Προς το περιεχόμενο

Πρώτες εντυπώσεις από τα Windows 8.1 (Video)


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μα το θέμα δεν είναι το καινούργιο ή το παλιό, το θέμα είναι η χρηστικότιτα του και από αυτό πάσχει ειδικά όσον αφορά τους Desktop users. Γενικά αυτό το λειτουργικό πάσχει από άποψη heuristics.

Τι θα ήθελες να αλλάξει η ms απο τα 7 και τι απο τα 8(στο desktop ui)?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 168
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Τι θα ήθελες να αλλάξει η ms απο τα 7 και τι απο τα 8(στο desktop ui)?

 

Τα 7 καλά ήταν. Τα 8 τώρα έχουν πάρα πολλές εναλλαγές οθόνης με αυτό το menu που έχουν βάλει. Ο χρήστης μπερδεύεται με αυτό το πράμα. Πρέπει η "κεντρική" οθόνη να είναι μία και όχι να αλλάζεις 5 φορές το λεπτό οθόνες για να κάνεις αυτό που θες. Αυτό είναι καλό σε tablet συσκευές που έχουν μικρή οθόνη και θες η εφαρμογή να πιάνει ολόκληρη την οθόνη για να μην σε δυσκολεύει. Δεν με ενδιαφέρει ποια θα είναι η κεντρική οθόνη, το desktop ή το start menu αλλά απαιτώ να είναι μία απο τις 2 και να μην αναγκάζομαι να αλλάζω από τη μία στην άλλη κάθε λίγο και λιγάκι.

 

Επίσης ο χειρισμός του metro ui είναι υπερβολικά touch oriented. Ο desktop χρήστης δεν έχει touch οθόνη αλλά και να έχει δεν την έχει για να παίζει με το ui της Μ$, το έχει για συγκεκριμένο λόγο. Κανένας σκεπτόμενος άνθρωπος δεν θα εναλλάσεται μεταξύ του σταθερού χειρισμού που χρησιμοποιεί για τα πάντα(πληκτρολόγιο+ποντίκι) και του touch screen. Είναι αμαρτία το να έχεις 2 εργαλεία τα οποία μπορούν να κάνουν τα πάντα και να προσθέτεις ένα 3ο just for the heck of it.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα 7 καλά ήταν. Τα 8 τώρα έχουν πάρα πολλές εναλλαγές οθόνης με αυτό το menu που έχουν βάλει. Ο χρήστης μπερδεύεται με αυτό το πράμα. Πρέπει η "κεντρική" οθόνη να είναι μία και όχι να αλλάζεις 5 φορές το λεπτό οθόνες για να κάνεις αυτό που θες. Αυτό είναι καλό σε tablet συσκευές που έχουν μικρή οθόνη και θες η εφαρμογή να πιάνει ολόκληρη την οθόνη για να μην σε δυσκολεύει. Δεν με ενδιαφέρει ποια θα είναι η κεντρική οθόνη, το desktop ή το start menu αλλά απαιτώ να είναι μία απο τις 2 και να μην αναγκάζομαι να αλλάζω από τη μία στην άλλη κάθε λίγο και λιγάκι.

 

Επίσης ο χειρισμός του metro ui είναι υπερβολικά touch oriented. Ο desktop χρήστης δεν έχει touch οθόνη αλλά και να έχει δεν την έχει για να παίζει με το ui της Μ$, το έχει για συγκεκριμένο λόγο. Κανένας σκεπτόμενος άνθρωπος δεν θα εναλλάσεται μεταξύ του σταθερού χειρισμού που χρησιμοποιεί για τα πάντα(πληκτρολόγιο+ποντίκι) και του touch screen. Είναι αμαρτία το να έχεις 2 εργαλεία τα οποία μπορούν να κάνουν τα πάντα και να προσθέτεις ένα 3ο just for the heck of it.

Οπόταν καταληγουμε οτι στο desktop ui εκτός απο το κλασσικο start menu δε ζηταμε τιποτα αλλο και οτι απο τα 8 γενικα θελουμε μια επιλογη να απενεργοποιει/ενεργοποιει το mondern ui!

