Προς το περιεχόμενο

Ποδήλατο


pavl0s

Προτεινόμενες αναρτήσεις

20 λεπτά πριν, erastis77 είπε

Καλημέρα κι από εμένα, ήρθε κι εμένα ο καιρός μου ύστερα από 18 χρόνια για ν' αγοράσω νέο ποδήλατο το οποίο το αγόρασα εν μέσω καραντίνας. Ένα απλό MTB 29 ιντσών (μάρκας Enery-μοντέλο Enigma)  με v-brakes και μπροστά ανάρτηση. Ύστερα από χρήση 3 μηνών (το έχω βάλει κι αγγελία προς πώληση εδώ στο σάιτ),αντιλήφθηκα ότι δεν ταιριάζει στα θέλω μου-ανάγκες μου. Θέλω κατά κύριο λόγο κάτι για μέσα στη πόλη (κάνω αρκετά χιλιόμετρα ) και σπάνια για χωματόδρομο. Budget region 500 ευρώ, σίγουρα θα κινηθώ και σε κάτι μεταχειρισμένο, απλά δε νομίζω ότι γνωρίζω τι ψάχνω...Trekking? Hybrid? Fitness? Θέλω οπωσδήποτε υδραυλικά δισκόφρενα. Κάθε πρόταση-άποψη-νουθεσία δεκτή, α κι είμαι 180cm-90kg. Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Γιατι να μπεις σε τετοια διαδικασια ; Τι δες σε καλυπτει/βολευει σε αυτο που εχεις ;

Αν ειναι θεμα ανεσης μπορεις να βαλεις λαστιχα δρομου (σλικ) για να μην εχεις κραδασμο απο το λαστικο και μια πιο ανετη σελα ισως με παλουκοσελο με αμορτισερ (εχω και ειναι πολυ βολικο , σταματησα να σηκωνομαι ορθιος σε κακοτραχαλη ασφαλτο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, leolipop είπε

Γιατι να μπεις σε τετοια διαδικασια ; Τι δες σε καλυπτει/βολευει σε αυτο που εχεις ;

Αν ειναι θεμα ανεσης μπορεις να βαλεις λαστιχα δρομου (σλικ) για να μην εχεις κραδασμο απο το λαστικο και μια πιο ανετη σελα ισως με παλουκοσελο με αμορτισερ (εχω και ειναι πολυ βολικο , σταματησα να σηκωνομαι ορθιος σε κακοτραχαλη ασφαλτο)

Επειδή θέλω να κάνω μεγάλες διαδρομές, ακόμη και σε καθημερινή βάση, θεωρώ ότι το συγκεκριμένο ποδήλατο περισσότερο μου δημιουργεί προβλήματα που προκύπτουν παρά μου λύνει. Κι επειδή δεν θέλω να αρχίσω να δίνει συνέχεια χρήματα για βελτιώσεις/αναβαθμίσεις θα ήθελα κατευθείαν να πάω στο επόμενο στάδιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, erastis77 είπε

Χθες έκανα 45, σίγουρα για παραπάνω

Αμα εχεις σκοπο να κανεις και ακομα παραπανω τοτε για μενα παρε κουρσα.
Γιατι και με ενα fitness μετα απο ενα σημειο δεν θα κανεις την δουλεια σου.
Οποτε να παρεις κατι με την προοπτική να το εχεις χρονια.

Απο εκει και περα παρε ποδηλατικα ρουχα αν δεν εχεις και ενα κρανος.


Εαν παλι δεν θα υπερβείς τα 45 χλμ ενα καλο fitness ισως να ειναι καλυτερα.
Εγω θα διαφωνήσω για τα δισκοφρενα μιας και θα σου ειναι άχρηστα στον δρομο (και σε αυτα τα λευτα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Rpanagos είπε

Αμα εχεις σκοπο να κανεις και ακομα παραπανω τοτε για μενα παρε κουρσα.
Γιατι και με ενα fitness μετα απο ενα σημειο δεν θα κανεις την δουλεια σου.
Οποτε να παρεις κατι με την προοπτική να το εχεις χρονια.

Απο εκει και περα παρε ποδηλατικα ρουχα αν δεν εχεις και ενα κρανος.


Εαν παλι δεν θα υπερβείς τα 45 χλμ ενα καλο fitness ισως να ειναι καλυτερα.
Εγω θα διαφωνήσω για τα δισκοφρενα μιας και θα σου ειναι άχρηστα στον δρομο (και σε αυτα τα λευτα).

Κράνος οκ το καταλαβαίνω, αλλά τα ρούχα;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, erastis77 είπε

Κράνος οκ το καταλαβαίνω, αλλά τα ρούχα;;;

Απο οτι καταλαβαινω δεν εχεις κρανος.
Οποτε πρεπει να παρεις.

