Προς το περιεχόμενο

Ποδήλατο


pavl0s

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, asemnos είπε

 Αν καταληξεις σε αυτο και το θυμηθεις, δωσε ενα feedback μια και ενδιαφερεται συναδελφος για ποδηλατο σε αυτο το ευρος τιμης και με τις ιδιες απαιτησεις με εσενα. 

Χαρά μου να βοηθήσω. Αν το πάρω, εννοείται θα ενημερώσω το θέμα με εντυπώσεις κλπ. 
 

 

Επεξ/σία από stratigos24
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η αγορά έγινε. Για όλα τα υπόλοιπα ενημερώνω στις επόμενες μέρες. 
 

Ευχαριστω για τη βοήθεια σου. 
 

Υγ: μέγεθος πήγαν να μου δώσουν το 50 σκελετό αλλά από όσο είδα στο site της orient το 46 ήταν για μένα (1.73 είμαι) και έτσι πήρα το 46. Και τα 2 καβάλησα αλλά πιο σωστό νομίζω για μένα ήταν το 46. https://www.orient-bikes.gr/wp-content/themes/entropia/pdf/odhgos-megethwn-orient.pdf

E36635DA-1CDE-4614-8D1A-8D9829C74BB1.jpeg

F05DDEBA-D8A0-46EC-A564-5BDB697E12FF.jpeg

Επεξ/σία από stratigos24
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 ώρες πριν, asemnos είπε

Ομολογω τωρα που γκουγκλαρα το ποδηλατο πως φαινεται αρκετα αξιοπρεπες για τα χρηματα του. Μεταδοση οντως shimano και οι ζαντες διπατες (αυτο εννοουν με το ενισχυμενες). Με ενα οικονομικο ζευγαρι πεταλια αλουμινιου η σιδερενια πιστευω θα ειναι μια χαρα για τη χρηση που θελεις. Αν καταληξεις σε αυτο και το θυμηθεις, δωσε ενα feedback μια και ενδιαφερεται συναδελφος για ποδηλατο σε αυτο το ευρος τιμης και με τις ιδιες απαιτησεις με εσενα.

Παρακαλω, δεν κανει τιποτα!

Βγήκα μια βολτίτσα 2-3 χιλιόμετρα και ομολογώ πως είναι πολύ άνετο και έχει ωραία αίσθηση, το ευχαριστιέσαι, δεν το περίμενα να μου κουμπώσει τόσο καλά. Και φίλος που έχει στην κατοχή του mtb/trekking/σπαστο και το έκανε μια βολτίτσα το ίδιο είπε.

Μια χαρά ελαφρύ μου φαίνεται. Τα χερούλια θέλουν αλλαγή, πολύ τρακτεροτά και θα κουράσουν σε μεγαλύτερη διαδρομή. Η μαμα σέλα μαλακιά και ψιλο-άνετη και λέω ψιλο-άνετη γιατι για να πω άνετη μια σέλα ποδηλάτου είναι δύσκολο, δεν έχει τύχει να δω άνετη σέλα ποδηλάτου με όλη τη σημασία της λέξης. Πάντως από του mongoose που είχα και απο φίλου bullet fighter cross, 1000 φορές πιο άνετη, πιο ''φουσκωτή'' και μαλακιά.

Ωραίες οι ζάντες και τα λάστιχα.

Το στυλ ταχυτήτων το ''γυριστό'' μια χαρά συνηθίζεται.

Το τιμονάκι και το στυλ του λαιμού είναι λίγο ''παλιακά'' θα έλεγα στην όψη. Δεν είναι άσχημα, αλλά κόβουν όσο να ναι λίγο, την πιο σπόρ αισθητική που σου βγάζει το ποδήλατο με τα λάστιχα/ζάντες και σχήμα σκελετού που έχει.

Για ότι άλλο, θετικό ή αρνητικό παρατηρήσω, θα ενημερώσω πάλι.

ΥΓ: Πιστεύω για 220-240 καινούριο, είναι καλή επιλογή.

 

Επεξ/σία από stratigos24
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, asemnos είπε

@stratigos24 Καλοριζικο φιλε μου, καλες βολτες ευχομαι. Χαιρομαι που σου εκατσε καλα. Και προσοχη αν πας βουνο, παντα με κρανος!

