Προς το περιεχόμενο

Ποδήλατο


pavl0s

Προτεινόμενες αναρτήσεις

σκέφτομαι να φτιάξω το ideal hillmaster που έχω μιάς κ το είχα παρατήσει αλλά παράλληλα θα ήθελα να μ πείτε κάποια ποδήλατα τέτοιου στύλ.ενδιαφέρομαι για κάποια μελλοντική αγορά αν το σκεφτώ καλά αλλά το έχω χάσει λίγο με τα νέα μοντέλα που βγαίνουν.για εξοχή το θέλω σε δρόμο κ αν τύχει σε κανά πιό δύσκολο μονοπάτι,με ενδιαφέρουν κ οι δύο κατηγορίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντ. 3,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ρε παιδιά να ρωτήσω κάτι: Οι ρόδες μου, άμα τις αφήσω 2 βδομάδες χωρίς να τις φουσκώσω, χάνουν αρκετό αέρα και γίνονται μαλακές. Είναι φυσιολογικό αυτό; Πρέπει να αλλάξω σαμπρέλες λέτε; Κάθε πότε είναι φυσιολογικό να χάνουν αέρα οι ρόδες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά να ρωτήσω κάτι: Οι ρόδες μου, άμα τις αφήσω 2 βδομάδες χωρίς να τις φουσκώσω, χάνουν αρκετό αέρα και γίνονται μαλακές. Είναι φυσιολογικό αυτό; Πρέπει να αλλάξω σαμπρέλες λέτε; Κάθε πότε είναι φυσιολογικό να χάνουν αέρα οι ρόδες;

 

φυσιολογιοκο ειναι να χανουν ενα μερος του αερα...

μηπως το εχεις στον ηλιο το ποδηλατο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειναι φυσιολογικο να χανουν τοσο αερα ωστε να μαλακωσουν αρκετα, το ποδηλατο μου το ειχα 6 μηνες και αντε να το ειχα φουσκωσει 2 φορες και αυτο πιο πολυ για να τσεκαρω την πιεση των ελαστικων. Δες μηπως εχεις πατησει τιποτα και χανει καπου η σαμπρελα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι δεν ειναι φυσιολογικο να χανουν τοσο πολυ.

βγαλε τις σαμπρελες και γυρνα τες σε μια λεκανη με νερο γυρω γυρω (φουσκωμενες) για να δεις αν βγαζουν φυσαλιδες,αρα εχουν τρυπα.μπορει να ειναι καμια μικρη και να χανει αερα σταδιακα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι δεν ειναι φυσιολογικο να χανουν τοσο πολυ.

βγαλε τις σαμπρελες και γυρνα τες σε μια λεκανη με νερο γυρω γυρω (φουσκωμενες) για να δεις αν βγαζουν φυσαλιδες,αρα εχουν τρυπα.μπορει να ειναι καμια μικρη και να χανει αερα σταδιακα...

Θα το κάνω αυτό. Αν και μάλλον τελικά θα πάω να αγοράσω καινούριες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Παιδες ψαχνω να βρω ποδηλατο μεχρι 100 ευρω ειτε καινουργιο ειτε μεταχειρισμενο για μια μικρη καθημερινη διαδρομη μεσα στην πολη για να μειωσω τους χαμενους χρονους.Δεν θελω να δωσω παραπανω πως και που να κινηθω?Κατι που να προσεξω?

Στο car.gr εριξα μια ματια και ειδα μερικες επιλογες εως 100 ευρω Αθηνα που μενω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρίς πλάκα, με εκατό ευρώ απλά πρόσεξε να είναι ολόκληρο (πχ να έχει ρόδες, πετάλια, σέλα...) και να δουλέυουν (απλά να δουλεύουν) ΟΚ φρένα και αλλαγές ταχυτήτων. Ε, και να μην είναι στραβές οι ζάντες και να μη «κολλάνε» οι ρόδες όταν τις γυρίζεις με το χέρι. Τέτοια πράγματα.

