Προς το περιεχόμενο

Ποδήλατο


pavl0s

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα.Έχω ένα Cube Peloton Pro 2014 και τα κέντρα τροχών έχουν αρχίσει να μην είναι τόσo smooth.

Θεωρητικά με ένα καθάρισμα(αν δεν έχει στραβώσει κάτι ή έχει φθαρεί) μπορεί να φτιάξει.Το θέμα είναι αξίζει ?

Ή να πάω να πάρω ένα νέο σετάκι ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Ενδιαφέρομαι για εισαγωγική κουρσίτσα και πήγα σε ένα ποδηλατάδικο και ο άνθρωπος εκεί μου πρότεινε αυτό, στα €350. Από,τι καταλαβαίνω, πρέπει ναναι από τη GIANT το μοντέλο OCR (αφού δε γράφει νούμερο δίπλα, πρέπει ναναι το OCR 1 το πρώτο μοντέλο) και το W δίπλα θαναι το γυναικείο;;; 

Ψάχνω να βρω πληροφορίες στο νετ αλλά δεν ξέρω αν πετυχαίνω το σωστό μοντέλο.

Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει να βρω επακριβώς τις πληροφορίες του ποδηλάτου, αν καταλάβει από τη φωτογραφία; 

Ευχαριστώ

jMznEEyp0q3yRhaxwe1EazdmLZdpSsbym8b97EnjherIu3u4LZkKyucB5-hY9HKi1X7xF5EgF57fh8NlIUOBJLEKDnq0wKdEFacJphmxQGR1nwRKJcAhMlfRVJICTOiTHQSqcvhRGOt6jFk3f80sOv7i4hbmYO8e81jRYUCtx3odQb4NO5sxyum0LXIe5HFDz4WOJg2AU8QSpAyHVwcCDgouTmLew1-SvTqNXUt8NbmiBT5Pc_9HjSgQWv84bgkcuIkDdGEkXpiB-WBSV6efuCRPVLcIRygzuDfLWh-MVcgLDvDTlvadJK1IZMByNPiqxbeBnh7i8_84Pc2cZDmzQb-1FHW4wMUajKMBj17V01-oVAOuY93zxcMH2yCvdBmh58FbycfCfly8hZSra8f-mLIXGzlQM5qSFW1Tv3bNs__PZgGr8hhSi_AHKUfrjeYpbr2Z28czTQSrXheYzvoDIx9DCiXQT1_1lb4DfAawd9MaJxo9O-Wxuuj_PH2j7O-lAvZwoJKMRK24D9PyXsQlQ9zveJTWD_KYZ3XafOgYz2N6h-s4nzR59ljW5ijXmmiK16BqWxYnDEKmXyBRbx4dga5GdtlOWaJkvYuYHVSe1vUJoJqjWDGdWyDidZmbkciK8I4r8Te_0cCWtloB5a7Spp60X-WKdXogVg3ZBERFqeN8yfu7arUIWbtneP7ttKuuyDZAt2oPxnYABPYHxchh4UK8=w672-h896-no?authuser=0

l9m6xCE0qM6szU_BBANX1_hqBh9iW3BRrwcz8-aFH4_9BgAvj8jJwYly-dVfGEDUQ6SvVAzXFadJvzaspMZGR46I--r6zx0fGoUalxAjCKxebDTw8YT3UqUif5zOgTjYEN9iWJwpG3tyQnr_Mxvs1I-S4PINuINUL5zS_wbRBPBHvnuafi1gkS4f8XWplGMVlE-X34Nm57bf-tyewD2q0-J5jSOEnpxYob6Ri3k2XVA26f-Hy3gT-seTm9pS79mZ4fO1dhGVofiXMCelQD7r4xkdsyx_Xq6WPRVYHz39oaGQA0yUeYF4Oi6D9XRIPPswVQK-d7BgjM8ssEHp-VRJ6Lcnmhb426D2fqFEJgNhHOBmV47E5ZTzVEEQiuDSdpa-PUal0cyHsf3p9N3EzYoUsnIGmJ1Ui1tg1eBXqLExsR8eKKGab0OHDjFefJwRysQPagrguEeG_jYmt64zXh3F1Hw-xOrjXlUVk_9ktrq3Sb-0dVdGTRGWZaLgCQ2TA4BjHYTnvuCon_N9f1yo-cHkQFDIVMOGg9izpFfKWQWu7uY0qpnMFbGckdo80YpVwXtbzUjW4VWnsqQEgUC0t2GQwccyFkmQvn9dcRT5hWCvdBnRomlMWy4ovZFoEMnwoepIzHpxaUgPJuIrje58m57J0aPQgvd2pwE5pRtAKQ5ul1tNRQAk6_zab4qJE_8Qk3pQne1-nm7bk5qW_DhlQzMu1YFC=w672-h896-no?authuser=0

