Προς το περιεχόμενο

Ποδήλατο


pavl0s

Προτεινόμενες αναρτήσεις

22 λεπτά πριν, odystam είπε

Καλύτερα είναι να έχει μόνο ένα δίσκο μπροστά, τα περισσότερα ακριβά mountainbikes έτσι είναι...

Ναι το analog έχει rockshox ανάρτηση, είναι κορυφαία μάρκα σε αυτόν τον τομέα. 

Ο ενδοιασμούς που έχω με τον μόνο δισκο μπροστά είναι στο θέμα της ταχύτητας.στο πόσο γρήγορα μπορεί να πάει δηλαδή με ένα ποδήλατο με 3 δίσκους...άσχετα βέβαια με την αντοχή του καθενός στο πετάλι απλά αναρωτιέμαι τι διαφορά θα έχει στην ταχύτητα με μόνο δίσκο....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δεν έχει σχέση το πόσους δίσκους έχει ένα ποδήλατο όσο το τι μέγεθος έχουν αυτοί... Η κασέτα του analog σε καλύπτει και στις χαμηλές και στις ψηλές ταχύτητες 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, odystam είπε

Δεν έχει σχέση το πόσους δίσκους έχει ένα ποδήλατο όσο το τι μέγεθος έχουν αυτοί... Η κασέτα του analog σε καλύπτει και στις χαμηλές και στις ψηλές ταχύτητες 

Α οπότε ουσιαστικά η "κασέτα" πίσω θα αναπληρώνει ας το πω έτσι τον δίσκο μπροστά σα να υπάρχουν δηλαδή 3 δίσκοι.γιατι οι δίσκοι της κασέτας θα είναι σε διαφορετική απόσταση ο ένας από τον άλλον δεν θα είναι σαν μια απλή κασετα ενός aim sl πχ....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 25/4/2020 στις 3:14 ΜΜ, NikosRocknRolla είπε

Καλησπέρα σε όλους!! Ενδιαφέρομαι για ένα ποδήλατο βόλτας σε άσφαλτο! Για βόλτες καθημερινές εδώ στα γύρω χωριά που μένω. Σκέφτομαι ένα από τα 2 ακόλουθα ποδήλατα ποιο αξίζει πιο πολύ; Το ένα έχει ανάρτηση μπροστά ενώ το άλλο όχι. Θα έχω θέμα σε λακούβες, σαμαράκια και πεζοδρόμια;; Η μπορώ να κοιτάξω και κάποιο μεταχειρισμένο καλύτερης ποιότητας;;;

Ευχαριστώ...
 

https://www.skroutz.gr/s/18187434/Ideal-Moovic-28-2019.html

https://www.skroutz.gr/s/6627925/Orient-My-Way-28.html

Καλημέρα, το πρώτο που έβαλες, το moovic, το αγόρασα προ ημερών. Έχοντας κάνει 4-5 βόλτες, και μην έχοντας μεγάλη εμπειρία από καλύτερα ποδήλατα, μου φαίνεται καλό αλλά ως εκεί. Σε μεταχειρισμένο από ότι έμαθα μετά από φίλους θα μπορούσα να βρω κάτι πολύ πολύ καλύτερο. Είναι το φθηνότερο αλουμινένιο ideal, που κατέληξα εγώ μετά από αρκετή έρευνα αγοράς και με ενδιέφερε να είναι καινούργιο απλά. Για άσφαλτο είναι μια χαρά, αλλά αν πχ ανεβοκατεβαινεις πεζοδρόμιο δεν κάνει. Δεν μετάνιωσα την αγορά του, αν και ακόμα είναι νωρίς να το εκφράσω. Αν ψάχνεις κάτι φθηνό και καινούργιο είναι οκ, αλλά αν δεν το βιάζεσαι και ψαχτείς θα βρεις κάτι πολύ πολύ καλύτερο σε μεταχειρα 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, greekbusters είπε

