Προς το περιεχόμενο

Ποδήλατο


pavl0s

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, Ntouris3 είπε

Καλημέρα στην παρέα!

Τελικά κατάφερα να φέρω το ποδήλατό μου στην Θεσσαλονίκη όπως είχα αναφέρει και σε προηγούμενα ποστ.

1-2 φορές την βδομάδα κάνω μία διαδρομή 9 χιλιομέτρων, σε περίπου 35 λεπτά. Η διαδρομή είναι σχετικά ήπια, τα μισά χιλιόμετρα είναι σε ανηφόρες/κατηφόρες (τίποτα extreme) και τα υπόλοιπα είναι ευθεία.

Υπάρχουν σημεία της διαδρομής όπου θα μπορούσα να πηγαίνω αρκετά γρηγορότερα, αλλά τα πόδια μου δεν τραβάνε 😅

Έχετε να προτείνετε καμία άσκηση που μπορώ να κάνω στο σπίτι ώστε με τον καιρό να δυναμώσουν;

Αν θες να κάνεις κάτι για να μεγαλώσει η αντοχή σου είναι να κάνεις κάποιες μέρες παραπάνω χιλιόμετρα..κάνε μια μέρα 20χλμ πχ και θα αρχίσεις να βλέπεις διαφορά...αλλιώς όπως είπε και ο Τασος όντως θα δείς διαφορά σε 1-2 μήνες χωρίς να κάνεις κάτι άλλο για τα συγκεκριμένα χιλιόμετρα...επειδή δν ξέρω τι ποδήλατο έχεις θα σου πρότεινα να βάλεις καλό λάστιχο δρόμου(οχι με 10€ αλλά παραπάνω) αν κινείσαι μόνο στον δρόμο!

Όσον αφορά τους ποδηλάτες με το κόκκινο είναι ενα μεγάλο πρόβλημα και έχουμε κόψει αρκετούς που βγαίναμε μαζί για ποδήλατο γιατί δεν σέβονται βασικά πράγματα και τον ίδιο τους τον εαυτό.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, arxontas2323 είπε

Αν θες να κάνεις κάτι για να μεγαλώσει η αντοχή σου είναι να κάνεις κάποιες μέρες παραπάνω χιλιόμετρα..κάνε μια μέρα 20χλμ πχ και θα αρχίσεις να βλέπεις διαφορά...αλλιώς όπως είπε και ο Τασος όντως θα δείς διαφορά σε 1-2 μήνες χωρίς να κάνεις κάτι άλλο για τα συγκεκριμένα χιλιόμετρα...επειδή δν ξέρω τι ποδήλατο έχεις θα σου πρότεινα να βάλεις καλό λάστιχο δρόμου(οχι με 10€ αλλά παραπάνω) αν κινείσαι μόνο στον δρόμο!

Όσον αφορά τους ποδηλάτες με το κόκκινο είναι ενα μεγάλο πρόβλημα και έχουμε κόψει αρκετούς που βγαίναμε μαζί για ποδήλατο γιατί δεν σέβονται βασικά πράγματα και τον ίδιο τους τον εαυτό.

Πρέπει να κάνω μια διόρθωση εδώ:

Η διαδρομή που κάνω είναι 9 χιλιόμετρα ανα κατεύθυνση. Δεν είπα 18 χιλιόμετρα εξαρχής γιατί την κάνω σπαστά, δηλαδή κάνω τα πρώτα 9 χιλιόμετρα (μέχρι την Πανεπιστημιούπολη) , κάνω μία παύση (πχ παρακολουθώ κάποιο μάθημα ή πάω λέσχη), και μετά κάνω άλλα τόσα χιλιόμετρα για να επιστρέψω σπίτι. 

Θα διορθώσω και το αρχικό ποστ.

Το ποδήλατό μου είναι mountain bike (όχι πρώτης ποιότητας) , τα λάστιχα είναι τρακτεροτά. Σ'ευχαριστώ για την συμβουλή!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Ntouris3 είπε

Πρέπει να κάνω μια διόρθωση εδώ:

Η διαδρομή που κάνω είναι 9 χιλιόμετρα ανα κατεύθυνση. Δεν είπα 18 χιλιόμετρα εξαρχής γιατί την κάνω σπαστά, δηλαδή κάνω τα πρώτα 9 χιλιόμετρα (μέχρι την Πανεπιστημιούπολη) , κάνω μία παύση (πχ παρακολουθώ κάποιο μάθημα ή πάω λέσχη), και μετά κάνω άλλα τόσα χιλιόμετρα για να επιστρέψω σπίτι. 

