Προς το περιεχόμενο

Ποδήλατο


pavl0s

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παρόλο που είμαι Χαλκιδική τα παιδιά στο cyclist με έχουν εξυπηρετήσει πολλές φορές. Γι αυτό και για την εφ' όρου ζωής εγγύηση στον σκελετό θα σου πρότεινα το τρεκ αν και ξεφεύγει απ το μπάτζετ σου. Ακόμη και το Ιντεάλ να πάρεις μια χαρά θα το ευχαριστηθείς. Πας από τα μαγαζιά και οποίο σου κάνει κλικ το αγοράζεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, CleanthisD είπε

Παρόλο που είμαι Χαλκιδική τα παιδιά στο cyclist με έχουν εξυπηρετήσει πολλές φορές. Γι αυτό και για την εφ' όρου ζωής εγγύηση στον σκελετό θα σου πρότεινα το τρεκ αν και ξεφεύγει απ το μπάτζετ σου. Ακόμη και το Ιντεάλ να πάρεις μια χαρά θα το ευχαριστηθείς. Πας από τα μαγαζιά και οποίο σου κάνει κλικ το αγοράζεις. 

Ξεφεύγει αρκετά είναι η αλήθεια, αν και φαίνεται απίστευτο..

Είμαι ανάμεσα στο Funcore και το Cityrun της Ideal. Εκτός απ τα φρένα έχουν διαφορά σε κάτι άλλο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, 

Μια γνώμη σας παρακαλώ για το παρακάτω καθώς το βρήκα στα 500€ και δεν ξέρω αν πραγματικά αξίζει τόσο ή απλά είναι το όνομα.

https://www.visvikisbikes.gr/product/podilato-merida-big-nine-40d-29-quot-2017/

Τα παρακάτω balistic και Ideal ας πούμε έχουν τόσο μεγάλες διαφορές σε σχέση με το merida;

https://www.ballistic.gr/el/bicycles/view/3252

https://www.ballistic.gr/el/bicycles/view/3251

https://kefalasbikes.gr/podilata-vounou-mountain-bikes/3935-8332-ideal-freeder-29-2019.html#/30-size_-48cm/843-χρώμα-ανθρακί_μπλε

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@argimeg ....ναι έχουν.

Καταρχήν βλέπω στο merida, υδραυλικά φρένα Tektro ™.

Κανονικό stem/ λαιμό τιμονιού κ όχι φθηνιαρικο (κολλημένο) ... εντάξει κ το ideal έχει.

Επίσης έχω επιφύλαξη για την ανάρτηση...στο merida  είναι Suntour™  στα άλλα έχω την εντύπωση ότι είναι unbranded κ Zoom389ams (κάποιες που μάλλον μόνο η ideal χρησιμοποιεί/ δεν έχω δοκιμάσει). 

Επίσης στα δικά μου γούστα η σειρά altus, έχει κάτσει καλύτερα απο την tourney, μέτριες κ όχι υψηλής αντοχής κ οι δύο.

Κέντρα κ μεσαία τριβή σίγουρα έχει να κάνει κ με τον τρόπο που οδηγείς, πάντως σε ότι merida έχω ανέβει, μου άφησε την εντύπωση για αντοχή κ συναρμογή για πιο βαριά χρήση απο αυτή που προορίζεται.

Τα ελαστικά, στο Merida παρατηρώ ότι φοράει τα δικά του, στα άλλα βλέπω kenda (100% nylon).

... επηρεασμένος απο τα δικά μου mountain bikes, κ την αντοχή των ελαστικών, χρησιμοποιώ specialized (the captain κ armadillo) είναι πολύ καλύτερα απο οτιδήποτε έχω δοκιμάσει, συμπεριλαμβάνοντας κ τα kenda.

Τέλος, από βάρος πως τα πάνε?

Επεξ/σία από TechnoState
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, SakafliaC είπε

Ξεφεύγει αρκετά είναι η αλήθεια, αν και φαίνεται απίστευτο..