Καλημέρα, το πρώτο που έβαλες, το moovic, το αγόρασα προ ημερών. Έχοντας κάνει 4-5 βόλτες, και μην έχοντας μεγάλη εμπειρία από καλύτερα ποδήλατα, μου φαίνεται καλό αλλά ως εκεί. Σε μεταχειρισμένο από ότι έμαθα μετά από φίλους θα μπορούσα να βρω κάτι πολύ πολύ καλύτερο. Είναι το φθηνότερο αλουμινένιο ideal, που κατέληξα εγώ μετά από αρκετή έρευνα αγοράς και με ενδιέφερε να είναι καινούργιο απλά. Για άσφαλτο είναι μια χαρά, αλλά αν πχ ανεβοκατεβαινεις πεζοδρόμιο δεν κάνει. Δεν μετάνιωσα την αγορά του, αν και ακόμα είναι νωρίς να το εκφράσω. Αν ψάχνεις κάτι φθηνό και καινούργιο είναι οκ, αλλά αν δεν το βιάζεσαι και ψαχτείς θα βρεις κάτι πολύ πολύ καλύτερο σε μεταχειρα 

Ωραία ωραία. Ευχαριστω για την απάντηση σου! Θα κοιτάξω και κανένα μεταχειρισμένο σε φβ η car μήπως βρω κατι καλύτερο γιατί εδώ οι επαρχιακοί δρόμοι έχουν λακούβες από χωριό σε χωριό σαμαράκια μεγάλα κάποιες φορές κλπ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 hours ago, dimitrakis1991 said:

Ο ενδοιασμούς που έχω με τον μόνο δισκο μπροστά είναι στο θέμα της ταχύτητας.στο πόσο γρήγορα μπορεί να πάει δηλαδή με ένα ποδήλατο με 3 δίσκους...άσχετα βέβαια με την αντοχή του καθενός στο πετάλι απλά αναρωτιέμαι τι διαφορά θα έχει στην ταχύτητα με μόνο δίσκο....

Φίλε, αν είναι το 1ο σου mountain η δική μου άποψη είναι να μην πάρεις μονόδισκο. Το μόνο που κερδίζεις είναι ελάχιστα στο βάρος και στην εμφάνιση αλλά χάνεις σε ταχύτητες και ανάβασης και κατάβασης αλλά και καθημερινής χρήσης. Ένα μίνιμουμ θα έλεγα να είναι ένα 2x10. Για να πας σε μονόδικο και να σε καλύψει θα πρέπει να δώσεις αρκετά λεφτά ώστε να φοράει κασέτα 10-51. Με 32Τ μπροστά και 11-50 πίσω χάνεις αρκετά σε τελική. Για να το πω λαϊκά, το κιβώτιο είναι κοντό. Το ΑΙΜ με 3x δίσκους μπροστά θα σε καλύψει σε όλο το φάσμα των ταχυτήτων που σας αρχάριος (?) θα χρειαστείς αλλά είναι παλιομοδίτικο. Η επιλογή δική σου.
Όσο για σκελετό, θα σου πω πως είχα το Analog 2011 για 7 χρόνια και ήταν σκυλί μαύρο. Πήγε παντού και δεν έπαθε τίποτα. Απλά δεν έχουν ελαφρύ σκελετό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, teo_3 είπε

Φίλε, αν είναι το 1ο σου mountain η δική μου άποψη είναι να μην πάρεις μονόδισκο. Το μόνο που κερδίζεις είναι ελάχιστα στο βάρος και στην εμφάνιση αλλά χάνεις σε ταχύτητες και ανάβασης και κατάβασης αλλά και καθημερινής χρήσης. Ένα μίνιμουμ θα έλεγα να είναι ένα 2x10. Για να πας σε μονόδικο και να σε καλύψει θα πρέπει να δώσεις αρκετά λεφτά ώστε να φοράει κασέτα 10-51. Με 32Τ μπροστά και 11-50 πίσω χάνεις αρκετά σε τελική. Για να το πω λαϊκά, το κιβώτιο είναι κοντό. Το ΑΙΜ με 3x δίσκους μπροστά θα σε καλύψει σε όλο το φάσμα των ταχυτήτων που σας αρχάριος (?) θα χρειαστείς αλλά είναι παλιομοδίτικο. Η επιλογή δική σου.
Όσο για σκελετό, θα σου πω πως είχα το Analog 2011 για 7 χρόνια και ήταν σκυλί μαύρο. Πήγε παντού και δεν έπαθε τίποτα. Απλά δεν έχουν ελαφρύ σκελετό.