Θα διορθώσω και το αρχικό ποστ.

Το ποδήλατό μου είναι mountain bike (όχι πρώτης ποιότητας) , τα λάστιχα είναι τρακτεροτά. Σ'ευχαριστώ για την συμβουλή!

Κάνε και 2 αλλαγές στο ποδήλατο σου να πηγαίνεις πιο άνετα 

Ελαστικα χωρίς πέλμα μόνο για άσφαλτο 

Εμπρος ανάρτηση αν κλειδώνει τότε καλώς 

Πισω έχει ανάρτηση; 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Tasos19s είπε

Κάνε και 2 αλλαγές στο ποδήλατο σου να πηγαίνεις πιο άνετα 

Ελαστικα χωρίς πέλμα μόνο για άσφαλτο 

Εμπρος ανάρτηση αν κλειδώνει τότε καλώς 

Πισω έχει ανάρτηση; 

Noted τα ελαστικά.

Ανάρτηση έχει μόνο εμπρός , δεν ξέρω αν κλειδώνει αλλά γενικά ανεβοκατεβαίνω σε πεζοδρόμια που δεν έχουν ράμπα (Thessaloniki fuck yeah) και δεν ξέρω κατά πόσο τη θέλω κλειδωμένη εκεί 🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Ntouris3 είπε

Noted τα ελαστικά.

Ανάρτηση έχει μόνο εμπρός , δεν ξέρω αν κλειδώνει αλλά γενικά ανεβοκατεβαίνω σε πεζοδρόμια που δεν έχουν ράμπα (Thessaloniki fuck yeah) και δεν ξέρω κατά πόσο τη θέλω κλειδωμένη εκεί 🤣

Ε άμα δεν έχει πίσω τότε είσαι μια χαρά 

Την εμπρός ναι εντάξει την χρειάζεσαι αλλά σε μεγάλες διαδρομές είναι καλά να κλειδώνει γιατί χάνεις δύναμη 

Αλλου είδους γυμναστική δεν χρειάζεσαι 

Ειναι πολύ ήδη τα 18χμ την ημέρα ποδηλασία 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, Ntouris3 είπε

Noted τα ελαστικά.

Ανάρτηση έχει μόνο εμπρός , δεν ξέρω αν κλειδώνει αλλά γενικά ανεβοκατεβαίνω σε πεζοδρόμια που δεν έχουν ράμπα (Thessaloniki fuck yeah) και δεν ξέρω κατά πόσο τη θέλω κλειδωμένη εκεί 🤣

Καταρχήν αλλάζεις λάστιχα με ένα ζευγάρι δρόμου, 32ρια ή κάτι παραπάνω και θα είσαι οκ.
Η ανάρτηση μπροστά, ειδικά στα φθηνά ποδήλατα,  είναι μόνο έξτρα βάρος, δεν προσφέρει τίποτα και θα το καταλάβεις σιγά σιγά όσο περισσότερο κάνεις.

Για κάποιους τα 9λχμ είναι σαν ξεκίνημα για ζέσταμα, ούτε καν τα λογίζουν άσκηση.
9+9χλμ 3-4 φορές την εβδομάδα μπορεί να σου φαίνονται βουνό τώρα αλλά σε κάνα μήνα το πολύ θα τα βλέπεις και εσύ το ίδιο.

Αν θες να δυναμώσεις παραπάνω ξεκίνα να κάνεις ανηφορικές διαδρομές π.χ. προς Κάστρα ή Πανόραμα ή βάζεις στο πρόγραμμα σου το σουκού μεγαλύτερες διαδρομές 30-40 χιλιομέτρων αν και με το ποδήλατο που έχεις θα είναι ταλαιπωρία λόγο βάρους.

