Προς το περιεχόμενο

Ποδήλατο


pavl0s

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ναι απο οτι φαινεται ατυχησα, ουτε βαλβίδα ούτε διακόπτης. και είναι φουλ μαλακές. Τεσπά, ευχαριστώ για τις απαντήσεις ^_^

 

Στα ποδήλατα μέσες άκρες, ότι δίνεις παίρνεις.

Καλύτερα ένα φθηνό ποδήλατο να μην έχει καθόλου ανάρτηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα παιδιά και καλώς σας βρήκα.Μετά από αρκετό ψάξιμο αγόρασα την πέμπτη 22/03 το

IDEAL zig zag 2012 ( είναι καλό-τίμιο ; ).

Οι ποδηλατάδες δεν ξέρω αλλά δεν μου εμπνέουν εμπιστοσύνη,τουλάχιστον σε όσους πήγα,το παίζουν χαλαροί με τις ανησυχίες σου.Με έχει τρομάξει το θέμα τακάκια,υγρό φρένων,εξαέρωση κτλ καθώς είμαι νέος στις τεχνολογίες αυτές.Αυτά τα δισκόφρενα αν και τα στρώνω σιγά σιγά δεν έχω παράπονο γνωρίζοντας ότι είναι μικρή κατηγορία της shimano,το θέμα είναι όμως κάθε πότε θέλουν αλλαγή τακάκια και υγρά(είναι DOT από την μάνα τους ; ) γιατί δεν θέλω να καταστρέψω τίποτα.Θέλω την βοήθεια σας,γιατί σε ένα μήνα ο ποδηλατάς μου είπε να περάσω να το ελέγξει πως πατάει και φοβάβαι μην μου βγάλει λεφτά στην πορεία,αν και ο πρώτος έλεγχος είναι δωρεάν!ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

 

Κάτοικος Δαφνίου με Αμέτρητες ώρες MTB στο ΠΟΙΚΙΛΟ !

 

(Shimano BR-M446 υδραυλικά δισκόφρενα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα παιδιά! Σκέφτομαι να πάρω MTΒ και έχω καταλήξει σε αυτά τα 2:

Orbea Tuareg '12

Trek 3500 '12

 

Δεν θέλω να πάω σε παραπάνω χρήματα.

 

Για το Cyclist.gr τι γνώμη έχετε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το Cyclist.gr τι γνώμη έχετε?

Εγώ όσες φορές πήγα εξυπηρετήθηκα. Τώρα για αγορά ποδηλάτου, αν σου αρέσουν ιδιαίτερα τα orbea/treck - γιατί αυτά φέρνει μόνο - τότε ΟΚ. Η μλκ είναι πως τα ποδήλατα αυτά δε τα φέρνουν πολλοί και δεν έχει ανταγωνισμό (δηλαδή δε μπορείς να κάνεις άμεση σύγκριση τιμών) όταν κάνεις έρευνα αγοράς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα παιδιά και καλώς σας βρήκα.Μετά από αρκετό ψάξιμο αγόρασα την πέμπτη 22/03 το

IDEAL zig zag 2012 ( είναι καλό-τίμιο ; ).

Οι ποδηλατάδες δεν ξέρω αλλά δεν μου εμπνέουν εμπιστοσύνη,τουλάχιστον σε όσους πήγα,το παίζουν χαλαροί με τις ανησυχίες σου.Με έχει τρομάξει το θέμα τακάκια,υγρό φρένων,εξαέρωση κτλ καθώς είμαι νέος στις τεχνολογίες αυτές.Αυτά τα δισκόφρενα αν και τα στρώνω σιγά σιγά δεν έχω παράπονο γνωρίζοντας ότι είναι μικρή κατηγορία της shimano,το θέμα είναι όμως κάθε πότε θέλουν αλλαγή τακάκια και υγρά(είναι DOT από την μάνα τους ; ) γιατί δεν θέλω να καταστρέψω τίποτα.Θέλω την βοήθεια σας,γιατί σε ένα μήνα ο ποδηλατάς μου είπε να περάσω να το ελέγξει πως πατάει και φοβάβαι μην μου βγάλει λεφτά στην πορεία,αν και ο πρώτος έλεγχος είναι δωρεάν!ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

 

Κάτοικος Δαφνίου με Αμέτρητες ώρες MTB στο ΠΟΙΚΙΛΟ !

 

(Shimano BR-M446 υδραυλικά δισκόφρενα)

 

 

για τα υγρα μια φορα το χρονο μια εξαερωση και εισαι οκ.

για το τακακι αναλογα τα κιλα σου και το φρενο που πατας αλλα μπορεις να το ελενξεις και μονος σου ποτε ειναι στα τελευταια του,φαινεται απο τη γομα του τακακιου ποσο εχει μεινει.