Να σαι καλά!! 
Για βουνό δε με βλέπω αλλά που ξέρεις, αν τύχει να μπω, ναι θα βάλω κράνος εννοείται. Εδώ και για το δρόμο λέω να πάρω. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έκανα αλλά 7-8 χιλιόμετρα σήμερα μαζί με φίλο που έχει ideal megisto και οντως μου είναι πολύ άνετο και με βολεύει και η θέση οδήγησης. Το ευχαριστιέμαι περισσότερο από το trekking mongoose crossway 150 που είχα παλαιότερα. Το πήρε βόλτα και ο φιλος με το megisto και είπε το ίδιο. Ότι είναι πολύ άνετο και του έκανε εντύπωση αυτό, δεν το περίμενε. 
 

Τα χερούλια όπως είπα.... θέλουν άλλαγμα....

Επεξ/σία από stratigos24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, stratigos24 είπε

Έκανα αλλά 7-8 χιλιόμετρα σήμερα μαζί με φίλο που έχει ideal megisto και οντως μου είναι πολύ άνετο και με βολεύει και η θέση οδήγησης. Το ευχαριστιέμαι περισσότερο από το trekking mongoose crossway 150 που είχα παλαιότερα. Το πήρε βόλτα και ο φιλος με το megisto και είπε το ίδιο. Ότι είναι πολύ άνετο και του έκανε εντύπωση αυτό, δεν το περίμενε. 
 

Τα χερούλια όπως είπα.... θέλουν άλλαγμα....

Ποσα κιλα εισαι και τι ύψος εχεις 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, alexandros32 είπε

Καλησπερα υπαρχει καμια προταση για ποδηλατο αποκλειστικα για πολη ?Ειμαι 1.71 ,80 κιλα budget γυρω στα 500 ευρω.

Κοιτα για fitness : kona,cannondale,ideal ειναι καποιες γνωστες καλες μαρκες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σε όλους ! 
Είμαι σε αναζήτηση ποδηλάτου για mountain (Βουνό) μέχρι 400 ευρώ . 

Σε όσα καταστήματα έχω πάει σε όλα ακούω έχουμε μόνο 1 - 2 έχουμε θέμα με τα αποθέματα και παίρνω την απάντηση απο Οκτώβριο και μετά ..

Έχω βρει το Orient Boost Hydr.Disk. 29"  ( https://www.skroutz.gr/s/18869143/Orient-Boost-Hydr-Disk-29-2019.html ) 

Έπεσε και στην αντίληψη μου ένα ποδήλατο απο το intersport https://www.intersport.gr/podilata/podilata/nakamura-furious-27-5-_664522/ Δεν γνωρίζω απο ποιότητα κατασκευής κτλπ 

Θα ήθελα την γνώμη τον πιο γνωστών πάνω στο θέμα η άμα έχετε να προτείνετε Κάποιο.

Ευχαριστώ και καλές βόλτες! 😄 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 ώρες πριν, asdfnikos είπε

Καλημέρα σε όλους ! 
Είμαι σε αναζήτηση ποδηλάτου για mountain (Βουνό) μέχρι 400 ευρώ . 

Σε όσα καταστήματα έχω πάει σε όλα ακούω έχουμε μόνο 1 - 2 έχουμε θέμα με τα αποθέματα και παίρνω την απάντηση απο Οκτώβριο και μετά ..

Έχω βρει το Orient Boost Hydr.Disk. 29"  ( https://www.skroutz.gr/s/18869143/Orient-Boost-Hydr-Disk-29-2019.html ) 

Έπεσε και στην αντίληψη μου ένα ποδήλατο απο το intersport https://www.intersport.gr/podilata/podilata/nakamura-furious-27-5-_664522/ Δεν γνωρίζω απο ποιότητα κατασκευής κτλπ 

Θα ήθελα την γνώμη τον πιο γνωστών πάνω στο θέμα η άμα έχετε να προτείνετε Κάποιο.

Ευχαριστώ και καλές βόλτες! 😄 

Καλησπέρα. 

Το ίδιο μου είπε και εμένα το πρώτο κατάστημα που πήγα να πάρω το orient steed alu 27.5 που λέω παραπάνω. Για την ακρίβεια μου είπε.. πολλά ποδήλατα και δε οικονομικά πουλήθηκαν στην καραντίνα και έχουμε ενημέρωση από την orient για Οκτώμβρη κλπ κλπ. Πήρε ένα φίλο του με άλλο μαγαζί, ούτε εκείνος το είχε. Έτυχε και το βρήκα κοντά στην περιοχή μου τελικά, λίγα λεπτά αργότερα.