Καλησπέρα!εγώ είχα το cube acid 29" μοντέλο 2014 και πραγματικά όπως είπες και εσύ ήταν σκυλί μαύρο.απλα τώρα έχω φάει σκάλωμα με το analog και για την "εμπειρία" του μονοδισκου αλλά και γιατί σε σχέση με το aim έχει άλλη σειρά πραγμάτων επάνω.sram σε σχέση με shimano.επισης το aim φοράει ανάρτηση σαντουρ ενώ το analog φοράει rockshox που πιστεύω είναι κορυφαία στο είδος της μετά τις αναρτήσεις fox.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή οι σκελετοί(το πιο σημαντικό) και οι τροχοί (το δεύτερο πιο σημαντικό ) είναι ίδιοι σε αυτές τις σειρές εξού και το ίδιο βάρος (με διαφορές τώρα 200-400 γραμμαριών ούτε να το συζητάμε δεν είναι) εγώ θα σου πρότεινα να πάρεις το AIM Pro (το οποίο διατηρεί τα υδραυλικά δισκόφρενα σε σχέση με το τελείως απλό AIM )και ούτε καν το ΑΙΜ RACE που έβαλες το οποίο δεν αξίζει τη διαφορά των 175 ευρώ από το PRO AIM που βλέπω.

H ανάρτηση του Analog είναι η φθηνή Rockshox με ελατήριο κλπ.

Οπότε θα πρότεινα το AIM PRO στα 475 ευρώ και εάν η ανάρτηση σου είναι λίγη .(ή και με το που το πάρεις αν θες για ψυχολογικούς λόγους ) την αλλάζεις .

Με 150 ευρώ παίρνεις καινούρια Rockshox καλύτερη από αυτή που βλέπεις τώρα στο Αnalog.

Που στη περίπτωση που την αλλάξεις αμέσως έχεις 475 + 150 = 625 ευρώ (- κάποια λεφτά που θα πουλήσεις την καινούρια Suntour που θα φοράει το ποδήλατο )

Οπότε με τα παραπάνω λεφτά έχεις ένα αξιοπρεπές σύνολο με ίδιο σκελετό με το Analog , πάνω κάτω ίδιους τροχούς , πολύ καλύτερη ανάρτηση , λίγο χειρότερα φρένα .

Όλα τα παραπάνω με επιφύλαξη και πιθανότητα λάθους.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελειως ασχετος εδω

Θελω ενα ποδηλατο για βολτες και ασκηση, απ οτι καταλαβα παω δηλαδη για trekking κατηγορια

Το μπατζετ μου ειναι στα 300/500. Τι να κοιταξω σαν προτεραιοτητες?

Θα κινουμαι σχεδον αποκλειστικα σε ασφαλτο και στην περιοχη μου εχω συνεχεια ανηφορες κατηφορες και μαλιστα πολλες και συνεχεια οποτε θελω κατι που να ανεβαινει ευκολα.

Τα περισσοτερα εχουν μπροστινη αναρτηση, με ενδιαφερει αυτο? Καπου διαβασα οτι τσαμπα βαρος ειναι

Επισης να δωσω προτεραιοτητα στο βαρος? Πχ ενα με 13 κιλα ειναι αρκετα πιο ανετο σε σχεση με ενα 15 κιλα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, dimitrakis1991 said:

Καλησπέρα!εγώ είχα το cube acid 29" μοντέλο 2014 και πραγματικά όπως είπες και εσύ ήταν σκυλί μαύρο.απλα τώρα έχω φάει σκάλωμα με το analog και για την "εμπειρία" του μονοδισκου αλλά και γιατί σε σχέση με το aim έχει άλλη σειρά πραγμάτων επάνω.sram σε σχέση με shimano.επισης το aim φοράει ανάρτηση σαντουρ ενώ το analog φοράει rockshox που πιστεύω είναι κορυφαία στο είδος της μετά τις αναρτήσεις fox.

