Προς το περιεχόμενο

Ποδήλατο


pavl0s

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, malias4 είπε

Καλησπερα ψαχνω ενα ποδηλατο μιας κ εχω πεταξει κοιλιτσα κ τα παιδια μεγαλωσαν λιγο οποτε θα πηγαινουμε καμμια βολτιτσα μαζι. Επειδη δεν υπαρχουν πολλα χρηματα για καινουριο βρηκα το συγκεκριμενο carrera comp tr1000 σε πολυ καλη κατασταση στα 100€ 
Το θελω βασικα για ασφαλτο εδω που μενω.Οχι χωματοδρομους κ κανιβαλισμους 😂  Ειμαι κ υψος 1.87 κ βρηκα στις πληροφοριες οτι ειναι 21" μου κανει λετε; Βεβαια θα το δω απο κοντα κ θα κανω κ βολτα αλλα μια γνωμη απο εσας που ασχολειστε μετραει οσο να ναι. Ειχα ξαναρωτησει παλια μηπως να επαιρνα ενα καινουριο με 100€ απο πρακτικερ αλλα πηρα αρνητικες γνωμες κ προτεινατε κατι ποιο επωνυμο ας ειναι κ μεταχειρισμενο. Σας βαζω κ μια εικονα που βρηκα απο ιντερνετ να δειτε τα χαρακτηριστικα του Ευχαριστω προκαταβολικα

FA6A60EC-D292-490C-BC49-ACC6E7D91B7B.jpeg

Αφου ειναι σε πολυ καλη κατασταση, αν σου κανει στο μεγεθος, ειναι vfm και μονο για τα Shimano (και οχι του κιλου π.χ. praktiker) περιφερειακα.

Επεξ/σία από asemnos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βόλτα με φιλαράκια στο βυζαντινό μονοπάτι στις Λευκές στην Πάρο. Το μονοπάτι ήταν ο κύριος δρόμος που χρησιμοποιούσαν πάνω από 1000 χρόνια πίσω. Τώρα είναι διάσημο για πεζοπορεία και ποδηλασία βουνού.

 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είμαι 1.76 και 120 κιλα. Έπειτα απο πολλά χρόνια είπα να ξεκινήσω παλι το άθλημα. Πήγα σε ένα τοπικό ποδηλαταδικο και μου πρότεινε το ideal megisto 2019(trekking). Μπορεί να μου πει κάποιος γνώστης την γνώμη του πάνω σε αυτό?

Επεξ/σία από tasosbacon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, σκοπεύω να αγορασω mountain και το μπατζετ μου ειναι ως 400ε. τα περισσοτερα καταστηματα που ρωτησα έχουν ελλειψη αυτο τον καιρο και έχω καταληξει σε ενα SECTOR VIBE 29' 2021 με υδρ. δισκοφρενα και αναρτηση Zoom που κλειδωνει. Έχει κανεις εμπειρια ή άποψη για το μοντελο αυτο ή γενικα για την εταιρια? Στο ιντερνετ δε βρισκω πολλες πληροφοριες. Μόνο ότι κατασκευάζονται και συναρμολογουνται απο την εταιρια Γατσουλης..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 26/8/2020 στις 11:27 ΠΜ, tasosbacon είπε

Είμαι 1.76 και 120 κιλα. Έπειτα απο πολλά χρόνια είπα να ξεκινήσω παλι το άθλημα. Πήγα σε ένα τοπικό ποδηλαταδικο και μου πρότεινε το ideal megisto 2019(trekking). Μπορεί να μου πει κάποιος γνώστης την γνώμη του πάνω σε αυτό?

Με το Megisto που ειναι Trekking θα μπορείς να πηγαίνεις σε άσφαλτο και σε πατημένο χώμα εύκολα. Για αποστάσεις μέχρι 30-40 χλμ είναι μια χαρά επιλογή. Εάν δεν έχεις σκοπό να πατάς χώμα μπορείς να δεις και κάποιο urban/fitness ποδήλατο χωρίς ανάρτηση. Γλιτώνεις περιττό βάρος ανάρτησης που είναι βασικό.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Trustworthy είπε

Με το Megisto που ειναι Trekking θα μπορείς να πηγαίνεις σε άσφαλτο και σε πατημένο χώμα εύκολα. Για αποστάσεις μέχρι 30-40 χλμ είναι μια χαρά επιλογή. Εάν δεν έχεις σκοπό να πατάς χώμα μπορείς να δεις και κάποιο urban/fitness ποδήλατο χωρίς ανάρτηση. Γλιτώνεις περιττό βάρος ανάρτησης που είναι βασικό.

