Προς το περιεχόμενο

Αίτηση πρόσληψης τί γράφω;


Silverage

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ρε παιδιά γιατί το ξεφτυλίζεται στην ειρωνία και τον σαρκασμό; Το παιδί μια απλή ερώτηση έκανε. Στη προκειμένη περίπτωση, στα πλαίσια τη κοινωνικής πολιτικής (αυτής που έχει απομείνει) η τράπεζα δίνει δουλειές -κατώτερης βαθμίδας- σε παιδιά θανόντων εργαζομένων. Λογικότατο να χρειάζεται μια απλή αίτηση και τίποτα άλλο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπορώ να στείλω και εγώ αιτήσεις για δουλειές ?
πχ σε τράπεζα/ΟΤΕ/ΔΕΗ/μεγάλες εταιρίες κλπ ?
αν ναι πως θα το κάνω?
σκέφτομαι να ρίξω ζαριά και ότι έρθει

"προσόντα έχω την ομορφιά μου , την εξυπνάδα μου και την αστείρευτη φαντασία μου"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπορώ να στείλω και εγώ αιτήσεις για δουλειές ?

πχ σε τράπεζα/ΟΤΕ/ΔΕΗ/μεγάλες εταιρίες κλπ ?

αν ναι πως θα το κάνω?

σκέφτομαι να ρίξω ζαριά και ότι έρθει

"προσόντα έχω την ομορφιά μου , την εξυπνάδα μου και την αστείρευτη φαντασία μου"

Και στην NASA για αστροναύτης μπορείς να στείλεις.

Γράφεις ένα βιογραφικό, προσθέτοντας τα "ομορφιά, εξυπνάδα και αστείρευτη φαντασία" προσόντα σου και το πασάρεις όπου γουστάρεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μα τη μπαναγια θα γεμίσω τις εταιρίες και τις υπηρεσίες με βιογραφικά μου
ενα εκτυπωτή να βρω και φθηνό μελάνι και ποιος με πιάνει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μα τη μπαναγια θα γεμίσω τις εταιρίες και τις υπηρεσίες με βιογραφικά μου

ενα εκτυπωτή να βρω και φθηνό μελάνι και ποιος με πιάνει

 

Παράλληλα άνοιξε κι ένα μαγαζί να πουλάς καταστροφείς εγγράφων.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μα τη μπαναγια θα γεμίσω τις εταιρίες και τις υπηρεσίες με βιογραφικά μου

ενα εκτυπωτή να βρω και φθηνό μελάνι και ποιος με πιάνει

 Τα email ακουστά δεν τα έχεις προφανώς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπορώ να στείλω και εγώ αιτήσεις για δουλειές ?

πχ σε τράπεζα/ΟΤΕ/ΔΕΗ/μεγάλες εταιρίες κλπ ?

αν ναι πως θα το κάνω?

σκέφτομαι να ρίξω ζαριά και ότι έρθει

 

"προσόντα έχω την ομορφιά μου , την εξυπνάδα μου και την αστείρευτη φαντασία μου"

Δεν ηθελε μόνο την αίτηση ήθελε και άλλα χαρτιά απο δήμο, απολυτήριο λυκείου, πτυχίο αγγλικών...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Τα email ακουστά δεν τα έχεις προφανώς;

 

 Χαρτί ρε!  ΟΧΙ 01010101110011

να το έχουν να το βλέπουν και να το μυρίζουν !

είναι αλλιώς το χειροπιαστό απο το εικονικό

ίσως και να έχω πιθανότητα έτσι!

 

Δεν ηθελε μόνο την αίτηση ήθελε και άλλα χαρτιά απο δήμο, απολυτήριο λυκείου, πτυχίο αγγλικών...

 

ΚΑΛΑ ΛΕΩ! ΧΑΡΤΙΑ! ΧΑΡΤΙΑ ΝΑ ΦΑΝΕ ΚΑΙ ΟΙ ΚΟΤΕΣ!

θα τυπώσω χαρτιά! πολλά χαρτιά! θα επιμένω να στέλνω αιτήσεις

ΠΟΥ ΘΑ ΠΑΕΙ ! θα με πάρουν . ο επομένων νικά! B)

 

 

