Προς το περιεχόμενο

Πρώτες εντυπώσεις από τα Windows 8.1 (Video)


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω αναφέρει στο επόμενο post μου.

Θα σου απαντήσω γι αυτό που κατάλαβα από ότι διάβασα... Ότι δουλειά έκανε το alt+tab στα 7, κάνει και στα 8.

Όλο αυτό που περιγράφεις αρνητικά, είναι ακριβώς γιατί ακόμα δεν έχεις συνηθίσει το workflow των 8.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 168
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

μόνο αν θες να χρησιμοποιείς τα apps του modern ui...

 

επίσης αν δουλεύει καλά αυτό https://www.leapmotion.com/ δεν θα χρειαζόμαστε οθόνες αφής...

 

Να σε δω να το χρησιμοποιείς έτσι το PC σου 10 ώρες την ημέρα κι αν σε 2 μερες δεν τρεχεις στα νοσοκομεια με προβληματα στα χερια και δε ξερω κι εγω που αλλου να μη με λενε Νικο. 

ή απλά να μην χρησιμοποιείς (παρακάμπτεις) ένα μέρος του λειτουργικού...

Ναι όπως εγώ έχω κάνει και χρησιμοποιώ μόνο το desktop αλλά το πρόβλημα είναι ότι έχουν αλλάξει πολλά πράγματα γενικότερα τα οποία γινόντουσαν από τα ΧΡ με άλλο τρόπο και ξαφνικά έρχεται και σου λέει: τα κάναμε όλα πιο απλά για τα ταμπλετ και για τους noob χρήστες... Ε σορρυ ρε φιλε αλλα δεν εχουν ολοι ταμπλετ ουτε ειναι noob χρηστες... Δηλαδή γιατί να αλλάξεις θέσεις σε ρυθμίσεις, να προσθέσεις επιλογές επιπλέον αλλα παρολαυτα να κανεις default τις νέες επιλογές και να κάθεται ο παλιός χρήστης να ψάχνει πως θα φερει τα πραγματα όπως ήταν εδώ και 10 χρόνια που τα έχει συνηθίσει; Δεν θα είχα ιδιέταιρο θέμα με το νέο UI αρκεί να είχε υλοποιηθεί έτσι ώστε να καλύπτει και τους παλιούς χρήστες και τους desktop users. 

 

 

ΥΓ: πως εξαφανίζουμε το start button?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η αναβάθμιση αυτή θα είναι μέσο update τον windows?

Αυτη ειναι beta ακομη.Κατα το οκτοβρη αναμένεται η final και θα την εγκαταστουμε απο το store των windows!

Αν θες να τη δοκιμασεις,καλυτερα κανε το με clean install σε αλλο partition ή σε vm!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Να σε δω να το χρησιμοποιείς έτσι το PC σου 10 ώρες την ημέρα κι αν σε 2 μερες δεν τρεχεις στα νοσοκομεια με προβληματα στα χερια και δε ξερω κι εγω που αλλου να μη με λενε Νικο.

δεν πρόκειται να εγκατελείψεις το mouse/keyboard, απλά θα το χρησιμοποιείς συμπληρωματικά αν θες πχ να ασχολείσαι με τα apps...

 

Ναι όπως εγώ έχω κάνει και χρησιμοποιώ μόνο το desktop αλλά το πρόβλημα είναι ότι έχουν αλλάξει πολλά πράγματα γενικότερα τα οποία γινόντουσαν από τα ΧΡ με άλλο τρόπο

από τα XP κιόλας ρε συ? με αυτή τη λογική τότε ακόμα και τα vista/7 έχουν διαφορετικά πράγματα...

 

κάποιο συγκεκριμένο παράδειγμα?

 

Αυτη ειναι beta ακομη.Κατα το οκτοβρη αναμένεται η final και θα την εγκαταστουμε απο το store των windows!

Αύγουστο δεν είχαν πει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

από τα XP κιόλας ρε συ? με αυτή τη λογική τότε ακόμα και τα vista/7 έχουν διαφορετικά πράγματα...

 

κάποιο συγκεκριμένο παράδειγμα?

 

Δυο μου ηθραν τωρα στο μυαλο.

1) Ο τρόπος που αλλάζει η γλώσσα πληκτρολογίου ανάμεσα στην επιλεγμένη που έχεις και στην πρώτη επιλογή της λίστας σε κάθε διαφορετική εφαρμογή που πας να γράψεις.

