Προς το περιεχόμενο

Ποδήλατο


pavl0s

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καμία προσφορά για σέρβις Θεσσαλονίκη παίζει;

Για προσφορα δεν ξερω αλλα το red zeppelin ειναι σοβαρο μαγαζι αν εχεις ακριβο εξοπλισμο κ ανησυχεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ξέρω το μαγαζί και πήγα μια φορά που κόπηκε η αλυσίδα. Θα περάσω να ρωτήσω. Δε θέλω πολλά, ρεγουλαρισμα φρένα ταχύτητες λάδωμα και νομίζω πως είναι κομπλέ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eυτυχως οι διαδρομες που ακολουθω εχουν -στοιχειωδη- ποδηλατοδρομο και ειμαι διπλα σε αυτοκινητα για μικρο χρονικο διαστημα.

Εκτος και εαν εννοεις κατι αλλο, οποτε εξηγησου :-D

αμα γουσταρεις ταχυτητα παρε κουρσα και απλα να εισαι πολύ προσεκτικός στον δρομο , τωρα για ποδηλατοδρομιο δεν ξερω κατα ποσο θα μπορεις να το ''ανοιγεις'' εκει γιατι μπορει να εχει και κοσμο που παει και περπαταει , για μεγαλες βολτες θα σε παροτρυνα να δωσεις γυρο στα 100ε να παρεις μια πολύ καλή σέλα και καμια 40-50 ευρω για ενα κολαν με μαξιλαρακι για το ποπουδακι σου ! αλλιως μετα απο καποια χιλιομετρα θα πρεπει να σηκωνεσαι ολη την ωρα να ξεκουραζεις την περιοχη 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως θεωρώ ότι για μέσα την πόλη δεν βολεύει η κούρσα και είναι και λίγο επικίνδυνη. 

οτινανε.. λονδίνο 60% κυκλοφορούνε με κούρσα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

οτινανε.. λονδίνο 60% κυκλοφορούνε με κούρσα

Για πες μου αλάνι, έχουμε τις ίδιες υποδομές ή απλά ήθελες να πεις μια εξυπνάδα;

Για να μην αναφερθώ καν στο ποσοστό που δεν θεωρώ ότι ισχύει. Εκτός αν βάζεις και κατηγορίες όπως cyclocross Και sport touring στα δρόμου, αλλά και πάλι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αμα γουσταρεις ταχυτητα παρε κουρσα και απλα να εισαι πολύ προσεκτικός στον δρομο , τωρα για ποδηλατοδρομιο δεν ξερω κατα ποσο θα μπορεις να το ''ανοιγεις'' εκει γιατι μπορει να εχει και κοσμο που παει και περπαταει , για μεγαλες βολτες θα σε παροτρυνα να δωσεις γυρο στα 100ε να παρεις μια πολύ καλή σέλα και καμια 40-50 ευρω για ενα κολαν με μαξιλαρακι για το ποπουδακι σου ! αλλιως μετα απο καποια χιλιομετρα θα πρεπει να σηκωνεσαι ολη την ωρα να ξεκουραζεις την περιοχη 

 

Ti οριζεις ως καλη σελα? Το δικο μου εχει μαμισια την Prologo Nago, θεωρειται καλη ή πρεπει να αναβαθμιστω? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμ.... Συγκρίνεις την παιδεία Ελλήνων οδηγών και ποδηλατών με ευρωπαίων ;

Τα οδικά δίκτυα;

 

τα συγκρίνω.

 

ειναι πιοιο ευκολο και ποιο κουλ ξεγνιαστο όχι τόοσο επικύνδηνο να κανεις ποδηλατο αθηνα/θεσσαλονίκη παρά λονδίνο.

 

και εχω ζήσει και στις τρεις πόλεις. το λονδίνο μακράν το ποιο επικύνδηνο.