Αν κανεις πολλα χλμ που λες τοτε με τα βαμβακερά ρουχα θα ιδρωνεις και δεν θα στεγνωνουν,υπαρχουν ρουχα που ειναι σχεδιασμενα για ποδηλατο.
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Για ποδήλατο πόλης, να πετάγομαι για διάφορες δουλειές και για χαλαρές βόλτες στη πόλη, το ideal unigo αξίζει ; έχει κάποιος άποψη για το συγκεκριμένο ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, erastis77 είπε

Επειδή θέλω να κάνω μεγάλες διαδρομές, ακόμη και σε καθημερινή βάση, θεωρώ ότι το συγκεκριμένο ποδήλατο περισσότερο μου δημιουργεί προβλήματα που προκύπτουν παρά μου λύνει. Κι επειδή δεν θέλω να αρχίσω να δίνει συνέχεια χρήματα για βελτιώσεις/αναβαθμίσεις θα ήθελα κατευθείαν να πάω στο επόμενο στάδιο.

 

23 ώρες πριν, Rpanagos είπε

Αμα εχεις σκοπο να κανεις και ακομα παραπανω τοτε για μενα παρε κουρσα.
Γιατι και με ενα fitness μετα απο ενα σημειο δεν θα κανεις την δουλεια σου.
Οποτε να παρεις κατι με την προοπτική να το εχεις χρονια.

Απο εκει και περα παρε ποδηλατικα ρουχα αν δεν εχεις και ενα κρανος.


Εαν παλι δεν θα υπερβείς τα 45 χλμ ενα καλο fitness ισως να ειναι καλυτερα.
Εγω θα διαφωνήσω για τα δισκοφρενα μιας και θα σου ειναι άχρηστα στον δρομο (και σε αυτα τα λευτα).

 

23 ώρες πριν, erastis77 είπε

Κράνος οκ το καταλαβαίνω, αλλά τα ρούχα;;;

Όπως ήδη σου ανέφεραν.
Για αποστάσεις εντός πόλεως χρειάζεσαι ένα ποδήλατο με σχετικά λεπτά λάστιχα και όρθια θέση οδήγησης για καλύτερη εποπτεία του γύρω χώρου.
Για την δουλειά αυτή ιδανικό είναι το fitness (ποδήλατο με γεωμετρία κούρσας και ίσιο τιμόνι είναι) και μπορεί να σε καλύψει σε πάρα πολύ μεγάλες αποστάσεις.
Τέτοιο ήταν το πρώτο μου ποδήλατο και εκτός από τις βόλτες που πήγαινα έβγαλα άνετα και 3 200ρια μπρεβέ με αυτό πριν τό δώσω.
Η κούρσα είναι εξίσου καλή αλλά ενδεχωμένως να μην σε βολέψει τόσο η λίγο ποιό σκυφτή θέση οδήγησης προκειμένου να μπορείς να ελλίσεσαι μέσα στην κίνηση.

Εκτός από το κράνος (ασφάλεια) υπάρχουν και κατάλληλα ποδηλατικά ρούχα που λόγο του υλικού κατασκευής αποβάλλον τον ιδρώτα και στεγνώνουν πολύ γρήγορα, έχουν μαξιλαράκι pad για την σέλλα και πολλές τσέπες για μικροαντικείμενα. (ρούχα για ποδηλασία πόλης λέμε τώρα)
Εξίσου σημαντικά είναι τα γάντια που βοηθάνε τα χέρια να μην μουδιάζουν και σε προστατεύουν σε πτώση.

Πάντως το 29ρι που έχεις τώρα μπορεί να σε καλύψει αν αλλάξεις τα λάστιχα με ποιό λεπτά (μεγαλήτερη ταχύτητα, ποιό ελαφριά).
Η μπροστινή ανάρτηση είναι γενικά άχρηστη (βαριά και απορροφάει τσάμπα ενέργεια από το πεταλάρισμα) ενώ αν κλειδώνει τότε θα την έχεις μόνιμα κλειστή.

Αν βρεις να το δώσεις προχώρα σε αγορά fitness, όπως ήδη ανέφερες.
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, dpolal είπε

Όπως ήδη σου ανέφεραν.
Για αποστάσεις εντός πόλεως χρειάζεσαι ένα ποδήλατο με σχετικά λεπτά λάστιχα και όρθια θέση οδήγησης για καλύτερη εποπτεία του γύρω χώρου.
Για την δουλειά αυτή ιδανικό είναι το fitness (ποδήλατο με γεωμετρία κούρσας και ίσιο τιμόνι είναι) και μπορεί να σε καλύψει σε πάρα πολύ μεγάλες αποστάσεις.
Τέτοιο ήταν το πρώτο μου ποδήλατο και εκτός από τις βόλτες που πήγαινα έβγαλα άνετα και 3 200ρια μπρεβέ με αυτό πριν τό δώσω.
Η κούρσα είναι εξίσου καλή αλλά ενδεχωμένως να μην σε βολέψει τόσο η λίγο ποιό σκυφτή θέση οδήγησης προκειμένου να μπορείς να ελλίσεσαι μέσα στην κίνηση.