 

Αν ήταν για 500-1000€ τότε θα είχε νόημα να προσέξεις και κάτι άλλο. ^_^

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρίς πλάκα, με εκατό ευρώ απλά πρόσεξε να είναι ολόκληρο (πχ να έχει ρόδες, πετάλια, σέλα...) και να δουλέυουν (απλά να δουλεύουν) ΟΚ φρένα και αλλαγές ταχυτήτων. Ε, και να μην είναι στραβές οι ζάντες και να μη «κολλάνε» οι ρόδες όταν τις γυρίζεις με το χέρι. Τέτοια πράγματα.

 

Αν ήταν για 500-1000€ τότε θα είχε νόημα να προσέξεις και κάτι άλλο. ^_^

 

ΧΑΧΑ ναι ρε θα το εχω υποψην να ειναι λειτουργικο για την 10 λεπτη χρηση καθημερινως που το θελω μπορει να μου κανει και πατινι ^_^

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό με τις ζάντες που ειπα είναι πολύ σημαντικό, αν κι έκανα και λίγο πλάκα κοροϊδευτικά συνολικά, το παραδέχομαι. :-D

 

Γύρνα μία τις ζάντες με το χέρι ενώ τις κοιτάς κάθετα και παρατήρησε αν πηγαίνουν αριστερά-δεξιά. Αν συμβαίνει αυτό τότε ή χρειάζεται ακτινολόγηση η ζάντα ή το κέντρο της (ρουλεμάν) τα έχει παίξει. Στη περίπτωση αυτή επισήμανέ το και ζήτησε έκπτωση.

Αν δε δείχνει να στροφάρει αρκετά σα να κολλάει κάπως ή/και συμβαίνει κάποιος μικροκραδασμός κατά τη περιστροφή της, τότε σίγουρα έχει πρόβλημα στο κέντρο. Στη περίπτωση αυτή καλύτερα να μη το πάρεις καθόλου, παίζει να διαλυθεί το κέντρο σύντομα και να θέλει αλλαγή που δε θα συμφέρει σε σχέση με το κόστος των 100€.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό με τις ζάντες που ειπα είναι πολύ σημαντικό, αν κι έκανα και λίγο πλάκα κοροϊδευτικά συνολικά, το παραδέχομαι. :-D

 

Γύρνα μία τις ζάντες με το χέρι ενώ τις κοιτάς κάθετα και παρατήρησε αν πηγαίνουν αριστερά-δεξιά. Αν συμβαίνει αυτό τότε ή χρειάζεται ακτινολόγηση η ζάντα ή το κέντρο της (ρουλεμάν) τα έχει παίξει. Στη περίπτωση αυτή επισήμανέ το και ζήτησε έκπτωση.

Αν δε πηγαίνει αριστερά-δεξιά αλλά δε δείχνει να στροφάρει αρκετά σα να κολλάει κάπως ή/και συμβαίνει κάποιος μικροκραδασμός κατά τη περιστροφή της, τότε σίγουρα έχει πρόβλημα στο κέντρο. Στη περίπτωση αυτή καλύτερα να μη το πάρεις καθόλου, παίζει να διαλυθεί το κέντρο σύντομα και να θέλει αλλαγή που δε θα συμφέρει σε σχέση με το κόστος των 100€.

 

Σε ευχαριστω φιλε μου για τις επισημανσεις σου θα τις εχω υποψην μου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα! :rolleyes:

Διαθέτω εώς και 350 ευρώ για ποδήλατο και θα ήθελα όποιος ξέρει να μου προτείνει κάποια μοντέλα.

Αυτό που με προβληματίζει είναι αν θα πάρω trekking η mountain, καθώς τον περισσότερο (70-30) χρόνο λογικά θα τον περνάω στο χώμα, αλλά για να πηγαίνω φροντιστήριο π.χ. θα κινούμαι μέσα στην πόλη.

Θα είναι το πρώτο μου ποδήλατο και καταλαβαίνω πως τα λεφτά δεν είναι πολλά, αλλά εν μέσω κρίσης, δεν προτίθεμαι να δώσω παραπάνω. Το ζήτημα είναι αν παίρνω κάτι ποιοτικό αναλογικά με αυτά που δίνω (έχοντας πάντα υπ' οψην οτι τώρα ξεκινάω). Κάθε πρόταση ευπρόσδεκτη, ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...