Δεν έχω σκοπό να πηγαίνω σε χώμα καθόλου. Οπότε από ότι καταλαβαίνω το κλείδωμα της ανάρτησης που έχει το megisto είναι περιττό? Σε αυτά τα λεφτά πχ το ideal είναι μονόδρομος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα.

Σκέφτομαι για άμεση αγορά οικονομικού (μαξ 250 ευρώ.... δηλαδή με 200 ακόμα καλύτερα κλπ) ποδηλάτου mountain.  Χρήση στο δρόμο κατα κύριο λόγο, αλλά δε θέλω πάλι trekking (είχα παλαιότερα mongoose crossway 150 2012), θα προτιμήσω την πιο σκυφτή στάση οδήγησης. 

Αυτό που μου αρέσει πάρα πολύ οπτικά αλλά φέυγει ένα 50άρικο από το budget είναι το orient raptor 3.
Είδα από κοντά Alpina Alpha (200 ευρώ) σιδερένιο σκελετό, ήταν λίγο βαρύ και δεν τρελάθηκα και οπτικά. Επίσης στο ίδιο κατάστημα είδα το Energy enigma 29'' με ένα 10άρικο πάνω από το budget μου, που οκ, αν κρίνετε πως αξίζει πολύ το κρατάω ως επιλογή αν και οπτικά και εκείνο δε μου άρεσε ιδιαίτερα.

Τέλος, είδα μέσα στο budget (220) και πολύ όμορφο για τα γούστα μου, το orient speed alu 27.5'' (φαίνεται κάποιο κλικ μου κάνουν τα orient...). Πώς το βλέπετε το συγκεκριμμένο σαν επιλογή? Από βάρος βλέπω ότι είναι 15.5 κιλά. Είναι οκ;; Εννοώ, είναι μέσα στα όρια του αποδεκτού σε οικονομικό ποδήλατο αλλά και γενικά σε τέτοιου είδους ποδήλατο τα 15.5 κιλά;

Kάποια άλλη επιλογή έχετε να προτείνετε, για άμεση παραλαβή από Αθήνα, καινούριο;; Και λέω καινούριο, γιατί στις αγγελίες δεν είδα κάτι ιδιαίτερο (car.gr, insomnia, xe.gr κλπ) την δεδομένη περίοδο και κάτι τιμές ότι να ναι, του τύπου, το energy enigma 29 το βρίσκω καινούριο από μαγαζί 260 και σε αγγελία 2 ετών με φαγωμένα λάστιχα 200 και μη συζητήσιμη κιόλας που μίλησα μαζί του... :P

ΥΓ: Δε μπορώ να βρω και πουθενά, πόσα κιλά ήταν το mongoose crossway 150 2012 που είχα, για να έχω μια εικόνα... 

Επεξ/σία από stratigos24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, stratigos24 είπε

Καλησπέρα.

Σκέφτομαι για άμεση αγορά οικονομικού (μαξ 250 ευρώ.... δηλαδή με 200 ακόμα καλύτερα κλπ) ποδηλάτου mountain.  Χρήση στο δρόμο κατα κύριο λόγο, αλλά δε θέλω πάλι trekking (είχα παλαιότερα mongoose crossway 150 2012), θα προτιμήσω την πιο σκυφτή στάση οδήγησης. 

Αυτό που μου αρέσει πάρα πολύ οπτικά αλλά φέυγει ένα 50άρικο από το budget είναι το orient raptor 3.
Είδα από κοντά Alpina Alpha (200 ευρώ) σιδερένιο σκελετό, ήταν λίγο βαρύ και δεν τρελάθηκα και οπτικά. Επίσης στο ίδιο κατάστημα είδα το Energy enigma 29'' με ένα 10άρικο πάνω από το budget μου, που οκ, αν κρίνετε πως αξίζει πολύ το κρατάω ως επιλογή αν και οπτικά και εκείνο δε μου άρεσε ιδιαίτερα.

