Προς το περιεχόμενο

Πρώτες εντυπώσεις από τα Windows 8.1 (Video)


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 168
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Πραγματικά δεν βαρεθήκατε να μαλώνετε συνέχεια για το άμα τα 8 είναι καλά;(Πραγματικά η ms είναι από τις λίγες εταιρίες που οτι και να βγάλει θα έχει παντού hate).Όποιος θέλει τα βάζει όποιος θέλει όχι.Προσωπικά τα έχω από τοτε που βγήκαν και είμαι υπερευχαριστημένος αν και θα ήθελα να διορθωθούν κάποια πράγματα που δεν έχουν αναφερθεί(όπως οτι ο task manager για να ανοίξει κάνει χίλιες ώρες).Πάντως επειδή ξέρω οτι πολοί από εσάς δεν τα έχουν καν δοκιμάσει και απλώς επείδη βλέπετε τετράγωνα τρέχετε δοκιμάστε τα για λίγο καιρό και μετά αποφασίστε για το τι είναι καλό τι βελτιωμένο και τι σας βολεύει προσωπικά.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απίστευτη τρολιά της MS!!!

 

Βάλανε ένα start button που απλά σε πάει στο MetroUI ή σου δείχνει κάποια βασικά shortcuts όπως δηλαδή γινόταν πριν αν απλά πήγαινες το mouse στην κάτω αριστερή γωνία!!!

 

Και τι άλλο; Αν ναι! Βάλανε ξυπνητήρι!!!!!! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενταξει βελτίωσαν το metro κλπ ολα αυτα βέβαια τα λαμβάναμε με update άνετα. Τωρα θα κάνουμε upgrade.Σίγουρα ειναι τακτική μάρκετινγκ καθώς ξέρουν πολυ καλά πως κυκλοφορεί ο μύθος καθε δεύτερο windows και καλο καθε πρώτο και μάπα.
Ατομο που δεν του άρεσαν τα windows 8 τα windows 8,1 του φαντάζουν τέλεια δίχως να εχει αλλάξει και τίποτα τραγικό.

Όποιος εχει κατεβάσει τη beta ας μας πει αν γίνεται να κρύψουμε το κουμπί καπως. 
Επίσης αν στα δεξιά εχεις το desktop και αριστερά καποια εφαρμογή για να μπει κάποιος στο metro θα πρέπει να παει το δείκτη του στο start button ή κάτω αριστερά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν σκέφτομαι out of the box και εχω αρχίσει σοβαρά να πιστεύω οτι η MS μας τρολάρει: Βγάζει επίτηδες controversial ή δυσλειτουργικά πράγματα για να δημιουργεί συζητήσεις και trending topics. Οπως έλεγε παλιότερα κι ένας TV παρουσιαστής: "λυσσάξτε τσαούσες....!" :P

 

Θελω να πω, αποκλείεται να είναι τόσο ανίκανοι τεχνικά που δυσκολεύονται να δώσουν μια επιλογή για boot to desktop και άλλη μια για να φεύγει το ψευτο-startbutton των 8.1. Εδω υπάρχουν μικρές εταιρίες των 10 ατόμων που σκίζονται να προσθέτουν επιλογές για ότι παλαβό σκεφτεί ο κάθε πελάτης, όχι η MS που έχει τα resources για ότι φανταστεί κανείς. Μου θυμίζει λίγο τα κλασικά τρικ εταιριών τροφίμων που πρώτα μειώνουν ξαφνικά 20-30% το προιόν και κατόπιν το ξαναδίνουν πίσω ως προσφορά ή ως καινοτομία.

 

Food for thought όλα αυτά , έτσι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντε και μετα το start menu περιμένουμε και το aero class(μονο για τις μετρο εφαρμογές,φυσικα) και στα windows8.3 θα δούμε την επιστροφή των widgets στο monder start screen!

Καντε λιγη υπομονη και η ms θα υποκύψει και θα γινουν οπως τα ζητήσετε!;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεγάλη μαλακία το start button!

 

Μια χαρά πήγαινες το ποντίκι κάτω αριστερά, χωρίς μάλιστα να χρειαστεί να σημαδέψεις, και έκανες την ίδια δουλεια! Τώρα πιάνει τζάμπα χώρο. Θα μου πεις "πόσο χώρο"... Εε όσο χώρο πιάνει κάτι το τελείως άχρηστο!

