Προς το περιεχόμενο

Μεταφορα χρηματων στο εξωτερικο


cris41

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα σας! 

 

Πολλα γινονται και τωρα ακουγονται και οτι θα γινουν κουρεματα και στις καταθεσεις ΚΑΤΩ των 100.000. Υπαρχει τροπος να μεταφερθουν τα χρηματα σε αλλη χωρα εντος Ε.Ε.(πχ γερμανια); Ποια η διαδικασια; Δε μιλαμε για μεγαλο ποσο χρηματων αλλα και αυτα τα λιγα γιατι να εχουν τον κινδυνο να χαθουν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

100 χιλιαρικα ειναι λιγα?

 

Οπως και να εχει η εε δεν εχει περιορισμούς στην διακίνηση κεφαλαίων, οποτε μπορεις να τα μεταφέρεις οπουδήποτε εντος εε και με οποιονδήποτε τρόπο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις χθες ανακοινώθηκε η απόφαση της ΕΕ για την εγγύηση των καταθέσεων μέχρι 100.000 ευρώ και, επομένως, οι φόβοι  σου μάλλον δεν ευσταθούν.

Νομίζω ότι ο πραγματικός φόβος υπήρχε στην περίοδο 2009-2010, αν και βεβαίωναν ότι οι καταθέσεις αυτές δεν κινδυνεύουν.

 

Ανεξάρτητα από τα παραπάνω, εάν θέλεις να βγάλεις χρήματα στο εξωτερικό, ανοίγοντας λογαριασμό σε τράπεζα, μπορείς να το κάνεις αλλά υπάρχει ο κίνδυνος της ενημέρωσης της Τράπεζας της Ελλάδας, με ότι αυτό συνεπάγεται.

 

Είναι άλλο θέμα η μεταφορά χρημάτων στο εξωτερικό και, ειδικά, στην ΕΕ και τελείως άλλο το άνοιγμα λογαριασμού σε τράπεζα χώρας στην οποία μάλιστα δεν είσαι μόνιμος κάτοικος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν διαβάσεις καλά τι έχει ανακοινωθεί θα δεις ότι έχει μείνει και ένα παραθυράκι για κουρέματα <100,000€

δεν είμαι ειδικός στα οικονομικά για να ξέρω πόσο σημαντικό είναι αυτό.

αλλά το παραθυράκι υπάρχει.

αν λέω βλακείες διορθώστε

 

Βάση της απόφασης που ελήφθη σήμερα, απαγορεύεται μεν να «κουρευτούν» άμεσα οι καταθέσεις αλλά - όπως εξηγούν κοινοτικές πηγές, υπάρχει όπως πλέον το «παράθυρο» αν εκλείψουν όλες οι άλλες επιλογές (μέτοχοι, ομόλογα, μη διασφαλισμένες καταθέσεις άνω των 100.000 ευρώ) και προκειμένου να αποφευχθεί η επιβάρυνση του δημοσίου και των φορολογουμένων, να αντληθούν χρήματα και από τα αντίστοιχα ΤΕΚΕ των κρατών – μελών….

Τα Ταμεία Εγγύησης Καταθέσεων όμως ανά την ΕΕ, «κρατάνε» ένα ποσό από τις ίδιες τις καταθέσεις. Ετσι, συνεχίζουν, αν παραστεί ανάγκη να συνεισφέρουν, τότε αυτή ουσιαστικά, εξηγούν κοινοτικοί κύκλοι, ισοδυναμεί με έμμεσο κούρεμα των καταθέσεων, πάντα ως έσχατη λύση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα σας!