γενικα μην αγχωνεσαι τα υδραυλικα δε καταστρεφονται ευκολα και εχουν πολυ καλο φρεναρισμα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Για το Cyclist.gr τι γνώμη έχετε?

 

Την καλύτερη. Οι άνθρωποι είναι σωστοί επαγγελματίες, κυρίως διότι είναι πάνω απ' όλα ποδηλάτες. Κυριακές βγαίνουν πολλές βόλτες, διοργανώνουν events, κλπ. Από τα ελάχιστα μαγαζιά του χώρου που αξίζουν - οι περισσότεροι κοιτάνε να σου αδειάσουν την τσέπη και μόνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καμιά γνώμη για το KTM Chicago 2012?

Καλησπερα. Καλα κανεις και πηγαινεις σε KTM, ειναι καλα ποδηλατα.

Το ποδηλατο αυτο ειναι για χρηση σε βουνο... τα λαστιχα αυτα θα ειναι αρκετα θορυβωδη σε ασφαλτο. Εσυ για ποια χρηση το θες;

Εννοω οτι αν το θες για πολη, μπορεις να πας σε κατι αλλο, πιο ελαφρυ και με αλλη γεωμετρια, ακομα και πιο οικονομικο.

Σε αυτα τα χρηματα μια πιο ισορροπημενη λυση ειναι το life one, σε KTM.

Πιο συμμαζεμενο ποδηλατο κατα τη γνωμη μου. Βλεπεις, και τα καλωδιακια του κρυμμενα, και το λεπτεπιλεπτο προφιλ :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Sellers, τι το θες το ποδήλατο;

 

Αν είναι για την πόλη, ο θεός σας να την κάνει τη σαλλλλονικη πόλη, πάρε ένα specialized χωρίς αναρτήσεις και διςκόφρενα και θα πίνεις φραπεδιά στονομά μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέλω για πόλη. Άντε να τύχει να πάω σε βουνό καμιά φορά, αλλά κυρίως σε άσφαλτο θα το χρησιμοποιώ.

 

GoodWill , ενα φιλαράκι πήρε το chicago, το είδα, μου άρεσε και είπα να το πάρω. Δεν έχω ιδέα απο ποδήλατα. Ιδέα όμως. Οπότε πραγματικά δεν καταλαβαίνω τεχνικές διαφορές στο chicago και στο life one. Αν θες, πες καμια κουβέντα παραπάνω.

 

Ινσομνιακ τι εννοείς με το specialized? Μάρκα είναι? Κανενα λινκ για συγκερκιμένο ποδήλατο? Όλοι μου έχουν πει ότι είναι καλό να βάλω μια ανάρτηση μπροστά. Και θέλω κι εγώ να βάλω μία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν το θες για πολη ξεχνας τα mountain και πας σε ποδηλατο κατηγοριας πολης η trekking. Για να παρεις μια ιδεα για το τι κατηγοριες υπαρχουν δες αυτο το αρθρο, το διαβαζεις καταληγεις που θα το χρησιμοποιησεις και ολο και κατι θα βρουμε μετα. Απλα μην κανεις το λαθος που κανουν πολοι και παιρνουν ενα mtb επειδη ετσι εκαναν ολοι παλια. Την εχω πατησει στο συγκεκριμενο θεμα οποτε σου μιλαει η εμπειρια :mrgreen:

 

Οσο για την αναρτηση αν το θες για μονο στην πολη η αναρτηση μπροστα ειναι περιττη μιας και σου προσθετει εξτρα βαρος και στις ανηφορες χανεις καποια απο την δυναμη που βαζεις στα πεταλια λογο της αναρτησης.

 

Τελος για την specialized ειναι μαρκα και εχει αρκετα καλες προτασεις πχ specialized sirrus

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαιγω ένα sirus έχω, το χρησιμοποιώ κάθε μέρα. Ελαχιστη απόσταση που διανύω είναι 6-7 km, αλλά για γυμναστική ανά δύο μέρες κάνω περίπου 40 Km. Δε χρειάζονται αναρτήσεις για μέσα στην πόλη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια μια ερωτηση.Εχω ενα ποδηλατο με δισκοφρενα και το πισω φρενο δεν πιανει σχεδον καθολου.Τα τακακια ειναι ολοκαινουργια,τα λιμαρα για καλο και για κακο,μειωσα την αποσταση του απο τον δισκο δηλ τα εκανα πολυ σφιχτα,αλλα και παλι δεν πιανει καλα.Ξερει κανεις τι αλλο να κανω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...