 

Όσο για το Start Menu και αυτούς που θεωρούν το metro ui τραγωδία, μου θυμίζουν τις γιαγιάδες και τη σχέση τους με τα κινητά αφής έναντι αυτών με κουμπιά ("που είναι τα κουμπιά παιδάκι μου;... Ααα.. αυτά είναι σαχλαμάρες, εγώ θέλω κουμπιά!")

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απίστευτη τρολιά της MS!!!

 

Βάλανε ένα start button που απλά σε πάει στο MetroUI ή σου δείχνει κάποια βασικά shortcuts όπως δηλαδή γινόταν πριν αν απλά πήγαινες το mouse στην κάτω αριστερή γωνία!!!

 

Και τι άλλο; Αν ναι! Βάλανε ξυπνητήρι!!!!!!

Φυσικά και τρολλαρει!

Πρώτα με τη λυπημένη φατσούλα στη μπλε οθόνη,μετά με τα windows "BLUE" και τώρα ενα start menu button στο desktop που σε στέλνει στο modern start menu!

Τρολλαρει για να απαντήσεις σ'αυτους που βγεναν στα φόρουμ και στα μπλοκς,τρολλαροντας τα windows8 παρουσιάζοντας την διαγραφή του start menu ως διαγραφη όλου του desktop UI.Ετσι επαναφέροντας το κουμπί,είναι σαν να τους λέει "επανεφερα" το desktop UI!

 

Και δεύτερο,μπορεί να παίζει με αυτές τις ηλίθιες λεπτομέριες γιατι απλα δε καίγεται ιδιετερα για τους desktop χρήστες,απ'τη στιγμη που το 30% είναι ακομη στα XP!!! και τα 7 να έχουν μια γερή βαση και μεγάλη αποδοχή,κάτι που σημαίνει οτι πάλι κοντά της θα είσαι,είτε γιατι θα πας στα 8,είτε γιατι θα μείνεις στα 7,είτε ακομη και αν κανείς downgrade από 8 σε 7!Όλο αυτό,το έχει ξαναπερασει,γιαυτό και είναι χαλαρή στο θέμα!

 

Αυτό όμως που την καίει,είναι τα tablet και η mobile πλατφόρμα και γι'αυτο θα ξεσκιστει στη βελτίωση του mondern UI και των wp8!Εκεί κάνει φοκους,οπως και στην ενοποίηση του οικοσυστήματος της!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οτι και να κανουν χαμενο ειναι το παιχνιδι τουλαχιστον οσον αφορα τα PC's. Win8=Vista (sVista) of the future. Εγω παντως την αδεια την επεστρεψα (βασικα το laptop... να χασουν και αυτοι που τα πουλανε προεγκατεστημενα) και πηρα και τα λεφτα μου πισω... ευτυχως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οτι και να κανουν χαμενο ειναι το παιχνιδι τουλαχιστον οσον αφορα τα PC's. Win8=Vista (sVista) of the future. Εγω παντως την αδεια την επεστρεψα (βασικα το laptop... να χασουν και αυτοι που τα πουλανε προεγκατεστημενα) και πηρα και τα λεφτα μου πισω... ευτυχως.

Καλα έκανες.

Τώρα τι θα κανείς,θα πάρεις ταμπλετ ή desktop με Linux?Φυσικά υπάρχουν και τα mac,να μη ξεχνιόμαστε!

 

Υ.Γ.Σιγα μη νοιαστει η ms,αν θα βάλεις στο κανονικό λαπτοπ σου windows8 ή όχι.15 χρόνια ο κοσμος έμενε στα xp και δεν αγχοθηκε!!!:lol:

Η ms ταμπλετ και υβριδικά θέλει να πουλάει και όχι τοσο άδειες για τα 8 στα λαπτοπ και desktops!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατέβασα από το παρακάτω σαιτ το Win.8.1 Pre.ISO.

 

http://windows.microsoft.com/en-us/windows-8/preview-iso?ref=technet

 

και στο image files στο properties δείχνει WindowsBlue δεν έπρεπε να δείχνει Windows 8.1 Preview;

 

 

 

post-97453-0-38483200-1372862092_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...