Προς το περιεχόμενο

Ποδήλατο


pavl0s

Προτεινόμενες αναρτήσεις

όλα είναι επώνυμα και καλά.

θα σου πρότεινα σαν πιο γυναικεία το το KTM και το GT laguna.

το πρώτο είναι καθαρά πόλης το GT πάει και λίγο σε χωμα-πέτρα

σημαντικό είναι να είνια στο σωστό μέγεθος

τα ποδήλατα έχουν μεγέθη S, M, L, XL και στη σελίδα του κατασκευαστή λέει το κάθε μέγεθος για τι ύψος αναβάτη είναι.

Καλές επιλογές. Για το GT Laguna και το KTM:

-Το KTM εχει επιπλεον σχαρα + kickstand + φωτα στην τιμή 

- KTM = 17kg , Laguna =13.36kg (με μια επιφύλαξη, αλλά αυτά βρήκα)

-Το Laguna λέει S/M στο επίσημο site της GT οπότε κάνει, για το KTM δεν έβγαλα άκρη για το ύψος

 

Δεδομένης της διαφοράς βάρους, μήπως να κοίταγα το Laguna; φαντάζομαι θα ναι πιο ευκολοδήγητο ως ελαφρύτερο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Πρόβλημα με το βάρος θα έχει μόνο όταν χρειαστεί να το σηκώσει-κουβαλήσει.

Κύλιση έχει καλή γιατί είναι ΚΤΜ κι έχει 28άρα ζάντα με λεπτοτερο λάστιχο. Γι αυτό είναι κατάλληλο για άσφαλτο ενώ το άλλο πάει και χώμα.

 

Όποιο σ’ αρέσει, το κτμ είναι πιο ακριβό ποδήλατα πάντως (σαν τιμή καινουργιου 500-+ vs 350+-).

 

Πιο σημαντικό είναι το σωστό μέγεθος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρόβλημα με το βάρος θα έχει μόνο όταν χρειαστεί να το σηκώσει-κουβαλήσει.

Κύλιση έχει καλή γιατί είναι ΚΤΜ κι έχει 28άρα ζάντα με λεπτοτερο λάστιχο. Γι αυτό είναι κατάλληλο για άσφαλτο ενώ το άλλο πάει και χώμα.

 

Όποιο σ’ αρέσει, το κτμ είναι πιο ακριβό ποδήλατα πάντως (σαν τιμή καινουργιου 500-+ vs 350+-).

 

Πιο σημαντικό είναι το σωστό μέγεθος.

Τέλεια. Για το μέγεθος πώς μπορώ να βρω σε τι αντιστοιχεί; (δεν έβγαλα άκρη από το site της KTM αλλά και ψάχνοντας, βασικά δε βρήκα να λέει καν μεγέθη S/M/L κτλ). Ψάχνω για ύψος 1.63m βασικά (που στο GT αν κατάλαβα καλά αντιστοιχούσε σε S).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρωτά τον προηγούμενο ιδιοκτήτη και σύγκρινε. Αν είναι 1,70 κι έχει τη σέλα τέρμα κάτω τότε το ποδήλατο είναι μεγάλο.

Γενικά σαν μπούσουλας το παλουκόσελο δεν πρέπει να είναι ούτε τέρμα πάνω ούτε τέρμα κάτω.

Επίσης συνήθως τα ποδήλατα γράφουν το μέγεθος τους στο διαγώνια σωλήνα που συνδέει πετάλια με τιμόνι οπότε πες του να δει εκεί και να σου πει.

Για 1.63 θέλεις σίγουρα σμαλλ, βέβαια κάθε εταιρεία έχει δικά της στάνταρτ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρωτά τον προηγούμενο ιδιοκτήτη και σύγκρινε. Αν είναι 1,70 κι έχει τη σέλα τέρμα κάτω τότε το ποδήλατο είναι μεγάλο.

Γενικά σαν μπούσουλας το παλουκόσελο δεν πρέπει να είναι ούτε τέρμα πάνω ούτε τέρμα κάτω.

Επίσης συνήθως τα ποδήλατα γράφουν το μέγεθος τους στο διαγώνια σωλήνα που συνδέει πετάλια με τιμόνι οπότε πες του να δει εκεί και να σου πει.

Για 1.63 θέλεις σίγουρα σμαλλ, βέβαια κάθε εταιρεία έχει δικά της στάνταρτ.

ωραία, ευχαριστώ και πάλι πολύ για τη βοήθεια  :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει κατάστημα στην Αθήνα που να νοικιάζει ποδήλατα mountain bike? Να το πάρω π.χ Παρασκευή, να πάω επαρχία, και να το γυρίσω Δευτέρα. Και αν πιστεύετε οτι αξίζει κάτι τέτοιο :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνήθως, τέτοια καταστήματα "ευδοκιμούν" σε τουριστικούς προορισμούς, εκτός της πρωτεύουσας. Δεν χάνεις κάτι (εκτός από... χρόνο) να κάνεις μερικά τηλεφωνήματα σε ποδηλατικά καταστήματα της περιοχής σου και να ρωτήσεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Ενοικίαση τέτοιων ποδηλάτων δεν έχει τύχει να δω στην ευρύτερη περιοχή της Αθήνας. 

 

Έχω δει κάτι αντίστοιχο (σε πολύ μικρή κλίμακα) σε προορισμούς που αποτελούν αφετηρίες για καγιάκ, πεζοπορίες κτλ. αλλά κάποια χρόνια πριν, στην Πελοπόννησο.

