Προς το περιεχόμενο

"Ρακετοπόλεμος"


Cossutius.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ναι, το θέμα όμως είναι ότι αναφέρεσαι σε άτυπους και άγραφους κανόνες, άρα νομικά, και οι δύο πλευρές έχουν δίκιο. Εκτός κι αν υπάρχει νόμος που να τοποθετεί το δικαίωμα αυτού που θέλει να χαλαρώσει πιο πάνω από εκείνου που θέλει να ψυχαγωγηθεί παίζοντας.

Νομικός δεν είμαι, αλλά είμαι σίγουρος πως κάποιος νόμος σε καλύπτει όταν κάποιος σε τραυματίζει.. ε; Για λόγους πρόληψης και μόνο, είναι πολύ σωστή η απόφαση. Δεν πρέπει να περιμένουμε να γίνει το κακό. Δεν μου αρέσει να κάνω συσχετισμούς - προτιμώ να μένω στο θέμα- αλλά για να το τραβήξω λίγο, ας επιτραπεί και η οπλοκατοχή, όπως σε άλλα μέρη του κόσμου. Ο καθένας με το κουμπούρι του και αν σου ξεφύγει καμία, υπάρχουν νόμοι. Προφανώς δεν είναι το ίδιο, αλλά ρώτα την κοπέλα που της ήρθε η ρακέτα και της έσπασε τα μούτρα..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 194
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Οταν βλεπω κάποιους να παίζουν σε ενα οποιοδήποτε σημειο (μεσα ή εξω απο το νερο) και εχουν καπαρώσει τη θέση τους, δεν θα παω διπλα τους να στρωθώ και μετα να τους την λεω για τη ρακετα: Θα ηταν ηλίθιο να το έκανα γιατι δεν φταίνε αυτοι, αλλα εγω που πήγα και κάθισα σε εκεινο το σημείο.

 

Με αυτή τη λογική, μπορώ να πάω εγώ απ' τις 08:00 να προλάβω θέση για ρακέτες, άρα μετά θα είναι ηλίθιο να έρθει κάποιος να κάτσει εκεί κοντά που παίζω;

 

Νομικός δεν είμαι, αλλά είμαι σίγουρος πως κάποιος νόμος σε καλύπτει όταν κάποιος σε τραυματίζει.. ε; Για λόγους πρόληψης και μόνο, είναι πολύ σωστή η απόφαση. Δεν πρέπει να περιμένουμε να γίνει το κακό. Δεν μου αρέσει να κάνω συσχετισμούς - προτιμώ να μένω στο θέμα- αλλά για να το τραβήξω λίγο, ας επιτραπεί και η οπλοκατοχή, όπως σε άλλα μέρη του κόσμου. Ο καθένας με το κουμπούρι του και αν σου ξεφύγει καμία, υπάρχουν νόμοι. Προφανώς δεν είναι το ίδιο, αλλά ρώτα την κοπέλα που της ήρθε η ρακέτα και της έσπασε τα μούτρα..

 

Αν είναι έτσι, να πάψουν να κυκλοφορούν αυτοκίνητα και οχήματα γενικότερα. Προφανώς δεν είναι το ίδιο, αλλά ρώτα την κοπέλα που της ήρθε το αμάξι πάνω της και τη σκότωσε.

 

Δε νομίζω ότι έχει βάση το σκεπτικό σου περί πρόληψης. Αν ήταν έτσι θα καθόμασταν όλοι σπίτια μας να μην έχουμε πάρε δώσε με κανέναν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Bασικά κυκλοφορει ενας κανονισμος. Ειναι ένας γενικος κανονισμός λιμένων.

 

 

Οι λουόμενοι ωφειλουν.

ε.Να μην ασχολουνται στην ακτη η μέσα στη θαλασσα με παιγνίδια που να παρενοχλούν τους άλλους λουόμενους ή μπορει να προκαλέσουν κάποια βλάβη σε αυτούς.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Bασικά κυκλοφορει ενας κανονισμος. Ειναι ένας γενικος κανονισμός λιμένων.

 

 

Οι λουόμενοι ωφειλουν.

ε.Να μην ασχολουνται στην ακτη η μέσα στη θαλασσα με παιγνίδια που να παρενοχλούν τους άλλους λουόμενους ή μπορει να προκαλέσουν κάποια βλάβη σε αυτούς.

 

Αν ισχύει, σύμφωνοι. Αλλά πιο αόριστος δε θα μπορούσε να γίνει ο κανονισμός.

 

Άρα ενοχλούν και εκείνοι που παίζουν με μπάλα μέσα στο νερό και βάζουν γκολ, όσοι κάνουν κωλοτούμπες και πολλά άλλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ Phanispal@

 

Με τη δικη μου λογική πάντα. Ναi αν απο τις 8 -9-10- οποιαδήποτε ωρα είχες πιάσει μια θέση και έπαιζες ρακέτες, εγω (σαν Ανηλικος δεν ξερω τι κανουν οι αλλοι) δεν θα ερχόμουν να μπαστακωθω εκει που παίζεις εσυ. ΑΛΛΑ δεν θα ηθελα, αν είχα προλάβει να ξαπλώσω κάπου να ερχόταν ο αλλος και να έπαιζε με τα τρια μπαλάκια μας! (ενα που το χτυπάει και δυο που υποφέρουν) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρακετα μακρυα απο το νερο για να μη βρεχεται το μπαλακι, αλλαζει βαρος, χαλαει κλπ..