2) Όταν συνδέεις στικάκι/cs/dvd κλπ από τα ΧΡ σου άνοιγε παράθυρο και ρώταγε τι θες να κάνεις. Αυτό που επέλεγες να κάνεις ΔΕΝ το έκανε default για κάθε επόμενο στικακι/cd/dvd όπως κάνουν τα 8 που σου πετάνε την μαλακία το συνεφάκι και το κάνουν default μόνα τους εκτός αν πας στον πινακα ελεγχου να τα βαλεις ολα: ask me every time. (στα 8.1 δεν είδα ακόμα τι έκαναν δε το έψαξα)

 

edit:

και στο UI του explorer εχω ενα τρομερο παραπονο με το details/preview panel αλλα τελος παντων πες οτι αυτο ειναι θεμα γουστου αν και ειναι και θεμα λειτουργικοτητας.

 

Επίσης επιλογές στο network and sharing center εχουν αλλαξει χωρις να βρισκω τον λογο. Για την ακριβεια εχουν εξαφανιστει καποια πραγματα και καλα για να το απλοποιησουν... (ναι αυτα δεν υπηρχαν στα XP σορρυ για την υπερβολή)

 

Θα θυμηθω κι αλλα οταν τα ξανασυναντησω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Δυο μου ηθραν τωρα στο μυαλο.

1) Ο τρόπος που αλλάζει η γλώσσα πληκτρολογίου ανάμεσα στην επιλεγμένη που έχεις και στην πρώτη επιλογή της λίστας σε κάθε διαφορετική εφαρμογή που πας να γράψεις.

2) Όταν συνδέεις στικάκι/cs/dvd κλπ από τα ΧΡ σου άνοιγε παράθυρο και ρώταγε τι θες να κάνεις. Αυτό που επέλεγες να κάνεις ΔΕΝ το έκανε default για κάθε επόμενο στικακι/cd/dvd όπως κάνουν τα 8 που σου πετάνε την μαλακία το συνεφάκι και το κάνουν default μόνα τους εκτός αν πας στον πινακα ελεγχου να τα βαλεις ολα: ask me every time. (στα 8.1 δεν είδα ακόμα τι έκαναν δε το έψαξα)

1) εννοείς ότι αλλάζεις γλώσσα με alt+shift για ένα program και όταν πας σε άλλο δεν διατηρείται ίδια? αυτό πρέπει να υπάρχει από τα 7...

 

2) εννοείς το "autorun"? κι αυτό από τα 7 sp1...

 

 

κάτι μου λέει ότι και για τα 7 τα ίδια θα έλεγες, δυστυχώς η μετάβαση από XP δεν είναι τόσο ομαλή όσο από τα Vista/7, όπως και να το κάνουμε είναι 11 χρόνια πίσω...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Directx 11.2 Win 8.1 and Xbone Exclusive

 

Microsoft has announced DirectX 11.2, which will be exclusive to Windows 8.1 and Xbox One. According to the video below, courtesy of Evil Avatar, one of the new features touted is called “tiled resources”. This will allow video cards to use system ram to improve texture detail. It’s all very technical, but in other words, it will make things pretty, or something like that.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) εννοείς ότι αλλάζεις γλώσσα με alt+shift για ένα program και όταν πας σε άλλο δεν διατηρείται ίδια? αυτό πρέπει να υπάρχει από τα 7...

 

2) εννοείς το "autorun"? κι αυτό από τα 7 sp1...

 

 

κάτι μου λέει ότι και για τα 7 τα ίδια θα έλεγες, δυστυχώς η μετάβαση από XP δεν είναι τόσο ομαλή όσο από τα Vista/7, όπως και να το κάνουμε είναι 11 χρόνια πίσω...

1) Ανέκαθεν κράταγε την γλώσσα που είχες επιλέξει στο κάθε πρόγραμμα (μεχρι να κλεισει το πρόγραμμα). Ξαφνικά στα 8 η γλώσσα παρέμενε ίδια παντού και αφού αγανάχτισα βρήκα ότι υπάρχει επιλογή στο language preferences για να το κάνεις όπως παλιά, αλλά είχαν βάλει default την άλλη που δε γινόταν τόσα χρόνια.

