Προς το περιεχόμενο

Ποδήλατο


pavl0s

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 3,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

8 λεπτά πριν, Rpanagos είπε

Οχι δεν υπαρχει αλλα υπαρχουν τροποι.

Δεν υπάρχει ???

https://www.generali.gr/el/asfaleia-podilatou-cycle-away/

Και πολλές άλλες ασφαλιστικές....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εχω ενα Gary Fisher Τarpon του 2010 (την εκδοση με δισκοφρενα) και ελεγα να του βαλω v-brakes διοτι πλεον δεν χρειαζομαι δισκοφρενα.

Στην παρακατω φωτο ομως, η εκδοση με τα v-brakes, εχει καποιες βασεις (που εχω κυκλωσει) τις οποιες το δικο μου δεν τις εχει. Οποτε, υποθετω, τα ξεχναω ετσι?

gf-tarpon-10-z.jpg

Επεξ/σία από ardi21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, ardi21 είπε

Εχω ενα Gary Fisher Τarpon του 2010 (την εκδοση με δισκοφρενα) και ελεγα να του βαλω v-brakes διοτι πλεον δεν χρειαζομαι δισκοφρενα.

Στην παρακατω φωτο ομως, η εκδοση με τα v-brakes, εχει καποιες βασεις (που εχω κυκλωσει) τις οποιες το δικο μου δεν τις εχει. Οποτε, υποθετω, τα ξεχναω ετσι?

gf-tarpon-10-z.jpg

Ναι!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 5/4/2020 στις 3:23 ΠΜ, evoracing είπε

 

Τι παίζει? 26inch για 9-12 ετών? εγώ 1,83 παλικάρι και ίσα που πάταγα κάτω. 

 

Λαθος μέτρηση φιλε μου. Σε κανένα ποδήλατο δεν πατάς κάτω. Αν το νούμερο σου ειναι σωστό πρέπει να μπορείς να έχεις σχεδόν τελείως ανοιχτό το πόδι σου όταν το πετάλι βρίσκετε στο κάτω σημείο. Μπακάλικα στο εξηγώ. Υπαρχουν πολλά σάιτ που μπορείς να βρεις πως γινετε η μέτρηση του νούμερου που θα χρειαστείς αν αποφασίσεις να πάρεις κάτι. 

Επεξ/σία από akisdom
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, akisdom είπε

Λαθος μέτρηση φιλε μου. Σε κανένα ποδήλατο δεν πατάς κάτω. Αν το νούμερο σου ειναι σωστό πρέπει να μπορείς να έχεις σχεδόν τελείως ανοιχτό το πόδι σου όταν το πετάλι βρίσκετε στο κάτω σημείο. Μπακάλικα στο εξηγώ. Υπαρχουν πολλά σάιτ που μπορείς να βρεις πως γινετε η μέτρηση του νούμερου που θα χρειαστείς αν αποφασίσεις να πάρεις κάτι. 

Η κανονική ρύθμιση για το ύψος της σέλας γίνεται όταν κάθεσαι κανονικά και έχεις το πόδι τεντωμένο πατώντας το πετάλι με την ΦΤΕΡΝΑ στην κάτω θέση του. (όχι με τη μύτη του ποδιού)

 

5 ώρες πριν, ardi21 είπε

Εχω ενα Gary Fisher Τarpon του 2010 (την εκδοση με δισκοφρενα) και ελεγα να του βαλω v-brakes διοτι πλεον δεν χρειαζομαι δισκοφρενα.

Αφενώς δεν γίνεται, αφετέρου γιατί να πας από τα καλύτερα φρένα στα χειρότερα ;;;

Επεξ/σία από dpolal
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, akisdom είπε

Αν το νούμερο σου ειναι σωστό πρέπει να μπορείς να έχεις σχεδόν τελείως ανοιχτό το πόδι σου όταν το πετάλι βρίσκετε στο κάτω σημείο. Μπακάλικα στο εξηγώ.

Σωστότστος. Γιατί μπακαλορεά; Μια χαρά το περιέγραψες. Αν δεν συμβαίνει αυτό (δεν εκτείνεται πλήρως το πόδι), αρχίζουν τα θέματα με τα γόνατα.