 

Γενικά, δεν θα εμπιστευόμουν να πάω για off road με ποδήλατο που δεν ξέρω πώς είναι συντηρημένο σε θέματα φρένων και ελαστικών, αν μη τι άλλο.

 

Επειδή έχει περάσει καιρός από την τελευταία φορά που είδα κάτι τέτοιο, θα πρότεινα ένα τηλεφώνημα σε κάποια από τις εταιρίες που ασχολούνται με διαδρομές σε ποτάμια κτλ. Αν προσφέρουν οι ίδιες τέτοια δυνατότητα ή ξέρουν εκεί γύρω κάποιον, είναι νομίζω η καλύτερη αφετηρία -κι αν υπάρχει τέτοια δυνατότητα, θα είναι και οικονομικότερη από το να φορτώσεις στην Αθήνα, να κάνεις χιλιόμετρα και να το φέρεις πίσω: παραλαμβάνεις και παραδίδεις στον προορισμό σου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω δει κάτι αντίστοιχο (σε πολύ μικρή κλίμακα) σε προορισμούς που αποτελούν αφετηρίες για καγιάκ, πεζοπορίες κτλ. αλλά κάποια χρόνια πριν, στην Πελοπόννησο.

 

Bingo, κάπου εκεί θα πάω και εγώ. Δυστυχώς θα είναι κάπως οργανωμένη η εκδρομή και δεν ξέρω τι θα έχει εκεί κοντά. Εννοείται οτι θα πάρω τηλέφωνο πρώτα μήπως νοικίαζουν οι ίδιοι απλά είπα να ρωτήσω και εδώ :)
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 εβδομάδες αργότερα...

Μετά απο μια περιπέτεια φίλου, ήθελα να ρωτήσω...

Κάτι σαν αυτό https://zhta.gr/product/ηλεκτρονικοσ-απωθητησ-σκυλων-ultrasonic-με-υπ/ 

λειτουργεί στη πράξη;  Ενδεικτικά το άνωθεν, μιας και βρηκα και κάποια με πολλαπλάσια τιμή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 minutes ago, kanesaxo said:

Μετά απο μια περιπέτεια φίλου, ήθελα να ρωτήσω...

Κάτι σαν αυτό https://zhta.gr/product/ηλεκτρονικοσ-απωθητησ-σκυλων-ultrasonic-με-υπ/ 

λειτουργεί στη πράξη;  Ενδεικτικά το άνωθεν, μιας και βρηκα και κάποια με πολλαπλάσια τιμή.

 

Το θυμάμαι πριν πολλά χρόνια να χρησιμοποιείται σε ένα everest ως ανώδυνος τρόπος να διώχνουν τα σκυλιά.

Παλιότερα τους πετούσαν νερό, κάποιος τους κατσάδιασε και εξοπλίστηκαν με ένα τέτοιο.

Έκανε δουλειά.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα στο λαο.

Ψαχνω καιρο ενα προπονητηριο,αλλα οι τιμες ειναι υψηλες για τη χρηση που το θελω.
Καθως ομως τωρα πρεπει να κανω λιγο ποδηλατο τη μερα για τις φυσιοθεραπειες μου,αναγκαστικα θα το χρειαστω.

Εχω σκεφτει να βρω μια βαση για το ποδηλατο και να ποδηλατω με τα φρενα σφιγμενα.
Εχω ενα ποδηλατο που καθεται και δε με απασχολει να αλλαξω 1-2 ζευγαρια τακακια στα v-brake του μεχρι να τελειωσω τη φυσιοθεραπεια.

Απο την αλλη,ενα προπονητηριο DIY θα ηταν σιγουρα  χρησιμο στο μελλον,καθως και εγω και η κοπελα μου ειμαστε ποδηλατες.

Εχει ασχοληθει κανεις με τετοια κατασκευη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
9 λεπτά πριν, webparts είπε

Καλησπερα στο λαο.

Ψαχνω καιρο ενα προπονητηριο,αλλα οι τιμες ειναι υψηλες για τη χρηση που το θελω.
Καθως ομως τωρα πρεπει να κανω λιγο ποδηλατο τη μερα για τις φυσιοθεραπειες μου,αναγκαστικα θα το χρειαστω.

Εχω σκεφτει να βρω μια βαση για το ποδηλατο και να ποδηλατω με τα φρενα σφιγμενα.
Εχω ενα ποδηλατο που καθεται και δε με απασχολει να αλλαξω 1-2 ζευγαρια τακακια στα v-brake του μεχρι να τελειωσω τη φυσιοθεραπεια.

Απο την αλλη,ενα προπονητηριο DIY θα ηταν σιγουρα  χρησιμο στο μελλον,καθως και εγω και η κοπελα μου ειμαστε ποδηλατες.

Εχει ασχοληθει κανεις με τετοια κατασκευη;

Τι λεφτα διαθέτεις? Για Turbo trainers επειδη κοιτουσα πριν λιγες μερες βρισκεις με 100-120€ με τα μεταφορικα απο αγγλια αλλα μιλαμε για πολυ βασικο μοντελο. 


ΓΙα roller ειδα προσφατα μια πατεντα αν θες μου λες να σου στειλω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Spect~ είπε

Τι λεφτα διαθέτεις? Για Turbo trainers επειδη κοιτουσα πριν λιγες μερες βρισκεις με 100-120€ με τα μεταφορικα απο αγγλια αλλα μιλαμε για πολυ βασικο μοντελο. 


ΓΙα roller ειδα προσφατα μια πατεντα αν θες μου λες να σου στειλω

Στα 100 βρισκω tacx απο ελλαδα,αλλα δε θελω να διαθεσω τοσα τωρα.

Θα με ενδιεφερε,ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...