Προς το περιεχόμενο

Ποδήλατο


pavl0s

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά, για έναν αρχάριο, δεν είναι τόσο εύκολο πάντως.

 

Κατηφόρα, βράδυ

 

χωρίς φρένα, χωρίς φανάρι

 

αυτό είναι δύσκολο

έρε μαλακίες που έκανα μικρός τα σκέφτομαι και ανατριχιάζω τώρα, όταν γεράσει ο διάολος καλογερεύει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@dimitriOS κι το δικό μου ταβάνι ήταν αυτό, αλλά για κάποιο λόγο δεν ήθελα να πάρω ideal. Οχι πως είναι κακά ποδήλατα, αλλά μετά απο κουβέντα με καμποσους που ασχολούνται κατέληξα να πάρω ένα GT περσυνό μοντέλο με 35% εκπτωση απο Αγγλία.

Εν τέλει 470ε με μπουκαλάκι,βάση,ledάκια, κλειδαριά και μεταφορικά. Πήρα trekking γιατί δεν ήξερα που θα το χρησιμοποιήσω, οπότε λεω ας πάρω ένα ντεμί.

Αν και σήμερα πήγα χωματόδρομους σε χωράφια και μονολόγηση πως καλύτερα να παιρνα μαουντεν.

 

εγω δεν θελω βουνου

μαλλον θα παω να παρω το ideal optimus και αργοτερα θα του βαλω λασποτηρες & φωτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειπα πως πήρα βουνού. Trekking πήρα. Σαν αυτό που θές δηλ.

 

Κάτι το ενδιάμεσο.

 

τελεικα λεω να παρω το ideal optimus που ειναι καλυτερο σαν ποδηλατο και μετα βαζω λασποτηρες και φωτα που θελω μονο .

 

εσεις προτηνεται καποιο αλλο ποδηλατο στα 550 ευρο ;

 

Ναρωτησω κατι αλλο ενα trekking και ενα βουνου τι διαφορα εχουν στον δρομο ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω κάτι: Εσείς που χρησιμοποιείτε το ποδήλατο για να πηγαίνετε κάθε μέρα στη δουλειά-σχολή-κλπ., αλλά έχετε κάποια απόσταση να διανύσετε. Π.χ. 40 λεπτά με 1 ώρα πήγαινε-έλα τη μέρα. Δε σας απασχολεί σοβαρά το καυσαέριο; Εγώ το έχω κάνει μερικές φορές, αλλά είναι κάτι που με προβληματίζει. Να έχω ένα μπουρί συνέχεια μπροστά στο πρόσωπό μου και να μου φυσάει καυσαέριο. Πώς το αντιμετωπίζετε; Κάνουν δουλειά τα μασκάκια; Έχει γίνει καμία έρευνα; Το αγνοείτε; Τι παίζει μ'αυτό το θέμα γενικά;

 

Εγώ προσωπικά το αγνοώ, όχι πολύ, αρκετά. Δηλαδή δεν θα πάω να κολλήσω πίσω από το λεωφορείο, αλλά ούτε και μάσκα θα φορέσω. Γενικά όσο μπορώ αποφεύγω τους κεντρικούς και πηγαίνω είτε από στενά είτε από ποδηλατόδρομο. Άσε που για να πω και την αλήθεια, τις ώρες που κυκλοφορώ δεν έχει και κανένα τρελό μποτιλιάρισμα =ρ

Το χειμώνα την είχα καταβρεί με μια ισοθερμική μάσκα/κασκολ που σκέπαζα το μισό πρόσωπο και, αν και δεν άλλαζε κάτι ουσιαστικά, τουλάχιστον δε μου έσκαγαν στα μούτρα τα καυσαέρια.

 

Τώρα καλοκαίρι, τι να σου πω, φόρα αυτά τα μασκάκια (που ναι, κάνουν δουλειά) ή κάνε το σταυρό σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τελεικα λεω να παρω το ideal optimus που ειναι καλυτερο σαν ποδηλατο και μετα βαζω λασποτηρες και φωτα που θελω μονο .

 

εσεις προτηνεται καποιο αλλο ποδηλατο στα 550 ευρο ;

 

Ναρωτησω κατι αλλο ενα trekking και ενα βουνου τι διαφορα εχουν στον δρομο ;

 

Αφού δε θες βουνού ειπες...

 

Το τρεκιν είναι πιο άνετο στην ασφαλτο, εχει μεγαλυτερους τροχούς, λεπτύτερους, που σημαίνει πιο "ευκολα" χλμ, πιο μεγάλες ταχύτητες απο ένα βουνού. Οχι πως και του βουνού δε κάνει, του βάζεις ασφάλτινα λάστιχα. Αλλά οτι και να το κάνεις, αλλο 26" τροχός και άλλο 29".

