Προς το περιεχόμενο

Ποδήλατο


pavl0s

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 9/6/2020 στις 9:38 ΠΜ, dpolal είπε

Αν χωράνε στο ποδήλατο τότε προχώρα, τα έχω δοκιμάσει και δεν αντιμετώπισα κανένα θέμα.
Για λιγότερα psi όμως όχι ιδιαίτερα, 100 έβαζα στα 25ρια, το ίδιο και στα 28ρια.

Τα πέρνει ναι,τα δοκίμασα αλλά δεν μπορώ να πώ πως μου άρεσαν.Όσον αφορά άνεση η διαφορά ήταν τεράστια στην απόσβεση κραδασμών.Αλλά ως εκεί,το ένιωσα πιο βαρύ το πετάλι οπότε τα άλλαξα πάλι.

 

1 ώρα πριν, Sammaros είπε

Καλησπέρα σε όλους,

Αγορά το συγκεκριμένο ποδήλατο που έρχεται αύριο. https://www.skroutz.gr/s/4087848/Orient-Avenue-28.html

Κοιτώντας τις αξιολογήσεις παρατήρησα ότι αρκετοί λένε ότι θέλει αλλαγή σέλας. Μπορείτε να μου προτείνετε μια σέλα budget μέχρι 30-40Ε;

Ευχαριστώ 

Ε καλά αυτό με τη σέλα το λένε για τα μισά ποδήλατα.Μετρίσου πρώτα να δείς τι διαστάσεις σέλα θές γιατί αν θές π.χ 145mm φάρδος σέλα και φοράει 110mm τότε αυτόματα θα σου φανεί κακή η σέλα επειδή δεν θα πατάς πάνω της.Επίσης καλό θα είναι να κάνεις μια έρευνα ως προς το τι σέλα θές καθώς και στο πως θα πρέπει να την ρυθμίσεις και γενικά σωστή στάση στο ποδήλατο.Λίγο μπροστά ή λίγο πίσω τη σέλα μπορεί να κάνει μεγάλη διαφορά.Θα κάνεις αποσάσεις ή θα κάνεις 5-6χλμ.Είναι πάρα πολλοί παράγοντες που πρέπει να υπολογίσει κανείς.

Στην ουσία δεν υπάρχει ξεκάθαρη  απάντηση στο ''πείτε μου μια καλή σέλα στα Χ ευρώ'' καθώς  μια καλή σέλα για μένα μπορεί να είναι μια κακή σέλα για σένα.

Αυτό που μπορώ να σου πω είναι πως αν κάνεις μικρές αποστάσεις , casual βόλτες και δεν σε νοιάζει εμφάνηση, πάρε κάτι τέτοιο https://www.skroutz.gr/s/16401334/VELO-250198-DEEP-CHANNEL.html αλλά μετρίσου τουλάχιστον στο φάρδος να δείς πόσα mm θές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Sammaros είπε

Καλησπέρα σε όλους,

Αγορά το συγκεκριμένο ποδήλατο που έρχεται αύριο. https://www.skroutz.gr/s/4087848/Orient-Avenue-28.html

Κοιτώντας τις αξιολογήσεις παρατήρησα ότι αρκετοί λένε ότι θέλει αλλαγή σέλας. Μπορείτε να μου προτείνετε μια σέλα budget μέχρι 30-40Ε;

Ευχαριστώ 

Μην μπαίνεις στο τριπάκι.
Ο κάθε πωπός είναι εντελώς διαφορετική υπόθεση και ότι κάνει σε κάποιον δεν είναι απαρίτητα καλό για κάποιον άλλον.

Άστω και μετά από κάνα 2-3μηνο κρίνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά καλησπέρα,

έχω βρεί μτχ ενα 24άρι ideal speed trial σε σχετικά καλή κατάσταση, απλα΄ηταν σε ακινησία καμια 5άρια χρόνια σε αποθήκη. Απο ότι έχω δεί θέλει κανένα 30άρι σε υλικά για να έρθει εκεί που πρέπει. Ο ιδιοκτήτης μου λέει να του πώ εγώ τιμή, και σκέφτομαι ενα 60άρι.  βάσει των παραπα΄νω, πώς ακουτε τα χρήματα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, rubadub είπε

Παιδιά καλησπέρα,

έχω βρεί μτχ ενα 24άρι ideal speed trial σε σχετικά καλή κατάσταση, απλα΄ηταν σε ακινησία καμια 5άρια χρόνια σε αποθήκη. Απο ότι έχω δεί θέλει κανένα 30άρι σε υλικά για να έρθει εκεί που πρέπει. Ο ιδιοκτήτης μου λέει να του πώ εγώ τιμή, και σκέφτομαι ενα 60άρι.  βάσει των παραπα΄νω, πώς ακουτε τα χρήματα?