Τέλος, είδα μέσα στο budget (220) και πολύ όμορφο για τα γούστα μου, το orient speed alu 27.5'' (φαίνεται κάποιο κλικ μου κάνουν τα orient...). Πώς το βλέπετε το συγκεκριμμένο σαν επιλογή? Από βάρος βλέπω ότι είναι 15.5 κιλά. Είναι οκ;; Εννοώ, είναι μέσα στα όρια του αποδεκτού σε οικονομικό ποδήλατο αλλά και γενικά σε τέτοιου είδους ποδήλατο τα 15.5 κιλά;

Kάποια άλλη επιλογή έχετε να προτείνετε, για άμεση παραλαβή από Αθήνα, καινούριο;; Και λέω καινούριο, γιατί στις αγγελίες δεν είδα κάτι ιδιαίτερο (car.gr, insomnia, xe.gr κλπ) την δεδομένη περίοδο και κάτι τιμές ότι να ναι, του τύπου, το energy enigma 29 το βρίσκω καινούριο από μαγαζί 260 και σε αγγελία 2 ετών με φαγωμένα λάστιχα 200 και μη συζητήσιμη κιόλας που μίλησα μαζί του... :P

ΥΓ: Δε μπορώ να βρω και πουθενά, πόσα κιλά ήταν το mongoose crossway 150 2012 που είχα, για να έχω μια εικόνα... 

Στη θεση σου θα εκανα λιγη υπομονη, με καλο και συνεχες ψαξιμο θα βρεις κατι καλυτερο ποιοτικα σε μεταχειρισμενο. Δες και τις ομαδες και τις αγγελιες στο fb.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, asemnos είπε

Στη θεση σου θα εκανα λιγη υπομονη, με καλο και συνεχες ψαξιμο θα βρεις κατι καλυτερο ποιοτικα σε μεταχειρισμενο. Δες και τις ομαδες και τις αγγελιες στο fb.

Εκεί να δεις νεύρα στις ομάδες για αγγελίες ποδηλάτων... μια αγγελία για ποδήλατο, 1000 για περιφερειακά... 😛

Η υπομονή είναι αρετή, εσυ καλά λες, θα ήθελα και εγώ και να μπορέσω να περιμένω αλλά στην προκειμένη.... δε μπορώ!!! 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, stratigos24 είπε

Εκεί να δεις νεύρα στις ομάδες για αγγελίες ποδηλάτων... μια αγγελία για ποδήλατο, 1000 για περιφερειακά... 😛

Η υπομονή είναι αρετή, εσυ καλά λες, θα ήθελα και εγώ και να μπορέσω να περιμένω αλλά στην προκειμένη.... δε μπορώ!!! 😛

Οντας κι εγω ο ιδιος παρορμητικος σε καταλαβαινω. Αλλα στην προκειμενη δεν εχω να προτεινω κατι σε αυτα χρηματα, μονο να σε αποτρεψω. 

Στα 200-250 που λες, τα ποδηλατα ειναι περισσοτερο παιχνιδια. Κακης ποιοτητας σιδερενιοι σκελετοι, εξ' ισου κακης ποιοτητας περιφερειακα (ουτε καν την entry level σειρα μεταδοσης της shimano), απλες ζαντες και οχι διπατες οι οποιες καποια στιγμη σε ανωμαλια του δρομου - λακουβα θα στραβωσουν η θα σπασουν κλπ κλπ.

Βλεπεις, κανω φιλοτιμες προσπαθειες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, asemnos είπε

 

Βλεπεις, κανω φιλοτιμες προσπαθειες!

Καλά κανείς και σε ευχαριστω! 

Το προηγούμενο μου mongoose πάνω κάτω ίδια κατηγορία ήταν από άποψη τιμης (οκ, το είχα παρει τελευταίο κομμάτι στα 250 από 300 που και καλά είχε κανονικά) και δεν είχα θέματα, τα 2-3 χρόνια που το κράτησα (γενικά τα προσέχω τα πράγματα μου), όποτε πιστεύω και στην προκειμένη φαση, θα είμαι εντάξει για τη χρήση που θέλω (καμια βόλτα 5-10 χιλιόμετρα που και που) με κάποιο από τα παραπάνω που αναφέρω ή κάποιο παραπλήσιο ίδιας τιμής. 
 

Το «15.5 κιλά» πως σου ακούγεται;;; Και ακόμα, πως σου ακούγεται το ίδιο αντί για 27,5’’ με 29’’ τροχούς που βγαίνει στα «16.5 κιλά»;;

 

ΥΓ: Hi ten μόνο το alpina είναι, τα υπόλοιπα είναι aluminum.

Επεξ/σία από stratigos24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, stratigos24 είπε

Καλά κανείς και σε ευχαριστω! 

Το προηγούμενο μου mongoose πάνω κάτω ίδια κατηγορία ήταν από άποψη τιμης (οκ, το είχα παρει τελευταίο κομμάτι στα 250 από 300 που και καλά είχε κανονικά) και δεν είχα θέματα, τα 2-3 χρόνια που το κράτησα (γενικά τα προσέχω τα πράγματα μου), όποτε πιστεύω και στην προκειμένη φαση, θα είμαι εντάξει για τη χρήση που θέλω (καμια βόλτα 5-10 χιλιόμετρα που και που) με κάποιο από τα παραπάνω που αναφέρω ή κάποιο παραπλήσιο ίδιας τιμής. 
 