υπόψη κάνω ποδήλατο brakeless σε track frame άρα έχω 110% αντίληψη του δρόμου και τους κινδύνους που παίζουν. (δλδ αν εχεις εσυ 10/10 στο κεφάλι σου να μην πάθεις κάτι, εγώ το έχω 15/10.)

 

εσεις αναφέρατε παιδεία και δίκτυα ενώ μιλάμε για κούρσα και τι είναι ποιο εφισιεντ.

ή κουρσα ειναι ότι ποιο legit και efficient για αστικά κέντρα.

και σας αναφέρω ένα από τα ποιο αστικά κέντρα της ευρώπης και του κόσμου ότι στα 60% των ποδηλάτων θα ειναι κούρσες.

Για πες μου αλάνι, έχουμε τις ίδιες υποδομές ή απλά ήθελες να πεις μια εξυπνάδα;

Για να μην αναφερθώ καν στο ποσοστό που δεν θεωρώ ότι ισχύει. Εκτός αν βάζεις και κατηγορίες όπως cyclocross Και sport touring στα δρόμου, αλλά και πάλι.

 

ποιος ανέφερε cyclecross ;

εγώ σου λέω τι έχω ζήσει και τι εχουν δει τα μάτια μου. 

 

και σιγά τις υποδομές που εχει το λονδινο...

 

ερώτηση παγίδα: γιατί εχει πιάσει τόσο το cyclecross αγγλία/γαλλια;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα συγκρίνω.

 

ειναι πιοιο ευκολο και ποιο κουλ ξεγνιαστο όχι τόοσο επικύνδηνο να κανεις ποδηλατο αθηνα/θεσσαλονίκη παρά λονδίνο.

 

Δεν εχω παει ποτε λονδινο,

 

Μιας και εχεις παει τι ηταν ποιο επικινδυνο απο τους Ελληνικους δρομους?

(καθαρα απορια ειναι)

 

Η μονη επαφη που εχω με την αγγλια ειναι οτι βλεπω στο internet..

Και απο αυτα που βλεπω την θεωρω ποιο ακινδυνη απο την ελλαδα..

 

Αφου εχει και λιγοτερα αμαξια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι οκ και στην Ολλανδια που κυκλοφορουν πολλοι με ποδηλατα, αρκετα εξ αυτων ειναι city.. Και το ξερω γιατι ηταν η κολλητη μου με τον φιλο της..

Γενευη που χω παει 3 φορες, με κουρσες ηταν οι πιο...προ αυτοι που θα ειχαν και τα κολλαν και τα κρανη και...spd καποιοι αθεοφοβοι.

Βιεννη υπηρχαν παντου ποδηλατοδρομοι κ παλι τα πιο πολλα ποδηλατα ηταν πολης. Εχω και φωτο..

 

Το θεμα με τη κουρσα ειναι η σκυφτη της θεση... Δε γινεται να τη συγκρινεις με την ορθια θεση ενας αλλου ποδηλατου..

Οσο για τις χωρες αναφερθηκα στο τι υποδομη εχει η καθε μια για ποδηλατο.. Αλλο να κυκλοφορεις εδω στη Βουλιαγμενης κι αλλο οανω στη δικη σου λωριδα.

Για λονδινο δεν εχω εικονα οταν ειχα παει ημουν σχετικα μικρη κ δε προσεχα τα ποδηλατα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εχω παει ποτε λονδινο,

 

Μιας και εχεις παει τι ηταν ποιο επικινδυνο απο τους Ελληνικους δρομους?

(καθαρα απορια ειναι)

 

Η μονη επαφη που εχω με την αγγλια ειναι οτι βλεπω στο internet..

Και απο αυτα που βλεπω την θεωρω ποιο ακινδυνη απο την ελλαδα..

 

Αφου εχει και λιγοτερα αμαξια!

