Προς το περιεχόμενο

Ποδήλατο


pavl0s

Προτεινόμενες αναρτήσεις

17 ώρες πριν, Rpanagos είπε

Σπαστο παιδικο δεν θα βρεις.
Και αν βρεις θα το φερεις απο εξω και και και ......δεν αξιζει με την καμια.

Επισης σπαστο και φτηνο παλι δεν ξερω αν αξιζει..

Σε περιπτωση που παρεις σπαστο πιστευω μπορει να γινει στα μετρα του παιδιου χαμηλώνοντας τιμονι και σελα..
Αλλα δεν θα ειναι ενα παιδικο ποδηλατο...νομιζω το ξερεις...

Δηλαδη ενα παιδικο θα σου έπιανε τοσο πολυ χωρο?

Κάπως έτσι είναι. Μάλλον το επόμενο του ποδήλατο θα είναι σπαστό..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

καλησπέρα

τις προάλλες απορυθμίστηκαν  οι ταχύτητες στο ποδήλατο του γιου μου και μετά από αρκετή προσπάθεια κατάφερα να τις ρυθμίσω πάλι, το ποδήλατο είναι 24τάχυτο.

Όταν το δοκίμασε μου είπε ότι έχει "ελαφρύνει" το πετάλι. Χρησιμοποιούσε τον δεύτερο δίσκο και  5 ή 6 ταχύτητα για τις συνηθισμένες βόλτες του , τώρα για να έχει την ιδια αίσθηση βάζει τον 1ο δίσκο και 6η ταχύτητα. 

Γιατί άλλαξε η αίσθηση στο πετάλι,  κάποια απάντηση σε αυτό? 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, dkstopo είπε

καλησπέρα

τις προάλλες απορυθμίστηκαν  οι ταχύτητες στο ποδήλατο του γιου μου και μετά από αρκετή προσπάθεια κατάφερα να τις ρυθμίσω πάλι, το ποδήλατο είναι 24τάχυτο.

Όταν το δοκίμασε μου είπε ότι έχει "ελαφρύνει" το πετάλι. Χρησιμοποιούσε τον δεύτερο δίσκο και  5 ή 6 ταχύτητα για τις συνηθισμένες βόλτες του , τώρα για να έχει την ιδια αίσθηση βάζει τον 1ο δίσκο και 6η ταχύτητα. 

Γιατί άλλαξε η αίσθηση στο πετάλι,  κάποια απάντηση σε αυτό? 

Δοκιμασες να δεις αν ολες οι ταχυτητες συμβαδίζουν με το τι λεει το χειριστήριο? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

αγαπητο φορουμ

40αρης με μικρα θεματακια στη μεση σκεφτεται να επιστρεψει παλι στη ποδηλασια.

Οπως το υπολογιζω στο μυαλο μου, το μενου θα εχει  αρκετη ασφαλτο αλλα και χωμα. πες 70% ασφαλτο, 30% χωμα.

Η περιοχη χαρακτηριζεται απο πολλες ανηφορες και κατηφορες.

budget περιορισμενο. Θα εθετα ενα οριο στα 500 ευρω.

Δεν υπαρχει ενδοιασμος να αγοραστει απο εξωτερικο (το προηγουμενο ghost το ειχα αγορασει απο πχ Γερμανια)

Να βλεπω προς trekking μερια?

 

Επεξ/σία από CptBill
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
54 λεπτά πριν, CptBill είπε

αγαπητο φορουμ

40αρης με μικρα θεματακια στη μεση σκεφτεται να επιστρεψει παλι στη ποδηλασια.

Οπως το υπολογιζω στο μυαλο μου, το μενου θα εχει  αρκετη ασφαλτο αλλα και χωμα. πες 70% ασφαλτο, 30% χωμα.

Η περιοχη χαρακτηριζεται απο πολλες ανηφορες και κατηφορες.

budget περιορισμενο. Θα εθετα ενα οριο στα 500 ευρω.

Δεν υπαρχει ενδοιασμος να αγοραστει απο εξωτερικο (το προηγουμενο ghost το ειχα αγορασει απο πχ Γερμανια)

Να βλεπω προς trekking μερια?

Trekking δεν συνιστω για την χρηση σου. Αμα ο χωματοδρομος ειναι καλος μπορεις να κοιταξεις την κατηγορια gravel που ειναι σαν τις κουρσες αλλα κανουν και για χωματόδρομο. Αμα ειναι κακοτραχαλος o χωματόδρομος κοιτας 29αρι hardtail

Επεξ/σία από Figantu
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Figantu είπε

Trekking δεν συνιστω για την χρηση σου. Αμα ο χωματοδρομος ειναι καλος μπορεις να κοιταξεις την κατηγορια gravel που ειναι σαν τις κουρσες αλλα κανουν και για χωματόδρομο. Αμα ειναι κακοτραχαλος o χωματόδρομος κοιτας 29αρι hardtail

Πάντως,  η χρήση του trekking είναι αυτή ακριβώς που περιγράφει ο φίλος, 70-30.

