Προς το περιεχόμενο

dpi και εκτύπωση φωτογραφιών


Kosmas70

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σκέφτομαι να αγοράσω έναν photo printer και θα ήθελα να ρωτήσω αν έχω καταλάβει καλά το θέμα της ανάλυσης:

 

Όταν ένας εκτυπωτής έχει μέγιστη ανάλυση εκτύπωσης 300χ300 dpi σημαίνει ότι όταν στέλνουμε μια φωτογραφία για εκτύπωση πρέπει να είναι επίσης σε ανάλυση 300 dpi για να τυπωθεί με βέλτιστη ποιότητα σωστά;

Θα είναι άτοπο να στείλουμε για εκτύπωση μία φωτογραφία με ανάλυση 350 dpi από πλευράς ποιότητας εφόσον ο εκτυπωτής φτάνει μέχρι τα 300 dpi; 

 

Ευχαριστώ. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και κάτι ακόμα, αν πας μια φωτογραφία για εκτύπωση σε μηχάνημα όπως αυτά του mediamarkt, Γερμανός κτλ, τι ισχύει για την ανάλυση; Αν είναι πάνω από 300 dpi (πχ 350) θα φανεί στην ποιότητα της εικόνας όταν τυπωθεί ή είναι άχρηστο γιατί το μηχάνημα αξιοποιεί μέχρι πληροφορία εικόνας μέχρι 300 dpi;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αυτό γνωρίζω κι εγώ, αλλά θα ήθελα να μάθω αν υπάρχει κάποιο όριο στον αριθμό dpi που αναγνωρίζει ο εκάστοτε εκτυπωτής/μηχάνημα εκτύπωσης ή όχι. Δηλαδή στην περίπτωση που μια φωτογραφική τραβάει φωτογραφίες στα 350 dpi, την στέλνουμε για εκτύπωση με αυτή την ανάλυση ή είναι δώρον άδωρον εφόσον το μηχάνημα τυπώνει σε 300 dpi;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δε ξερω να σου απαντησω ακριβως γιατι δεν το γνωριζω αλλα εγω οταν εκτυπωνω φωτογραφιες στο πολυμηχανημα δεν ειναι καθαρα photo printer εχει μεγυστη αναλυση 1200χ1200 για τις φωτο μονο επιλεγω αυτο για να εχει καλη αναλυση ανεξαρτητως τη φωτογραφια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...