2 λεπτά πριν, dpolal είπε

Η κανονική ρύθμιση για το ύψος της σέλας είναι να κάθεσαι κανονικά και να έχεις το πόδι τεντωμένο πατώντας το πετάλι με την ΦΤΕΡΝΑ στην κάτω θέση. (όχι τη μύτη του ποδιού)

Έτσι όπως το διάβασα εγώ πάντως, σε πλήρη έκταση κατάλαβα ότι εννοούσε και όχι στη μύτη του ποδιού!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, dpolal είπε

Αφενώς δεν γίνεται, αφετέρου γιατί να πας από τα καλύτερα φρένα στα χειρότερα ;;;

Σκεφτηκα να τα αλλαξω επειδη τα δισκοφρενα μου ειναι παντελως αχρηστα πλεον, να μειωθει λιγο το βαρος και να ειναι  πιο ευκολα/ευχρηστα στην ρυθμιση. Ετσι και αλλιως το κοστος θα ηταν αρκετα μικρο.

Αλλα αφου δεν γινεται, το ξεχναμε.

Επεξ/σία από ardi21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, ardi21 είπε

Σκεφτηκα να τα αλλαξω επειδη τα δισκοφρενα μου ειναι παντελως αχρηστα πλεον, να μειωθει λιγο το βαρος και να ειναι  πιο ευκολα/ευχρηστα στην ρυθμιση. Ετσι και αλλιως το κοστος θα ηταν αρκετα μικρο.

Αλλα αφου δεν γινεται, το ξεχναμε.

Εκτός από τα χρήματα για τα φρένα, θα πρέπει να διέθετες και ένα Α ποσό για στεφάνια που κάνουν για V brakes. Δεν αξιζει το ολο project.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 ώρες πριν, wired_1 είπε

Δεν υπάρχει ???

https://www.generali.gr/el/asfaleia-podilatou-cycle-away/

Και πολλές άλλες ασφαλιστικές....

Παντως πριν αυτο που εννοουσα ειναι οτι το να ασφαλισεις το ποδηλατο σου αν υπαρχει καποιο φτηνο πακετο, που ισως πχ να μην συμπεριλαμβανει την κλοπη, μπορει να αξιζει. Αμα ομως η τιμη ειναι καλη και συμπεριλαμβανει και αυτην ακομα καλυτερα. Παντως για καποιον που εχει ενα πολυ ακριβο ποδηλατο οπως εσυ η ασφαλεια ειναι μονοδρομος νομιζω γιατι μπορει να στο κλεψουνε και απ'την αυλη σου μεσα. Γενικα καθε ποδηλατης που σεβεται τον εαυτο του πρεπει να εχει. Ιδιως αν το κυκλοφορει συχνα.

Επεξ/σία από NinjaMan
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, Rpanagos είπε

Τι ακριβως ψαχνεις.
Οχι δεν υπαρχει αλλα υπαρχουν τροποι.

Εχω 2 ακριβά ποδήλατα και αν υπάρχει ασφάλεια σ λογική τιμή να το κάνω...κ οταν λέω ακριβά δεν εννοώ 1000 κ 2000...μικαμε6για 7000+ το καθε ενα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, wired_1 είπε

Εκτός από τα χρήματα για τα φρένα, θα πρέπει να διέθετες και ένα Α ποσό για στεφάνια που κάνουν για V brakes. Δεν αξιζει το ολο project.

Α αυτό δεν το ήξερα. Τότε όντως δεν αξίζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα!

Έχω ένα παλιό ideal Integrator και αναρωτιόμουν αν γίνεται μπροστά, να αφαιρέσω τους δύο μικρούς δίσκους και να κρατήσω μόνο τον μεγαλύτερο. Μπορεί να γίνει χωρίς να διαταρζχτεί η σωστή λειτουργία του ποδηλάτου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, chemkyr είπε

να αφαιρέσω τους δύο μικρούς δίσκους και να κρατήσω μόνο τον μεγαλύτερο

Και στην παραμικρή ανηφόρα θα κατεβαίνεις από το ποδήλατο και θα το πηγαίνεις περπατητο !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...