Προς το περιεχόμενο

Ποδήλατο


pavl0s

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, kaykis27 είπε

Σε Mtb δεν βρίσκω τίποτα και σε trekking κανά δύο..Ξέρεις συνήθως πότε  έρχονται τα νέα;Αν με παίρνει να περιμένω..

με κορονοιό , άγνωστο ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

6 ώρες πριν, kaykis27 είπε

Δεν βρίσκω ποδήλατο ούτε για δείγμα (τουλάχιστον από αυτά που πόσταρα χθες)
Βρίσκω μόνο αυτό  https://www.orient-bikes.gr/raptor-iii/ , τι λέτε αξίζει για τα 290ε που κοστίζει ;
να πάω προς το ideal nergetic που πιστεύω θα με καλύψει ( https://www.idealbikes.net/?section=3576&language=el_GR&itemid1494=3602&detail1494=1  ) ή να κάνω υπομονή;

Εμένα το raptor ήταν ο αρχικός στόχος μου, οπτικά μου αρέσει τρέλα σε μαύρο πορτοκαλί, αλλά δεν έφτασα σε budget και πήρα το steed Alu 27,5 από το οποίο είμαι ικανοποιημένος. Αν κρίνω από αυτό και από ότι το raptor θα είναι ακόμα καλύτερο, άνετα θα πήγαινα σε αυτό στη θέση σου. Αν σου αρέσει οπτικά παρτο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, υπάρχει κάποια πρόταση για φώτα στο ποδήλατο?

Έχω 2 μικρά led (άσπρο μπροστά, κόκκινο πίσω) αλλά αφενώς δεν ξέρω κατά πόσο είναι ικανοποιητικά και αφετέρου ειδικά για το μπροστά θα ήθελα και κάτι να φωτίζει τον δρόμο τη νύχτα, όχι μόνο να γίνομαι ορατός.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Hawk_K είπε

Καλησπέρα, υπάρχει κάποια πρόταση για φώτα στο ποδήλατο?

Έχω 2 μικρά led (άσπρο μπροστά, κόκκινο πίσω) αλλά αφενώς δεν ξέρω κατά πόσο είναι ικανοποιητικά και αφετέρου ειδικά για το μπροστά θα ήθελα και κάτι να φωτίζει τον δρόμο τη νύχτα, όχι μόνο να γίνομαι ορατός.

Φανταζομαι ψαχνεις για μπροστα μονο.
Οτι πήρωσεις θα παρεις.

Δεν ξερω να σου προτείνω κατι αλλα θα ελεγα να παρεις κατι επαναφορτιζόμενο και οχι με μπαταριες για να μην ψάχνεσαι.
Και λεω δεν ξερε γιατι δει χρησιμοποιω το ποδηλατο το βραδυ.

Μπορεις πχ να κανεις την δουλεια σου με κατι απο aliexpress και να ειναι ικανοποιητικο.
Μπορεις και με κατι ποιο ακριβο (απο 30 ευρω και πανω) που θα ειναι προβολέας κυριολεκτικα.

Το σωστο σεταρισμα να ξερεις αν θες το 100% για φωτα ειναι ενα αριστερα στο τιμονι..ενα δεξια  και ενα στο κρανος μπροστα..
Εκει θα εισαι 100% ακομα και για βαθεια μες το δασος το βραδυ.

Ολα ξεκινουν απο το τι θες να κανεις και που κινησε  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Rpanagos είπε

Φανταζομαι ψαχνεις για μπροστα μονο.
Οτι πήρωσεις θα παρεις.

Δεν ξερω να σου προτείνω κατι αλλα θα ελεγα να παρεις κατι επαναφορτιζόμενο και οχι με μπαταριες για να μην ψάχνεσαι.
Και λεω δεν ξερε γιατι δει χρησιμοποιω το ποδηλατο το βραδυ.

Μπορεις πχ να κανεις την δουλεια σου με κατι απο aliexpress και να ειναι ικανοποιητικο.
Μπορεις και με κατι ποιο ακριβο (απο 30 ευρω και πανω) που θα ειναι προβολέας κυριολεκτικα.

Το σωστο σεταρισμα να ξερεις αν θες το 100% για φωτα ειναι ενα αριστερα στο τιμονι..ενα δεξια  και ενα στο κρανος μπροστα..
Εκει θα εισαι 100% ακομα και για βαθεια μες το δασος το βραδυ.

Ολα ξεκινουν απο το τι θες να κανεις και που κινησε  

Η χρήση που κάνω είναι αστική κυρίως. απλά συνήθως γυρνάω σε δρόμους στα όρια της πόλης και δεν υπάρχει επαρκής έως και καθόλου φωτισμός. Καλοκαίρι δεν έχω πρόβλημα γιατί δύσκολα να πάω σε κάτι τέτοιο μετά τις 9, 9μιση που νυχτώνει. Χειμώνα σκοτεινιάζει νωρίς δυστυχώς και χθες θυμήθηκα γιατί σταμάτησα να κάνω ποδήλατο νωρίς :P

Δεν θέλω κάτι να φωτίζει τα πάντα, απλά χθες πέρασα από ένα σημείο που δεν έβλεπα τίποτα, λέω μισή λακούβα να έχει θα σκοτωθώ. Κάτι τέτοιο θέλω να αποφύγω όχι να βλέπω όπως όταν είμαι στο αυτοκίνητο πχ. 

