Προς το περιεχόμενο

Ποδήλατο


pavl0s

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, marazl είπε

Κατάλαβα, άρα καλύτερα να κοιτάξω σε κάποιο κατάστημα με ποδήλατα ώστε να πάρω κάποιο ποιο ποιοτικό και να αντέξει σε βάθος χρόνου. 

Άρα να έχω υπόψην μου ότι θα μου στοιχήσει γύρο στα 200-250ευρώ ;

Ναι, ρώτα σε κατάστημα με ποδήλατα αν έχουν και μεταχειρισμένα να δεις, μήπως είσαι τυχερός και βρεις κάτι καλό.

Νομίζω με αυτά τα χρήματα είσαι οκ γτ δεν έχεις και πολλές απαιτήσεις. Εσύ κανονίζεις το budget σου και σύμφωνα με αυτό προσπαθείς να πάρεις ότι πιο καλό μπορείς.

Επίσης το πιο ποιοτικό δεν έχει να κάνει με το βάθος χρόνου αλλά και με την άνεση στην οδήγηση.

Και ξαναλεω, για εμένα καλύτερα με 200 να πάρεις μεταχειρισμένο, που η τιμή του καινούργιο ήταν 400 ευρώ πχ. Παρά καινούργιο που είναι η αρχική του τιμή 200. Χωρίς βέβαια να είναι απόλυτο αυτό, εξαρτάται από την κατάσταση του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, bwaaah είπε

Ναι, ρώτα σε κατάστημα με ποδήλατα αν έχουν και μεταχειρισμένα να δεις, μήπως είσαι τυχερός και βρεις κάτι καλό.

Νομίζω με αυτά τα χρήματα είσαι οκ γτ δεν έχεις και πολλές απαιτήσεις. Εσύ κανονίζεις το budget σου και σύμφωνα με αυτό προσπαθείς να πάρεις ότι πιο καλό μπορείς.

Επίσης το πιο ποιοτικό δεν έχει να κάνει με το βάθος χρόνου αλλά και με την άνεση στην οδήγηση.

Και ξαναλεω, για εμένα καλύτερα με 200 να πάρεις μεταχειρισμένο, που η τιμή του καινούργιο ήταν 400 ευρώ πχ. Παρά καινούργιο που είναι η αρχική του τιμή 200. Χωρίς βέβαια να είναι απόλυτο αυτό, εξαρτάται από την κατάσταση του.

Κατάλαβα, πάντως αυτά έχουν αντοχή σωστά; Σκοπεύω να κάνω αρκετά χλμ εντός πόλης και δεν θέλω να μου βγάζει θέματα και να πρέπει χαλάω χρήματα.

Μου είπαν σε μία αγγέλια ότι καλύτερα να δόσω λεφτά για mountain επειδή Ηράκλειο Κρήτης έχουμε σάπιους δρόμους και θα προκαλέσει μεγαλύτερη φθορά στο ποδήλατο. Δεν μου το είπε για να με πείσει να πάρω το δικό του, καθώς τελικά μου ήταν μικρό 24 ίντσες έχω ύψος 184cm οπότε δεν έκανε για εμένα. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για να πηγαίνεις "κυριλέ" σε άσφαλτο το trekking είναι το ιδανικό. Δεν ξέρω τις ιδιαιτερότητες του Ηρακλείου αλλά πόσο χάλια να είναι?

πρέπει να κάνεις ένα test drive να καταλάβεις τη διαφορά. Ζήτα σε ποδηλατάδικο να κάνεις μία βόλτα με mountain και μια με trekking(της ίδιας αξίας).

Τέλος όλα τα είδη ποδηλάτου αν τα χρησιμοποιείς για το σκοπό που είναι σχεδιασμένα και με ενα απλό service αντέχουν στον χρόνο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

19 ώρες πριν, marazl είπε

Κατάλαβα, πάντως αυτά έχουν αντοχή σωστά; Σκοπεύω να κάνω αρκετά χλμ εντός πόλης και δεν θέλω να μου βγάζει θέματα και να πρέπει χαλάω χρήματα.

Μου είπαν σε μία αγγέλια ότι καλύτερα να δόσω λεφτά για mountain επειδή Ηράκλειο Κρήτης έχουμε σάπιους δρόμους και θα προκαλέσει μεγαλύτερη φθορά στο ποδήλατο. Δεν μου το είπε για να με πείσει να πάρω το δικό του, καθώς τελικά μου ήταν μικρό 24 ίντσες έχω ύψος 184cm οπότε δεν έκανε για εμένα. 