Από εκεί και πέρα, δε θα σου μιλήσω πάνω στο θέμα σαν ειδικός, μιας και δεν είμαι, απλά θα σου πω την εμπειρία μου και τις σκέψεις μου.
Ήθελα το orient raptor 3, περίπου 300 ευρώ χωρίς δισκόφρενα, κάπου στα 330 με μηχανικά και κάπου στα 390 με υδραυλικά. Επίσης, είχα δει και το boost που λες (γενικά μου αρέσουν οπτικά πολύ τα orient). Δε μπόρεσα να φτάσω το budget στα χρήματα που έκαναν εκείνα και για αυτό το λόγο πήρα το steed alu που αναφέρω μιας και στα χρήματα που έψαχνα ήταν το μόνο που μου άρεσε οπτικά και πληρούσε και κάποιες προδιαγραφές που μου είπε ο συμφορουμίτης asemnos να προσέξω να έχει τουλάχιστον το ποδήλατο (2πατες ζάντες, περιφερειακά shimano)
Έχοντας κάνει καμιά 50αριά χιλιόμετρα το βρίσκω πολύ άνετο και δουλεύει απροβλημάτιστα. Με βάση αυτό και μόνο μπορώ να γράψω τη σκέψη μου χωρίς να είμαι ειδικός, ότι αφού αυτό ανταποκρίνεται καλά και μάλιστα καλύτερα από ότι περίμενα, λογικά και αυτό το orient που αναφέρεις, θα είναι καλό! (βέβαια, άλλες ανάγκες έχω εγώ από το ποδήλατο, άλλες εσύ, όποτε η σκέψη μου αυτή είναι λίγο υποκειμενική..)


Τώρα, στο budget σου (μιας και είναι μεγαλύτερο από το δικό μου) υπάρχουν περισσότερες επιλογές, οπότε δε μπορώ να πω αν το boost ή το raptor είναι η καλύτερη επιλογή. Βρίσκεις και ideal και merida. carrera και και και... αυτό περιμένεις να στο πει κάποιος πιο ειδικός από εμένα.

Καλές αγορές και καλές βόλτες.

ΥΓ: Το μόνο που μπορώ να σου πω με το χέρι στην καρδιά από πλευράς μου, είναι πως ότι ποδήλατο επιλέξεις, να κοιτάξεις να σου αρέσει εμφανισιακά. Προσωπικά, αν είχα ένα συγκεκριμμένο budget και είχα καταλήξει σε 2-3 επιλογές μέσα σε αυτό, θα έπαιρνα το πιο όμορφο και ας ήταν κάπου ελαφρώς χειρότερο από τις άλλες επιλογές που είχα στο μυαλό μου. Να γουστάρεις να το βλέπεις, να γουστάρεις να το βγάζεις έξω και να το χαίρεσαι!

ΥΓ2: Άντε τυχερέ... έχω και ακόμα κάτι που μπορώ να σου πω με σιγουριά. Προσοχή στο μέγεθος... εμένα πήγαν να μου δώσουν το 50 που είναι για μεγαλύτερο ύψος αναβάτη και ευτυχώς μου έκοψε και του είπα μα άλλα γράφει η orient στο site για τα μεγέθη και αν και μου είπε ότι δε συμφωνεί, με έστειλε στο άλλο του μαγαζί που είχε το 46 νούμερο και πήρα εκείνο. Μου είναι οκ αλλά και πάλι ίσως να ήθελα το 44 αν πούμε για 100% σωστή επιλογή, αλλά ήταν ανθρωπίνος αδύνατο να το πάρω μιας και βγαίνει από την orient μόνο 46 και 50.
Άλλος φίλος μου 1.85, είχε πάρει merida mountain bike και όταν κοίταζα εγώ αυτά με τα μεγέθη κλπ του λέω, το σίδερο του σκελετού που σου έρχεται;;;  Και μου λέει, στο ύψος της μέσης... και γέλαγε... και εκείνου ότι να ναι νούμερο του έχουν δώσει. Προσοχή λοιπόν, μη σου πασάρουν ότι θέλουν...

Επεξ/σία από stratigos24
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...