Το «15.5 κιλά» πως σου ακούγεται;;; Και ακόμα, πως σου ακούγεται το ίδιο αντί για 27,5’’ με 29’’ τροχούς που βγαίνει στα «16.5 κιλά»;;

ΥΓ: Hi ten μόνο το alpina είναι, τα υπόλοιπα είναι aluminum.

To Mongoose που ειχες φανταζομαι ειχε ενισχυμενες ζαντες και μεταδοση shimano, ειναι αυτη η διαφορα απο τα 200Ε στα 300Ε που ειναι κομβικη.

Το θεμα βαρους οκ παιζει το ρολο του αλλα για εμενα προσωπικα ειναι δευτεροτριτης σημασιας, ειδικα για τη χρηση που το θελεις.

Τωρα το θεμα ζαντα, ειναι με ο,τι συνηθισει κανεις. Το δικο μου ειναι 27,5 και προσφατα που πηρα βολτα φιλου ενα hi-end full suspension Scott 29αρι μου κακοφανηκε. Συγκεκριμενα σε κατηφορικο μονοπατι ενιωθα οτι δεν ειχα τον πληρη ελεγχο, ειδικα πανω στις στροφες. Αλλος παλι θα σου πει το αντιθετο, μια και η λογικη λεει οτι οσο μεγαλυτερη ζαντα εχεις, τοσο καλυτερο το πατημα του ποδηλατου. Στη δικη σου περιπτωση, αφου οι βολτες που κανεις ειναι μικρες μαλλον θα προτιμουσα το 27,5. Κερδιζεις σε επιταχυνση - σβελταδα, βαρος και ισως καποια χρηματα. Τα 29αρια ειναι πιο αποδοτικα για μεγαλες διαδρομες.

Αφου λοιπον φαινεται οτι θα το χτυπησεις το ποδηλατο, η συμβουλη μου παραμενει η εξης: Διπατες ζαντες και συστημα μεταδοσης shimano!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
30 λεπτά πριν, asemnos είπε

 

Αφου λοιπον φαινεται οτι θα το χτυπησεις το ποδηλατο, η συμβουλη μου παραμενει η εξης: Διπατες ζαντες και συστημα μεταδοσης shimano!

Το mongoose είχε shimano και όμως, έβγαλε θέμα στην αρχή και έκανε ένα τακ τακ πίσω το οποίο γινότανε πιο έντονο ανάλογα το ποσό μεγαλύτερη (πιο σκληρή) ταχητητα είχες και μετά από δυο επισκέψεις στο κατάστημα που το είχα πάρει (μιας και δεν το έκανε πάντα και δε μπορούσαμε να βγάλουμε άκρη) μου αντικατέστησε χωρίς χρέωση το πίσω σύστημα που είναι στον πίσω τροχό τα γρανάζια με shimano πάλι από το επόμενο μοντέλο crossway 250 (λίγο πιο ποιοτικό δηλαδή) και εκ τότε όλα οκ. 
 

Το orient speed Alu 27.5 shimano δεν λέει ότι έχει; https://timamopoulos.gr/shop/bikes/mtb/mountain-275/orient-steed-alu-27-5/

https://carbyron.car.gr/bicycles/view/24084176/

Ακόμα, όταν λέει «ενισχυμένες ζάντες» δεν εννοεί δίπατες αλλά απλά ενισχυμένες; Νομίζω πάντως και στου timakopoulos και στο επίσημο site της orient λέει δίπατες: https://www.orient-bikes.gr/steed-275-alu/

Και εγώ για το 27.5 σκέφτομαι πιο πολύ.

Σε ευχαριστω για το χρόνο σου! 

Επεξ/σία από stratigos24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ομολογω τωρα που γκουγκλαρα το ποδηλατο πως φαινεται αρκετα αξιοπρεπες για τα χρηματα του. Μεταδοση οντως shimano και οι ζαντες διπατες (αυτο εννοουν με το ενισχυμενες). Με ενα οικονομικο ζευγαρι πεταλια αλουμινιου η σιδερενια πιστευω θα ειναι μια χαρα για τη χρηση που θελεις. Αν καταληξεις σε αυτο και το θυμηθεις, δωσε ενα feedback μια και ενδιαφερεται συναδελφος για ποδηλατο σε αυτο το ευρος τιμης και με τις ιδιες απαιτησεις με εσενα.

Παρακαλω, δεν κανει τιποτα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...