Γενικά τα ideal για τα λεφτά τους έχουν πολύ καλά περιφερειακά. Τώρα τι σκελετό έχουν τι να πώ. Για ναναι τοσο φθηνά, κάτι θα παίζει.

Στα 550 μπορείς να δείς και ΚΤΜ, και GT αλλά θα έχουν σίγουρα χειρότερα περιφερειακά απ'το ideal.

Πάντως το τρεκιν, σε χωματόδρομους πηγαίνει άνετα,δοκιμασμένο. (οχι τπτ κατσάβραχα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν φτιάξω ενα ποδήλατο αυτοσχέδιο με μηχανή απο 50cc μηχανάκι μπορώ να το κυκλοφορώ ? θέλει δίπλωμα και πινακίδες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά, κάνει κανείς ποδήλατο μέσα στην πόλη για να διατηρήσει φυσική κατάσταση; Δηλαδή αρκετά χιλιόμετρα; Ποσο συχνά και πόση απόσταση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχει να κάνει τόσο με την απόσταση αλλά με την ώρα... Πχ, μπορεί να κανείς 20χλμ αλλά τα 10 να είναι κατηφόρα... Πιστεύω 45 λεπτά με 1 ώρα για 3-4 μέρες τη βδομάδα είναι καλά για αρχή...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισης δεν παιζουν μονο τα χιλιομετρα ρολο αλλα και ενταση, εγω συνηθως κανω 2 μερες τις καθημερινες με διαφορες ομαδες και βγαζω περιπου 50-80km αλλα σε σχετικα αργους ρυθμους (Μεση ταχυτητα 13-17km) και τα Σαββατοκυρακια οταν εχω χρονο παω καποιες πιο μακρυνες βολτες ειτε μονος μου ειτε με 1-2 ακομα ατομα οπου παμε με πιο γρηγορους ρυθμους. Πχ την προηγουμενη Κυριακη εκανα το Αθηνα-Ραφηνα με σχετικα καλη μεση ταχυτητα, γενικα αν το θες καθαρα για γυμναστικη οπως εγω πρεπει να βαλεις στο προγραμμα σου ανηφορες και να ανεβαζεις που και που ταχυτητα.

 

Τωρα αν εισαι σε αρχικο επιπεδο ξεκινα μικρες βολτες των 20km το πολυ 2-3 φορες την εβδομαδα και σιγα σιγα ανεβαζεις χιλιομετρα και ρυθμους. Αν εχεις και καμια ανηφορα κοντα σου δοκιμασε να κανεις μερικα ανεβοκατεβασματα, θα δεις και μονος σου οτι μετα απο ολα αυτα θα εχουν βελτιωθει κατα πολυ οι αντοχες σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς στην Ολλανδία που βρίσκομαι δεν υπάρχουν ανηφόρες της προκοπής! Συνήθως πηγαίνω σε κοντινές πολείς εδώ γύρω (καπου στα 20-40 km) αλλά σχεδόν κάθε μέρα (ή μέρα παρα μέρα), γιατί προτείνεις 2-3 φορές την εβδομάδα το πολύ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρα εισαι. Αν το κανεις σαν γυμναστική και όχι σαν βόλτα καλό ειναι να ξεκουράζεις το σώμα σου μια μέρα για να έχεις μεγαλύτερα οφέλη και καλύτερα αποτελέσματα, 3-4 φορές τη βδομαδα δηλαδή ειναι ότι πρέπει, αν πάλι πηγαινεις πιο χαλαρά καντο κάθε μέρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς στην Ολλανδία που βρίσκομαι δεν υπάρχουν ανηφόρες της προκοπής! Συνήθως πηγαίνω σε κοντινές πολείς εδώ γύρω (καπου στα 20-40 km) αλλά σχεδόν κάθε μέρα (ή μέρα παρα μέρα), γιατί προτείνεις 2-3 φορές την εβδομάδα το πολύ;

 

Οτι ειπε ο Chrisxxx, το σωμα και οι μυες θελουν ξεκουραση οταν τους ζοριζεις. Επισης ψαξου για διαλειμματικη προπονηση (HIIT), δεν το εχω δοκιμασει αλλα εχω ακουσει οτι εχει αποτελεσμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν φτιάξω ενα ποδήλατο αυτοσχέδιο με μηχανή απο 50cc μηχανάκι μπορώ να το κυκλοφορώ ? θέλει δίπλωμα και πινακίδες?

Μη κάνεις μαλακίες,δώσε δυόμισυ χαρτιά να πάρεις μια ηλεκτρική κιτρινιά να φτιάξεις πύρκαβλο-φονέα παπιών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...