Προς το περιεχόμενο

Ποδήλατο


pavl0s

Προτεινόμενες αναρτήσεις

17 ώρες πριν, dpolal είπε

Η κανονική ρύθμιση για το ύψος της σέλας γίνεται όταν κάθεσαι κανονικά και έχεις το πόδι τεντωμένο πατώντας το πετάλι με την ΦΤΕΡΝΑ στην κάτω θέση του. (όχι με τη μύτη του ποδιού)

Ανάλογα με τι φοράς όταν θα μετρήσεις. Αν φοράς οτιδήποτε παπούτσια τότε ναι στην φτέρνα. Αν όμως μετρήσεις με τα κουμπωτά που θα φοράς και όταν ποδηλατείς τότε κουμπωμένα και ελαφρά λιγυσμενο το γόνατο. Πρόσεξε για το ποσό λιγυσμενο τους επαγγελματίες που δείχνει σε διάφορους αγώνες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

3 ώρες πριν, akisdom είπε

Ανάλογα με τι φοράς όταν θα μετρήσεις. Αν φοράς οτιδήποτε παπούτσια τότε ναι στην φτέρνα. Αν όμως μετρήσεις με τα κουμπωτά που θα φοράς και όταν ποδηλατείς τότε κουμπωμένα και ελαφρά λιγυσμενο το γόνατο. Πρόσεξε για το ποσό λιγυσμενο τους επαγγελματίες που δείχνει σε διάφορους αγώνες. 

Σωστό, αλλά αν φτάσαμε στα κουμπωτά τότε κατά πάσα πιθανότητα θα κάνει κανονικό bike fitting κάποιος.
Εδώ λέμε για ποιό αρχάριους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, dpolal είπε

Σωστό, αλλά αν φτάσαμε στα κουμπωτά τότε κατά πάσα πιθανότητα θα κάνει κανονικό bike fitting κάποιος.
Εδώ λέμε για ποιό αρχάριους.

συμφωνω , αλλα, σε περιπτωση που καποιος ζει στην επαρχια το bike fitting ειναι ενα απιαστο ονειρο. Ακομη και για μενα οταν ξεκινησα πριν 5 περ χρονια ηταν και ειναι απιαστο ονειορ λογω του οτι στην Καβάλα δεν υπαρχει περιπτωση να βρεις καταστημα που να το κανει. Ετσι λοιπον μετριεσε και ξαναμετριεσε , παιρνεις αλλεν μαζι σου και σταματας αρκετες φορες μεχρι να πετυχεις την σωστη θεση. Το ιντερνετ ηταν και ειναι μεγαλος δασκαλος για να ερθεις οσο ποιο κοντα γινεται στο ιδανικο

Στις 11/4/2020 στις 11:50 ΠΜ, chemkyr είπε

Καλημέρα!

Έχω ένα παλιό ideal Integrator και αναρωτιόμουν αν γίνεται μπροστά, να αφαιρέσω τους δύο μικρούς δίσκους και να κρατήσω μόνο τον μεγαλύτερο. Μπορεί να γίνει χωρίς να διαταρζχτεί η σωστή λειτουργία του ποδηλάτου?

περα απο την απαντηση που πηρες οτι στην ανηφορα θα το περπατας αν κανεις κατι τετοιο θα ξεχασεις και τις 4 απο τις επτα ή οκτω ταχυτητες που εχεις στην πισω κασετα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, akisdom είπε

συμφωνω , αλλα, σε περιπτωση που καποιος ζει στην επαρχια το bike fitting ειναι ενα απιαστο ονειρο. Ακομη και για μενα οταν ξεκινησα πριν 5 περ χρονια ηταν και ειναι απιαστο ονειορ λογω του οτι στην Καβάλα δεν υπαρχει περιπτωση να βρεις καταστημα που να το κανει. Ετσι λοιπον μετριεσε και ξαναμετριεσε , παιρνεις αλλεν μαζι σου και σταματας αρκετες φορες μεχρι να πετυχεις την σωστη θεση. Το ιντερνετ ηταν και ειναι μεγαλος δασκαλος για να ερθεις οσο ποιο κοντα γινεται στο ιδανικο

περα απο την απαντηση που πηρες οτι στην ανηφορα θα το περπατας αν κανεις κατι τετοιο θα ξεχασεις και τις 4 απο τις επτα ή οκτω ταχυτητες που εχεις στην πισω κασετα 

Τι εννοείς θα τις χάσω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, chemkyr είπε

Τι εννοείς θα τις χάσω?