Σωστά?

Βασικα με ενα classicshell θα ηταν ολα κομπλε!

 

Υ.Γ.5 χρονια χρησιμοποιω λαπτοπ με touch screen(σε vista,7&8) και νομιζω ειμαι σε θεση να γνωριζω καλύτερα αν βολευει ο συνδιασμος touch/touchpad/keyboard!

Ο καλυτερος συνδιασμος σε τετοιες συσκευες ειναι touch&keyboard!Η χρηση του touchpad ειναι αρκετά σπάνια και περιορισμενη!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

classicshell ή Start8 που έχω βάλει εγώ, το θέμα είναι γιατί πρέπει να βάλω κάτι εγώ που θα πειράζει το interface του ίδιου του λειτουργικού; Δηλάδη μόνοι τους δεν μπορούν να φροντίσουν γι αυτό; Δηλαδή τους desktop users τους γράφουμε στα παλιά μας τα παπούτσια και θέλουμε να πουλάμε μόνο tablet;

 

Ο χρήστης ορίζει την αγορά και όχι το ανάποδο. Όταν η Μ$ το συνιδητοποιήσει αυτό τότε θα γίνει κάτι. Όσο η Μ$ προσπαθεί να όρισει στους χρήστες πως θα δουλεύουν τότε πάντα θα έχει πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

classicshell ή Start8 που έχω βάλει εγώ, το θέμα είναι γιατί πρέπει να βάλω κάτι εγώ που θα πειράζει το interface του ίδιου του λειτουργικού; Δηλάδη μόνοι τους δεν μπορούν να φροντίσουν γι αυτό; Δηλαδή τους desktop users τους γράφουμε στα παλιά μας τα παπούτσια και θέλουμε να πουλάμε μόνο tablet;

 

Ο χρήστης ορίζει την αγορά και όχι το ανάποδο. Όταν η Μ$ το συνιδητοποιήσει αυτό τότε θα γίνει κάτι. Όσο η Μ$ προσπαθεί να όρισει στους χρήστες πως θα δουλεύουν τότε πάντα θα έχει πρόβλημα.

Αυτο ειπα.Οτι το μονο που χρειαζοταν να βαλει η ms ηταν κατι παρομοιο με το classicshell,start8 κ.α.!

Υ.Γ.Και εγω το start8 εχω,αλλα δε το εχω να μπουταρει στο ντεσκτοπ,γιατι χρησιμοποιω αρκετές μετρο εφαρμογες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω κουραστεί κάθε φορά η ίδια ιστορία...

Αν σας το χώριζε αό τα ταμπλετς θα κλαίγατε γιατί δεν εχετε και το modern ui μαζι στα ιδια λεφτα...

αν σας το έκανε σαν τα 7 θα κλαίγατε γιατί σας  έβγαλε το modern ui κ θα λεγατε τι καλο που είναι...

έχετε συνειδητοποιήσει πως οι αντιδράσεις των περισσότερων έιναι αέρας;

Πόσοι αλήθεια από αυτούς που  γράφουν χρησιμοποιούν τα windows 8;

 

τα χρησιμοποιώ από την πρώτη μέρα που βγηκαν στο κοινό, και έχω μείνει τρομερά ικανποιημένος..

είχαν και έχουν αρκετές ελλείψεις και για αυτό τον λόγο γίνεται και η εκδοση 8.1 καλώς η κακώς ..

 

η microsoft είναι μια εταιρία που καλώς ή κακώς έχει κάνει τις δικές της επιλογες σωστές ή κακές.

το θετικό είναι ότι ακουει τα παράπνα και με τον δικό της τρόπο αρυσιάζει πιθανές λύσεις για αν δει τι ροή θα δώσει στα προιόντα της..

 

Γιατί μεμψυμοιρείτε λες και δεν έχετε επιλογή δεν μπορώ να σας καταλάβω....

Όσοι αγαπάνε τα 7 ας μέινουν εκέι, αυτοί με xp ας μείνουν εκέι.. Μην κάνετε λες και σας έβαλαν το περίστροφο και σας έιπαν βάλε 8 ή ψόφα...