Ε καλά απο το Acid με την αέρος Rock Shox Recon με SLX XT ντεραγιέ, 3x με 42x32x24T ταχύτητες θες να πας στο Analog με ελατηρίου και SRAM Sx Eagle την πιο απλή σειρά της SRAM 1x? Και στα 740€ για 13,8kg+ πετάλια? Θα ξενερώσεις τη ζωή σου. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, katz είπε

Τελειως ασχετος εδω

Θελω ενα ποδηλατο για βολτες και ασκηση, απ οτι καταλαβα παω δηλαδη για trekking κατηγορια

Το μπατζετ μου ειναι στα 300/500. Τι να κοιταξω σαν προτεραιοτητες?

Θα κινουμαι σχεδον αποκλειστικα σε ασφαλτο και στην περιοχη μου εχω συνεχεια ανηφορες κατηφορες και μαλιστα πολλες και συνεχεια οποτε θελω κατι που να ανεβαινει ευκολα.

Τα περισσοτερα εχουν μπροστινη αναρτηση, με ενδιαφερει αυτο? Καπου διαβασα οτι τσαμπα βαρος ειναι

Επισης να δωσω προτεραιοτητα στο βαρος? Πχ ενα με 13 κιλα ειναι αρκετα πιο ανετο σε σχεση με ενα 15 κιλα?

Ενα ποδήλατο χωρίς ανάρτηση προφανώς και είναι πολύ πιο άνετο στην πόλη ειδικά αν θες να κάνεις πολλά χιλιόμετρα. Προφανώς είναι ακόμη πιο άνετο στην ανηφόρα. Το θέμα είναι ότι ποδήλατα χωρίς ανάρτηση είναι ακριβά γιατί τα treking με την μπροστα ανάρτηση κακής ποιότητας συνήθως είναι πάρα πολύ διαδεδομένα με αποτέλεσμα να βγαίνουν λίγα μοντέλα με ξερό πιρούνι. Θα πρότεινα ότι αφού το θες για βόλτα και άσκηση να πάρεις κάποιο πιο οικονομικό και ας έχει ανάρτηση και αν στο μέλλον δεις ότι θες να κανεις πολλά χιλιόμετρα το πουλάς και παίρνεις κάτι πιο ξεκούραστο.

ΤΑ 2 κιλά διαφορά πάνε επίσης στο γιατί το θες. Για μια χαλαρή βόλτα τα 2 κιλά δεν τα καταλαβαίνεις.Για 50 χιλιόμετρα κάθε μέρα θα τα καταλάβεις. Πχ εγώ με 50 χιλιόμετρα στην Αθήνα την ημέρα είχα ξερό πιρούνι και λεπτά λάστιχα. Σίγουρα τα έκανα πολύ πιο ξεκούραστα από έναν με τρέκιν των 300 ευρώ με πιο χοντρά λάστιχα.Αλλά ξέρω και άτομο που έκανε κάθε μέρα 100 χιλ με double suspension και χοντρολάστιχα βουνού.Το γούσταρε το έκανε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ξαναγράφω στο θέμα (ω τι έκπληξη :P ) και έχω καταλήξει σε 3 ποδήλατα. 

αυτο είναι που μου αρέσει περισσότερο 
https://www.skroutz.gr/s/6627408/Orient-Fat-Boy-26.html 

το αφεντικό στη δουλειά μου, μου έχει προτείνει τα εξής λόγω της σωματοδομής μου (1,87 100 κιλά)
https://www.skroutz.gr/s/10299514/Scott-Aspect-970-29.h

https://www.houtasbikes.gr/gt-aggressor-sport-29-2020-black-matt-podhlato-mtb-hardtail.html/ 

Ποιο θα μου προτείνατε? 

