Προς το περιεχόμενο

[megathread] no-name "κινεζιες" tablets και smartphones


matrixxx

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν θέλεις και 4G μέσα τότε μπορείς να δεις αυτά->

ONEPLUS ONE Qualcomm 64GB Snapdragon 801 2.5Ghz Quad Core 5.5 Inch FHD Gorilla Glass 3 JDI Screen 4G LTE Smartphone

MEIZU MX4 32G MT6595 2.2GHz Octa Core 5.36 Inch JDI FHD Screen Android 4.4 4G LTE Smartphone

LENOVO VIBE X2 MTK6595M 2.0GHz Octa Core 5.0 Inch FHD Screen Android 4.4 4G LTE Smartphone (αυτό ήρθε χθες-προχθές Ελλάδα στα 449€)

Αν δεν σε ενδιαφέρει το 4G, εγώ έχω από 6μήνου και είμαι κατευαχιστημένος αυ΄το -> XIAOMI MI3 64GB Snapdragon 800 2.3GHz Quad Core 5.0 Inch FHD Display Android 4.2 3G Smartphone και την δευτέρα θα παραγγείλω και αυτό ->  :rolleyes: XIAOMI REDMI HONGMI NOTE 4G Qualcomm Snapdragon MSM8928 1.6GHz 5.5 Inch IPS HD Screen Android 4.4 LTE 4G Smartphone :rolleyes: 

Για δες και απο εδώ 

Original XIAOMI Redmi Note 4G FDD LTE Smartphone Hongmi Note Snapdragon 400 1.6GHz 2GB 8GB 5.5 Inch HD IPS 13.0MP
 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

χτες έκανα αγορα με χρωστικη της alpha bank μεσω paypal απο minideal το xiaomi 1s, στο σιτε εχει 153 δολλάρια και σε ευρώ 120,92 έλεγε, βάζω στη κάρτα 122 ευρω και δε με αφήνε να κάνω την αγορα, παίρνω στη τράπεζα και μου λένε πρέπει να έχεις πάντα ενα +3%, βάζω 125 ευρω παλι δε με άφηνε, για να μη πολυλογω μετα απο πολλες προσπάθειες έγινε η αγορα οταν έβαλα 131 ευρώ και με χρέωσε 128 ευρω (έχω βάλει η κάρτα να κάνει την αλλαγή και όχι το paypal). Απο το τηλέφωνο η υπάλληλος μου είπε οτι προσωρινα δεσμευτηκε το ποσό αλλα δε τους πιστευω θα πάω απο δευτερα σε κατάστημα να ρωτήσω.

 

Δεν χρειαζεται να χρησιμοποιειτε prepaid card για το paypall. Ειναι υπερβολη αν το κανετε για λογους ασφαλειας. Βγαλτε μια visa / mastercard χωρις συνδρομη εησια και ζητηστε αν θελετε να σας βαλουν χαληλο limit και μην χανετε τον χρονο σας με προβληματα και επανακαταθεσεις ποσων με χρηση prepaid με ακριβεις υπολογισμους βαζοντας φραγκο- διφραγκα πανω απο την αξια αγορας.

 

Οι τράπεζες με ποια ισοτιμία κάνουν μετατροπή? Δηλαδή αν είναι Τετάρτη κάνουν με την ισοτιμία της Τρίτης ή Live?

 

Με την ισοτιμια την ημερα καταχωρησης της πραξης στην καρτα κα οχι με την ημερομηνια αγορας (συνηθως 2 μερες μετα την αγορα).

 

Εγω εχω prepaid της Πειραιως.Πριν ενα μηνα εκανα αγορα η οποια εκανε 63.40€.Βαζω στην καρτα μεσω winbank 64€ και η αγορα εγινε κανονικα.Οσες αγορες εχω κανει,παντα με της Πειραιως την prepaid,τις εκανα με τον ιδιο τροπο,βαζοντας παντα ελαχιστα παραπανω απο αυτο που εβγαζε το Paypal.Ποτε δεν ειχα προβλημα.Αν τον τελευταιο μηνα εχει αλλαξει κατι δεν ξερω.

 

Ολες οι αναρτησεις στο θεμα αυτο αναφερονται στην μετατροπη συναλλαγματος απο την τραπεζα και τις όποιες χρεωσεις του καθε αντιστοιχου τραπεζικου  φορεα.