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, AfterForever είπε

Καλησπέρα. Ενδιαφέρομαι για εισαγωγική κουρσίτσα και πήγα σε ένα ποδηλατάδικο και ο άνθρωπος εκεί μου πρότεινε αυτό, στα €350. Από,τι καταλαβαίνω, πρέπει ναναι από τη GIANT το μοντέλο OCR (αφού δε γράφει νούμερο δίπλα, πρέπει ναναι το OCR 1 το πρώτο μοντέλο) και το W δίπλα θαναι το γυναικείο;;; 

Ψάχνω να βρω πληροφορίες στο νετ αλλά δεν ξέρω αν πετυχαίνω το σωστό μοντέλο.

Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει να βρω επακριβώς τις πληροφορίες του ποδηλάτου, αν καταλάβει από τη φωτογραφία; 

Ευχαριστώ

jMznEEyp0q3yRhaxwe1EazdmLZdpSsbym8b97EnjherIu3u4LZkKyucB5-hY9HKi1X7xF5EgF57fh8NlIUOBJLEKDnq0wKdEFacJphmxQGR1nwRKJcAhMlfRVJICTOiTHQSqcvhRGOt6jFk3f80sOv7i4hbmYO8e81jRYUCtx3odQb4NO5sxyum0LXIe5HFDz4WOJg2AU8QSpAyHVwcCDgouTmLew1-SvTqNXUt8NbmiBT5Pc_9HjSgQWv84bgkcuIkDdGEkXpiB-WBSV6efuCRPVLcIRygzuDfLWh-MVcgLDvDTlvadJK1IZMByNPiqxbeBnh7i8_84Pc2cZDmzQb-1FHW4wMUajKMBj17V01-oVAOuY93zxcMH2yCvdBmh58FbycfCfly8hZSra8f-mLIXGzlQM5qSFW1Tv3bNs__PZgGr8hhSi_AHKUfrjeYpbr2Z28czTQSrXheYzvoDIx9DCiXQT1_1lb4DfAawd9MaJxo9O-Wxuuj_PH2j7O-lAvZwoJKMRK24D9PyXsQlQ9zveJTWD_KYZ3XafOgYz2N6h-s4nzR59ljW5ijXmmiK16BqWxYnDEKmXyBRbx4dga5GdtlOWaJkvYuYHVSe1vUJoJqjWDGdWyDidZmbkciK8I4r8Te_0cCWtloB5a7Spp60X-WKdXogVg3ZBERFqeN8yfu7arUIWbtneP7ttKuuyDZAt2oPxnYABPYHxchh4UK8=w672-h896-no?authuser=0

l9m6xCE0qM6szU_BBANX1_hqBh9iW3BRrwcz8-aFH4_9BgAvj8jJwYly-dVfGEDUQ6SvVAzXFadJvzaspMZGR46I--r6zx0fGoUalxAjCKxebDTw8YT3UqUif5zOgTjYEN9iWJwpG3tyQnr_Mxvs1I-S4PINuINUL5zS_wbRBPBHvnuafi1gkS4f8XWplGMVlE-X34Nm57bf-tyewD2q0-J5jSOEnpxYob6Ri3k2XVA26f-Hy3gT-seTm9pS79mZ4fO1dhGVofiXMCelQD7r4xkdsyx_Xq6WPRVYHz39oaGQA0yUeYF4Oi6D9XRIPPswVQK-d7BgjM8ssEHp-VRJ6Lcnmhb426D2fqFEJgNhHOBmV47E5ZTzVEEQiuDSdpa-PUal0cyHsf3p9N3EzYoUsnIGmJ1Ui1tg1eBXqLExsR8eKKGab0OHDjFefJwRysQPagrguEeG_jYmt64zXh3F1Hw-xOrjXlUVk_9ktrq3Sb-0dVdGTRGWZaLgCQ2TA4BjHYTnvuCon_N9f1yo-cHkQFDIVMOGg9izpFfKWQWu7uY0qpnMFbGckdo80YpVwXtbzUjW4VWnsqQEgUC0t2GQwccyFkmQvn9dcRT5hWCvdBnRomlMWy4ovZFoEMnwoepIzHpxaUgPJuIrje58m57J0aPQgvd2pwE5pRtAKQ5ul1tNRQAk6_zab4qJE_8Qk3pQne1-nm7bk5qW_DhlQzMu1YFC=w672-h896-no?authuser=0