Ψάξε για καμμιά ποδηλατική ομάδα στο ΦΒ που διοργανώνουν βόλτες για να πηγαίνεις μαζί τους, η παρέα είναι το δεύτερο καλύτερο πράμα στο ποδήλατο μετά το ίδιο το ποδήλατο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, Ntouris3 είπε

Noted τα ελαστικά.

Ανάρτηση έχει μόνο εμπρός , δεν ξέρω αν κλειδώνει αλλά γενικά ανεβοκατεβαίνω σε πεζοδρόμια που δεν έχουν ράμπα (Thessaloniki fuck yeah) και δεν ξέρω κατά πόσο τη θέλω κλειδωμένη εκεί 🤣

Ελαστικά ψάξε και πάρε κατι καλύτερο απο τα κλασσικά των 10€/τεμάχιο 

11 ώρες πριν, dpolal είπε

Καταρχήν αλλάζεις λάστιχα με ένα ζευγάρι δρόμου, 32ρια ή κάτι παραπάνω και θα είσαι οκ.
Η ανάρτηση μπροστά, ειδικά στα φθηνά ποδήλατα,  είναι μόνο έξτρα βάρος, δεν προσφέρει τίποτα και θα το καταλάβεις σιγά σιγά όσο περισσότερο κάνεις.

Για κάποιους τα 9λχμ είναι σαν ξεκίνημα για ζέσταμα, ούτε καν τα λογίζουν άσκηση.
9+9χλμ 3-4 φορές την εβδομάδα μπορεί να σου φαίνονται βουνό τώρα αλλά σε κάνα μήνα το πολύ θα τα βλέπεις και εσύ το ίδιο.

Αν θες να δυναμώσεις παραπάνω ξεκίνα να κάνεις ανηφορικές διαδρομές π.χ. προς Κάστρα ή Πανόραμα ή βάζεις στο πρόγραμμα σου το σουκού μεγαλύτερες διαδρομές 30-40 χιλιομέτρων αν και με το ποδήλατο που έχεις θα είναι ταλαιπωρία λόγο βάρους.

Ψάξε για καμμιά ποδηλατική ομάδα στο ΦΒ που διοργανώνουν βόλτες για να πηγαίνεις μαζί τους, η παρέα είναι το δεύτερο καλύτερο πράμα στο ποδήλατο μετά το ίδιο το ποδήλατο.

Προς πανόραμα και κάστρα το κακό είναι πως εχει αρκετή κίνηση και μονή λωρίδα!! επίσης ποδηλατική ομάδα που πάει δρόμο έχουν κούρσες το λιγότερο (για ν μην γράψω για ΤΤ ποδήλατα)...δυσκολα θ βρει νεανικό κόσμο με mtb και να πηγαίνει δρόμο!!κανα Σέιχ σου μπορεί να πάει!!αλλα του έδωσες καλη ιδέα!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, arxontas2323 είπε

Προς πανόραμα και κάστρα το κακό είναι πως εχει αρκετή κίνηση και μονή λωρίδα!! επίσης ποδηλατική ομάδα που πάει δρόμο έχουν κούρσες το λιγότερο (για ν μην γράψω για ΤΤ ποδήλατα)...δυσκολα θ βρει νεανικό κόσμο με mtb και να πηγαίνει δρόμο!!κανα Σέιχ σου μπορεί να πάει!!αλλα του έδωσες καλη ιδέα!!

Έχω χρόνια να ανέβω Θεσ/νίκη και δεν θυμάμαι καλά τους δρόμους.
Στην Αθήνα υπάρχουν πολλές αστικές ομάδες που δημιουργήθηκαν μετά την διάλυση του freeday και διοργανώνουν χαλαρές βόλτες εντός της πόλης με διάφορο κόσμο, φαντάζομαι ότι θα έχει και επάνω κάτι αντίστοιχο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Καλησπέρα, είμαι 45 ετών και αποφάσισα για λόγους φυσικής κατάστασης να κάνω λίγο ποδήλατο στον ελεύθερο μου χρόνο. Το πρώτο που δεν ξερω, επειδή είμαι ψιλοάσχετος με την ποδηλασία, είναι τι είδους ποδήλατο να πάρω. Μένω σε βόρειο προάστιο των Αθηνών, και βασικά σε άσφαλτο θα κυκλοφορώ, αλλά έχει και κομμάτια με χωματόδρομο ή πολύ κακό οδόστωμα με λακούβες και ανηφόρες κλπ. Χρειάζομαι mountain bike; Πρέπει να εχει αμορτισέρ; Επισης τι άλλα εξαρτήματα/εξοπλισμό χρειάζομαι; Αν μπορούσατε να μου κάνετε μια προταση αγορας, θα ημουν υποχρεωμενος ,γιατι δεν ξερω που και τι να ψαξω. Ευχαριστώ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, fragma είπε