βέβαια δεν επαναπαυομαι εκεί! κάνω τα χαρτιά μου και σε προγράμματα του οαεδ μηπως και μπω πουθενά . Ισως και να είμαι επιλαχνόν ήδη (μιας και έκανα χαρτιά για 2 προγράμματα πριν λιγες μερες)  B) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Πόσο μου σπάει τα νεύρα που μερικά μαμόθρεφτα βρίσκουν δουλιά λόγο τύχης ενώ άλλοι ψάχνουμαι και στελνουμαι βιογραφικά 1,5 χρόνο τώρα και τιποτα.Εμεις είμαστε βλάκες δηλαδη?Και δεν ξέρει και τί θα κάνει κιώλας.Ετσι είναι μερικοι μένουν ανεργοι και αλλοι μολις βγένουν απο το λύκειο εχουν ετοιμη τη δουλίτσα τους.Μια αιτηση θέλει μόνο και βολεύονται.Ξεφτιλα και προσβολή για όλους τους ανεργους με τα πτυχία που αξιζουν θέσεις και δεν βρίσκουν τιποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πόσο μου σπάει τα νεύρα που μερικά μαμόθρεφτα βρίσκουν δουλιά λόγο τύχης ενώ άλλοι ψάχνουμαι και στελνουμαι βιογραφικά 1,5 χρόνο τώρα και τιποτα.Εμεις είμαστε βλάκες δηλαδη?Και δεν ξέρει και τί θα κάνει κιώλας.Ετσι είναι μερικοι μένουν ανεργοι και αλλοι μολις βγένουν απο το λύκειο εχουν ετοιμη τη δουλίτσα τους.Μια αιτηση θέλει μόνο και βολεύονται.Ξεφτιλα και προσβολή για όλους τους ανεργους με τα πτυχία που αξιζουν θέσεις και δεν βρίσκουν τιποτα.

 

Σκέτη, ανόθευτη χολή το post σου, μάγκα μου. Θα ήθελες δηλαδή να βρισκόσουν εσύ στη θέση τού topic starter (να έχεις χάσει τον πατέρα ή τη μάνα σου δηλαδή...), προκειμένου να έχεις το ...μοναδικό προνόμιο(!) - το οποίο, στο κάτω κάτω, προβλέπεται από ειδική διάταξη - να καταλάβεις μια κατώτερη θέση υπαλλήλου στην τράπεζα, έτσι; Πολύ το εκτιμάς το πτυχίο σου, βλέπω...

 

«Λόγω ...τύχης»(!), είπε ο απίθανος! «Βολεύονται», είπε ξανά! Να σού ευχηθούμε την ανάλογη ...τύχη, ώστε να μπορέσεις ενδεχομένως να βολευτείς κι εσύ; Τι λες;

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ξέρεις δεν είναι μόνο εκείνος που έχει χάσει γονείς.Και εγώ τους έχω χάση αλλά δεν μου πρόσφερε κανείς δουλιά.Ίσα ίσα σκίστικα να πάρω το πτυχίο μου για να βρω δουλιά με την αξία μου.Και δεν βρήκα τυχαία αυτό το thread αν θες να ξέρεις.Και στο google ακόμα έψαχνα για δουλιά και βλέπω για τράπεζα έναν να λέει οτι θα τον προσλάβουν με μια αίτηση (!!!!!) που ακούστηκε αυτό?Εσύ έκανες αίτηση και βρήκες δουλιά? Γιατί εγώ όχι.Και τί ειδική διάταξη?Δηλαδή είναι κλίκα οι τράπεζες και πάνε απο πατέρα σε γιο οι θέσεις για δουλιά?Για αυτό δεν βγάζουν προκυρύξεις γιατί τις καπαρώνουν τα παιδιά / εγγόνια / δισεγγονα τις θέσεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ξέρεις δεν είναι μόνο εκείνος που έχει χάσει γονείς.Και εγώ τους έχω χάση αλλά δεν μου πρόσφερε κανείς δουλιά.Ίσα ίσα σκίστικα να πάρω το πτυχίο μου για να βρω δουλιά με την αξία μου.Και δεν βρήκα τυχαία αυτό το thread αν θες να ξέρεις.Και στο google ακόμα έψαχνα για δουλιά και βλέπω για τράπεζα έναν να λέει οτι θα τον προσλάβουν με μια αίτηση (!!!!!) που ακούστηκε αυτό?Εσύ έκανες αίτηση και βρήκες δουλιά? Γιατί εγώ όχι.Και τί ειδική διάταξη?Δηλαδή είναι κλίκα οι τράπεζες και πάνε απο πατέρα σε γιο οι θέσεις για δουλιά?Για αυτό δεν βγάζουν προκυρύξεις γιατί τις καπαρώνουν τα παιδιά / εγγόνια / δισεγγονα τις θέσεις?

 

Διαβάζεις ό,τι θέλεις και απαντάς άλλα αντ' άλλων. Αν συνεχίζω να ασχολούμαι μαζί σου, είναι μόνο διότι έχεις πλάκα. Απ' την αρχή λοιπόν, για να γελάσει το χειλάκι μου ξανά:

 

- Δεν είπε κανείς και πουθενά, ότι σε όποιον έχει χάσει γονείς, αυτομάτως προσφέρεται δουλειά.