Mountain έχει 26άρη τροχο ενώ τα ποδήλατα πόλης έχουν 28αρηδες (μιλάμε γia διάμετρο) επίσης φοράνε χοντρά λάστιχα με τακούνια που είναι για χώματα ενώ τα πόλης έχουν πιο λεπτά. Αυτό σημαίνει πως με κάθε πεταλιά διαγράφεις μικρότερη απόσταση και χάνεις και πολλή ενέργεια από τριβές οπότε στην ανηφόρα θα αγκομαχάς με το Mountain

Το Mountain λοιπόν έχει χρησιμοτητα μόνο αν πατάμε κυρίως χώμα η αν μας πουλήσει κάποιος γνωστός ένα πολύ καλό ποδήλατο σε τιμή ακαταμάχητη. Πχ αν μου άφηναν με 200  ,όπως  γράφει ο φίλος, ένα mountain στο νουμερο μου που κάνει 500 κανονικά θα το έπαιρνα γιατί είναι πιο ποιοτικό από ένα treking των 200(που θα είναι one size fits all σε αυτά τα λεφτά). Είναι ψευδαίσθηση ότι τα mountain είναι πιο ανθεκτικά. Από ίδια κράματα φτιάχνονται και ίσα ίσα που τα χοντρολάστιχα έχουν χειρότερη πρόσφυση από τα λάστιχα δρόμου ακόμα και στην κακής ποιότητας άσφαλτο. Επίσης αν φουσκώνεις το λεπτό λάστιχο στο max δεν θα σκάει στη λακούβα όπως ισχυρίζονται κάποιοι. Μάθε στους κακούς δρόμους να αποφεύγεις τις λακούβες.

Δεν θα έπαιρνα ποτέ ποδήλατο από το πράκτικερ. Τα βλέπεις με 10 αναρτήσεις λες και τα έχει σχεδιάσει η Nasa αλλά η ποιότητα είναι χάλια και σίγουρα θα το μετανιώσεις. Το πρώτο μου ποδήλατο σαν έφηβος ήταν no name από το continent(το μετέπειτα carfour).Έσπασε η πίσω κασέτα για πλάκα μετά από προσπάθεια για σούζα. Παίζει να μην είχα κάνει ούτε 400 χιλιόμετρα. Οι τροχοί είχαν στραβώσει  και έβρισκαν στα τακάκια. Στο Trek μου έσπασα 2 φορές πίσω κέντρο αλλά μετά 4000+ χιλιόμετρα σε πολύ δυνατό ρυθμό πεταλιού. Δλδ είχε βγάλει τα λεφτά του το ανταλλακτικό και με το παραπάνω.

Στα 200 ευρώ πας για one-size-fits-all-treking από ελληνική εταιρεία που όμως γενικά είναι μια χαρά. Αν βέβαια πας με κάποιο τρόπο σε μια πιο επώνυμη και ακριβή λύση τότε είναι το ιδανικό . Τα ποδηλατάδικα ξεστοκάρουν μετά το καλοκαίρι οπότε μπορείς να βρεις ποδήλατα των 500 ευρώ με 300(είναι συνήθως μεμονομένα νούμερα που περίσεψαν και τα σκοτώνουν πριν βγάλουν νέα μοντέλα)

Επεξ/σία από tcktcktck
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λόγω της καραντίνας και το κλείσιμο των γυμναστηριων εχουν εξαντληθεί απο την αγορά ολα τα best seller ποδήλατα. Πλέον τα καταστήματα προσπαθούν να ξεφορτωθουν ότι σαβούρα τους εχει μείνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

Πήγαμε από 14αρι σε 20αρι στο παιδικό ποδήλατο, οπότε η μεταφορά μέσα στο αμάξι μας χαιρέτισε.

Ψάχνω να βρω βάση ποδηλάτου πορτ-μπαγκάζ για το focus της φωτογραφίας (ακριβώς με την ίδια αεροτομή)

Έχω δει ένα της mottez https://carshop.com.gr/schara-podilatou-port-mpagkaz-mottez-standard-bike-carrier-a025-made-in-france.html

και ένα άλλο της peruzzo https://kefalasbikes.gr/vaseis-sxares-autokinitou/1464-peruzzo-venezia-alu.html

 

Αλλά δεν είμαι σίγουρος για συμβατότητα. Έχετε κάποια συμβουλή;

focus.jpg.05a04733c2afc0882e3b1231ec082a5f.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, assos01 είπε

Λόγω της καραντίνας και το κλείσιμο των γυμναστηριων εχουν εξαντληθεί απο την αγορά ολα τα best seller ποδήλατα. Πλέον τα καταστήματα προσπαθούν να ξεφορτωθουν ότι σαβούρα τους εχει μείνει.