 

Πολλα γινονται και τωρα ακουγονται και οτι θα γινουν κουρεματα και στις καταθεσεις ΚΑΤΩ των 100.000. Υπαρχει τροπος να μεταφερθουν τα χρηματα σε αλλη χωρα εντος Ε.Ε.(πχ γερμανια); Ποια η διαδικασια; Δε μιλαμε για μεγαλο ποσο χρηματων αλλα και αυτα τα λιγα γιατι να εχουν τον κινδυνο να χαθουν;

Προσεχε γιατι αμεσως θα μπεις στο στοχαστρο της εφοριας! Μπορει τα λεφτα να τα εχεις νομιμα κλπ, αλλα θα τρεχεις και δεν θα φτανεις να τους το αποδειξεις! Ειδικα ετσι οπως εχουν γινει τωρα οι εφορειες, πιστεψε με δεν θα ηθελες να περασεις ουτε απ'εξω! Επεξ/σία από rezoma
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν διαβάσεις καλά τι έχει ανακοινωθεί θα δεις ότι έχει μείνει και ένα παραθυράκι για κουρέματα <100,000€

δεν είμαι ειδικός στα οικονομικά για να ξέρω πόσο σημαντικό είναι αυτό.

αλλά το παραθυράκι υπάρχει.

αν λέω βλακείες διορθώστε

 

Βάση της απόφασης που ελήφθη σήμερα, απαγορεύεται μεν να «κουρευτούν» άμεσα οι καταθέσεις αλλά - όπως εξηγούν κοινοτικές πηγές, υπάρχει όπως πλέον το «παράθυρο» αν εκλείψουν όλες οι άλλες επιλογές (μέτοχοι, ομόλογα, μη διασφαλισμένες καταθέσεις άνω των 100.000 ευρώ) και προκειμένου να αποφευχθεί η επιβάρυνση του δημοσίου και των φορολογουμένων, να αντληθούν χρήματα και από τα αντίστοιχα ΤΕΚΕ των κρατών – μελών….

 

Τα Ταμεία Εγγύησης Καταθέσεων όμως ανά την ΕΕ, «κρατάνε» ένα ποσό από τις ίδιες τις καταθέσεις. Ετσι, συνεχίζουν, αν παραστεί ανάγκη να συνεισφέρουν, τότε αυτή ουσιαστικά, εξηγούν κοινοτικοί κύκλοι, ισοδυναμεί με έμμεσο κούρεμα των καταθέσεων, πάντα ως έσχατη λύση...

 

Όπως αναφέρει το συγκεκριμένο αλλά και άλλα ρεπορτάζ, το "παράθυρο" υπάρχει στην περίπτωση που εκλείψουν όλες οι άλλες επιλογές (μέτοχοι, ομόλογα, μη διασφαλισμένες καταθέσεις άνω των 100.000 ευρώ). Και φυσικά, αυτή η απόφαση των υπουργών Οικονομικών της ΕΕ ισχύει για όλες τις χώρες της ΕΕ και όχι μόνον για την Ελλάδα.

 

Το ερώτημα, λοιπόν, είναι, σε ποια από τις ελληνικές τράπεζες μπορεί να συντρέχουν οι παραπάνω προϋποθέσεις;

Δηλαδή να μην υπάρχουν μέτοχοι, ομόλογα και διασφαλισμένες καταθέσεις άνω των 100.000 ευρώ;

Και μην απαντήσεις ... δεν ξέρω, γιατί όταν μεταφέρουμε ένα σχόλιο οποιουδήποτε που θέλει να παριστάνει τον δημοσιογραφίσκο πρέπει να το περνάμε και από μια κρισάρα για να καταλαβαίνουμε ... τι θέλει να πει ο ποιητής.

 

Συμπερασματικά, μετά τις πρόσφατες ανακεφαλαοποιήσεις, όλες οι τράπεζες, που έχουν ολοκληρώσει τη διαδικασία, έχουν μετόχους, εκτός από τους μικρομετόχους-απλούς καταθέτες και όλες έχουν εγγυημένες-διασφαλισμένες τις καταθέσεις μέχρι 100.000 ευρώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα δεν ειπα οτι εχω 100.000 και οτι ειναι λιγα! Για ΚΑΤΩ των 100.000. Εχω διαβασει οτι ειναι νομιμο να μεταφερεις τα χρηματα στο εξωτερικο. Απο την στιγμη που ειναι φορολογημενα ολα γιατι να υπαρξει προβλημα; 

 

Και εγω αυτο περιμενα οτι οι πανω των 100.000 θα εχουν προβλημα.