Είμαι ανάμεσα στο Funcore και το Cityrun της Ideal. Εκτός απ τα φρένα έχουν διαφορά σε κάτι άλλο?

Έχουν σίγουρα διαφορετική μετάδοση. Αυτή του Funcore είναι λίγο καλύτερη. Από την στιγμή που το επίσημο σαιτ δεν εμφανίζει γεωμετριες (τουλάχιστον όχι στο κινητό) εικάζω πως είναι ακριβώς ο ίδιος σκελετός απλά του Cityrun έχει επιπλέον κολλημένες υποδοχές για vbrakes. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, TechnoState είπε

@argimeg ....ναι έχουν.

Καταρχήν βλέπω στο merida, υδραυλικά φρένα Tektro ™.

Κανονικό stem/ λαιμό τιμονιού κ όχι φθηνιαρικο (κολλημένο) ... εντάξει κ το ideal έχει.

Επίσης έχω επιφύλαξη για την ανάρτηση...στο merida  είναι Suntour™  στα άλλα έχω την εντύπωση ότι είναι unbranded κ Zoom389ams (κάποιες που μάλλον μόνο η ideal χρησιμοποιεί/ δεν έχω δοκιμάσει). 

Επίσης στα δικά μου γούστα η σειρά altus, έχει κάτσει καλύτερα απο την tourney, μέτριες κ όχι υψηλής αντοχής κ οι δύο.

Κέντρα κ μεσαία τριβή σίγουρα έχει να κάνει κ με τον τρόπο που οδηγείς, πάντως σε ότι merida έχω ανέβει, μου άφησε την εντύπωση για αντοχή κ συναρμογή για πιο βαριά χρήση απο αυτή που προορίζεται.

Τα ελαστικά, στο Merida παρατηρώ ότι φοράει τα δικά του, στα άλλα βλέπω kenda (100% nylon).

... επηρεασμένος απο τα δικά μου mountain bikes, κ την αντοχή των ελαστικών, χρησιμοποιώ specialized (the captain κ armadillo) είναι πολύ καλύτερα απο οτιδήποτε έχω δοκιμάσει, συμπεριλαμβάνοντας κ τα kenda.

Τέλος, από βάρος πως τα πάνε?

Σε ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια. Από βάρος να σου πω την αλήθεια ούτε που τα είδα. Θα πάω πάλι σήμερα να τα δω γιατί χθες πηγα μια στο φτερό μπαμ μπαμ να δω τι παίζει. Σήμερα θα γίνει η αγορά. Πάντως το 2ο Ballistic Taurus που έβαλα στα 420€ έχει και ξεχωριστό λαιμό και santur ανάρτηση, δεν είναι σαν το πρώτο. Το καταλαβαίνω ότι και στα ποδήλατα ότι πληρώσεις παίρνεις, αλλά επειδή είμαι ολίγον τι άσχετος, είπα μήπως και αυτή η διαφορά είναι λόγω ονόματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, argimeg είπε

Σε ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια. Από βάρος να σου πω την αλήθεια ούτε που τα είδα. Θα πάω πάλι σήμερα να τα δω γιατί χθες πηγα μια στο φτερό μπαμ μπαμ να δω τι παίζει. Σήμερα θα γίνει η αγορά. Πάντως το 2ο Ballistic Taurus που έβαλα στα 420€ έχει και ξεχωριστό λαιμό και santur ανάρτηση, δεν είναι σαν το πρώτο. Το καταλαβαίνω ότι και στα ποδήλατα ότι πληρώσεις παίρνεις, αλλά επειδή είμαι ολίγον τι άσχετος, είπα μήπως και αυτή η διαφορά είναι λόγω ονόματος.