οταν εχεις τρεις δισκους μπροστα και 7 για παραδειγμα πισω δουλευεις τον μικρο με τον πρωτο εωσ και τον τριτο δισκο πισω , τον μεσαιο μπροστα με τον 3-5 πισω και τον μεγαλο με τον 5-7 πισω .Σε διαφορετικη πριπτωση η αλυσιδα θα σε αφησει χρονους πολυ νωρις αλλα και θα ακους αρκετους παραξενους θορυβους . Δοκιμασε για παραδειγμα να βαλεις μεγαλο δισκο πισω με μεγαλο δισκο μπροστα να πεταλαρεις και θα καταλαβεις. Αν δεν το καταλαβεις στο πεταλαρισμα κατεβα και δες πως ειναι η αλυσιδα σε αυτη την θεση !

παραθεση απο ενα αρθρο που βρηκα προχειρο :

 

Προσπαθείτε να κατανοείσετε το σύστημα ταχυτήτων περισσότερο οπτικά, παρά από τις ενδείξεις στα χειριστήρια αλλαγών ταχυτήτων. 
Τα γρανάζια που βρίσκονται πιο κοντά προς το εσωτερικό του ποδηλάτου (μικρό εμπρός, μεγάλο πίσω) δίνουν πιο χαμηλές σχέσεις μετάδοσης, δηλαδή ελαφρύτερο πάτημα, και υψηλό cadence. 
Τα γρανάζια που βρίσκονται πιο κοντά προς το εξωτερικό του ποδηλάτου (μεγάλο εμπρός, μικρό πίσω) δίνουν πιο υψηλές σχέσεις μετάδοσης, δηλαδή βαρύτερο πάτημα και χαμηλό cadence. 
Αποφύγεται τους ακραίους συνδυασμούς που αναγκάζουν την αλυσίδα να βρίσκεται σε πολύ πλάγια θέση. Αυτοί οι συνδυασμοί αναφέρονται σε μεγάλο γρανάζι εμπρός (πολύ δεξιά) με μεγάλο γρανάζι πίσω (πολύ αριστερά) και σε μικρό γρανάζι εμπρός (πολύ αριστερά) με μικρό γρανάζι πίσω (πολύ δεξιά). Ειδικά ο συνδυασμός των μικρών γραναζιών εμπρός και πίσω, εκτός του ότι προκαλεί θόρυβο (η αλυσίδα τρίβεται επάνω στον εμπρός εκτροχιαστή), είναι μη αποδοτικός και φθείρει την αλυσίδα πολύ γρήγορα.
Επεξ/σία από akisdom
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, akisdom είπε

οταν εχεις τρεις δισκους μπροστα και 7 για παραδειγμα πισω δουλευεις τον μικρο με τον πρωτο εωσ και τον τριτο δισκο πισω , τον μεσαιο μπροστα με τον 3-5 πισω και τον μεγαλο με τον 5-7 πισω .Σε διαφορετικη πριπτωση η αλυσιδα θα σε αφησει χρονους πολυ νωρις αλλα και θα ακους αρκετους παραξενους θορυβους . Δοκιμασε για παραδειγμα να βαλεις μεγαλο δισκο πισω με μεγαλο δισκο μπροστα να πεταλαρεις και θα καταλαβεις. Αν δεν το καταλαβεις στο πεταλαρισμα κατεβα και δες πως ειναι η αλυσιδα σε αυτη την θεση !

Δεν έχω δει κάτι τέτοιο...για την ακρίβεια εδώ και καιρό χρησιμοποιώ μόνο τον μεγάλο μπροστινό δίσκο (και να θέλω δεν μπορώ να αλλάξω διότι κόπηκε η ντίζα)  σε συνδυασμό με όλους τους 9 δίσκους πίσω. Αλλάζουν οι ταχύτητες καλά μπορώ να πώ χωρίς προβλήματα. Ούτε και θορύβους έχω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, chemkyr είπε

Δεν έχω δει κάτι τέτοιο...για την ακρίβεια εδώ και καιρό χρησιμοποιώ μόνο τον μεγάλο μπροστινό δίσκο (και να θέλω δεν μπορώ να αλλάξω διότι κόπηκε η ντίζα)  σε συνδυασμό με όλους τους 9 δίσκους πίσω. Αλλάζουν οι ταχύτητες καλά μπορώ να πώ χωρίς προβλήματα. Ούτε και θορύβους έχω.