Καλησπέρα, είμαι 45 ετών και αποφάσισα για λόγους φυσικής κατάστασης να κάνω λίγο ποδήλατο στον ελεύθερο μου χρόνο. Το πρώτο που δεν ξερω, επειδή είμαι ψιλοάσχετος με την ποδηλασία, είναι τι είδους ποδήλατο να πάρω. Μένω σε βόρειο προάστιο των Αθηνών, και βασικά σε άσφαλτο θα κυκλοφορώ, αλλά έχει και κομμάτια με χωματόδρομο ή πολύ κακό οδόστωμα με λακούβες και ανηφόρες κλπ. Χρειάζομαι mountain bike; Πρέπει να εχει αμορτισέρ; Επισης τι άλλα εξαρτήματα/εξοπλισμό χρειάζομαι; Αν μπορούσατε να μου κάνετε μια προταση αγορας, θα ημουν υποχρεωμενος ,γιατι δεν ξερω που και τι να ψαξω. Ευχαριστώ. 

Αν το θες κυρίως για δρόμο τότε θα πας σε κούρσα που ειναι πιο ελαφριά και θα βοηθήσει πάρα πολύ στις ανηφόρες,αν το θες για βουνό σε mtb... τα κομμάτια με χωματόδρομο είναι μεγάλα; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, fragma είπε

Καλησπέρα, είμαι 45 ετών και αποφάσισα για λόγους φυσικής κατάστασης να κάνω λίγο ποδήλατο στον ελεύθερο μου χρόνο. Το πρώτο που δεν ξερω, επειδή είμαι ψιλοάσχετος με την ποδηλασία, είναι τι είδους ποδήλατο να πάρω. Μένω σε βόρειο προάστιο των Αθηνών, και βασικά σε άσφαλτο θα κυκλοφορώ, αλλά έχει και κομμάτια με χωματόδρομο ή πολύ κακό οδόστωμα με λακούβες και ανηφόρες κλπ. Χρειάζομαι mountain bike; Πρέπει να εχει αμορτισέρ; Επισης τι άλλα εξαρτήματα/εξοπλισμό χρειάζομαι; Αν μπορούσατε να μου κάνετε μια προταση αγορας, θα ημουν υποχρεωμενος ,γιατι δεν ξερω που και τι να ψαξω. Ευχαριστώ. 

Η κύρια χρήση ποια θα είναι; πόλη; αν ναι πάρε ένα Trekking Ποδήλατο και όχι MTB διότι θα σε κουράζει

https://www.skroutz.gr/s/29100766/Ideal-Cityrun-28-2021-Μαύρο-Ποδήλατο-Δρόμου-με-Ταχύτητες.html

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 ώρες πριν, fragma είπε

Καλησπέρα, είμαι 45 ετών και αποφάσισα για λόγους φυσικής κατάστασης να κάνω λίγο ποδήλατο στον ελεύθερο μου χρόνο. Το πρώτο που δεν ξερω, επειδή είμαι ψιλοάσχετος με την ποδηλασία, είναι τι είδους ποδήλατο να πάρω. Μένω σε βόρειο προάστιο των Αθηνών, και βασικά σε άσφαλτο θα κυκλοφορώ, αλλά έχει και κομμάτια με χωματόδρομο ή πολύ κακό οδόστωμα με λακούβες και ανηφόρες κλπ. Χρειάζομαι mountain bike; Πρέπει να εχει αμορτισέρ; Επισης τι άλλα εξαρτήματα/εξοπλισμό χρειάζομαι; Αν μπορούσατε να μου κάνετε μια προταση αγορας, θα ημουν υποχρεωμενος ,γιατι δεν ξερω που και τι να ψαξω. Ευχαριστώ. 