Δεν εχει να κανει για αγορες και χρεωσεις απευθειας σε Ευρώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τα υπό τα $100 ποιο έχει την καλύτερη φωτογραφική; Για την μητέρα μου το θέλω, οπότε δεν με πολυνοιάζει 1 ή 2gb ram, πυρήνες κτλ. Αλλά θέλει ψιλο-καλή φωτογραφική (όχι τίποτα τρελό αλλά να μην είναι τελείως μάπα). Το Cubot S168 έχω σαν φαβορί μέχρι στιγμής...

THL T6S PRO

 

Η φωτογραφικη του υπερανω προσδοκιων 

Αν μπεις στο θρεντ του στο γειτονικο φορουμ θα παρεις μια ιδεα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σφαίρα (όπως δήλωσε ο s2117) και snapdragon 400 δεν πάνε στην ίδια πρόταση. Στην Elite τον κινητών πάνε επίσης Μι4 και IUNI U3.

 

Τέλος αν θες να κερδίσεις ένα 100ρικο πας στο ZOPO 3X γύρω στα 230 ευρά με κάνα κουπόνι. Το κινητό είναι τρομερό για τη τιμή αλλά με 2700 μπαταρία και μάλλον υποστήριξη ZOPO (ότι μπορεί να σημαίνει αυτό στο μέλλον)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυ καλο το THL T6S PRO για τα χρηματα που ζηταει αλλα το μεγαλο του μειον του νομιζω ειναι η μπαταρια στα 1900mAh.

Το δοκιμασα 2 ημερες. Η μπαταρία του αρκετά καλη (μου έβγαλε μέρα με αρκετό στηψιμο) απλα με σκαλοπατια στην εμφάνιση ποσοστου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν χρειαζεται να χρησιμοποιειτε prepaid card για το paypall. Ειναι υπερβολη αν το κανετε για λογους ασφαλειας. Βγαλτε μια visa / mastercard χωρις συνδρομη εησια και ζητηστε αν θελετε να σας βαλουν χαληλο limit και μην χανετε τον χρονο σας με προβληματα και επανακαταθεσεις ποσων με χρηση prepaid με ακριβεις υπολογισμους βαζοντας φραγκο- διφραγκα πανω απο την αξια αγορας.

 

καλημέρα,

μα δεν είπα οτι έχω prepaid, γράφω οτι έκανα αγορά με χρεωστική κάρτα visa  (όχι πιστωτικη), στην prepaid δε μου αρέσει που καθε φορα που βαζεις χρηματα σου κρατάει προμήθεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σορρυ αν έχει ερωτηθεί παραπάνω ,έχετε να προτείνετε κάποιο tablet  στα 100-120 και αν αξίζει να πάρω κάτι σε αυτά τα λεφτά ή οι επιλογές είναι περιορισμένες και χρειάζομαι κάτι παραπάνω . Η χρήση είναι internet κ καμιά ταινία χαλαρά πράγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι η πρωτη φορα που ασχολουμαι με κινητο απο Κινα μερια και θα ηθελα οι γνωστες της παρεας να με διαφωτησουν λιγο. Ειμαι μεταξυ των: zte v5 2gb ram / coolpad f1 / elephone p6000.  Ανεξαρτητως τιμης ποιο ειναι το καλυτερο? Το elephone δειχνει ως το πιο future proof με 4G κτλ αλλα δεν ξερω τι λεει κατα τα αλλα καθως επισης και απο ποιοτητα κατασκευης/αξιοπιστια, με το coolpad γινεται χαμος απο οτι ειδα και στο myphone εχει πουλησει τρελα και αυτο σιγουρα κατι λεει, και τελος το zte το οποιο λογω μαρκας ειναι και το πιο σιγουρο απο ολα, φαινεται πολυ καλο αλλα πιο αδυναμο απο αυτα με ΜΤΚ επεξεργαστη. Αυτο που με ενδιαφερει περισσοτερο απο ολα ειναι η ποιοτητα της οθονης οσον αφορα χρωματα και φωτεινοτητα. Αυτα! ευχαριστω! :-)

 

