Προς το περιεχόμενο

Ποδήλατο


pavl0s

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μένω Πετρούπολη είμαι διπλά 

αλλα και παλι δεν νομιζω οτι εχεις προβλημα , ερχοντα ατομα απο κεντρο για να κανουν ποδηλατο με την βεβαιωση νουμερο 6

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

7 λεπτά πριν, Live in chaos είπε

Μένω Πετρούπολη είμαι διπλά 

αλλα και παλι δεν νομιζω οτι εχεις προβλημα , ερχοντα ατομα απο κεντρο για να κανουν ποδηλατο με την βεβαιωση νουμερο 6

Φυσικά και έχεις, για αυτό σε ρώτησα. Χαϊδάρι μένω και πέφτει το πρόστιμο σύννεφο  στην Καβάλας (αλλά και μέσα από παράδρομους) σε τόσο μεγάλες αποστάσεις.

Συνιστώ προσοχή λοιπόν, τα βλέπω καθημερινά, για αυτό και στο λέω (τυχερός ήσουν πάντως, σε κάθε περίπτωση!).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, Live in chaos είπε

.

Ποιο είναι το θέμα μου, θα ήθελα αν γνωρίζει κάποιος τι λάδι πρέπει να πάρω για την αλυσίδα καθώς το ποδήλατο γίνεται χάλια από τα χώματα και για τις αναρτήσεις τι συντήρηση πρέπει να τους κάνω... 

ευχαριστώ Νίκος 

Λάδι μπορείς να βρεις σε σπρέι σε όποιο μαγαζί ποδηλατικών ειδών και αν ψάξεις. Αυτό που είναι πιο σημαντικό είναι το καθάρισμα της αλυσίδας πριν από το λάδωμα. Εγώ χρησιμοποιώ καθαριστικό φρένων κάποιας καλής εταιρείας. Πρέπει οπωσδήποτε να καθαρίζετε όσο καλύτερα γίνετε ώστε να μην μένουν χώματα που την φθείρουν. Μετά από αυτό βάζεις το λάδι , το αφήνεις για ένα βράδυ και το πρωί πριν πας την βόλτα σου σκουπίζεις την αλυσίδα με ένα στεγνό πανί και είσαι έτοιμος !

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω να πάρω ένα ποδηλατο για γυμναστική, αλλά και για μικρές βόλτες/δουλειές. Έχω να κάνω ποδήλατο χρονια, αλά αθλούμαι και έχω καλή φυσική κατάσταση. Σκεφτόμουν κάτι σε fitness ποδήλατο και κλίνω προς το Trek FX 1. Ποιά η γνώμη σας ή/και εναλλακτικές;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 hours ago, Live in chaos said:

Γεια σε όλους,

Ήμουν άνθρωπος που πήγαινε 6/7 γυμναστήριο με τρέξιμο μια ώρα και άλλη μια βάρη, ωστόσο με τον COVID είπα να θυμηθώ να παιδικά μου χρονιά. Είχα ένα balistic hermes με V-Brakes τίποτα το ιδιαίτερο ελαφρύ με μέτριες ταχύτητες shimano. Έκανα αγορά το Ideal Hillmaster και έχω τρελαθεί!! Νομίζω ότι είναι πιο βαρύ άλλα με υδραυλικά δισκόφρενα τέλεια ανάρτηση έχω μείνει φουλ ικανοποιημενος. Συγκεκριμένα κάνω διαδρομές στο ανώμαλο δρόμο χώμα και downhill στο ποικίλο όρος τρομερή εμπειρία,  οποίος ασχολείται και κάνει χιλιόμετρα ευχαρίστως να πάμε μαζί μια διαδρομή.

Ποιο είναι το θέμα μου, θα ήθελα αν γνωρίζει κάποιος τι λάδι πρέπει να πάρω για την αλυσίδα καθώς το ποδήλατο γίνεται χάλια από τα χώματα και για τις αναρτήσεις τι συντήρηση πρέπει να τους κάνω... 

ευχαριστώ Νίκος 

Γνώμη να μην πάρεις λάδι αλλά κάτι με κερί μέσα. Προτείνω το Squirt αλλά θα το βρεις απο έξω. Ελλάδα παίζει της MucOff. Ούτε λαδίλα, ούτε βρωμιά ούτε σκουπίσματα ούτε τίποτα και θα έχεις μόνιμα ένα καθαρό drivetrain.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Sordnaxela είπε

Θέλω να πάρω ένα ποδηλατο για γυμναστική, αλλά και για μικρές βόλτες/δουλειές. Έχω να κάνω ποδήλατο χρονια, αλά αθλούμαι και έχω καλή φυσική κατάσταση. Σκεφτόμουν κάτι σε fitness ποδήλατο και κλίνω προς το Trek FX 1. Ποιά η γνώμη σας ή/και εναλλακτικές;