 

 

 

Στο 1ο bold, οι οδηγοί. Αν το επίπεδο των ελλήνων οδηγών και η οδηγική συμπεριφορά είναι στο 30-40% (?) στην Αγγλία η πλειοψηφία είναι στο -40%. Μιλάμε για χάρους, κίνδυνος θάνατος παντού. Εξ ου και τα δεκάδες - εκατοντάδες ατυχήματα κάθε μέρα. Μακρυά, ούτε πεζός δεν είσαι ασφαλής στην Αγγλία.

 

Στο 2ο bold, πιο ακινδυνη δεν ειναι, πολύ πιο επικίνδυνη είναι και ο συνολικός αριθμός των αυτοκινήτων είναι εκθετικά μεγαλύτερος. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη δεν το χω το θεμα:

Να υποθεσω πως το συγκεκριμενο δεν ανηκει στην κατηγορια που αναφερεις (full carbon)?

Δεν εχω σχεση με αγωνες. καθημερινη χρηση μεσα στην πολη και Σ/Κ μεγαλες διαδρομες εκτος πολης.

Εαν δεν σου κανει κοπο, δωσε μου 1-2 κατατοπιστικα links προς την σωστη κατευθυνση και εαν μπορεις καποια προταση full carbon (απο απορια και για να εχω μετρο συγκρισης), για να ξεκινησω την ερευνα. Να τονισω πως δεν καιγομαι να ειναι σε αυτα τα πλαισια το ποδηλατο, μολις ξεκινησα την ερευνα και μου κινησε το ενδιαφερον το συγκεκριμενο.

 

Μιας κι αναφέρεσαι σε "μεγάλες" διαδρομές εκτός πόλης, θα σου συνέστηνα να κοιτάξεις και ποδήλατα δρόμου με γεωμετρία "Gran Fondo". Τα συγκεκριμένα δεν έχουν το αγωνιστικό profile των "κλασσικών" ποδηλάτων δρόμου (σαν αυτό που έβαλες στο πρώτο σου link και τα περισσότερα που σου πρότειναν τα υπόλοιπα παιδιά), είναι πιο άνετα με αποτέλεσμα να ευνοούν τις πολύωρες ποδηλασίες συγκριτικά με τα "κλασσικά" road bikes. Για να μην παρεξηγηθώ, δεν κακίζω τις προτάσεις των υπολοίπων, απλά θέλω να δώσω μια διαφορετική οπτική γωνία στην έρευνά σου. Ένα καλό παράδειγμα από το είδος ποδήλατου που σου προτείνω είναι το granfondo GF02 της BMC. Αναλόγως κατασκευής (full carbon ή όχι) κι επίπεδου εξοπλισμού (Ultegra Di2 κτλ), αλλάζει κι η τιμή.

 

Εάν είσαι Ελλάδα, θα δυσκολευτείς να βρεις δείγματα, γιατί νομίζω ότι δεν έχουν διανομή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα, εχετε δοκιμασει μηπως θηκη για κινητο σαν αυτη?

 

http://www.ebay.com/itm/New-ROSWHEEL-Bike-Bicycle-Top-Tube-Cell-Phone-Smartphone-Cycling-Bag-Pouch-Case-/231534711087

 

Αν ναι βολευει? εγω θελω μια θηκη (για 5.5inc κινητο) ωστε να μπορω να βλεπω το gps.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα, εχετε δοκιμασει μηπως θηκη για κινητο σαν αυτη?

 

http://www.ebay.com/itm/New-ROSWHEEL-Bike-Bicycle-Top-Tube-Cell-Phone-Smartphone-Cycling-Bag-Pouch-Case-/231534711087

 

Αν ναι βολευει? εγω θελω μια θηκη (για 5.5inc κινητο) ωστε να μπορω να βλεπω το gps.

 

δεν σκιαζεσαι μην φας κανα βούτο η σου φυγει κανα κινητο στο δρόμο;

 

ακουστικά δεν σε βολευουν; να ακους τη πορεία;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...