24αρι ειναι για παιδια οχι για μεγαλους. Τωρα εξαρταται που καθοταν επειδη αμα καθοταν σε αποθηκη ή μπαλκονι πχ θα εχει προβληματα πολλα ενω αν ηταν μεσα στο σπιτι ολα κομπλε σχεδον

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, Figantu είπε

24αρι ειναι για παιδια οχι για μεγαλους. Τωρα εξαρταται που καθοταν επειδη αμα καθοταν σε αποθηκη ή μπαλκονι πχ θα εχει προβληματα πολλα ενω αν ηταν μεσα στο σπιτι ολα κομπλε σχεδον

Σε ευχαριστώ πολυ, για παιδί πρόκειται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, zio10 είπε

Τι πρέπει να μετρήσω για να πάρω σωστό πιρούνι με ανάρτηση για ένα 26άρι mountain; Εννοώ εκτός από το μέγεθος του τροχού.

Αξονα τροχου , διαδρομη της αναρτησης να μην ειναι πολυ μεγαλυτερη απο αυτην που εχει απο το εργοστασιο το πολυ 20mm ανεβα και τελος αν εχεις tapered ή 1 1/8 σωληνα. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Figantu είπε

Αξονα τροχου , διαδρομη της αναρτησης να μην ειναι πολυ μεγαλυτερη απο αυτην που εχει απο το εργοστασιο το πολυ 20mm ανεβα και τελος αν εχεις tapered ή 1 1/8 σωληνα. 

Ευχαριστώ, δεν έχει ανάρτηση τώρα, έχει απλό πηρούνι και θέλω να του βάλω μια οικονομική ανάρτηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, zio10 είπε

Ευχαριστώ, δεν έχει ανάρτηση τώρα, έχει απλό πηρούνι και θέλω να του βάλω μια οικονομική ανάρτηση.

Δες μια 1 1/8 σωληνα με αξονα (quick release) και μηκος 80mm η 100mm .

Καλη μαρκα σε λιγα λεφτα ειναι η rock shox..μετε πας για suntour αν δεν θες να δωσεις και παρα πολλα λεφτα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, zio10 είπε

Ευχαριστώ, δεν έχει ανάρτηση τώρα, έχει απλό πηρούνι και θέλω να του βάλω μια οικονομική ανάρτηση.

Τι θέλεις να κάνεις με το ποδήλατο; ποια η χρήση του έως τώρα; περίπου πόσο χρονών είναι; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 19/6/2020 στις 12:36 ΠΜ, zio10 είπε

Ευχαριστώ, δεν έχει ανάρτηση τώρα, έχει απλό πηρούνι και θέλω να του βάλω μια οικονομική ανάρτηση.

Πεταμένα λεφτά και δεν θα κάνει διαφορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, CleanthisD είπε

Τι θέλεις να κάνεις με το ποδήλατο; ποια η χρήση του έως τώρα; περίπου πόσο χρονών είναι; 

 

2 ώρες πριν, dpolal είπε

Πεταμένα λεφτά και δεν θα κάνει διαφορά.

Είναι ένα απλό mountain το οποίο έχω κάνει ηλεκτρικό και θέλω να βάλω μια ανάρτηση γιατί κοπανάει λίγο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, zio10 είπε

Είναι ένα απλό mountain το οποίο έχω κάνει ηλεκτρικό και θέλω να βάλω μια ανάρτηση γιατί κοπανάει λίγο.

Βάλε ποιό χοντρά λάστιχα.
Με τις φτηνιάρικες αναρτήσεις δεν θα δείς προκοπή.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, dpolal είπε

Βάλε ποιό χοντρά λάστιχα.
Με τις φτηνιάρικες αναρτήσεις δεν θα δείς προκοπή.

Δοκίμασα ένα άλλο mountain με απλή ανάρτηση (των 250€ ποδήλατο φαντάσου) και μου άρεσε γι'αυτό το είπα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα κι από εμένα, ήρθε κι εμένα ο καιρός μου ύστερα από 18 χρόνια για ν' αγοράσω νέο ποδήλατο το οποίο το αγόρασα εν μέσω καραντίνας. Ένα απλό MTB 29 ιντσών (μάρκας Enery-μοντέλο Enigma)  με v-brakes και μπροστά ανάρτηση. Ύστερα από χρήση 3 μηνών (το έχω βάλει κι αγγελία προς πώληση εδώ στο σάιτ),αντιλήφθηκα ότι δεν ταιριάζει στα θέλω μου-ανάγκες μου. Θέλω κατά κύριο λόγο κάτι για μέσα στη πόλη (κάνω αρκετά χιλιόμετρα ) και σπάνια για χωματόδρομο. Budget region 500 ευρώ, σίγουρα θα κινηθώ και σε κάτι μεταχειρισμένο, απλά δε νομίζω ότι γνωρίζω τι ψάχνω...Trekking? Hybrid? Fitness? Θέλω οπωσδήποτε υδραυλικά δισκόφρενα. Κάθε πρόταση-άποψη-νουθεσία δεκτή, α κι είμαι 180cm-90kg. Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...