θαυμα θαυμα !!!! περα απο την πλακα δεν ειναι σωστο , ψαξε λιγο στο ιντερνετ και θα καταλαβεις γιατι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανάλογα την ανηφόρα και τους δίσκους χρησιμοποιείς και εναν αμα θες...εγω πχ με 53αρι δίσκο μπροστά και 30αρι πίσω σπάνια βάζω τον μικρό (39αρι)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντος γενικα καλο ειναι για την αλυσιδα να μην βαζουμε τις ακραιες ταχυτητες..πχ μεγαλο δισκο μπροστα και μεγαλο πισω(1η 2ερα κλπ).
Η αλυσιδα πρεπει να παραμενει οσο το δυνατον στην ευθεια για λογους φθορας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας παιδία

Θέλω να κάνω μια ερώτηση και δεν ξέρω αν είναι το σωστό ποστ

Θέλω να κάνω μια ερώτηση σχετικά με τη ποδηλασία αν επιτρέπετε αυτές τις μέρες,έχω να κάνω 1.5 μήνα και δεν ξέρω αν επιτρέπετε ένας γνώστος μου είπε οτι κάνει κανονικά και στέλνει το 6 στο 13033.

Δεν ρωτάω γιατί είμαι σχέδον ένα μήνα σπίτι και θέλω να βγω επειδή βαριέμαι και ξέρω τι κατάσταση έξω  απλά δεν έχω καλό μεταβολισμό και με το ποδήλατο που κάνω με βοηθάει να διατηρώ το βάρος μου σε ένα επίπεδο και τώρα έχω πάρει 5 κίλα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, seba είπε

Γεια σας παιδία

Θέλω να κάνω μια ερώτηση και δεν ξέρω αν είναι το σωστό ποστ

Θέλω να κάνω μια ερώτηση σχετικά με τη ποδηλασία αν επιτρέπετε αυτές τις μέρες,έχω να κάνω 1.5 μήνα και δεν ξέρω αν επιτρέπετε ένας γνώστος μου είπε οτι κάνει κανονικά και στέλνει το 6 στο 13033.

Δεν ρωτάω γιατί είμαι σχέδον ένα μήνα σπίτι και θέλω να βγω επειδή βαριέμαι και ξέρω τι κατάσταση έξω  απλά δεν έχω καλό μεταβολισμό και με το ποδήλατο που κάνω με βοηθάει να διατηρώ το βάρος μου σε ένα επίπεδο και τώρα έχω πάρει 5 κίλα

6 στο 13033 και κινείσαι εντός της περιοχής σου, περίπου 4-5 χλμ ακτίνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 12/4/2020 στις 2:39 ΜΜ, akisdom είπε

συμφωνω , αλλα, σε περιπτωση που καποιος ζει στην επαρχια το bike fitting ειναι ενα απιαστο ονειρο. Ακομη και για μενα οταν ξεκινησα πριν 5 περ χρονια ηταν και ειναι απιαστο ονειορ λογω του οτι στην Καβάλα δεν υπαρχει περιπτωση να βρεις καταστημα που να το κανει. Ετσι λοιπον μετριεσε και ξαναμετριεσε , παιρνεις αλλεν μαζι σου και σταματας αρκετες φορες μεχρι να πετυχεις την σωστη θεση. Το ιντερνετ ηταν και ειναι μεγαλος δασκαλος για να ερθεις οσο ποιο κοντα γινεται στο ιδανικο

περα απο την απαντηση που πηρες οτι στην ανηφορα θα το περπατας αν κανεις κατι τετοιο θα ξεχασεις και τις 4 απο τις επτα ή οκτω ταχυτητες που εχεις στην πισω κασετα 

Υπάρχει Θεσνικη πάντως κατάστημα για φιτινγκ. Κατά ποσό ορθά το κάνει δεν έχω άποψη.

και συντομία θα υπάρχει στη Λάρισα με τα νέα, για εμάς, ψηφιακά συστήματα...

Αυτές τις μέρες αποφάσισα να σπάσω τη καραντίνα και να βγω για ποδήλατο. Βαρέθηκα μέσα :( 

Σε μια προπόνηση άλλαξα 5 δήμους και 3 περιφερειακές ενότητες!

Επεξ/σία από kanesaxo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ερώτηση: Έχω δει ποδήλατα άνω των 400 ευρω με την ονομασία "fat". Με τον όρο fat τι ακριβώς θέλει να πει? Ποια τα + και ποια τα - των fat bikes? 
πχ https://www.tiletechniki.gr/product.asp?catid=16347#prettyphoto[gallery1]/0/

Επεξ/σία από billsnake21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...