Προς το περιεχόμενο

μεγαλο προβλημα με custom υδροψυξη


Nikolas 99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

αααα σορρυ δεν ειχα δει το μυνημα σου....θαδω τι μου ζητας και οταν τις ανεβασω θα σε ειδοποιησω..



καρμεν τλκ ο επεξεργατης καικε ειχε μαυρα πινσ δεν δουλευε ουτε με την αεροψυκτρα και επισης δοκιμασα να το αναψωχωρις επεξεργστη και εκανε παλι τα ιδια αυυτη τη στιγμη δεν εχει τιποτε πανω περιμενω να παρω επεξεργαστη....αν θες ακομα καποιες φωτο πες μου τι θες να βγαλω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια μαζευω λευτα και κοντευω να παρω τον επεξεργαστηειχα σιγουρο να παρω ενα ι7-860 αλλα μου εκανε σημερα την προταση για εναν ι5-750 τον οποιο ειχα πριν και οχι με μεγαλη χρηματικη διαφορα ενα 20ρικο!!!τι συμφερει να να παρω τον ι7-860 αθα εχει καλαυτερη αποδοση ο υπολογιστης??η θα παει τσαμπα το 20ρικο??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απο επεξεργαστη εχω ενα i5-750 και μητρικη μια gigaabyte p55-ud3l

οι p55 χωρίς "Α" (πχ η δική μου είναι p55A-UD3R.. )  είχαν γνωστό πρόβλημα να καίνε pins

 

για το πρόβλημα ευθυνόταν η foxconn της οποίας τα socket αντικαταστάθηκαν στις p55a

 

oπότε είχες απλά μητρική που ήταν ωρολογιακή βόμβα.. 

 

ανέβασε βασικά φωτό από το socket γιατί εκεί παίζει να είναι το όλο πρόβλημα και ο 750 εδώ που τα λέμε δεν έχει pins, τα pins είναι πάνω στη μητρική.. 

 

παιδια μαζευω λευτα και κοντευω να παρω τον επεξεργαστηειχα σιγουρο να παρω ενα ι7-860 αλλα μου εκανε σημερα την προταση για εναν ι5-750 τον οποιο ειχα πριν και οχι με μεγαλη χρηματικη διαφορα ενα 20ρικο!!!τι συμφερει να να παρω τον ι7-860 αθα εχει καλαυτερη αποδοση ο υπολογιστης??η θα παει τσαμπα το 20ρικο??

αν έχουν διαφορά 20 ευρώ εννοείται ότι είναι καλύτερη επιλογή ο i7 

 

παρόλα αυτά ας βεβαιωθούμε ότι όντως έχει το πρόβλημα ο επεξεργαστής και όχι η μητρική ή ΚΑΙ η μητρική , γιατί τότε θα μπεις σε  τσάμπα έξοδα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο επεξεργαστης εχει προβλμα γιατι δοκιμαστηκε και σε πσ  ενος φιλου και εχει ετσι και αλιως μερικα μαυρα πινς.....και παλι τον χαλασα γτ πηγα να ξισω λιγο τις μαυριλες και τον γεμισα γρατζουνιες.....μητρικη εχω εγγυηση αμα φταιει εκεινη!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και εγκυηση να εχεις για την μητρικη αμα την εχεις καψει εσυ δεν σε καλυπτει τιποτα.οποτε πριν αγορασεις cpu τεσταρε καπως την μητρικη σου για να εισαι σιγουρος 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο επεξεργαστης εχει προβλμα γιατι δοκιμαστηκε και σε πσ  ενος φιλου και εχει ετσι και αλιως μερικα μαυρα πινς.....και παλι τον χαλασα γτ πηγα να ξισω λιγο τις μαυριλες και τον γεμισα γρατζουνιες.....μητρικη εχω εγγυηση αμα φταιει εκεινη!!!

δεκτό ότι ο επεξεργαστής βγήκε off, όμως στη θέση σου θα είχα επιφυλάξεις και για τη μητρική μιας και όπως σου είπα υπήρξε πρόβλημα που ακούστηκε πάρα πολύ με τη συγκεκριμένη φουρνιά μητρικών και βλέποντας το πρόβλημά σου που αφορά καμμένα pins με μια τέτοια μητρική απλά στο λέω για να το κοιτάξεις και μη ξοδέψεις άδικα χρήματα 

 

έλεγξε και τα pin της μητρικής σου πάντως μην έχεις τίποτα μαυρισμένα

 

YΓ βρήκα και ένα άρθρο της τότε περιόδου με σχετικές φωτό... 

 

http://www.anandtech.com/show/2859

 

επάνω επεξεργαστής, κάτω socket... 

βέβαια το φαινόμενο ήταν πιο έντονο στους overclockers, αλλά ειχε παρατηρηθεί και σε στοκ

μόλις βγήκαν νεότερες μητρικές σαν τη δική μου, το πρόβλημα έπαψε να υπάρχει 

 

burnedpadS.jpg

 

burnsocketS.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πφφφ τι να πω??μολις ανακαλυψα οτ δεν ειναικαμμενη η μητρικη αλλα εχει ελαχιστα στραβα πινσ.....



παιδια πραγματικα με αυτα που ακουωμουερχεται να τα βγαλω ολα και να παω σε φχ8350



λοιπον το αποφασησα θα αλαξω σοκετ γιατι το 1156 οσο ναναι ειναι δυσκολο σοκετ λοιπον θα παω 1000000% σε 8350.....καταρχην βρηκα μια μοβο και θελω να μου πειτε αν θα με βολεψει με 8350 http://www.bestprice.gr/item/4430728/mhtrikh-gigabyte-990xa-ud3

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν το δυσκολο socket το εννοεις εξαιτιας των Pins στην μητρικη στους amd εχεις τα αντιστοιχα pins πανω στον επεξεργαστη και εκει αν δεν τον χειρηστεις σωστα εχεις πιθανοτητες να κανεις ζημια.για ποιον αλλο λογο θεωρεις οτι ειναι δυσκολο socket?η μητρικη που εβαλες ειναι top στα λεφτα της αφου και εγω το μετανιωνω που πηρα την 970 και οχι την 990.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θεωρω οτι ειναι δυσκολο σοκετ γιατι δεν βρησκεις πολους επεξεργαστες ωστε να εχεις να διαλεξεις........ναι το ξερω για την αμδ τελια αποφασησα να βαλω 990 αμε 8350....θα το προσεξω πολυ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...