Ψιλοψάχνω και πίσω φως, όχι κάτι δυνατό αλλά τουλάχιστον καλύτερο από το λεντάκι που έχω τώρα για το οποίο έχω αμφιβολίες γιατί όταν πέφτει η μπαταρία δνε φωτίζει τέρμα και οκ δνε γίνετια να αλλάζιες κάθε τρεις και λίγο. Ιδανικά θέλω επαναφορτιζόμενο όπως λες και εσύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Hawk_K είπε

Η χρήση που κάνω είναι αστική κυρίως. απλά συνήθως γυρνάω σε δρόμους στα όρια της πόλης και δεν υπάρχει επαρκής έως και καθόλου φωτισμός. Καλοκαίρι δεν έχω πρόβλημα γιατί δύσκολα να πάω σε κάτι τέτοιο μετά τις 9, 9μιση που νυχτώνει. Χειμώνα σκοτεινιάζει νωρίς δυστυχώς και χθες θυμήθηκα γιατί σταμάτησα να κάνω ποδήλατο νωρίς :P

Δεν θέλω κάτι να φωτίζει τα πάντα, απλά χθες πέρασα από ένα σημείο που δεν έβλεπα τίποτα, λέω μισή λακούβα να έχει θα σκοτωθώ. Κάτι τέτοιο θέλω να αποφύγω όχι να βλέπω όπως όταν είμαι στο αυτοκίνητο πχ. 

Ψιλοψάχνω και πίσω φως, όχι κάτι δυνατό αλλά τουλάχιστον καλύτερο από το λεντάκι που έχω τώρα για το οποίο έχω αμφιβολίες γιατί όταν πέφτει η μπαταρία δνε φωτίζει τέρμα και οκ δνε γίνετια να αλλάζιες κάθε τρεις και λίγο. Ιδανικά θέλω επαναφορτιζόμενο όπως λες και εσύ.

Ωραια.

Δες τα χρηματα που μπορεις να διαθεσεις και παρε κατι αξιολογο απο την ελλαδα.
Δες να εχει πολλα lumen

Eγω οπως ειπα δεν χρησιμοποιω οποτε δεν ξερω να σου προτεινω :)

Γενικα ομως ψαξε και μονος που στο internet αναλογα με το τι σε βολευει.

 

Να ξερεις πως μονο τα ποιο επώνυμα (σε ποδηλαταδικο στην ελλαδα πχ) εχουν τα σωστα Lumen.

Γιατι κατι κινεζικα σου λεν οτι εχει Χ lumen με 15 ευρω πχ και δεν εχουν ουτε τα μισα, οποτε θα φωτιζουν πολυ λιγο.
Γενικα να δεις κατι επώνυμο.

Αυτα απο μενα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα. Είπα να φτιάξω λίγο το παλιό μου ποδήλατο. Στο τιμόνι το οποίο είναι απλά μεταλλικό χωρίς βαφή πάνω του ενώ το καθάρισα πριν κάνα 10ημερο τώρα άρχισε πάλι να βγάζει κάτι σαν σκουριά. Να χρησιμοποιήσω wd40 η ένα απλό αντισκουριακο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, antoniomp4 είπε

Καλησπέρα. Είπα να φτιάξω λίγο το παλιό μου ποδήλατο. Στο τιμόνι το οποίο είναι απλά μεταλλικό χωρίς βαφή πάνω του ενώ το καθάρισα πριν κάνα 10ημερο τώρα άρχισε πάλι να βγάζει κάτι σαν σκουριά. Να χρησιμοποιήσω wd40 η ένα απλό αντισκουριακο?

Οτι σου κανει την καλυτερη δουλεια.
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Rpanagos είπε

Οτι σου κανει την καλυτερη δουλεια.
 

Αυτό ρωτάω αν ξέρει κανένας ποιο κάνει καλύτερη δουλειά. 

Και κάτι ακόμα. Στα πίσω φρένα από την μια μεριά ακουμπάει συνέχεια το τακάκι στην ζάντα. Όσο και να χαλαρώσω η σφίξω τις βίδες που έχει η μία δαγκάνα ουσιαστικά είναι πιο σφιχτή με αποτέλεσμα να φρενάρει συνέχεια. Μπορεί κάποιος να βοηθήσει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, antoniomp4 είπε

Αυτό ρωτάω αν ξέρει κανένας ποιο κάνει καλύτερη δουλειά. 