 

Δε ξερω αλλα δειτε και αυτα εδω http://www.xsmoney.gr/Page.aspx?pageID=157&lang=gr

 

Επισης μπορεις πχ να τα βαλεις σε ξενη τραπεζα στην ελλαδα και να μεταφερθουν σε καταστημα αλλης χωρας απο οσο γνωριζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο link που παρέθεσες, διάβασες κάποια γνωστή τράπεζα του εξωτερικού;

Το κείμενο αυτό δεν σου δημιούργησε υποψίες;

Εμένα, τουλάχιστον, πάρα πολλές και δεν εμπιστευόμουν, σε καμία περίπτωση, να διαχειριστεί αυτό το ανώνυμο γραφείο τα όποια χρήματά μου (λίγα ή πολλά).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα δεν ειπα οτι εχω 100.000 και οτι ειναι λιγα! Για ΚΑΤΩ των 100.000. Εχω διαβασει οτι ειναι νομιμο να μεταφερεις τα χρηματα στο εξωτερικο. Απο την στιγμη που ειναι φορολογημενα ολα γιατι να υπαρξει προβλημα;

 

Και εγω αυτο περιμενα οτι οι πανω των 100.000 θα εχουν προβλημα.

 

Δε ξερω αλλα δειτε και αυτα εδω http://www.xsmoney.gr/Page.aspx?pageID=157&lang=gr

 

Επισης μπορεις πχ να τα βαλεις σε ξενη τραπεζα στην ελλαδα και να μεταφερθουν σε καταστημα αλλης χωρας απο οσο γνωριζω.

Επειδη δεν υπαρχει συστημα να ελενξει κατα ποσο ειναι η οχι νομιμα, οποιος βγαζει στο εξωτερικο ενα αξιοσεβαστο ποσο, τον καλουν να τα δικαιολογησει. Μετα ακολουθει χαρτουρα, γραφειοκρατια, ανχος, συνένοηση μπουζουκι με τους υπαλληλους κλπ κλπ.

 

Κανε οτι νομιζεις, εγω απλα μια συμβουλη σου εδωσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη δεν υπαρχει συστημα να ελενξει κατα ποσο ειναι η οχι νομιμα, οποιος βγαζει στο εξωτερικο ενα αξιοσεβαστο ποσο, τον καλουν να τα δικαιολογησει. Μετα ακολουθει χαρτουρα, γραφειοκρατια, ανχος, συνένοηση μπουζουκι με τους υπαλληλους κλπ κλπ.

 

Κανε οτι νομιζεις, εγω απλα μια συμβουλη σου εδωσα.

 

Επιβεβαιώνω τα προβλήματα σχετικά με τη μεταφορά χρημάτων στο εξωτερικό με ένα περιστατικό που έγινε πριν από 3 μήνες.

 

Μια ομάδα φίλων αποφασίσαμε να αγοράσουμε ομαδικά ένα αντικείμενο από τη Γερμανία και ένας ανέλαβε να διαχειριστεί το θέμα και του εμβάσαμε στο λογαριασμό του το ποσό που αναλογούσε. Όταν πήγε στην τράπεζά του για να στείλει τα χρήματα στο Γερμανό, ο διευθυντής του είπε ότι δεν του επιτρέπει (!!!) να προχωρήσει επειδή το μπλέξιμο που θα έχει με ΣΔΟΕ κλπ θα είναι μεγάλο !!!

 

Ο φίλος μάς έστειλε πίσω τα εμβάσματα, τα στείλαμε εμείς στον πωλητή και έτσι ολοκληρώθηκε η αγορά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...