Εγώ έχω το FX 7.1 του 2009. Αυτό που λες μοιάζει με το συνεχιστή του. Επειδή δεν το έχω δει από κοντά το νέο μοντέλο μιλώ γενικά ότι η trek είναι αξιόλογη και με το fitnes μου πήγαινα πολλά χρόνια σχολή και δουλειά. Δλδ μάλλον υπερκαλύπτει τις ανάγκες σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά καλησπέρα. Θέλω να αγοράσω ένα ποδήλατο για μεσα στη πόλη (μένω Θεσσαλονίκη). Δεν έχω ιδέα τι παίζει ούτε άπο ποιότητα ούτε τι να προσέξω ούτε μεγέθη. Είμαι 1 80 και 75 κιλά. Μπορείτε να μου πείτε καμία συμβουλή τι να προσέξω?? τι να πάρω? Είναι κάποιος μηχανισμός μαστ όπως κάνα τύπου ελατήριο η τα φρένα? κάνα αξεσουάρ? Μέγεθος ζάντας? Επίσης σκέφτομαι να πάω σε ένα κατάστημα ποδηλάτη από τη γνωστή αλυσίδα. Η να αγοράσω από σκρουτζ?? . Βασικά ούτε ξέρω που πουλάν( εννοώ εξειδικευμενα καταστήματα πέραν του ποδηλατη). Τό μπατζετ μου είναι ένα vfm ούτε πολύ ακριβό ούτε πολύ φθηνό. Να πω ανάμεσα σε 200-350? 

 

ΥΓ παίζει ρόλο το μέταλλο σκελετού να πάρω κάτι συγκεκριμένο ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μικρό το budget για κάτι καλύτερο πέρα από φρένα της σειράς (v brakes), φώτα μπρος-πίσω, 28", χρειάζεται μέτρηση για να δει κανείς σε ποιό νούμερο σκελετού να καταλήξει, οπότε όχι μέσω σκρούτζ (τουλάχιστον αν δεν ξέρεις το νούμερο σου). Αυτά.

Επεξ/σία από MauroPaltoudias
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 28/4/2020 στις 12:31 ΠΜ, MauroPaltoudias είπε

Φυσικά και έχεις, για αυτό σε ρώτησα. Χαϊδάρι μένω και πέφτει το πρόστιμο σύννεφο  στην Καβάλας (αλλά και μέσα από παράδρομους) σε τόσο μεγάλες αποστάσεις.

Συνιστώ προσοχή λοιπόν, τα βλέπω καθημερινά, για αυτό και στο λέω (τυχερός ήσουν πάντως, σε κάθε περίπτωση!).


Βγαινω 3-4 φορες την εβδομαδα Καλλιθεα - Βουλιαγμενη, περναω 6-7 μπλοκα και δε μου εχουν πει τιποτα. Οταν με σταματησαν απλα εδειξα ταυτοτητα / μηνυμα και τελος.
Μονο μια φορα (στις αρχες) με σταματησαν Συγγρου (ciao) και τους ειπα οτι ερχομαι απο Βουλιαγμενη και μου ειπαν οτι απαγορευεται να βγεις εκτος Δημου.  lol

Επισης, αναφερομενος στα προηγουμενα μηνυματα...ποια η λογικη απο cube acid να παει σε χειροτερο ποδηλατο;;
 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, GoMaR είπε

Βγαινω 3-4 φορες την εβδομαδα Καλλιθεα - Βουλιαγμενη, περναω 6-7 μπλοκα και δε μου εχουν πει τιποτα. Οταν με σταματησαν απλα εδειξα ταυτοτητα / μηνυμα και τελος.
Μονο μια φορα (στις αρχες) με σταματησαν Συγγρου (ciao) και τους ειπα οτι ερχομαι απο Βουλιαγμενη και μου ειπαν οτι απαγορευεται να βγεις εκτος Δημου.  lol

Δεν γνωρίζω τι γίνεται στα δυτικά, αλλά μπορώ να σου πω με σιγουριά, τι παραβάσεις βεβαιώνονται συχνά πυκνά στα δυτικά, μιας και σε αυτό αναφέρθηκε ο φίλος παραπάνω.

Μόλις τώρα, GoMaR είπε

Δεν αναφερομαι σε σενα, αλλα στη συνεχεια της συζητησης της προηγουμενης σελιδας.

Κάποιος το ανέφερε, οπότε δεν θα ήταν προτιμότερο να κάνεις tag αυτόν που το σχολίασε για να μην γίνονται μπερδέματα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...