 

πως αλλιως θα κανουμε σωστα καρφια;;; καλυτερα στην καυτη την αμμο...!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ισχύει, σύμφωνοι. Αλλά πιο αόριστος δε θα μπορούσε να γίνει ο κανονισμός.

 

Άρα ενοχλούν και εκείνοι που παίζουν με μπάλα μέσα στο νερό και βάζουν γκολ, όσοι κάνουν κωλοτούμπες και πολλά άλλα.

Σωστά...η παρενοχληση αλλωστε ειναι σχετικη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού είναι σχετική, ορθώς τότε κάποιοι παρενοχλούνται απ' τις τσιρίδες των μικρών παιδιών, τα καστράκια που φτιάχνουν στην άμμο κ.ο.κ..

 

Άρα να μην τους χαρακτηρίζουμε περίεργους και κομπλεξικούς που σπάζονται με τα πιτσιρίκια που βελάζουν, την ώρα που έχουν πάει να χαλαρώσουν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα ναι. Δεν ειπα οτι μας καλυπτει ο συγκεκριμένος κανονισμός. Αλλωστε αν καλεσεις λιμενικο στη παραλια και πεις οτι μου τη σπάει το πιτσιρίκι που γκαρίζει, το πολυ πολύ να κάνουν μια συσταση στον πατέρα του.  Μας καλυπτει όμως ο νομος σε άλλο πλαίσιο.

Αν σκάσει το μπαλάκι πάνω σου (που συνηθως θα έρθει πάνω απο μια φορά), μπορεις να επικαλεστεις τραυματισμό και εκει σηκώνει μυνηση κτλ κτλ

 

Βέβαια, όλα τα παραπάνω θέμα σεβασμού είναι.

 

Για εμένα το ίδιο κάφρος ειναι ο κάγκουρας που παίζει επιδεικτικά και δυνατά ρακέτες πάνω απ τους λουώμενους, με την κυράτσα που έχει απλωσει την αρίδα της και τα παιδάκια της γκαρίζουν παίζοντας με τη πλαστική μπάλα απο πάνω μας (η μονη διαφορά ειναι οτι απ τον Κάγκουρα, οντως κινδυνεύεις να σπάσεις κανα σαγονι...απ το παιδάκι κινδυνεύεις να σου σπάσει τα νευρα :P).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, αλλά δεν είναι όλοι άνθρωποι ίδιοι, ούτε έχουν τις ίδιες αν(τ)οχές στην ηχορύπανση.

 

Εγώ π.χ. μπορεί να είμαι πιο άνετος με το να πέσει το μπαλάκι πάνω μου, απ' το να ακούω τσιρίδες και να καταλήξουμε να παίζουμε μάπες με τους γονείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν είναι έτσι, να πάψουν να κυκλοφορούν αυτοκίνητα και οχήματα γενικότερα. Προφανώς δεν είναι το ίδιο, αλλά ρώτα την κοπέλα που της ήρθε το αμάξι πάνω της και τη σκότωσε.

 

Δε νομίζω ότι έχει βάση το σκεπτικό σου περί πρόληψης. Αν ήταν έτσι θα καθόμασταν όλοι σπίτια μας να μην έχουμε πάρε δώσε με κανέναν.

Γιαυτό ακριβώς αποφεύγω τους συσχετισμούς. Το παίρνω πίσω αυτό που είπα. Αν δεν βλέπεις λογική στην απόφαση κατα των ρακετών, καλή συνέχεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το εχετε παραΞυλωσει το θεμα παλικαρια...Καλες και οι ρακετες αλλα μεχρι εκει που δεν ενοχλουν.Εαν ειστε επαγγελματιες ή θελετε να παιξετε επαγγελματικα,να πατε να βρειτε επαγγελματικο χωρο!

Οσο δικιο εχεις εσυ που παιζεις,αλλο τοσο εχω και εγω που ενοχλουμε.(Και εαν με τραυματισεις σου τραβαω κ μηνυση-εσυ τι θα κανεις?θα με μηνυσεις επειδη ειμαι ησυχος?)

Αλλο παιζουμε κ αλλο δειχνουμε στα γκομενακια ποσο ''κουλ'' ειμαστε!Εαν ψαχνετε και στα πιο απλα να σας καλυψει το κρατος(νομος),τοτε το εχετε χασει το παιχνιδι(οχι οτι το κερδισαμε και ποτε αλλα...)

Αλλα ακομα κ τωρα που εγινε ''νομος'' στην συγκεκριμενη παραλια,θελετε να τον καταπατησετε και να αναδειξετε τον δικο σας..Τραβατε σε αδεια παραλια και βγαλτε και μπαζουκες!!Στις οργανωμενες παραλιες υπαρχει οργανωμενος χωρος για παιχνιδια πχ.μπιτς βολευ.Εαν δεν υπαρχει χωρος για εσας,τοτε εχετε ολο το δικιο να πατε να το διεκδηκησετε!!!

 

Υ.Γ

Το ξερω για τα ορθογραφικα.... :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"Επαγγελματίας στις ρακέτες"

 

Δηλαδή τι, υπάρχει επάγγελμα "ρακετίστας" ; Οτι δηλαδή πληρώνεται για μα παίζει ρακέτες ;

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλο το χρόνο τα ξύνουν , δεν σηκώνονται από την καρέκλα , και το καλοκαίρι το παίζουν αθληταραδες , τενιστες αδιαφορώντας για τους άλλους γύρω τους  , ας πάνε να παίξουν σε καμιά αλάνα η στην άυλη τους  , και έμενα μου αρέσει το ποδόσφαιρο άλλα δεν σήκωσα δοκάρια στην αμμο .

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...