Εκτός από το κράνος (ασφάλεια) υπάρχουν και κατάλληλα ποδηλατικά ρούχα που λόγο του υλικού κατασκευής αποβάλλον τον ιδρώτα και στεγνώνουν πολύ γρήγορα, έχουν μαξιλαράκι pad για την σέλλα και πολλές τσέπες για μικροαντικείμενα. (ρούχα για ποδηλασία πόλης λέμε τώρα)
Εξίσου σημαντικά είναι τα γάντια που βοηθάνε τα χέρια να μην μουδιάζουν και σε προστατεύουν σε πτώση.

Πάντως το 29ρι που έχεις τώρα μπορεί να σε καλύψει αν αλλάξεις τα λάστιχα με ποιό λεπτά (μεγαλήτερη ταχύτητα, ποιό ελαφριά).
Η μπροστινή ανάρτηση είναι γενικά άχρηστη (βαριά και απορροφάει τσάμπα ενέργεια από το πεταλάρισμα) ενώ αν κλειδώνει τότε θα την έχεις μόνιμα κλειστή.

Αν βρεις να το δώσεις προχώρα σε αγορά fitness, όπως ήδη ανέφερες.
 

Σας ευχαριστώ πολύ όλους για τις μέχρι τώρα απαντήσεις σας, οκ καλώς fitness bike, κράνος και ρούχα!Μήπως είναι εύκολο να μου προτείνετε και μάρκες-μοντέλα από αξιόπιστα fitness bikes?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, erastis77 είπε

Σας ευχαριστώ πολύ όλους για τις μέχρι τώρα απαντήσεις σας, οκ καλώς fitness bike, κράνος και ρούχα!Μήπως είναι εύκολο να μου προτείνετε και μάρκες-μοντέλα από αξιόπιστα fitness bikes?

Αν εισαι θεσσαλονικη πανε bike and roses

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, erastis77 είπε

Σας ευχαριστώ πολύ όλους για τις μέχρι τώρα απαντήσεις σας, οκ καλώς fitness bike, κράνος και ρούχα!Μήπως είναι εύκολο να μου προτείνετε και μάρκες-μοντέλα από αξιόπιστα fitness bikes?

Orbea Carpe,
Trek FX & FX Sport
GT Tachyon, 
Cannondale Quick,
Kona Dew,
Specialized Sirrus,
Merida Speeder,
Giant Escape & Fastroad,
Scott Subcross,
Drag Storm,
Ideal Funcore & Cityrun (ελληνική συναρμολόγηση)
Orient Myway (ελληνικό)

Από το κάθενα παραπάνω θα βρείς πολλά μοντέλα με διαφορές στα περιφερειακά και αντίστοιχα αυξημένη τιμή.
Επίσης θα βρείς μοντέλα του 2017,2018 & 2019 που έχουν μείνει στόκ και μπορείς να πετύχεις καλύτερη έκπτωση.

Όπου και να καταλήξεις κοίτα να πάρεις σωστό μέγεθος για τον σωματότυπο σου.
 

Επεξ/σία από dpolal
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, erastis77 είπε

Σας ευχαριστώ πολύ όλους για τις μέχρι τώρα απαντήσεις σας, οκ καλώς fitness bike, κράνος και ρούχα!Μήπως είναι εύκολο να μου προτείνετε και μάρκες-μοντέλα από αξιόπιστα fitness bikes?

Δες καινουργια cannondale, kona , ktm ,scott , specialized κλπ

Εμενα προσωπικα  μου αρεσουν τα  fitness της kona και το bad boy της cannondale (αυτο στα χρηματα που αν θυμαμαι καλα ελεγες θα το βρεις μονο μεταχειρ γιατι παει κοντα στα 800)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Figantu είπε

Αν εισαι θεσσαλονικη πανε bike and roses

όχι δεν είμαι, τι είναι αυτό; υποθέτω ποδηλατάδικο ε;

3 ώρες πριν, dpolal είπε

Orbea Carpe,
Trek FX & FX Sport
GT Tachyon, 
Cannondale Quick,
Kona Dew,
Specialized Sirrus,
Merida Speeder,
Giant Escape & Fastroad,
Scott Subcross,
Drag Storm,
Ideal Funcore & Cityrun (ελληνική συναρμολόγηση)
Orient Myway (ελληνικό)

Από το κάθενα παραπάνω θα βρείς πολλά μοντέλα με διαφορές στα περιφερειακά και αντίστοιχα αυξημένη τιμή.
Επίσης θα βρείς μοντέλα του 2017,2018 & 2019 που έχουν μείνει στόκ και μπορείς να πετύχεις καλύτερη έκπτωση.

Όπου και να καταλήξεις κοίτα να πάρεις σωστό μέγεθος για τον σωματότυπο σου.
 

Ευχαριστώ πολύ, θα τα μελετήσω ένα προς ένα!

3 ώρες πριν, Rpanagos είπε

Δες καινουργια cannondale, kona , ktm ,scott , specialized κλπ

Εμενα προσωπικα  μου αρεσουν τα  fitness της kona και το bad boy της cannondale (αυτο στα χρηματα που αν θυμαμαι καλα ελεγες θα το βρεις μονο μεταχειρ γιατι παει κοντα στα 800)

Ευχαριστώ πολύ, θα τα μελετήσω κι αυτά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...