ηλικο λογικό μετά από ένα σημείο να σκιστούν.

 

 

για τον από πάνω που ψάχνει ποδήλατο ούτε αναρτήσεις ούτε ιστορίες ούτε λάστιχα φαρδιά ούτε τίποτα.

κοιτάς με τη μια ένα κουρσάκι δρόμου μεταχειρισμένο στο μέγεθος σου, τίποτα παραπάνω τίποτα λιγότερο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Εδω και μηνες ειμαι χωρις φρενα στο ποδηλατο αλλα αυριο θα παω να βαλω. Τιμη γυρω στα 15 το 1 και 30 τα 2 (obviously) αλλα αυτη τη στιγμη δε μπορω να διαθεσω 30, οποτε θα βαλω 1 σετ v-brakes.

Το θεμα ειναι, να το βαλω μπροστα ή πισω? Το ποδηλατο ειναι mountain καμια 25 κιλα και το χρησιμοποιω στην πολη για βολτες (πιο πολυ παραλιακα) και πριν μεινω εντελως αφρενος ειχα μονο το μπροστινο δισκοφρενο οποτε μπορω να πω πως το εχω συνηθισει.Σκεφτομαι για μπροστινο και να το χρησιμοποιω με ρεγουλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδω και μηνες ειμαι χωρις φρενα στο ποδηλατο.......................

 

Η προφανής απάντηση (την οποία και θεωρώ σωστή) είναι "μην κυκλοφορείς χωρίς φρένα ακόμα και με πατίνι"

Και βέβαια όταν λέμε φρένα εννοούμε σωστά σε ποιότητα, ρύθμιση αλλά και...ποσότητα (σε κάθε τροχό :-) ).

Επειδή βέβαια είναι ξεκάθαρο ότι θα κάνεις αυτό που έχεις ήδη αποφασίσει (φρένα στον ένα τροχό) και για ότι παραπάνω σου πει κάποιος το πιο πιθανό είναι ότι θα έχεις το αντεπιχείρημα "τόσο καιρό είμαι χωρίς καθόλου φρένα και είμαι κομπλέ", θα σου έλεγα να βάλεις στον μπροστινό τροχό.

Για την χρήση που το θέλεις (βόλτες μέσα στην πόλη) θεωρώ ότι θα είσαι οκ, με την σχετική προσοχή βέβαια.

 

υγ Θα περάσω στο ντούκου το γεγονός ότι είναι συνήθειά σου (από αυτά που λες) το να κυκλοφορείς πάντα με "μισό" ποδήλατο (τουλάχιστον αναφορικά με τα φρένα)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά, κάποιο καλό andrοid app, που να μετράει χιλιόμετρα και θερμίδες όταν ποδηλατώ ?

 

χρησιμοποιώ το endomondo. Δες επίσης stava, sports tracker

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η προφανής απάντηση (την οποία και θεωρώ σωστή) είναι "μην κυκλοφορείς χωρίς φρένα ακόμα και με πατίνι"

Και βέβαια όταν λέμε φρένα εννοούμε σωστά σε ποιότητα, ρύθμιση αλλά και...ποσότητα (σε κάθε τροχό :-) ).

Επειδή βέβαια είναι ξεκάθαρο ότι θα κάνεις αυτό που έχεις ήδη αποφασίσει (φρένα στον ένα τροχό) και για ότι παραπάνω σου πει κάποιος το πιο πιθανό είναι ότι θα έχεις το αντεπιχείρημα "τόσο καιρό είμαι χωρίς καθόλου φρένα και είμαι κομπλέ", θα σου έλεγα να βάλεις στον μπροστινό τροχό.

Για την χρήση που το θέλεις (βόλτες μέσα στην πόλη) θεωρώ ότι θα είσαι οκ, με την σχετική προσοχή βέβαια.

 

υγ Θα περάσω στο ντούκου το γεγονός ότι είναι συνήθειά σου (από αυτά που λες) το να κυκλοφορείς πάντα με "μισό" ποδήλατο (τουλάχιστον αναφορικά με τα φρένα)

Τα τελευταια 2 χρονια ειχα μεινει χωρις πισινο και συνηθισα απλα με το δισκο μπροστα :P

 

Αλλαξαν τα δεδομενα ομως! Εψαξα λιγο και βρηκα ενα ακομη μαγαζι στο οποιο με 15 ευρω μου περναει και τα 2 φρενα, οχι 30 οπως στο αλλο, και το απογευμα θα το παω απο κει να δω μπας και μπορει να μου αλλαξει δαγκανα ή τακακια στο δισκοφρενο γιατι το ποδηλατο ειναι 17 χρονων.

 

Αν δεν, θα βαλω V-brakes μπρος-πισω και τελος  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά, κάποιο καλό andrοid app, που να μετράει χιλιόμετρα και θερμίδες όταν ποδηλατώ ?

 

endomondo κι εγώ, αλλά για να έχεις ακρίβεια, στο πόσες θερμίδες καις, θέλεις και μετρητή παλμών.

 

Αλλιως ειναι στο περίπου.

 

Βέβαια ο μετρητής παλμών, δεν ειναι μονο γι'αυτο. Κάνεις πολυ σωστή προπόνηση, εφόσον τον συμβουλεύεσαι, αναλόγως βέβαια στο βαθμό που ασχολείσαι με το άθλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά, κάποιο καλό andrοid app, που να μετράει χιλιόμετρα και θερμίδες όταν ποδηλατώ ?

Το Stava. Εξαιρετική εφαρμογή και καταπληκτικό interface στο ίντερνετ. Απο πλευράς θερμιδών, μην περιμένεις καμιά σοβαρή ακρίβεια απο την εφαρμογή μόνο.

Θέλω προτάσεις για ποδήλατο mountain hard tail μέχρι 350-370 ευρώ.Ευχαριστω.

Έχε το νου σου και σε κάποιο καλύτερο ποδήλατο μεταχειρισμένο στα λεφτά αυτά. Υπάρχουν και λαυράκια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κύριοι, που πιάνουν τα χέρια σας, μοντιφικάτορς και συναφείς...

 

Θελω να μετατρέψω το ποδηλατάκι μου σε κούρσα. Το ποδήλατο είναι το εξής: http://www.chainreactioncycles.com/gr/en/cube-sl-road-pro-city-bike-2014/rp-prod114155

 

Θέλω κάποιον να μου υποδείξει ΕΠΑΚΡΙΒΩΣ, τα ανταλλακτικά που θα χρειαστώ, διοτι ειμαι άσχετος. (φυσικα θα το/τα παω σε μαστορα, επ'ουδενι δε θα ασχοληθώ).

 

Ευχαριστώ και αναμένω.

 

Υ.Γ. γενικά ξέρω οτι χρειάζεται τιμονι, λαιμό(;) χειριστήρια, φρένα(;)

Υ.Γ.2 θα κρατήσω το υφιστάμενο σαζμαν για να μη μου βγεί ο κούκος αηδόνι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...