Προς το περιεχόμενο

Ποδήλατο


pavl0s

Προτεινόμενες αναρτήσεις

13 ώρες πριν, vasilissouvlaki είπε

Κάτι που μου ειπε ένας μεγάλος άνθρωπος στη δουλειά οταν του ειπα οτι θα παρω ποδήλατο οτι θα εχω θέμα μετά απο πολλά χρόνια στα γόνατα (αυτός εχει θέμα στα γόνατα).

Πάρα πολύ σωστά και ωραία απάντησε @tcktcktck δε θα είχα τόσο υπομονή.
Έλεος πια με τους κινδυνολόγους που λένε άσε τώρα που πας να μπλέξεις και θα πάθεις τίποτα, ενώ κάθονται χυμένοι στον καναπέ στρίβοντας τσιγάρο ή ατμίζοντας (sic), πίνοντας φραπεδάκι και σου λένε πάμε καλύτερα για κανα σουβλάκι.
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενδιαφέρομαι για ποδήλατο πόλης (όχι αυτά με το καλαθάκι, τα κλασικά, καταλάβατε). Κατά προτίμηση ORIENT μέχρι 200-250€ 

Είναι ουτοπική η τιμή; γιατί γνωρίζω ότι υπάρχει (και εκεί) θέμα με τη διαθεσιμότητα...

όλες οι προτάσεις δεκτές!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πήγα σε μαγαζί και είδα μερικά ποδήλατα είδα Carrera και lambardo (που δεν έχω ξανακουσει) ideal δεν είδα ούτε ένα.

Επεξ/σία από vasilissouvlaki
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Χαίρετε, ενδιαφέρομαι να αγοράσω καινούργιο ποδήλατο και είμαι μεταξύ Ideal Prorider & Strobe. Αξίζει να δώσω λίγα χρήματα παραπάνω, ώστε να επιλέξω το Prorider αντί του Strobe; Το ποδήλατο το χρειάζομαι για απλή χρήση σε άσφαλτο αλλά κ χωμάτινες διαδρομές. Πριν ήμουν κάτοχος δύο mountain GT Aggressor τα οποία όμως μου τα έκλεψαν.

 

image.png.f1444b681d053be87fafcf94db8c152a.png

Επεξ/σία από gpan
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
8 ώρες πριν, castorman είπε

Καλησπέρα, έχω ένα orient και ψάχνω μαγαζί για service στην περιοχή Παγκράτι, Βύρωνα, Καισαριανή κατά προτίμηση, ξέρει κανείς. Κανένα καλό. 

Cycle Lovers. Φιλολαου, υψος πλατειας Πλυτα
Εχω ακουσει τα καλυτερα για τα παιδια, προσωπικη εμπειρια δεν εχω προς το παρόν.
Σερβις, custom builds, αναπαλαιωσεις.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 2/9/2022 στις 10:13 ΠΜ, gpan είπε

Χαίρετε, ενδιαφέρομαι να αγοράσω καινούργιο ποδήλατο και είμαι μεταξύ Ideal Prorider & Strobe. Αξίζει να δώσω λίγα χρήματα παραπάνω, ώστε να επιλέξω το Prorider αντί του Strobe; Το ποδήλατο το χρειάζομαι για απλή χρήση σε άσφαλτο αλλά κ χωμάτινες διαδρομές. Πριν ήμουν κάτοχος δύο mountain GT Aggressor τα οποία όμως μου τα έκλεψαν.

 

image.png.f1444b681d053be87fafcf94db8c152a.png

Τα πιρούνια είναι ανάλογα αλλά το prorider έχει ελάχιστα καλύτερη μετάδοση. Ότι να πάρεις σε αυτά τα χρήματα θα είναι αντίστοιχο και εισαγωγικό οπότε πάρε ότι σου αρέσει περισσότερο για εμένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Στις 14/9/2022 στις 9:45 ΜΜ, k4ts0u είπε

Τα πιρούνια είναι ανάλογα αλλά το prorider έχει ελάχιστα καλύτερη μετάδοση. Ότι να πάρεις σε αυτά τα χρήματα θα είναι αντίστοιχο και εισαγωγικό οπότε πάρε ότι σου αρέσει περισσότερο για εμένα.

Συμφωνώ απόλυτα. Για τη χρήση που το θες, θα είναι μια χαρά και το strobe.