 

Προσωπικά πέρασα από όλες τις πλατφόρμες , εκτός από mac  και μπορώ να έχω διαμορφώσει μια αντίληψη για αρκετές εκδόσεις καθώς και τις περισσότερες linux διανομες μιας και παράλληλα τα χρησιμοποιώ.

 

Τα 8 με τον τρόπο τους διαφέρουν από ότι αλλο και αυτό είναι το ζητούμενο, καταλάβετέ το .. να αφήσουν το δικό τους σημάδι και κατ εμέ το πετυχα'ινουν μιας και όταν ξαναδούλεψα windows 7 μετά από καιρό χρήσης των 8 , μουέλειπαν πολλά πραγματα και αρκετές επιλογές...

 

για αυτό κάντε επικοδομητικά σχόλια.. Ως χρήστες των 8 που ακόμη λόγω καποιων υποχρεωσεων δεν πρ΄λαβα να δοκιμάσω το update  περιμένω να δω τις πρωτες απόψεις και σχόλια στην λειτουργικότητα και όχι σχόλια του τύπου το δικό μου το Pc  είναι καλύτερο γιατί τα windows 7 την εχουν πιο μακρια....

 

Συγνώμη αν κουρασα με το μακροσκελές αλλά πρεπει να μπεί ένα όριο σε κάποια πράγματα

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω win8 σχεδόν από day 1. Μιλάω και σαν χρήστης και σαν προγραμματιστής με πτυχίο που έχει σπουδάσει και advanced multimedia μαζί με άλλα μαθήματα. Πρωσοπικά πιστεύω ότι το καλύτερο interface αυτή τη στιγμή είναι το unity.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό δλδ εμείς πρέπει να το θεωρήσουμε σαν πρόοδο στα λειτουργικα? Την ίδια στιγμή που στα windows 7 μπορείς να ανοίξεις όσα προγράμματα θέλεις και μην αναφέρω και το linux που όχι μόνο μπορείς να ανοίξεις όσα προγράμματα θέλεις αλλά μπορείς να δημιουργήσεις και όσες επιφάνειες εργασίας θέλεις

Εκεί στην microsoft όταν θα πάρουν χαμπάρι ότι κανείς δεν θέλει να μετατρέψει το dekstop του σε tablet θα έχουν φύγει όλοι οι πελάτες τους.

Ναι στο desktop ανοιγεις οσα προγραμματα θες αλλα ΔΕΝ μπορεις να εχεις παντα ολα τα παραθυρα ανοικτα μπροστα σου Πχ το FL STUDIO ανοιγει μονο σε full screen, οπως και το Cube Base οπως και αλλα προγραμματα, αρα αναγκαστηκα πρεπει να κανεις εναλλαγες.

Ενω στα 8 μπορεις στανταρ να εχει 4 εφαρμογες οποιεσδηποτε ανοιγμενες και να τις χρησιμοποιεις.

Get it?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω win8 σχεδόν από day 1. Μιλάω και σαν χρήστης και σαν προγραμματιστής με πτυχίο που έχει σπουδάσει και advanced multimedia μαζί με άλλα μαθήματα. Πρωσοπικά πιστεύω ότι το καλύτερο interface αυτή τη στιγμή είναι το unity.

Εχω win8 απο day 1. Μιλαω και σαν χρηστης και σαν μουσικος παραγωγος\φωτογραφος\street artist & gadgetακιας. Προσωπικα πιστευω οτι τα 8 ειναι το καλυτερο OS.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως όσοι γκρίνιαζαν για το start, τους τρόλλαρε τρελά η Microsoft... Πραγματικά έριξα πολύ γέλιο όπως προφανώς έριξε και η Microsoft απλά βάζοντας ένα εικονίδιο με 4 τετράγωνα που κάνει την ίδια δουλειά με το Start που ήταν απλά autohide κάτω αριστερά του Desktop.

Το είπα και θα το ξαναπώ... Είναι τα καλύτερα Windows που έβγαλε ποτέ η Microsoft - (εννοείται κατά την δική μου άποψη) - και οι συντηρητικοί μπορείτε να παραμείνετε στα Windows 7.