αν ειχες καποια σχεση θα σου ελεγα να παρεις κουρσα αλλα απο τη μια η θεση οδηγησης απο την αλλη οι ταχυτητες (ποσο γρηγορα) και ο χειρισμος ισως σε ξενεροσουν.

Απο την αλλη για εμενα το ιδανικο ειναι να παρεις ενα ΜΤΒ ΑΛΟΥΜΙΝΙΟ για να γλυτωσεις βαρος στο ποδηλατο και αναλογα το υψος σου μπορεις να βρεις με 26' /27,5/29' τροχο (αν και ολοι πλεον πανε στο 29αρι). Αν θες να κινεισαι κυριως πολη μπορεις να του περασεις ενα ζευγαρι λαστιχα δρομου και να εχεις τα λαστιχα του βουνου οταν πας σε μονοπατια ή καλυτερα να παρεις ενα μικτης χρησης... Αν εισαι μερακλης μπορεις να παρεις δευτερο ζευγαρι τροχων....

απο τη δικη μου εμπειρια ενα μεγαλο ποσοστο ειτε εδω ειτε εκτος φορουμ οταν αγορασαν τρεκιν μετα το εδωσαν να παρουν ΜΤΒ ή κουρσα οποτε καλυτερα να εισαι στο ΜΤΒ..(ασε που αν δε γουσταρεις ποδηλασια μετα, το πουλας πιο ευκολα).

Μπορεις να βρεις ειτε καποιο ποδηλαταδικο ειτε πλεον απο ιντερνετ απο μαγαζια Ελλαδα ή εξωτερικο. Εγω για πολη/σουπερ μαρκετ/κανενα δασακι εχω ΜΤΒ. Σιγουρα θες αναρτηση εμπρος για τις λακουβες. Αν εχει και ρυθμιση τοτε θα εισαι αρχοντας.

Θα χρειαστεις Κρανος, φωτακια (αν βγαινεις το βραδυ), κλειδαρια (πιστεψε με, θα τη χρειαστεις) και ισως ενα παγουρακι να βαζεις παγουροθηκη γιατι ειναι το "καυσιμο" σου. Απο εργαλεια παρε ενα σετ απο αλλεν (εχει ακομα και το τζαμπο), σαμπρελα για το τροχο σου και εξωλκεις για να βγαζεις σαμπρελα και φυσικα τρομπα (καλυτερα πτυσσομενη να την εχεις μαζι σου). Ολα αυτα χωρανε σε μια μεγαλη τσεπη ή σε μια μπανανα μεση

Προσεχε γιατι τα ποδηλατα ειναι εθιστικα (οπως καθε αλλη κατηγορια οχηματων ή σπορ) και κοιτα να μη ξεφυγεις σε κοστος να παρεις ειδικα πεταλια και παπουτσια, σουπερ ντουπερ κρανος, ποδηλατικα ρουχα κτλ γιατι δε ξερεις ακομα αν σου αρεσει. Γυρισε το πεταλι για μηνες (σιγουρα και καλοκαιρι και χειμωνα) και αν δεις οτι σου αρεσει τοτε επενδυσε σε αυτο

Επεξ/σία από vamvakoolas
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 18/1/2023 στις 10:35 ΠΜ, Ntouris3 είπε

Καλημέρα στην παρέα!

Τελικά κατάφερα να φέρω το ποδήλατό μου στην Θεσσαλονίκη όπως είχα αναφέρει και σε προηγούμενα ποστ.

1-2 φορές την βδομάδα κάνω μία διαδρομή 9 χιλιομέτρων, σε περίπου 35 λεπτά. Η διαδρομή είναι σχετικά ήπια, τα μισά χιλιόμετρα είναι σε ανηφόρες/κατηφόρες (τίποτα extreme) και τα υπόλοιπα είναι ευθεία.