Και κάτι ακόμα. Στα πίσω φρένα από την μια μεριά ακουμπάει συνέχεια το τακάκι στην ζάντα. Όσο και να χαλαρώσω η σφίξω τις βίδες που έχει η μία δαγκάνα ουσιαστικά είναι πιο σφιχτή με αποτέλεσμα να φρενάρει συνέχεια. Μπορεί κάποιος να βοηθήσει?

Γυρίζοντας τη ρόδα ακουμπάει σε ολο το μήκος της ζάντας ή σε ορισμένα σημεία;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 10/10/2020 στις 7:26 ΜΜ, antoniomp4 είπε

Αυτό ρωτάω αν ξέρει κανένας ποιο κάνει καλύτερη δουλειά. 

Και κάτι ακόμα. Στα πίσω φρένα από την μια μεριά ακουμπάει συνέχεια το τακάκι στην ζάντα. Όσο και να χαλαρώσω η σφίξω τις βίδες που έχει η μία δαγκάνα ουσιαστικά είναι πιο σφιχτή με αποτέλεσμα να φρενάρει συνέχεια. Μπορεί κάποιος να βοηθήσει?

 

Στις 10/10/2020 στις 11:26 ΜΜ, Peugeot208 είπε

Γυρίζοντας τη ρόδα ακουμπάει σε ολο το μήκος της ζάντας ή σε ορισμένα σημεία;

Δεν βάζεις και καμιά φωτογραφία να δούμε για ποιες βίδες μιλάς?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκέφτομαι εδώ και καιρό για αγορά ενός mountain ποδηλάτου,κλίνω σε 29'' hardtail.Έχει πάρει ο αδερφός μου το cube analog το οποίο σε γενικές γραμμές μου αρέσει και έχει σχετικά καλά περιφερειακά για ξεκίνημα.Θα το χρησιμοποιώ on-off και το ποσό που διαθέτω είναι μέχρι 700 βαρια 800€.Είμαι 1.84 ύψος 85 κιλά.Από αυτά που έχω δει και επειδή είμαι από αυτούς που θα επιλέξω και με το χρώμα 😆 μου αρέσει το kona lava dome 2021 το κόκκινο.Από cube δεν μου αρέσουν τα χρώματα σε αυτά τα λεφτά στα μοντέλα που υπάρχουν.Τι γνώμη έχετε για το συγκεκριμένο;Τι άλλα προτείνετε σε αυτή την κατηγορία;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Ξέρω ότι το γράφω σαν γέρος που γκρινιάζει, αλλά όσοι κάνετε ποδήλατο νύχτα να βάζετε και κάποιο αντανακλαστικό γιλέκο. Από ότι βλέπω μάλλον πάει να περάσει και σαν νόμος αν το καταλαβαίνω σωστά. Το γράφω γιατί παραλίγο να φάω έναν σήμερα στο γυρισμό 12 παρά την νύχτα με μάυρο ποδήλατο ντυμένο στα μαύρα, με μαύρη κουκούλα, που δεν φαινόταν καθόλου και ας είχε φως στο ποδήλατο και όταν του κόρναρα νόμιζε ότι ψαχνόμουν για τσαμπουκά. Αν ήταν κάποιος πιο απρόσεκτος θα τον είχε χτυπήσει. Δεν του φώναξα καν, απλά του εξήγησα ότι δεν φαίνεται, τώρα ελπίζω να το καταλάβει. Scary stuff

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Luciddream είπε

Ξέρω ότι το γράφω σαν γέρος που γκρινιάζει, αλλά όσοι κάνετε ποδήλατο νύχτα να βάζετε και κάποιο αντανακλαστικό γιλέκο. Από ότι βλέπω μάλλον πάει να περάσει και σαν νόμος αν το καταλαβαίνω σωστά. Το γράφω γιατί παραλίγο να φάω έναν σήμερα στο γυρισμό 12 παρά την νύχτα με μάυρο ποδήλατο ντυμένο στα μαύρα, με μαύρη κουκούλα, που δεν φαινόταν καθόλου και ας είχε φως στο ποδήλατο και όταν του κόρναρα νόμιζε ότι ψαχνόμουν για τσαμπουκά. Αν ήταν κάποιος πιο απρόσεκτος θα τον είχε χτυπήσει. Δεν του φώναξα καν, απλά του εξήγησα ότι δεν φαίνεται, τώρα ελπίζω να το καταλάβει. Scary stuff

Η ηλιθιότητα μερικών «ποδηλατών» που κυκλοφορούν νύχτα σαν τις μαυροφόρες χήρες είναι μεγάλο θέμα.
Έχω πετύχει κόσμο που δεν είχε ούτε καν φώς.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια θελω να ρωτησω κατι αλλα ισως ειναι λιγο ασχετο με το θεμα. Ξερει κανεις ποση ωρα και ποσο μακρια επιτρεπεται να κανεις ποδηλατο σε περιοδο lockdown?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...