 

2) Υπήρχε autorun και τότε αλλά αν δεν το επέλεγες εσύ από το παραθυράκι δεν έκανε default την επιλογή σου από ότι θυμάμαι οπότε κατέληγε να σου εμφανίζει το παραθυράκι κάθε φορά... Τώρα στα 8 έπρεπε να πάω στις ρυθμίσεις και να τα κάνω όλα: Ask me every time. Είναι λογικό δηλαδή αυτό;

 

Μην ανησυχείς δεν ήμουν κολλημένος στα ΧΡ. Τα είχα παρατήσει από όταν βγήκαν τα vista. Πάντα θέλω να δοκιμάζω κάτι καινούριο αλλά όταν έχεις κάτι ίδιο 10 χρόνια και ξαφνικά το αλλάζεις για να είναι πιο "απλό" για νέους χρήστες, το βρίσκω μεγαλο φάουλ. (πάρε παράδειγμα και τα office 2007 που ακόμα δεν έχω καταφέρει να λειτουργήσω αυτό το παιδικό περιβάλλον γιατί έμαθα στα 2003)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

1) περίεργο δεν θυμάμαι να έχω αλλάξει κάποια επιλογή για αυτό και λειτουργεί όπως στα 7, anyway...

 

2) το autorun πάντως το έκλεισαν γιατί είχε γαμηθεί το σύμπαν με το trolovirus που είχαν τα usb flashάκια. Προσωπικά το έχω παντού disabled...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) περίεργο δεν θυμάμαι να έχω αλλάξει κάποια επιλογή για αυτό και λειτουργεί όπως στα 7, anyway...

 

2) το autorun πάντως το έκλεισαν γιατί είχε γαμηθεί το σύμπαν με το trolovirus που είχαν τα usb flashάκια. Προσωπικά το έχω παντού disabled...

1) εγώ πάντως ανέκαθεν θυμάμαι ότι browser, msn, skype όταν έκανα alt tab στα γρήγορα το καθένα είχε την γλώσσα που του είχα βάλει. Ενώ στα 8 μου κράταγε την ίδια μέχρι που πήγα και το άλλαξα μόνος μου

2) μα δεν ήθελα ποτέ autorun. Απλα λέω πως αν βάλεις ενα στικακι σε ρωτάει τι θες να κάνεις και όταν το επιλέξεις το κάνει default για όλα τα στικάκια πλέον εκτός αν πας να τα ρυθμίσεις όλα ask everytime.

 

Τεσπα γούστα είναι οκ, απλά δε μπορώ να προσαρμοστώ στις αλλαγές. Κάθε μέρα κάτι μου την δίνει δε γίνεται αυτή η δουλειά... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

. Ε σορρυ ρε φιλε αλλα δεν εχουν ολοι ταμπλετ ουτε ειναι noob χρηστες... Δηλαδή γιατί να αλλάξεις θέσεις σε ρυθμίσεις, να προσθέσεις επιλογές επιπλέον αλλα παρολαυτα να κανεις default τις νέες επιλογές και να κάθεται ο παλιός χρήστης να ψάχνει πως θα φερει τα πραγματα όπως ήταν εδώ και 10 χρόνια που τα έχει συνηθίσει;

Γιατί ο παλιός ο χρήστης θα κάτσει μισή ώρα να ψάξει στο internet και θα τα φτιάξει όλα όπως γουστάρει,ο νουμπάς όμως αν του πεις να κάνει κάτι τέτοιο θα πάει να σκάσει κάνα 2000€ για να πάρει mac καλύτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω για εσάς αλλά εγώ όταν παρουσιάστηκαν τα 7 δεν είχα κανένα παράπονο όλα καλά ήταν.Και είχαν ένα κάρο αλλαγές σε σχέση με τα xp.Όταν παρουσιάστηκαν τα 8 στραβομουτσούνιασα αμέσως.Οπότε για εμένα αυτό το λειτουργικό δεν έχει μέλλον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά τι θα κάνουμε με αυτόν τον NikoS που δεν θέλει να βλέπει τα Win8 ούτε στον ύπνο του.

Λοιπόν ακούω προτάσεις ... 

Εγώ λέω να του πούμε όλοι , ότι τελικά το καλοσκεφθήκαμε και τα Win8 είναι μια βλακεία ή να του πούμε ότι τα Win8 είναι για τους πνευματικά ανάπηρους , ενώ για εμάς τους έξυπνους  το Linux και τα XP είναι τα καλύτερα λειτουργικά.

Τι λέτε , έχετε άλλες ιδέες για να μεταπείσουμε έναν που προσπαθεί να με αγωνία και άγχος να σταματήσει την τεχνολογική εξέλιξη μιας εταιρείας ; έστω και αν είναι λανθασμένη κατά τη γνώμη του ;

Τι λέτε μπορούμε ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...