Υπάρχουν σημεία της διαδρομής όπου θα μπορούσα να πηγαίνω αρκετά γρηγορότερα, αλλά τα πόδια μου δεν τραβάνε 😅

Έχετε να προτείνετε καμία άσκηση που μπορώ να κάνω στο σπίτι ώστε με τον καιρό να δυναμώσουν;

 

ΥΓ: Η διαδρομή που κάνω είναι 9 χιλιόμετρα ανά κατεύθυνση, δηλαδή 18 χιλιόμετρα συνολικά, αλλά τη κάνω σπαστά σε 9+9 με ένα κενό ενδιάμεσα.

Κίνητρο εχεις? 

Πριν χρονια... ξεκινησα με ενα "παιδικο" , σιδερένιο, Peugeot , mountain ποδηλατο, 35 χρονων, να κανω μια βολτα γυρω απο το σπιτι με βαρος 160κιλα, ατμιστης, μετα απο 20 χρονια μανιωδης καπνιστης.
Κατεληξα να κανω 55χλμ!
27χλμ κατεβα και 28ανεβα. Κατεβηκα γλυφαδα απεναντι απο την εκκλησια, μεσω κηφισιας, β.σοφιας, συγγρου, παραλιακη. Ειχα 5€ επανω μου... ειπια εναν φρεντο, μια μπαρα δημητριακων και ενα νερο, και ξεκινησα για πισω με "αντε λιγο ακομα". 

Παραλιακη, αλιμου, βουλιαγμενης, κηφισιας, βορεια προαστια.
Στο ψυχικο ο δεξιος τετρακεφαλος διεγραφε την χοντρη φορμα και πεταγοταν 2 ποντους επανω.

Ολα θεμα ψυχης ειναι! keep going !

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε ολους. Θα ηθελα την γνωμη σας (πριν το παω σε μαστορα) για το εξης προβλημα. Εχω mountain bike , οχι ακριβο, το οποιο εχει V-brakes . Το πισω φρενο δεν πιανει σωστα καθως η διαδρομη της μανετας ειναι μεγαλη και δεν νιωθω την αντισταση οταν την παταω οποτε αποφασισα να το ελεγξω μονος ακολουθωντας οδηγους που βρηκα στο διαδικτυο . Εχω καταληξει οτι το προβλημα εχει να κανει με το βαρελακι ρυθμισης που τεντωνει/χαλαρωνει την ντιζα . Για την ακριβεια το βαρελακι ρυθμισης στη μανετα δεν πιανει σφιχτα στον υποδοχεα οποτε ειτε χαλαρωνω , είτε σφιγγω δεν εχει ιδιαιτερο νοημα καθως το βαρελακι παιζει , σαν να εχουν φθαρεί τα πασα. Σε αυτην την περιπτωση χρειαζεται αντικατασταση ολο το συστημα (βαρελακι, ντιζα και φρενο στο τιμονι) ; Υπαρχει καποιος τροπος να το διορθωσω χωρις αντικατασταση; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, alipkok είπε

Καλησπέρα σε ολους. Θα ηθελα την γνωμη σας (πριν το παω σε μαστορα) για το εξης προβλημα. Εχω mountain bike , οχι ακριβο, το οποιο εχει V-brakes . Το πισω φρενο δεν πιανει σωστα καθως η διαδρομη της μανετας ειναι μεγαλη και δεν νιωθω την αντισταση οταν την παταω οποτε αποφασισα να το ελεγξω μονος ακολουθωντας οδηγους που βρηκα στο διαδικτυο . Εχω καταληξει οτι το προβλημα εχει να κανει με το βαρελακι ρυθμισης που τεντωνει/χαλαρωνει την ντιζα . Για την ακριβεια το βαρελακι ρυθμισης στη μανετα δεν πιανει σφιχτα στον υποδοχεα οποτε ειτε χαλαρωνω , είτε σφιγγω δεν εχει ιδιαιτερο νοημα καθως το βαρελακι παιζει , σαν να εχουν φθαρεί τα πασα. Σε αυτην την περιπτωση χρειαζεται αντικατασταση ολο το συστημα (βαρελακι, ντιζα και φρενο στο τιμονι) ; Υπαρχει καποιος τροπος να το διορθωσω χωρις αντικατασταση; 

Με 30€ ειχα βαλει γαμηστερο σετ καινουργιο vbrakes Που εκανα ΕΝΤΟ !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...