Με 24 δίσκο και 28αρι γρανάζι σε 29αρι ποδήλατο οι ανηφόρες σου στο βουνό θα είναι μαρτύριο... Θα περπατήσεις αρκετα

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, CleanthisD είπε

Έχουν σίγουρα διαφορετική μετάδοση. Αυτή του Funcore είναι λίγο καλύτερη. Από την στιγμή που το επίσημο σαιτ δεν εμφανίζει γεωμετριες (τουλάχιστον όχι στο κινητό) εικάζω πως είναι ακριβώς ο ίδιος σκελετός απλά του Cityrun έχει επιπλέον κολλημένες υποδοχές για vbrakes. 

Θεωρείς ότι αξίζουν τα 100ε παραπάνω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σε όλους.
Μετα από μεγάλη αναζήτηση και αφού ξεσκόνισα όλες τις αγγελίες, χτες αγόρασα το πρώτο μου ποδήλατο μετά από 15+ χρόνια αποχής.
https://bikestore.gr/product/megamo-zambra-white/
1,78 εγω 1,53 η σύζυγος και μπορούμε και κάνουμε και οι δυο άνετα. Σε πρώτη φάση θα το χρησιμοποιουμε εκ περιτροπής, και αν και εφόσον το κρατήσουμε σαν χόμπι θα πραγματοποιησουμε και αγορά δεύτερου ποδηλάτου.
Η αληθεια ειναι πως ξεφυγαμε απο το αρχικο budget αλλα με 200-250 ευρω τα καινουρια σπαστα ποδηλατα που μπορεις να αγορασεις ειναι πολυ χαλια ποιοτικα.

Σας ευχαριστω πολυ ολους για τη βοηθεια σας 
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, SakafliaC είπε

Θεωρείς ότι αξίζουν τα 100ε παραπάνω?

Αν τελικά μπορέσεις να δώσεις το κάτι παραπάνω πήγαινε στο κονα η το τρεκ. Για το Ιντεάλ όχι δεν θα τα έδινα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα στη παρέα.

Μετά απο κοντά 10 χρόνια επέστρεψα σε ποδηλατο δρόμου.Το προηγούμενο μου ποδήλατο ήταν fitness και πριν απο αυτό ενα trekking.

Το θέμα είναι πως το Ηράκλειο Κρήτης που μένω έχει πολύ κακούς δρόμους.Όταν πάω εκτός όλα οκ αλλα χρησιμοποιώ το ποδήλατο και σαν καθημερινή μετακίνηση όταν ο καιρός το επιτρέπει και τότε τα πράγματα δυσκολεύουν.

Το ποδήλατο για καλή μου τύχη έχει 25mm ελαστικό οπου σε σχέση με τα 23mm που είχα προ 10ετίας είναι σαφώς καλύτερα αλλα και πάλι οι δρόμοι εδώ είναι τόσο χάλια που νιώθεις την καθε ανωμαλία εδάφους.

Ψαχνω google και βλεπω το 25mm εχει γινει main και σε επαγγελματικό επίπεδο.Βλέπω όμως πως για daily commute κάποιοι έχουν βάλει 28mm.

Οπότε αυτό είναι και το ερώτημα μου.Εχει βάλει κανεις 28mm ελαστικό σε κούρσα ; στο δικό μου είναι σίγουρος πως χωράει ( είναι το max όπως το υπολογίζω) όποιος έχει δοκιμάσει θα ήθελα γνώμες. Φαντάζομαι μιας και θα θέλει λιγότερα psi θα είναι πιο ανετο και πιο γρήγορο σε κακό δρόμο.

Στις 2/6/2020 στις 5:23 ΜΜ, crom251 είπε

Ψαχνομαι για αγορα ποδηλατου, μετα απο καμια 20αρια και βαλε χρονια απο τοτε που ειχα το τελευταιο μου ποδηλατο.

Ειμαι 1,85 υψος και 90 κιλα.

Το ποδηλατο το θελω για καμια βολτα κυριως συν προπονηση ασφαλως. Σε ασφαλτο κυριως θα κινουμαι, αντε αραια και που σε χωματοδρομο. Χονδρικα θα ελεγα η χρηση θα ειναι 95% σε ασφαλτο και 5% ας πουμε σε χωματοδρομο.