Έχω ένα παλιότερο strobe το οποίο για αρκετό καιρό του έκανα σκληρή χρήση σε βουνό (προφανώς όχι downhill) και δεν έχει πάθει το παραμικρό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα,αύριο πάω να αγοράσω ένα μεταχειρισμένο ποδήλατο σπαστό...στις φωτό που μου έστειλε παρατήρησα κάτι σαν ράγισμα στη μία τη ζάντα...να του δώσω σημασία η οχι?

 

IMG_20221215_015550.jpg

Επεξ/σία από lancias1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, lancias1 είπε

Καλησπέρα,αύριο πάω να αγοράσω ένα μεταχειρισμένο ποδήλατο σπαστό...στις φωτό που μου έστειλε παρατήρησα κάτι σαν ράγισμα στη μία τη ζάντα...να του δώσω σημασία η οχι?

 

IMG_20221215_015550.jpg

Αν και δεν φαίνεται πολύ καθαρά αυτή πρέπει να είναι η ραφή της ζάντας και όχι κάποιο σπάσιμο, διότι το δεύτερο έχει συνήθως ακανόνιστο σχήμα.

Η ραφή είναι το σημείο που έχει γίνει η κόλληση του φύλλου της ζάντας από το εργοστάσιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, dpolal είπε

Αν και δεν φαίνεται πολύ καθαρά αυτή πρέπει να είναι η ραφή της ζάντας και όχι κάποιο σπάσιμο, διότι το δεύτερο έχει συνήθως ακανόνιστο σχήμα.

Η ραφή είναι το σημείο που έχει γίνει η κόλληση του φύλλου της ζάντας από το εργοστάσιο.

Σ ευχαριστω πολυ φιλε μου για την αμεση απαντηση,επειδη ειχα χρονια να ανέβω σε ποδήλατο....δεν θυμομουνα αν επαιζε η περιπτωση να εχουν ραφη οι ζαντες....νομιζα πως ηταν ολες μονοκοματες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα στην παρέα!

Τελικά κατάφερα να φέρω το ποδήλατό μου στην Θεσσαλονίκη όπως είχα αναφέρει και σε προηγούμενα ποστ.

1-2 φορές την βδομάδα κάνω μία διαδρομή 9 χιλιομέτρων, σε περίπου 35 λεπτά. Η διαδρομή είναι σχετικά ήπια, τα μισά χιλιόμετρα είναι σε ανηφόρες/κατηφόρες (τίποτα extreme) και τα υπόλοιπα είναι ευθεία.

Υπάρχουν σημεία της διαδρομής όπου θα μπορούσα να πηγαίνω αρκετά γρηγορότερα, αλλά τα πόδια μου δεν τραβάνε 😅

Έχετε να προτείνετε καμία άσκηση που μπορώ να κάνω στο σπίτι ώστε με τον καιρό να δυναμώσουν;

 

ΥΓ: Η διαδρομή που κάνω είναι 9 χιλιόμετρα ανά κατεύθυνση, δηλαδή 18 χιλιόμετρα συνολικά, αλλά τη κάνω σπαστά σε 9+9 με ένα κενό ενδιάμεσα.

Επεξ/σία από Ntouris3
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Ntouris3 είπε

Καλημέρα στην παρέα!

Τελικά κατάφερα να φέρω το ποδήλατό μου στην Θεσσαλονίκη όπως είχα αναφέρει και σε προηγούμενα ποστ.

1-2 φορές την βδομάδα κάνω μία διαδρομή 9 χιλιομέτρων, σε περίπου 35 λεπτά. Η διαδρομή είναι σχετικά ήπια, τα μισά χιλιόμετρα είναι σε ανηφόρες/κατηφόρες (τίποτα extreme) και τα υπόλοιπα είναι ευθεία.

