Προς το περιεχόμενο

"Ρακετοπόλεμος"


Cossutius.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 194
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Με αυτή τη λογική, μπορώ να πάω εγώ απ' τις 08:00 να προλάβω θέση για ρακέτες, άρα μετά θα είναι ηλίθιο να έρθει κάποιος να κάτσει εκεί κοντά που παίζω;

 

Μα το θεμα δεν ειναι ο χωρος που επιασες με τον φιλο σου για να παιξεις, αλλα ολος ο υπολοιπος γυρω χωρος, που υπερβαινει το δεκαπλασιο αυτου που επιασες, και που εκει θα πανε ολα τα αστοχα καρφια. Αν καταφερεις να κρατησεις τη μπαλα, τον εαυτο σου και την αμμο στο χωρο που "καβατζωσες" με γεια σου με χαρα σου. Αλλα οταν σηλωνεσαι με λυσσα για καρφι, και απο τον ιδρωτα σου, σου φευγει μαζι με τη μπαλα και η ρακετα, και χτυπαει τον ασχετο καμμια 30αρια μετρα μακρυα, τοτε υπαρχει σοβαρο προβλημα.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θελετε να εχετε την ησυχια σας στην παραλια και σας την σπαει η 1-2 φορες που θα πεσει το μπαλακι πανω σας ή κοντα σας (αν πεσει 2η φορα εγω προσωπικα παω πιο 'κει για να μην τους ενοχλησω αλλο, το καταλαβαινω δεν ειμαι ζωο).

 

Γιατι δεν πατε λοιπον σε μια παραλια με βραχια? Αναμεσα σε ολες τις μεγαλες παραλιες, εχει πανεμορφα κολπακια με βραχακια..

 

Τα νερα εκει ειναι πιο καθαρα, δεν εχει κοσμο, δεν παιζουν ρακετες, μια χαρα ηλιοθεραπεια κανετε, δεν γεμιζετε με αμμο και εχετε την ησυχια σας.. Αν δεν θελω να παιξω ρακετες, εκει παω..

 

 

Και γενικα.. το ολο θεμα με τις ρακετες, ουσιαστικα δεν εχει να κανει με τις ρακετες.. αλλα με την συμπεριφορα αυτων που παιζουν... δεν χαθηκε ο κοσμος να πεσει καπου το μπαλακι 1-2 φορες, αλλα αν πεσει 3η φορα μην εισαι αναισθητος, πηγαινε πιο 'κει.. και οσον αφορα τα καρφια, και την επιθετικη ρακετα.. υπαρχει αγραφος κανονας και συνηθως ετσι γινεται, που οσοι παιζουν επιθετικα παιζουν στην καυτη αμμο 2χ2, και οχι διπλα στην θαλασσα..

 

Και στο κατω κατω ρε φιλε, μην βαζεις την ψαθα σου τοσο κοντα στην θαλασσα για να ακουμπας το νερο με τα ποδια σου..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

<p>Θελετε να εχετε την ησυχια σας στην παραλια και σας την σπαει η 1-2 φορες που θα πεσει το μπαλακι πανω σας ή κοντα σας (αν πεσει 2η φορα εγω προσωπικα παω πιο 'κει για να μην τους ενοχλησω αλλο, το καταλαβαινω δεν ειμαι ζωο).</p>

<p> </p>

<p>Γιατι δεν πατε λοιπον σε μια παραλια με βραχια? Αναμεσα σε ολες τις μεγαλες παραλιες, εχει πανεμορφα κολπακια με βραχακια..</p>

<p> </p>

<p>Τα νερα εκει ειναι πιο καθαρα, δεν εχει κοσμο, δεν παιζουν ρακετες, μια χαρα ηλιοθεραπεια κανετε, δεν γεμιζετε με αμμο και εχετε την ησυχια σας.. Αν δεν θελω να παιξω ρακετες, εκει παω..</p>

<p> </p>

<p> </p>

<p><strong>Και γενικα.. το ολο θεμα με τις ρακετες, ουσιαστικα δεν εχει να κανει με τις ρακετες.. αλλα με την συμπεριφορα αυτων που παιζουν...</strong> δεν χαθηκε ο κοσμος να πεσει καπου το μπαλακι 1-2 φορες, αλλα αν πεσει 3η φορα μην εισαι αναισθητος, πηγαινε πιο 'κει.. και οσον αφορα τα καρφια, και την επιθετικη ρακετα.. υπαρχει αγραφος κανονας και συνηθως ετσι γινεται, που οσοι παιζουν επιθετικα παιζουν στην καυτη αμμο 2χ2, και οχι διπλα στην θαλασσα..</p>

<p> </p>

<p>Και στο κατω κατω ρε φιλε, μην βαζεις την ψαθα σου τοσο κοντα στην θαλασσα για να ακουμπας το νερο με τα ποδια σου..</p>

 

Μηπως θα πρέπει να σου ζητήσω και συγνώμη για την ψαθα;

Η πρέπει να φυγουν ολοι οσοι δεν παίζουν ρακέτες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι δεν πατε λοιπον σε μια παραλια με βραχια? Αναμεσα σε ολες τις μεγαλες παραλιες, εχει πανεμορφα κολπακια με βραχακια..

tumblr_m3hftz8gDo1qidmvh.gif

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μηπως θα πρέπει να σου ζητήσω και συγνώμη για την ψαθα;

Η πρέπει να φυγουν ολοι οσοι δεν παίζουν ρακέτες;

 

Εννοω οτι καποιοι πανε γυρευοντας και γουσταρουν να μπλεκουν σε καυγαδες με το που πεσει ενα μπαλακι διπλα τους

 

Και στο παραπανω ποστ μου, εννοω να πανε πιο κει αυτοι που παιζουν ρακετες..! :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και γενικα.. το ολο θεμα με τις ρακετες, ουσιαστικα δεν εχει να κανει με τις ρακετες.. αλλα με την συμπεριφορα αυτων που παιζουν.