 

- Πρόκειται για συγκεκριμένη παροχή, η οποία απορρέει από τη σύμβαση εργασίας του θανόντος με τη συγκεκριμένη τράπεζα. Τέτοια «ειδική διάταξη»! Όπως οποιοσδήποτε εργοδότης μπορεί να παρέχει στους εργαζόμενους κάποια «έξτρα», έτσι και η συγκεκριμένη τράπεζα επέλεξε αυτό.

 

- Είπαμε ότι πρόκειται για κατώτερες θέσεις προσωπικού, οι οποίες απευθύνονται σε συγκεκριμένους δικαιούχους, γι αυτό και δεν απαιτείται παρά μόνο μια αίτηση, που κι αυτή μόνο τυπικό ρόλο έχει και ξαναλέω: Στοχεύοντας σε μια τέτοια θέση, αποδεικνύεις πόσο εκτιμάς το πτυχίο για το οποίο ...σκίστηκες!

 

- ...πού ακούστηκε αυτό; Τράβα να ρωτήσεις την τράπεζα και να τής ζητήσεις λογαριασμό που το αποφάσισε. Θα σε συμβούλευα όμως να το κάνεις γραπτώς, διότι προφορικώς, υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να δαγκώσεις τη γλώσσα σου από τα νεύρα και να πας από δηλητηρίαση...

 

- Προσωπικά, μια και ρωτάς για το πως βρήκα εγώ δουλειά, δεν έκανα ούτε αίτηση, ούτε απέστειλα βιογραφικό, καθ' ότι είμαι ελεύθερος επαγγελματίας. Ελπίζω να σού φάνηκε χρήσιμη η απάντησή μου.

 

Κλείνοντας: Το γεγονός ότι, παρά την αξία και τα πτυχία σου, δε βρίσκεις δουλειά, ίσως να οφείλεται στο ότι οι εν δυνάμει εργοδότες σου, θεωρούν ότι κάποιος άλλος έχει μεγαλύτερη αξία και καταλληλότερα πτυχία γι' αυτούς, απ' ό,τι εσύ. Ούτως ή άλλως όμως, αδυνατώ να αντιμετωπίσω την περίπτωσή σου, ακόμα και με την ελάχιστη συμπάθεια. Το 'χω αυτό το κουσούρι, με όσους διακρίνω τόσο φθόνο και κακία στα λόγια τους. Υπήρξα κι εγώ άνεργος ένα φεγγάρι, όταν κάποιοι γνωστοί μου έμπαιναν σε δουλειές μέσω γνωριμιών. Ανέκαθεν υπήρχαν αυτές οι καταστάσεις και πάντα θα υπάρχουν. Το θέμα ξέρεις ποιο είναι όμως; Ότι, αν ήσουν εσύ στη θέση τού topic starter, θα έσπευδες να εκμεταλλευθείς το «προνόμιο» αυτό, κάνοντας τουμπεκί για τις «κλίκες» και τα σχετικά. Τότε βλέπεις, θα ήταν βολικό για 'σένα...

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τί γίνεται εδώ ρε.Ο άλλος ξέθαψε ένα θέμα 2 μηνών για να με βρίσει που βρήκα δουλειά;

Αν συμπεριφέρεσαι έτσι δεν απορώ που δεν έχεις βρει δουλειά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Πόσο μου σπάει τα νεύρα που μερικά μαμόθρεφτα βρίσκουν δουλιά λόγο τύχης ενώ άλλοι ψάχνουμαι και στελνουμαι βιογραφικά 1,5 χρόνο τώρα και τιποτα.Εμεις είμαστε βλάκες δηλαδη?Και δεν ξέρει και τί θα κάνει κιώλας.Ετσι είναι μερικοι μένουν ανεργοι και αλλοι μολις βγένουν απο το λύκειο εχουν ετοιμη τη δουλίτσα τους.Μια αιτηση θέλει μόνο και βολεύονται.Ξεφτιλα και προσβολή για όλους τους ανεργους με τα πτυχία που αξιζουν θέσεις και δεν βρίσκουν τιποτα.

 

 

 

Ενταξει σε ενα βαθμο τον καταλαβαινω τον φιλο, ειναι λιγο εκνευριστικο που η οικογενειοκρατεια σε πολλες ΔΕΚΟ οπως τραπεζες, ΔΕΗ, ΕΛΠΕ εχει θεσμοθετηθει και επισημα. Οταν πεθαινει καποιος υπαλληλος ΔΕΚΟ βολευουν το παιδι του, αλι στον γιο το νεκρου εργατη...

 

Απ`την αλλη και ο φιλος που εχασε τον πατερα του δεν ευθυνεται εκεινος για την ευνοικη αυτη ρυθμιση, απλα εκμεταλλευτηκε ενα προνομιο και καλα εκανε, τι να ελεγε οτι ειναι υπερανω και δεν παει?

 

Το summary ειναι ενα και μοναδικο, η φτωχια και η ανεργια φερνουν γκρινια, τσακωμους και εριδες...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...