Επίσης, επειδή έχει θεματάκια με τη μέση, το να σκύβει τόσο πολύ σε gravel ποδήλατο δεν θα του βγει σε καλό. 

Και εγώ trekking θα σου πρότεινα, γιατι γιατί εκτός των άλλων έχεις πιο όρθια θέση, αλλά:

Στο κατάστημα που θα το αγοράσεις να κάνεις οπωσδήποτε μέτρηση και να σου ρυθμίσουν τη σέλα και τιμόνι, βάση του σωματότυπού σου.

Να πάρεις μια πιο άνετη σέλα.

Να μην έχει πολύ λεπτά λάστιχα, ώστε να απορροφούν κραδασμούς.

Να μην έχει αναρτήσεις, γιατί σε αυτή την κατηγορία χρημάτων δεν αξίζουν το επιπλέον βάρος.

Και τέλος, εγώ είμαι fan των δισκόφρενων. Καλύτερη ανταπόκριση σε λάσπες και νερό. Στα 600€ που είχα πάρει το δικό μου είχε πάνω μια χαρά δισκόφρενα. Στα 500€ τσεκαρέ το.

Επεξ/σία από Peugeot208
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Rpanagos είπε

Αυτο με την σκυφτή θεση και με προβληαμα εχει αποδειχτει καπως?

Αυτο το ακουω συννεχεια και νομιζω ειναι ενας μυθος.

Το θέμα δημιουργείται κυρίως όταν αρχίζει να σε καταβάλλει η κούραση.

Εμπειρικά, αν το έχεις παρατηρήσει, όταν κουράζεσαι, αυθόρμητα, σηκώνεις όρθια τη πλάτη και αν σε παίρνει κανείς πεταλιες χωρίς να ακουμπάς τα χέρια στο τιμόνι.

Επεξ/σία από Peugeot208
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα ψαχνω ενα ποδηλατο μιας κ εχω πεταξει κοιλιτσα κ τα παιδια μεγαλωσαν λιγο οποτε θα πηγαινουμε καμμια βολτιτσα μαζι. Επειδη δεν υπαρχουν πολλα χρηματα για καινουριο βρηκα το συγκεκριμενο carrera comp tr1000 σε πολυ καλη κατασταση στα 100€ 
Το θελω βασικα για ασφαλτο εδω που μενω.Οχι χωματοδρομους κ κανιβαλισμους 😂  Ειμαι κ υψος 1.87 κ βρηκα στις πληροφοριες οτι ειναι 21" μου κανει λετε; Βεβαια θα το δω απο κοντα κ θα κανω κ βολτα αλλα μια γνωμη απο εσας που ασχολειστε μετραει οσο να ναι. Ειχα ξαναρωτησει παλια μηπως να επαιρνα ενα καινουριο με 100€ απο πρακτικερ αλλα πηρα αρνητικες γνωμες κ προτεινατε κατι ποιο επωνυμο ας ειναι κ μεταχειρισμενο. Σας βαζω κ μια εικονα που βρηκα απο ιντερνετ να δειτε τα χαρακτηριστικα του Ευχαριστω προκαταβολικα

FA6A60EC-D292-490C-BC49-ACC6E7D91B7B.jpeg

Επεξ/σία από malias4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σιγουρα οτι πληρωνεις παιρνεις ετσι παει παντα. Για εμενα που θα κανω μια δυο βολτες την εβδομαδα απο κανα μισαωρο η μια νομιζω θα με καλυψει. Τα μηχανικα του μερη ταχυτητες φρενα κτλ ειναι μαρκας που λεμε; Δηλαδη οχι κινεζικα ; Επισης απο οτι βλεπω ειναι παλιο μοντελο ε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, malias4 είπε

Σιγουρα οτι πληρωνεις παιρνεις ετσι παει παντα. Για εμενα που θα κανω μια δυο βολτες την εβδομαδα απο κανα μισαωρο η μια νομιζω θα με καλυψει. Τα μηχανικα του μερη ταχυτητες φρενα κτλ ειναι μαρκας που λεμε; Δηλαδη οχι κινεζικα ; Επισης απο οτι βλεπω ειναι παλιο μοντελο ε;

αν αυτό είναι το ταβάνι σου τότε δύσκολα θα βρεις κάτι πιο καλό ακόμη και μεταχειρισμένο στα 100. Και ναι πρέπει να είναι παλιό αλλά για τη χρήση που περιγράφεις θα είσαι οκ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...