Προς το περιεχόμενο

"Ρακετοπόλεμος"


Cossutius.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κατ' αρχάς εγώ προσωπικά είμαι ακριβώς στη μέση και δεν τάσσομαι υπέρ μιας απ' τις δυο πλευρές.

 

Διακρίνω όμως μια απολυτότητα απ' τη μία πλευρά, που δε μ' αρέσει.

 

Η απολυτοτητα, πηγαζει απο την ενοχληση. Ολοι μας εχουμε φαει μπαλακια στο κεφαλι, ολοι μας εχουμε ακουσει τα βρισιδια που ριχνει ο "pro παιχτης" στο νεο, γιατι δεν απεκρουσε σωστα, ολοι μας εχουμε φαει αμμο στη μαπα, απο βουτια σε χαμενο καρφι, και παει λεγοντας. Ο ηχος του παιγνιδιου ειναι απο ελαχιστα ενοχλητικο, ως και μερικες φορες νανουριστικο. Ολα τα αλλα ομως, δε γινεται να εισαι στην τσιτα, μην τυχον και τα παθεις. Ουτε υπογραφει κανενας οτι θα παιξει χαλαρα ή τελειως επαγγελματικα και δε θα πεσει ουτε μια μπαλια κατω.

Ισα δικαιωματα εχουν ολοι, κι εγω εχω δικαιωμα, σε ωρες μη κοινης ησυχιας, να ανοιξω οτι ενισχυτη εχω, και να παιζω καρκας απο τις 8:01 το πρωι. Αυτο δε σημαινει ομως οτι δεν ειναι ενοχλητικο για ολη τη γειτονια μου.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 194
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Σαν καταξιωμένος ρακετοπαίκτης θα πω την γνώμη μου...

 

Αρχικά οι ρακετοπαίχτες δεν είναι όλοι το ίδιο. Άλλο ο καγκουρορακετοπαίχτηςποζερας και άλλο ο απλός ρακτοπαίχτης και άλλο ο άσχετος.

Ο πρώτος παίζει ρακέτες για να προβάλει το απόλυτα ξυρισμένο κορμί του, να σφήξει τους τρικέφαλους και απλά να πουλήσει μούρη πόσο καλά καρφιά κάνει και πόσο άσχετος είναι ο φίλος του που δεν μπορεί να τα βγάλει. Αυτοί αρέσκονται να πηγαίνουν πάνω σε κόσμο και ιδιαίτερα δίπλα σε μουνάκια για να κάνουν την καβλάντα τους. Δεν τους ενδιαφέρει αν χτυπήσουν κανέναν και θα κάνουν και την παπάτζα τους οτι θα ψιλοτραμπουκήσουν όποιον τους πει τίποτα. Θα κάνουν λες και η ρακέτα 'αγόρι' που πήραν είναι απο γυαλί και θα προσέχουν να μην χτυπήσει σε κανα βότσαλο, δεν την αποκαλούν ρακέτα αλλα λένε "ρε μαλάκα εγώ θα παίξω με την αγόρι" για να ακούσουν όλοι οτι έχει δώσει 30 ευρώ για ρακέτα. Έτυχε σε παραλία να παίζουν μπροστά μου 2 διαφορετικά ζευγάρια και να χτυπάει το μπαλάκι της μιας ομάδας έναν απο την άλλη και να πάνε να τραμπουκιστούν... Είχε πολλά "κομμάτια" όμως η παραλία εκείνη την στιγμή.

Ο δεύτερος παίζει ρακέτα γιατί το γουστάρει, θα πάει όσο γίνεται πιο απόμερα στην παραλία για να μπορέσει να παίξει στο 100% των δυνατοτήτων του χωρίς να έχει παράπονα απο τους λουόμενους. Πολλές παραλίες έχουν πολύ χώρο πίσω και σίγουρα θα δεις κάποια ζευγάρια να ρακετίζουν χωρίς να ενοχλούν και σίγουρα θα δείς τους κλαρινογαμπρούς να παίζουν ρακέτες ακριβώς πάνω στο κύμα για να δροσίζουν και τις γάμπες τους. Οι δεύτεροι το βλέπουν σαν άθλημα, που μπορεί να νομίζεται οτι είναι μλκίες, αλλα είναι αν μάθεις να παίζεις σωστά. Προσωπικά μπορεί να μην ξέρω την τέλεια ρακέτα, αλλα ΠΑΝΤΑ πάω σε τέτοια σημεία ωστε να μπορέσω να παίζω χωρίς άγχος.

Ο τρίτος ο άσχετος είναι ο πιο επικίνδυνος. Η άγνοιά του μπορεί να δημιουργήσει προβλήματα, παράδειγμα στην περιοχή μου έχει μια καφετέρια 2 μέτρα απο εκεί που σκάει το κύμα, αλλα είναι πιο ψηλά. Μια μέρα έπαιζαν 2 άσχετοι και πάει ο ένας να κάνει καρφί, βρεγμένη η λαβή του φεύγει και σκάει πάνω στο μαγαζί. Ευτυχώ έσκασε σε ένα τραπέζι το οποίο δεν καθόταν κανείς, αλλα έσπασε 3-4 ποτήρια. Εκεί αν κάθοταν κάποιος και τον έπαιρνε στο κεφάλι θα υπήρχε μεγάλο πρόβλημα. Αυτούς είναι καλό να τους αποφεύγετε!!!