Έχεις δίκιο, στην παραλιακή του Ηρακλείου που παλιά έβλεπα κυρίως νέους να πηγαίνουν κάποια βόλτα με την παρέα τους, αυτές τις μέρες βλέπω άτομα όλων των ηλικιών με ποδήλατα. Νιώθω λες και μένω Βερολίνο και είναι όλοι με ποδήλατα. Ελπίζω μετά από την καραντίνα, οι Κρητικοί οδηγοί να μάθουν να σέβονται τον ποδηλάτη και να μην είναι τόσο επικίνδυνο να κάνεις ποδήλατο μέσα στην πόλη. Όσες φορές είχα πάει με ποδήλατο φίλου μου με περνούσαν αυτοκίνητα με μεγάλη ταχύτητα (μέσα στην πόλη).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eχω ενα cube SL και στη τελευταια βολτα μου αρχισε να τριζει η πεταλιερα μου.Οποιο δισκο και να εχω,το τριξιμο δε σταματαει οσο κανω πεταλι..

Βαζω συχνα λιπαντικα και η συντηρηση ειναι αρκετα σχολαστικη(πλυσιματα/γρασαρισματα κτλ)..

Αν αφαιρεσω τη πεταλιερα,κανω καλο καθαρισμο και γρασαρισμα,θα στρωσει ή τσαμπα θα ταλαιπωρηθω?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, nas91 είπε

Eχω ενα cube SL και στη τελευταια βολτα μου αρχισε να τριζει η πεταλιερα μου.Οποιο δισκο και να εχω,το τριξιμο δε σταματαει οσο κανω πεταλι..

Βαζω συχνα λιπαντικα και η συντηρηση ειναι αρκετα σχολαστικη(πλυσιματα/γρασαρισματα κτλ)..

Αν αφαιρεσω τη πεταλιερα,κανω καλο καθαρισμο και γρασαρισμα,θα στρωσει ή τσαμπα θα ταλαιπωρηθω?

Συχνά τριξιματα προέρχονται από τα πετάλια και οχι από την πεταλιερα.

Αν είναι από τα πετάλια δεν μπορείς να κάνεις και πολλά.

Βγάλε μία φωτό από την πεταλιερα σου

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, nas91 είπε

Eχω ενα cube SL και στη τελευταια βολτα μου αρχισε να τριζει η πεταλιερα μου.Οποιο δισκο και να εχω,το τριξιμο δε σταματαει οσο κανω πεταλι..

Βαζω συχνα λιπαντικα και η συντηρηση ειναι αρκετα σχολαστικη(πλυσιματα/γρασαρισματα κτλ)..

Αν αφαιρεσω τη πεταλιερα,κανω καλο καθαρισμο και γρασαρισμα,θα στρωσει ή τσαμπα θα ταλαιπωρηθω?


Οπως πολυ σωστα λεει ο φιλος παραπανω, αν εχεις κουμπωτα πεταλια, κανε ποδηλατο με το ενα ποδι υπο πιεση για να βρεις πιο πεταλι εχει το προβλημα.
 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Rpanagos είπε

Συχνά τριξιματα προέρχονται από τα πετάλια και οχι από την πεταλιερα.

Αν είναι από τα πετάλια δεν μπορείς να κάνεις και πολλά.

Βγάλε μία φωτό από την πεταλιερα σου

H εργοστασιακη ειναι,απο cube aim sl 15'...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, nas91 είπε

Eχω ενα cube SL και στη τελευταια βολτα μου αρχισε να τριζει η πεταλιερα μου.Οποιο δισκο και να εχω,το τριξιμο δε σταματαει οσο κανω πεταλι..

Βαζω συχνα λιπαντικα και η συντηρηση ειναι αρκετα σχολαστικη(πλυσιματα/γρασαρισματα κτλ)..

Αν αφαιρεσω τη πεταλιερα,κανω καλο καθαρισμο και γρασαρισμα,θα στρωσει ή τσαμπα θα ταλαιπωρηθω?

Τριξίματα προέρχονται και από την μεσαία τριβή...  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...