Μεταχειρισμένο ειναι βλεπω.
Δεν νομιζω να ειναι giant.. κατι σε αντιγραφη μου κανει.
Επισης, ο πισω τροχος ειναι λυμενος ετσι;το εχεις δει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Ναι μεταχειρισμένο είναι σε ποδηλατάδικο πήγα. Μα ψάχνω ψάχνω και δε βρίσκω το ίδιο μοντέλο, την ίδια φωτογραφία με τα ίδια χρώματα, αυτοκόλλητα κτλ κτλ τι στο καλό.

Δεν ηξερα ότι παίζουν και αντιγραφές. Βγαίνουν και μαϊμούδες ποδήλατα δηλαδή;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, AfterForever είπε

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Ναι μεταχειρισμένο είναι σε ποδηλατάδικο πήγα. Μα ψάχνω ψάχνω και δε βρίσκω το ίδιο μοντέλο, την ίδια φωτογραφία με τα ίδια χρώματα, αυτοκόλλητα κτλ κτλ τι στο καλό.

Δεν ηξερα ότι παίζουν και αντιγραφές. Βγαίνουν και μαϊμούδες ποδήλατα δηλαδή;;;

Εννοείτε οτι βγαίνουν μαιμου.
Τσαμπα ψαχνεις να το βρεις!

Εγω θα ελεγα να βρεις κατι επωνυμο με 100 παραπανω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα στην παρεα, 

εχω το παρακατω κουρσακι εδω και 6 μηνες,
https://www.merida-bikes.com/en/bike/108-108/scultura-200 
κανω περιπου 35-40χλμ σε καθε εξορμηση.. (καθε ΣΚ κυριως), διαδρομες Νοτια Προαστια, παραλιακο μετωπο..

λεω σιγα σιγα να το αναβαθμισω, ποιες θα ηταν οι πρωτες κινησεις που με συμβουλευετε να κοιταξω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Rpanagos είπε

Εννοείτε οτι βγαίνουν μαιμου.
Τσαμπα ψαχνεις να το βρεις!

Εγω θα ελεγα να βρεις κατι επωνυμο με 100 παραπανω

Ευχαριστώ για τη συμβουλή. Η αλήθεια είναι ότι κοιτάζω μεταχειρισμένο λόγω κόστους και ακόμη και τα 300-350 θα δυσκολευτώ ΠΟΛΥ να τα δώσω. Και στο car που κοιτάζω δεν είδα κάτι αξιοσημείωτο. 

Εισαγωγικά κουρσάκια δε θα μπορέσω να βρω εκεί στο 300άρι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, AfterForever είπε

Ευχαριστώ για τη συμβουλή. Η αλήθεια είναι ότι κοιτάζω μεταχειρισμένο λόγω κόστους και ακόμη και τα 300-350 θα δυσκολευτώ ΠΟΛΥ να τα δώσω. Και στο car που κοιτάζω δεν είδα κάτι αξιοσημείωτο. 

Εισαγωγικά κουρσάκια δε θα μπορέσω να βρω εκεί στο 300άρι;

Ε τοτε καλο ειναι αυτο που κοιτας.
Καντο και μια βολτα να δεις οτι δουλευει καλα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 ώρες πριν, JailbrokenDiesel είπε

Καλησπερα στην παρεα, 

εχω το παρακατω κουρσακι εδω και 6 μηνες,
https://www.merida-bikes.com/en/bike/108-108/scultura-200 
κανω περιπου 35-40χλμ σε καθε εξορμηση.. (καθε ΣΚ κυριως), διαδρομες Νοτια Προαστια, παραλιακο μετωπο..