 

Ωστόσο πρέπει να αναφερθεί και ο κομπλεξικός λουόμενος... Δεν γίνεται φίλε μου να βλέπεις οτι σε εκείνο το σημείο γίνεται της πουτάνας απο κόσμο και απο ρακετοκάγκουρες και να πηγαίνεις ακριβώς εκεί, την στιγμή που στα 5 μέτρα θα είσαι απόλυτα χαλαρός. Παει εκεί για να τσεκάρει τα κολαράκια καλύτερα, αλλα αρχίζει και την μουρμούρα αμέσως. Όποτε τυχαίνω κάποιον τέτοιο του πίνω το αίμα επίτηδες και ας μην πάει το μπαλάκι εκεί. Καγκουρολουόμενοι είναι αυτοί, που θα το παίξουν και αυτοί λίγο ιστορία για να ψαρώσουν τα γκομενέτα.

 

Οπότε κλείνοντας πιστεύω οτι μπορεί να υπάρχει αρμονική συνύπαρξη στις παραλίες αρκεί να είναι ευσυνείδητοι όλοι. Αν πας και παίζεις πιο πίσω θα είσαι μια χαρά. Αν πας και κάτσεις 3-4 μέτρα πιο μακρυά απο τους καγκουρορακετίστες πάλι θα είσαι μια χαρά....

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο ηχος του παιγνιδιου ειναι απο ελαχιστα ενοχλητικο, ως και μερικες φορες νανουριστικο.

 

Είμαι ο μόνος που αγχώνεται όταν απο το "τάκα" μέχρι το "τούκα" μεσολαβούν πάνω απο 0,3sec ;

Νανουριστικό;Κάθε άλλο!Στην τσίτα είμαι γιατί ξέρω οτι κάτα πάσα πιθανότητα,κάποιος έκανε μαλακία και μια βολίδα ταξιδεύει προς το μέρος μου...στην καλύτερη με στόχο το κεφάλι μου (μήν πω τπτ άλλο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απ' τη στιγμή που ο χώρος είναι δημόσιος και οι μεν και οι δεν έχουν ίσα δικαιώματα, δεν καταλαβαίνω με ποια λογική θα πρέπει η μία απ' τις δυο πλευρές να κάνει πίσω, και ποιος είναι αυτός που θα υποχρεώσει τον άλλον να το κάνει.

 

Όπως είπε κι ο Cossutius, είναι θέμα συμπεριφοράς κι απ' τις δυο πλευρές. Αν η μία προκαλέσει, θα υπάρχει πρόβλημα.

 

Όσο για τις μηνύσεις, να δω πόσοι μάγκες θα σκάσουν 150€ για κάθε μία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

<p>Απ' τη στιγμή που ο χώρος είναι δημόσιος και οι μεν και οι δεν έχουν ίσα δικαιώματα, δεν καταλαβαίνω με ποια λογική θα πρέπει η μία απ' τις δυο πλευρές να κάνει πίσω, και ποιος είναι αυτός που θα υποχρεώσει τον άλλον να το κάνει.</p>

<p> </p>

<p>Όπως είπε κι ο Cossutius, είναι θέμα συμπεριφοράς κι απ' τις δυο πλευρές. Αν η μία προκαλέσει, θα υπάρχει πρόβλημα.</p>

<p> </p>

<p>Όσο για τις μηνύσεις, να δω πόσοι μάγκες θα σκάσουν 150€ για κάθε μία.</p>

 

Εσενα τώρα το πρόβλημα σου ειναι τα 150? Οχι οτι θα σε μηνύσω; Αλλα που θα τα βρω....; Μμμμαλιστα....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστός ο traganeus! Αθήνα αντιλαμβάνομαι τα πράγματα είναι λίγο πιο δισδιάκριτα, αλλά στην επαρχία με 5 χιλιόμετρα παραλία, βλέπεις 10 ζευγάρια καγκουρορακετίστες να συνωστίζονται μπροστά από τα 30 μέτρα που καταλαμβάνoυν οι ξαπλώστρες του εκάστωτε beach bar. Και εγώ όταν παίζω επιλέγω να πηγαίνω πιο πέρα για να παίζω άνετα και να κάνω ότι μαλακία θέλω.

