Προς το περιεχόμενο

Ποδήλατο


pavl0s

Προτεινόμενες αναρτήσεις

18 λεπτά πριν, erastis77 είπε

όχι δεν είμαι, τι είναι αυτό; υποθέτω ποδηλατάδικο ε;

Ναι ποδήλαταδικο με τρομερές τιμες είναι αλλά εφόσον δεν μένεις εκει καλυτερα να μην ρισκαρεις να αγορασεις ποδήλατο χωρις να το δοκιμασεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα στην παρέα!

Μπορείτε να μου προτείνετε κάποιο σαιτ όπου να πωλούνται ρόδες ποδηλάτων;

Επίσης ποιά η γνώμη σας για το Clermont freeland 29' ; Το έχω στο χωριό και σκέφτομαι να το φέρω στην πόλη για τις μετακινήσεις μου, κάποια tips για το ποδήλατο ώστε να γίνει πιο εύκολη η κυκλοφορία στην πόλη (Θεσ/νίκη) ;;;

ΥΓ:  Οι γνώσεις μου πάνω στα ποδήλατα είναι πολύ λίγες, δείξτε κατανόηση ! 😇

Επεξ/σία από Ntouris3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 22/6/2020 στις 3:45 ΜΜ, dpolal είπε

Orbea Carpe,
Trek FX & FX Sport
GT Tachyon, 
Cannondale Quick,
Kona Dew,
Specialized Sirrus,
Merida Speeder,
Giant Escape & Fastroad,
Scott Subcross,
Drag Storm,
Ideal Funcore & Cityrun (ελληνική συναρμολόγηση)
Orient Myway (ελληνικό)

Από το κάθενα παραπάνω θα βρείς πολλά μοντέλα με διαφορές στα περιφερειακά και αντίστοιχα αυξημένη τιμή.
Επίσης θα βρείς μοντέλα του 2017,2018 & 2019 που έχουν μείνει στόκ και μπορείς να πετύχεις καλύτερη έκπτωση.

θεωρώ must have τα double-sided walls στους τροχούς. Σε kona dew ανακαλύψαμε πριν λίγα χρόνια στην τρίτη τρύπια σαμπρέλα ότι δεν διέθετε τέτοιους...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, tcktcktck είπε

θεωρώ must have τα double-sided walls στους τροχούς. Σε kona dew ανακαλύψαμε πριν λίγα χρόνια στην τρίτη τρύπια σαμπρέλα ότι δεν διέθετε τέτοιους...

Το dew έχει double wall rims:
https://www.konaworld.com/dew.cfm

 

Επεξ/σία από dpolal
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Ntouris3 είπε

Καλησπέρα!

Μπορείτε να προτείνετε ποδηλατάδικα στην Θεσσαλονίκη και στις Σέρρες με αξιόλογα κράνη;

Για Θεσσαλονίκη ξέρω το urban bikes

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

γνωμή για Kona rove dl κανείς? η πάνω κάτω σε αυτό το κόστος, αν και έχω κολλήσει με το rove

Επεξ/σία από warlock9_0
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να σου πω την αληθεια το thru axle δε φανταζομαι θα καταλαβω διαφορα. Νομιζω ειναι αρκετα vfm για να ξεκινησω στην "gravel" κατηγορια με πιο πολυ δρομο και σιγουρη αναβαθμιση απο το mountain που εχω ηδη. Περιμενω διαθεσιμοτητα για να παω να το δοκιμασω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα παρεις ένα ποδήλατο του 20. Για ποιον λόγο να μην έχει τεχνολογίες του σήμερα; Αντε στα αξονακια οκ μπορεί και να μην το καταλάβεις ποτέ. Αν θελήσεις αργότερα να αναβαθμίσεις σε υδραυλικά φρενα/μετάδοση θα ταλαιπωρηθείς αρκετά λόγω των postmount υποδοχών. Παρόλα αυτά αν σου κάνει κλικ είναι ένα πάρα πολύ καλό ποδήλατο από μια αξιόπιστη εταιρεία. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καταλαβαίνω τι λες, έχω χαθεί με τόσα standards που βλέπω, δεν υπάρχουν adapters ωστόσο? ή τα post mount frames πάνε για ανακύκλώση πλέον αν δεν μπορείς να αναβαθμίσεις τα περιφερειακά?
με προβλημάτισες λίγο, γυρνάω πάλι στην έρευνα :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ήταν το ανάποδο γινόταν. Δηλαδή αν ήταν flat mount ο σκελετός μπορούσες με αντάπτορα να βάλεις postmount φρένα. Δεν υπάρχει αντάπτορας για να βάλεις flatmount φρένο σε postmount σκελετο. 

Το postmount είναι πρότυπο των mtb και το flatmount των κουρσων. Το κονα προδίδει παλιό σχεδιασμό που δεν τον έχουν ανανεώσει μέχρι σήμερα για το συγκεκριμένο μοντέλο. 

Αν δεν βαριέσαι διάβασε παρακάτω τα εξηγεί ωραία 

https://blog.3t.bike/2019/10/12255/gravel-bike-tech-postmount-vs-flatmount-brakes/

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με έβαλες σε σκέψεις παλι, επόμενη μοντέλο στην οικογένεια είναι το steel rove που έχει flat mounts, thru axles, 650b, 1x11 αλλά δεν ξέρω αν αξίζει τα x2 λεφτά που κάνει γιατί σε αυτή την τιμή παίρνεις canyon grail που τα έχει όλα καλύτερα πάνω

thanks για τη βοήθεια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...