λεω σιγα σιγα να το αναβαθμισω, ποιες θα ηταν οι πρωτες κινησεις που με συμβουλευετε να κοιταξω;

Τίποτα, 6 μήνες είναι λίγοι ακόμα και το ποδήλατο που έχεις είναι ήδη αρκετά καλό για αυτά τα χιλιόμετρα.
Αναβάθμισε τον υπόλοιπο εξοπλισμό σου αν δεν το έχεις ήδη κάνει, ρούχα, κουμπωτά παπούτσια με αντίστοιχα πετάλια, trip computer, κλπ.

Όταν με το καλό οι διαδρομές σου φτάσουν τα 60-80 χιλιόμετρα και πάνω το συζητάμε.
Σε αυτές τις αποστάσεις συνήθως αλλάζουμε μόνο την σέλλα ΑΝ μας κουράζει αυτή που φοράει το ποδήλατο αρχικά.
Αν ΔΕΝ αρχίσεις να ξεπερνάς αυτές τις αποστάσεις τότε μένεις όπως είσαι και απολαμβάνεις το ποδήλατο σου.

Αν αρχίσεις να ζητάς «παραπάνω» τότε η πρώτη σοβαρή αναβάθμιση είναι καλύτεροι τροχοί με κλειστά κέντρα και η δεύτερη είναι να αλλάξεις την 9άρα σειρά Sora που φοράει με την 11άρα 105.
Τα παραπάνω είναι αρκετά ακριβές αναβαθμίσεις αλλά αξίζουν κάθε ευρώ.
Αν δείς στο site τα λίγο ποιό premium μοντέλα από το δικό σου οι ουσιαστικές διαφορές είναι εκεί.

Αυτά είναι όλα που μπορείς να κάνεις ΑΛΛΑ.....

Επειδή το ποδήλατο που έχεις είναι αρκετά καλό αλλά και ακριβό όταν θελήσεις να ξεπεράσεις αυτά τα όρια πιθανότατα τότε να αρχίσεις να κοιτάς για carbon ποδήλατα (είναι μικρόβιο, δυστυχώς :Dοπότε είτε πουλάς αυτό και πέρνεις το επόμενο, είτε αφήνεις αυτό για τα κοντινά και πέρνεις ένα δεύτερο ποιό «αγωνιάρικο» για τις ποιό σοβαρές περιστάσεις. 

.

Tέλος, αφού αναφέρεις Νότια προάστεια και παραλιακό μέτωπο 99,99% έχουμε διασταυρωθεί. :)
Εμείς ανεβοκατεβαίνουμε κάθε Κυριακή συνήθως και κλασσική στάση για καφέ κάνουμε στον Σαββάλα στην Βάρκιζα.

Επεξ/σία από dpolal
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, JailbrokenDiesel είπε

Καλησπερα στην παρεα, 

εχω το παρακατω κουρσακι εδω και 6 μηνες,
https://www.merida-bikes.com/en/bike/108-108/scultura-200 
κανω περιπου 35-40χλμ σε καθε εξορμηση.. (καθε ΣΚ κυριως), διαδρομες Νοτια Προαστια, παραλιακο μετωπο..

λεω σιγα σιγα να το αναβαθμισω, ποιες θα ηταν οι πρωτες κινησεις που με συμβουλευετε να κοιταξω;

Θα συμφωνησω με dpolal και θα πω πως αν θες να αλλαξεις κατι και σε καιει η τσεπη σου αλλαξε τροχους...αλλιως αν οντως σου αρεσει το αθλημα και θες να ασχοληθεις παρε ενα carbon ποδηλατο με 11αρα σειρα και καλυτερους τροχους

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα κι ευχαριστω για τις απαντησεις @dpolal & @arxontas2323

η αληθεια ειναι οτι οντως ειναι νωρις, επισης για καποιο λογο εχω κολλησει σε αυτα τα χιλιομετρα και φαινεται να μη μπορω να περασω το ψυχολογικο οριο αυτο. 

απο αλλαγες που προτεινατε, σελα θα αλλαζα πιο ευκολα, παρα να παρω παπουτσια/πεταλια, με φοβιζουν αρκετα (ειμαι αρχαριος στην ποδηλασια σαν αθληση ακομη)
wireless trip computer εχω, οπως και 1-2 ρουχα (ισως χρειαστω για πιο ζεστες μερες να παρω κατι) 
Carbon δε θελω να μπλεξω ακομη, θα με κρεμασει απο το μπαλκονι η γυναικα :D 

απλως φαινεται να μου λειπει κατι, να ξεμπλοκαρω απο αυτα τα νουμερα κ αποστασεις. 