Αυτο ειναι το σημαντικότερο απ όλα.

Και πριν γινει μόδα η ρακέτα, έβλεπες κοσμο να ψιλοπαίζει (εγω έχω ρακέτες απο παιδί), αλλά δεν ενοχλουσαν.

Το προβλημα ειναι οτι τωρα ειναι πολλοί, η γενικη συμπεριφορά ειναι άσχημη, έχει δημιουργηθει και στερεοτυπο κατά τους...

 

Ειναι το κλασικο προβλημα που δημιουργειτε απο κάποιους ηλιθιους.

Καποτε παίζαμε μπάλα, βολευ και δεν ενοχλουσαμε κανέναν. Και αν έπεφτε η μπάλα σε καναν αραχτο, ζητουσαμε 10 φορές συγνωμμη και κατεβάζαμε τα κεφάλια. Τωρα ειναι μειοψηφία αυτοι που θα ζητήσουν συγνωμμη. Και το βλέπω ως λάτρης του παιχνιδιου της ρακέτας πλέον.

 

Και στο κατω κατω ρε φιλε, μην βαζεις την ψαθα σου τοσο κοντα στην θαλασσα για να ακουμπας το νερο με τα ποδια σου.

Λάθος προσέγγιση.

Πολυς κοσμος γουστάρει να κάθεται στην ακρογιαλιά και να πλατσουρίζει. Δεν ειναι η ψάθα το προβλημα.

Ειναι φυσιολογικο να κάθεσαι στη παραλία και να πλατσουρίζεις.

Δεν ειναι φυσιολογικό να παίζεις ρακέτα πάνω απ τους λουόμενους.

 

Εγω πχ δε θα παιξω σε παραλία με πολύ κόσμο.

 

Ασχετο, θυμηθηκα τωρα τη φάση με τα ποδηλατα και τις διαδρομές στην Αθήνα κάθε Παρασκευη.

 

Ξεκινησε η φάση με το μαζευονται μερικές 10άδες ποδηλάτες που πηγαιναν κάθε Παρασκευη βραδυ συγκεκριμένη βολτα, ξεκινοντας πχ απ το Συνταγμα.

Υπηρχε οργάνωση κτλ κτλ.

Οι 10άδες έγιναν χιλιάδες. Και μέσα στους χιλιάδες παρεισφρήσαν οι γνωστη βλαμμένοι που όποτε βρισκοταν αμάξι να κορνάρει (μεγάλη η αναμονη στα φανάρια αμα τους πετυχενες), τον έδερναν κιολας.

Κάπως έτσι χαλάει κάτι ομορφο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο τέλος της ημέρας, νομίζω πως και οι δύο πλευρές έχουν ίσο δικαίωμα.

 

Το πρόβλημα προκύπτει όταν ξεκινήσουν να πέφτουν τα μπαλάκια σε κόσμο.

 

Αν όμως δεν πέσει ούτε μια φορά μπαλάκι, νομίζω η άλλη πλευρά πρέπει να κάνει τουμπέκα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμ...ειναι εξακριβομένο νομιζω οτι μπαλάκι θα πέσει. Βασικά δε το συζητάω καν. Δεν γινεται να μη κανει λάθος ένας απ τους 2.

Και η μια φορά, αν εισαι ευγενικος παιχτης, δε τρέχει τιποτα.

Η 2η, αν πέσεις σε καναν επισης καλο τυπο, πάλι δε τρέχει τιποτε.

Τη 3η έχει βρισίδι και στη χειρότερη ξυλο. Το βλέπουμε συνέχεια, το έχω ζησει και σαν ρακετοπαιχτης και σαν απλος λουόμενος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να σου πω την αληθεια, έχω βουτηξει ρακετοπαίχτη λόγω της αδιαφορίας του (έριξε το μπαλάκι στην ανηψιά μου, της ανοιξε τη μυτη και το έπαιζε ανηξερος, επειδη ειχε 4 νταγλαράδες διπλα του) και επίσης έχω κοντέψει να πιαστω στα χέρια με υπερβολικό λουόμενο που παιζαμε 20 μετρα μακρυά και αυτος απλά φοβόταν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατ' αρχάς εγώ προσωπικά είμαι ακριβώς στη μέση και δεν τάσσομαι υπέρ μιας απ' τις δυο πλευρές.

 

Διακρίνω όμως μια απολυτότητα απ' τη μία πλευρά, που δε μ' αρέσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...