Υπενθυμίζω είναι για να πηγαινοέρχομαι στη δουλειά απόσταση 5 χιλιομέτρων πήγαινε και άλλα τόσα έλα. 

Επεξ/σία από billsnake21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, dimitrakis1991 είπε

Ο ενδοιασμούς που έχω με τον μόνο δισκο μπροστά είναι στο θέμα της ταχύτητας.στο πόσο γρήγορα μπορεί να πάει δηλαδή με ένα ποδήλατο με 3 δίσκους...άσχετα βέβαια με την αντοχή του καθενός στο πετάλι απλά αναρωτιέμαι τι διαφορά θα έχει στην ταχύτητα με μόνο δίσκο....

Ως κατοχος μονοδισκου τωρα (Scott scale 980 )και κατοχος 3 διαφορετικων τριδισκων προηγουμενος μπορω να σου πω οτι στην ευθεια δεν θα εχεις τεραστιες διαφορες , αλλωστε δεν νομιζω οτι το παιρνεις για τελικες ταχυτητες ( τοτε παρε ενα καλο δρομου ).

Μεγαλη διαφορα θα δεις σε ανηφορες , γιατι ως γνωστον τα τελευταια χρονια το μονοδισκο βγαινει για αγωνες σε βουνο και αυτο γιατι σου δινει τεραστιο boost σε ανηφορα.

παμε στα περιφερειακα τωρα

Ειχα για πρωτη φορα sram τωρα και η διαφορα στην λειτουργια ειναι τεραστια με την Shimano . Φοβερα μαλακη αισθηση αλλαγων , μηδενικο σχεδον θορυβο στις αλλαγες αλλα και πολυ καλες σχεσεις ( που αυτο το τελευταιο βεβαια μπορεις να το βρεις και σε Shimano )

Συνολικα θελεις πολυ καλυτερες σειρες της Shimano για να φτασεις την ποιοτητα της sram.

Ολα αυτα κατα την ταπεινη μου γνωμη βέβαια ! 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σε όλους,

Ήμουν άνθρωπος που πήγαινε 6/7 γυμναστήριο με τρέξιμο μια ώρα και άλλη μια βάρη, ωστόσο με τον COVID είπα να θυμηθώ να παιδικά μου χρονιά. Είχα ένα balistic hermes με V-Brakes τίποτα το ιδιαίτερο ελαφρύ με μέτριες ταχύτητες shimano. Έκανα αγορά το Ideal Hillmaster και έχω τρελαθεί!! Νομίζω ότι είναι πιο βαρύ άλλα με υδραυλικά δισκόφρενα τέλεια ανάρτηση έχω μείνει φουλ ικανοποιημενος. Συγκεκριμένα κάνω διαδρομές στο ανώμαλο δρόμο χώμα και downhill στο ποικίλο όρος τρομερή εμπειρία,  οποίος ασχολείται και κάνει χιλιόμετρα ευχαρίστως να πάμε μαζί μια διαδρομή.

Ποιο είναι το θέμα μου, θα ήθελα αν γνωρίζει κάποιος τι λάδι πρέπει να πάρω για την αλυσίδα καθώς το ποδήλατο γίνεται χάλια από τα χώματα και για τις αναρτήσεις τι συντήρηση πρέπει να τους κάνω... 

 

ευχαριστώ Νίκος 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, Live in chaos είπε

Συγκεκριμένα κάνω διαδρομές στο ανώμαλο δρόμο χώμα και downhill στο ποικίλο όρος τρομερή εμπειρία,  οποίος ασχολείται και κάνει χιλιόμετρα ευχαρίστως να πάμε μαζί μια διαδρομή.

Καλησπέρα. Να σε ρωτήσω κάτι από περιέργεια (και ελαφρώς off topic) : αν και εφόσον δεν μένεις Δάσος Χαϊδαρίου ή Δαφνί, με ποιον τρόπο φτάνεις μέχρι εκεί, δεδομένου ότι υπάρχει απαγόρευση κυκλοφορίας; 

Επεξ/σία από MauroPaltoudias
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...