 

@phanispal Υπάρχει και το εθιμικό δίκαιο. Αν η κάθε κοινωνία στηρίζονταν μόνο σε νόμους δε θα είχε διαφορά η Ελλάδα από την Ουγκάντα. Μπορεί π.χ. κάποιος να βάζει μουσική στη διαπασών από το ξημέρωμα όπως ειπώθηκε, ή να παίζει μπάλα αντί για ρακέτες και να πιάνει τη μισή παραλία. Έχει το δικαίωμα θεωρητικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

α ρε ζαχαρω με την παραλια σου! χωρανε ολων των λογιων οι λουομενοι.. απο τους ρακετοκαγκουρες μεχρι τους κομπλεξικους λουομενους!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

<p>Και να με μηνύσεις τι θα γίνει; Θα τρέξω στη μαμά μου;</p>

 

Καποιος κατι είπε για τους ρακετοκαγκουρες που το παίζουν σφιχτερμαν και καουμπόηδες? ? Υπαρχουν τέτοιοι? ??? Αντε καλε..δεν σας πιστεύω. ....

 

Phanispal φιλε μου...παρε και ενα οπλο μαζι σου...και οποιος δεν ασπαζετε τις ιδεες σου κ τα θελω σου...φιλ φρι να του ρίξεις! ! Αλλωστε ξερεις εσυ απο τετοια..δεν τρεχεις στην μαμα σου...ε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Ο ηχος του παιγνιδιου ειναι απο ελαχιστα ενοχλητικο, ως και μερικες φορες νανουριστικο.

Προσωπικά, με ενοχλεί ο ήχος όταν έχω 30 ρακέτες δίπλα μου να κοπανάνε, αλλά καταλαβαίνω πως αυτό είναι δικό μου πρόβλημα. Εφόσον πληρούνται κάποιες προϋποθέσεις στην παραλία και υπάρχει ο διαθέσιμος χώρος να τοποθετηθεί προστατευτικό δίχτυ, θεωρώ παράλογο να απαιτώ να μην παίζουν επειδή με χαλάει ο θόρυβος.

 

Δεν είναι ο θόρυβος το πρόβλημα όμως αλλά ο κίνδυνος να χτυπήσει κάποιος σοβαρά. Αν κάποιοι χρειάζονται περισσότερα επιχειρήματα για να το κατανοήσουν αυτό... μάταια θα επιχειρηματολογούμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν με ενόχλησε ποτέ ούτε ο θόρυβος ούτε αν μου ζήτησαν ποτέ να τους δώσω το μπαλάκι.

Στην παραλία πάει ο κόσμος για να χαλαρώσει, άλλοι το πετυχαίνουν κολυμπώντας και άλλοι παίζοντας τένις.

 

Ας είχαμε λεφτά όλοι μας να πάμε στην θάλασσα και το τένις θα 'ταν το τελευταίο πρόβλημα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αύγουστο beach bar Και παγωμένες μπύρες θέλω. δεν με νοιάζουν οι ρακέτες

 

 

Ας είχαμε λεφτά όλοι μας να πάμε στην θάλασσα και το τένις θα 'ταν το τελευταίο πρόβλημα.

 και μένω εδώ. όλα τα άλλα είναι περιττά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκεί που πάω για μπάνιο όταν παω διακοπές έχει μια παραλία γύρω στα 6 χιλιόμετρα. Τα συγκροτήματα "ξαπλωστρών" παίζει να πιάνουν σύνολο 1 χλμ συνολικά, αλλά είναι μικρά διάσπαρτα συγκροτηματάκια τα οποία πιάνουν το πολύ 150μ σε μήκος.  Γιατι σκατά πρέπει να παίζουν ακριβώς ΜΠΡΟΣΤΑ απο τις ξαπλώστρες...βαριούνται να πάνε να παίξουν στα υπόλοιπα 5 χλμ που δεν ενοχλούν κανέναν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Phanispal φιλε μου...παρε και ενα οπλο μαζι σου...και οποιος δεν ασπαζετε τις ιδεες σου κ τα θελω σου...φιλ φρι να του ρίξεις! ! Αλλωστε ξερεις εσυ απο τετοια..δεν τρεχεις στην μαμα σου...ε?

 

Ξέρεις πόσες φορές αναπολώ την εποχή της Άγριας Δύσης;

 

Δεν είναι ο θόρυβος το πρόβλημα όμως αλλά ο κίνδυνος να χτυπήσει κάποιος σοβαρά. Αν κάποιοι χρειάζονται περισσότερα επιχειρήματα για να το κατανοήσουν αυτό... μάταια θα επιχειρηματολογούμε.

 

Συμφωνώ μαζί σου, αλλά το θεωρώ κάπως υπερβολικό να θεωρούμε σχεδόν δεδομένο ότι θα χτυπήσει κάποιος τόσο σοβαρά.

Καλώς ή κακώς, τέτοια έχουν γίνει στο παρελθόν. Και στο σχολείο είχε σκάσει η μπάλα στα μούτρα μιας συμμαθήτριας απ' το σουτ ενός. Τι να κάναμε, να απαγορεύαμε τη μπάλα στο σχολείο;

 

Ας είχαμε λεφτά όλοι μας να πάμε στην θάλασσα και το τένις θα 'ταν το τελευταίο πρόβλημα.

 

Τεράστια κουβέντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...