Για μπατζετ σκεφτομαι γυρω στα 300-400 ευρω, χωρις να ειναι αυστηρα περιοριοριστικο αν προκειται για κατι που αξιζει. Αν και δεν νομιζω πως για την χρηση που το θελω χρειαζεται να παω σε παραπανω λεφτα. 

Ενα που εχω σταμπαρει ειναι αυτο (δεν ειμαι και σιγουρος ομως αν ανταποκρινεται σε αυτα που θελω)

https://www.tsirikosbikes.gr/bikes/on-road/road-hybrid-bikes/ideal-cityrun-2020.html

Θα ηθελα να ακουσω και καποιες αλλεςπροτασεις

 
  •  
  •  

Είχα το cityrun 19 για ένα καιρό(κοντά 6μηνο) πρίν το δώσω για να πάω σε sirrus πρίν το δώσω και αυτο :P το cityrun είναι οκ αλλα εχουν κάνει κάτι κουφά όπως v brakes (λες και αν εβαζαν dual caliper θα τίναζε το κόστος..100 πανω εχει η εκδοση με διακόφρενο)Επίσης υπάρχουν και long reach αν το παχος ελστιξου ειναι θεμα(tektro εχει μερικα μοντελα) Αν εκαναν πιο κατω τρυπες θα μπορουσες να κουμπωσεις αλλο φρενο πανω αλλα ετσι οπως ειναι μονο v brakes.Τεραστιο πιρουνι με πολυ clearance μεταξύ ροδας πιρουνιου.Οπως και τα περισσοτερα ποδηλατα με 3πλο δισκοβραχύωνα θα εχεις θεμα πχ στον 48ρι να βαλεις την μικρότερη σχεση γιατι η αλυσίδα είναι πολύ στραβά.Επίσης αν και αλουμίνιο είδα κάτι περίεργες σκουριές και το είχα γκαράζ.  

Για μένα καλύτερα να δεις ένα sirrus μεταχειρησμένο.

Επεξ/σία από Chocobo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 6/6/2020 στις 9:56 ΠΜ, Chocobo είπε

Ψαχνω google και βλεπω το 25mm εχει γινει main και σε επαγγελματικό επίπεδο.Βλέπω όμως πως για daily commute κάποιοι έχουν βάλει 28mm.

Οπότε αυτό είναι και το ερώτημα μου.Εχει βάλει κανεις 28mm ελαστικό σε κούρσα ; στο δικό μου είναι σίγουρος πως χωράει ( είναι το max όπως το υπολογίζω) όποιος έχει δοκιμάσει θα ήθελα γνώμες. Φαντάζομαι μιας και θα θέλει λιγότερα psi θα είναι πιο ανετο και πιο γρήγορο σε κακό δρόμο.

Αν χωράνε στο ποδήλατο τότε προχώρα, τα έχω δοκιμάσει και δεν αντιμετώπισα κανένα θέμα.
Για λιγότερα psi όμως όχι ιδιαίτερα, 100 έβαζα στα 25ρια, το ίδιο και στα 28ρια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, elfiii είπε

Έχει κάποιος εμπειρία ή γνώμη για τα ποδήλατα μάρκας ORIENT?

Ψάχνω για σπαστό ποδήλατο, για παράδειγμα αυτό εδώ: https://bikestore.gr/product/orient-easy-alu/

Μια χαρά οικονομικά ελληνικά ποδηλατάκια είναι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους,

Αγορά το συγκεκριμένο ποδήλατο που έρχεται αύριο. https://www.skroutz.gr/s/4087848/Orient-Avenue-28.html

Κοιτώντας τις αξιολογήσεις παρατήρησα ότι αρκετοί λένε ότι θέλει αλλαγή σέλας. Μπορείτε να μου προτείνετε μια σέλα budget μέχρι 30-40Ε;

Ευχαριστώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...