 

Απλά μια σαφήνεια για την έννοια της προόδου:

Είναι το άκρως αντίθετο της συνήθειας και του συντηρητισμού.

 

 

Μα το θέμα δεν είναι το καινούργιο ή το παλιό, το θέμα είναι η χρηστικότιτα του και από αυτό πάσχει ειδικά όσον αφορά τους Desktop users. Γενικά αυτό το λειτουργικό πάσχει από άποψη heuristics.

 

Μπορείς να γίνεις πιο συγκεκριμένος και να αναφέρεις που ακριβώς πάσχει σε χρηστικότητα όσον αφορά τους Desktop Users?

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ty HAL, ωραία παρουσίαση. Οι αλλαγές στο UI ήταν απαραίτητες, χρειάζονται κι άλλες για το φέρει ο καθένας στα μέτρα του. Ενστάσεις υπάρχουν ακόμα αλλά αρχίζει να στρώνει το πράγμα. Φυσικά συνεχίζει το πρόβλημα πρακτικότητας με το Store έτσι όπως είναι χωρίς κατηγορίες αλλά έχω πίστη αφού αποφάσισαν να κάνουν συνεχείς αναβαθμίσεις.

Το key point που φαίνεται κι από το video είναι οτι χωρίς touchpad/surface δεν αξίζει να αναβαθμίσεις, αν το κάνεις για το UI. 

 

@ektor7 Σε παρακαλώ μην απαντήσεις στο δικό μου, δεν έχω καμία όρεξη..

@Manos Petrucci

Πρόοδος σίγουρα δεν σημαίνει αυτό που νομίζεις. Τέτοια πρόοδο ζήλεψε κι ο Χίτλερ κι έκαψε τη μισή Ευρώπη. Ούτε ο win7 user έγινε αυτόματα οπισθοδρομικός επειδή μια εταιρία αποφάσισε να κάνει αυτό που ξέρει καλύτερα, δηλαδή να βγάλει κέρδη. Αυτά τα ολίγα και φιλικά ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ty HAL, ωραία παρουσίαση. Οι αλλαγές στο UI ήταν απαραίτητες, χρειάζονται κι άλλες για το φέρει ο καθένας στα μέτρα του. Ενστάσεις υπάρχουν ακόμα αλλά αρχίζει να στρώνει το πράγμα. Φυσικά συνεχίζει το πρόβλημα πρακτικότητας με το Store έτσι όπως είναι χωρίς κατηγορίες αλλά έχω πίστη αφού αποφάσισαν να κάνουν συνεχείς αναβαθμίσεις.

 

Το key point που φαίνεται κι από το video είναι οτι χωρίς touchpad/surface δεν αξίζει να αναβαθμίσεις, αν το κάνεις για το UI. 

 

@ektor7 Σε παρακαλώ μην απαντήσεις στο δικό μου, δεν έχω καμία όρεξη..

 

@Manos Petrucci

Πρόοδος σίγουρα δεν σημαίνει αυτό που νομίζεις. Τέτοια πρόοδο ζήλεψε κι ο Χίτλερ κι έκαψε τη μισή Ευρώπη. Ούτε ο win7 user έγινε αυτόματα οπισθοδρομικός επειδή μια εταιρία αποφάσισε να κάνει αυτό που ξέρει καλύτερα, δηλαδή να βγάλει κέρδη. Αυτά τα ολίγα και φιλικά ;)

Σιγά μην έλειπε ο Χίτλερ από μια συζήτηση... Φίλε, καλέ μου φίλε... Ξαναδιάβασε τι έγραψες, σκέψου λίγο τα επιχειρήματα αυτών που κράζουν τα Windows 8 και πες μου πως αλλιώς θα τα χαρακτήριζες αν όχι συνήθεια ή συντηρητισμό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να γίνεις πιο συγκεκριμένος και να αναφέρεις που ακριβώς πάσχει σε χρηστικότητα όσον αφορά τους Desktop Users?

 

Έχω αναφέρει στο επόμενο post μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...