Υπάρχουν σημεία της διαδρομής όπου θα μπορούσα να πηγαίνω αρκετά γρηγορότερα, αλλά τα πόδια μου δεν τραβάνε 😅

Έχετε να προτείνετε καμία άσκηση που μπορώ να κάνω στο σπίτι ώστε με τον καιρό να δυναμώσουν;

Μην κανείς καμία άσκηση 

Σε ένα μήνα θα είσαι μια χαρά δεν θα έχεις πρόβλημα πουθενά 

Ειναι πολύ καλή γυμναστική την οποία δεν καταλαβαίνεις αλλά μέρα με την μέρα βελτιώνεσαι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Ntouris3 είπε

Έχετε να προτείνετε καμία άσκηση που μπορώ να κάνω στο σπίτι ώστε με τον καιρό να δυναμώσουν;

Εννοείς να κάνεις εσύ μόνος σου στατική άσκηση για την ενδυνάμωση έτσι;
(όχι σε προπονητήριο εννοώ)
Μπορείς να δεις το παρακάτω βίντεο.
https://www.youtube.com/watch?v=Hpg8L64kliw&list=PLCoqAa68SBittGVOmnAxUOueOTt8mZq_g&index=44
Ολόκληρη η playlist έχει ασκήσεις για ποδηλάτες.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, Tasos19s είπε

Μην κανείς καμία άσκηση 

Σε ένα μήνα θα είσαι μια χαρά δεν θα έχεις πρόβλημα πουθενά 

Ειναι πολύ καλή γυμναστική την οποία δεν καταλαβαίνεις αλλά μέρα με την μέρα βελτιώνεσαι 

Δεν έχεις άδικο σε αυτό που λες, απλά ήδη προσπαθώ να εντάξω την γυμναστική στο σπίτι στο πρόγραμμά μου και η ιδέα του να εστιάσω λίγο σε ασκήσεις για ποδηλάτες μου ανοίγει περισσότερο την όρεξη 🙌 Με ένα σμπάρο δυό τρυγόνια!

43 λεπτά πριν, Innersense είπε

Εννοείς να κάνεις εσύ μόνος σου στατική άσκηση για την ενδυνάμωση έτσι;
(όχι σε προπονητήριο εννοώ)

Ναι αυτό, σ'ευχαριστώ για την playlist! Σίγουρα θα δω αρκετά από τα βίντεο.

Επίσης θα ήθελα να σχολιάσω την συμπεριφορά μερικών ποδηλάτων στον δρόμο.

Γενικά στην Θεσσαλονίκη πολλοί λένε ότι δεν είναι πόλη για ποδήλατο λόγω της συμπεριφοράς των οδηγών, αλλά ειλικρινά και οι ποδηλάτες δεν πάνε πίσω. Έχω δει πολλές φορές ποδηλάτες σε κεντρικές λεωφόρους, ακόμη και στις εσωτερικές λωρίδες τους, και επίσης πολλές παραβιάσεις του κόκκινου στα φανάρια.

Ο ΚΟΚ ισχύει και για τους ποδηλάτες, αυτό βλέπω ότι πολλοί δεν το έχουν εμπεδώσει.😶

8 λεπτά πριν, Ntouris3 είπε

Δεν έχεις άδικο σε αυτό που λες, απλά ήδη προσπαθώ να εντάξω την γυμναστική στο σπίτι στο πρόγραμμά μου και η ιδέα του να εστιάσω λίγο σε ασκήσεις για ποδηλάτες μου ανοίγει περισσότερο την όρεξη 🙌 Με ένα σμπάρο δυό τρυγόνια!

Ναι αυτό, σ'ευχαριστώ για την playlist! Σίγουρα θα δω αρκετά από τα βίντεο.

Επίσης θα ήθελα να σχολιάσω την συμπεριφορά μερικών ποδηλάτων στον δρόμο.

Γενικά στην Θεσσαλονίκη πολλοί λένε ότι δεν είναι πόλη για ποδήλατο λόγω της συμπεριφοράς των οδηγών, αλλά ειλικρινά και οι ποδηλάτες δεν πάνε πίσω. Έχω δει πολλές φορές ποδηλάτες σε κεντρικές λεωφόρους, ακόμη και στις εσωτερικές λωρίδες τους, και επίσης πολλές παραβιάσεις του κόκκινου στα φανάρια.

Ο ΚΟΚ ισχύει και για τους ποδηλάτες, αυτό βλέπω ότι πολλοί δεν το έχουν εμπεδώσει.😶

Για τους οδηγούς, από όσες φορές έκανα τη διαδρομή που ανέφερα προηγουμένως (στα μισά χιλιόμετρα βρίσκομαι στο οδόστρωμα) , μόνο μία φορά ένας απρόσεκτος έστριψε κατά πάνω μου μετά από φανάρι. Κατά τα άλλα δεν είχα άλλο μικροατύχημα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...