η πληρης απογοητευση, οταν στο υψος του Κουτάλα στην παραλιακή, με περασε μια κυρια με την κουρσα της (οκ φαινοταν πιο pro απο εμενα, αλλα still) και καπακια, στα λιμανακια με περασε ενας κυριος  τουλαχιστον 20χρονια μεγαλυτερος μου κ μου λεει "παμε νεαρε" 

Ηθελα να στριψω τιμονι να πεσω θαλασσα :D😂


υγ: τροχοί με κλειστά κέντρα τι ειναι ακριβως;
υγ2: λαστιχα και αναβαθμιση σε 105 ηταν τα πρωτα που ειχα στο μυαλο να κανω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, JailbrokenDiesel είπε

Καλημερα κι ευχαριστω για τις απαντησεις @dpolal & @arxontas2323

η αληθεια ειναι οτι οντως ειναι νωρις, επισης για καποιο λογο εχω κολλησει σε αυτα τα χιλιομετρα και φαινεται να μη μπορω να περασω το ψυχολογικο οριο αυτο. 

απο αλλαγες που προτεινατε, σελα θα αλλαζα πιο ευκολα, παρα να παρω παπουτσια/πεταλια, με φοβιζουν αρκετα (ειμαι αρχαριος στην ποδηλασια σαν αθληση ακομη)
wireless trip computer εχω, οπως και 1-2 ρουχα (ισως χρειαστω για πιο ζεστες μερες να παρω κατι) 
Carbon δε θελω να μπλεξω ακομη, θα με κρεμασει απο το μπαλκονι η γυναικα :D 

απλως φαινεται να μου λειπει κατι, να ξεμπλοκαρω απο αυτα τα νουμερα κ αποστασεις. 

η πληρης απογοητευση, οταν στο υψος του Κουτάλα στην παραλιακή, με περασε μια κυρια με την κουρσα της (οκ φαινοταν πιο pro απο εμενα, αλλα still) και καπακια, στα λιμανακια με περασε ενας κυριος  τουλαχιστον 20χρονια μεγαλυτερος μου κ μου λεει "παμε νεαρε" 

Ηθελα να στριψω τιμονι να πεσω θαλασσα :D😂


υγ: τροχοί με κλειστά κέντρα τι ειναι ακριβως;
υγ2: λαστιχα και αναβαθμιση σε 105 ηταν τα πρωτα που ειχα στο μυαλο να κανω

Καλημέρα.

Θα σου πρότεινα να κάνεις ποδήλατο με παρέα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, Peugeot208 είπε

Καλημέρα.

Θα σου πρότεινα να κάνεις ποδήλατο με παρέα. 

παρεα να κανει κουρσα δεν εχω στο δικο μου επιπεδο. (ή δε μενουν κοντα τουλαχιστον, οποτε με τις μετακινησεις υπαρχει θεμα)
εχουν ηδη καρμπον κουρσες και κανουν πανω απο 100χλμ με μ.ο ταχυτητας στο 24-26..
εγω κινουμαι στο 21.5 - 22 τωρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, JailbrokenDiesel είπε

παρεα να κανει κουρσα δεν εχω στο δικο μου επιπεδο. (ή δε μενουν κοντα τουλαχιστον, οποτε με τις μετακινησεις υπαρχει θεμα)
εχουν ηδη καρμπον κουρσες και κανουν πανω απο 100χλμ με μ.ο ταχυτητας στο 24-26..
εγω κινουμαι στο 21.5 - 22

Θυμάμαι ότι σε κάποια ποδηλατικά forum οργανωναν βόλτες, τώρα λόγω covid δεν ξέρω τι παίζει. 

Επίσης, μπορείς να ανοίξεις ένα topic εκεί και είναι πιθανό να βρεις συνποδηλάτες για παρέα.

Πρότεινα παρέα γιατί είναι πιο ευχάριστο και υπάρχει παρακίνηση-εμψύχωση.

Αν παρόλα αυτά συνεχίσεις solo,  θα έλεγα να ρίξεις ελαφρώς το ρυθμό σου, κοντά στο 20, ώστε να έχεις περισσότερη ενέργεια, για να βγάλεις και άλλα km.

Οτι κάνεις να το κάνεις σταδιακά και θέτοντας στόχο σε κάθε προπόνηση.

Μη βιαστείς γιατί θα καείς και θα βαρεθείς.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...