υ.γ. : δεν καταλαβαινω γιατι πρωτεινετε το xiaomi mi3 με 230 ευρω οταν καποιος μπορει να παρει απο ελλαδα το lg g2 με 250 που ειναι καλυτερο με 4G και ελληνικη αντιπροσωπια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι η πρωτη φορα που ασχολουμαι με κινητο απο Κινα μερια και θα ηθελα οι γνωστες της παρεας να με διαφωτησουν λιγο. Ειμαι μεταξυ των: zte v5 2gb ram / coolpad f1 / elephone p6000.  Ανεξαρτητως τιμης ποιο ειναι το καλυτερο? Το elephone δειχνει ως το πιο future proof με 4G κτλ αλλα δεν ξερω τι λεει κατα τα αλλα καθως επισης και απο ποιοτητα κατασκευης/αξιοπιστια, με το coolpad γινεται χαμος απο οτι ειδα και στο myphone εχει πουλησει τρελα και αυτο σιγουρα κατι λεει, και τελος το zte το οποιο λογω μαρκας ειναι και το πιο σιγουρο απο ολα, φαινεται πολυ καλο αλλα πιο αδυναμο απο αυτα με ΜΤΚ επεξεργαστη. Αυτο που με ενδιαφερει περισσοτερο απο ολα ειναι η ποιοτητα της οθονης οσον αφορα χρωματα και φωτεινοτητα. Αυτα! ευχαριστω! :-)

 

υ.γ. : δεν καταλαβαινω γιατι πρωτεινετε το xiaomi mi3 με 230 ευρω οταν καποιος μπορει να παρει απο ελλαδα το lg g2 με 250 που ειναι καλυτερο με 4G και ελληνικη αντιπροσωπια?

 

Για μένα πάει zte>f1>p6000 και αυτό γιατί με ενδιαφέρει αρκετά το energy eff καθώς οι mtk υστερούν σοβαρά έναντι των snapdragon.

Θα σου πρότεινα να κοιτάξεις και το Xiaomi Note 4G το οποίο αυτή τη στιγμή έχει 165 USD και είναι άκρως δελεαστική τιμή με 3100mah μπαταρία και αρκετά καλό μέγεθος.

 

Όσο για το τελευταίο που ρωτάς πρέπει να δείς απο κοντά ένα Mi3 για να καταλάβεις. Η ποιότητα του είναι καλύτερη απο συσκευές των 500 ευρώ καθώς και η υποστήριξη που έχει απο πίσω είναι τιτανομέγιστη :P Κάτι στο οποίο υστερεί ΠΟΛΥ το LG το οποίο μεταξύ μας αν δεν ασχοληθείς με custom roms να πετάξεις τα σκουπίδια της LG θα μπορούσα να το παρομοιάσω με Link.png Site: αυτό σε ταχύτητα και smoothness. (μιλάω υπερβολικά προφανώς αλλά πιστεύω πιάνεις το point μου).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

καλημέρα, σε ευχαριστώ για την γρήγορη απάντηση. Το κοίταξα και το xiaomi note αλλά νομίζω πως θα μου φανεί τεράστιο, τώρα είμαι με xperia p 4inch :-P.<br>

Όσον αφορά την οθόνη ποιο είναι καλύτερο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι η πρωτη φορα που ασχολουμαι με κινητο απο Κινα μερια και θα ηθελα οι γνωστες της παρεας να με διαφωτησουν λιγο. Ειμαι μεταξυ των: zte v5 2gb ram / coolpad f1 / elephone p6000.  Ανεξαρτητως τιμης ποιο ειναι το καλυτερο? Το elephone δειχνει ως το πιο future proof με 4G κτλ αλλα δεν ξερω τι λεει κατα τα αλλα καθως επισης και απο ποιοτητα κατασκευης/αξιοπιστια, με το coolpad γινεται χαμος απο οτι ειδα και στο myphone εχει πουλησει τρελα και αυτο σιγουρα κατι λεει, και τελος το zte το οποιο λογω μαρκας ειναι και το πιο σιγουρο απο ολα, φαινεται πολυ καλο αλλα πιο αδυναμο απο αυτα με ΜΤΚ επεξεργαστη. Αυτο που με ενδιαφερει περισσοτερο απο ολα ειναι η ποιοτητα της οθονης οσον αφορα χρωματα και φωτεινοτητα. Αυτα! ευχαριστω! :-)

 

υ.γ. : δεν καταλαβαινω γιατι πρωτεινετε το xiaomi mi3 με 230 ευρω οταν καποιος μπορει να παρει απο ελλαδα το lg g2 με 250 που ειναι καλυτερο με 4G και ελληνικη αντιπροσωπια?

 

Αποφεύγεις το elephone και ότι μοντέλο απο αυτή σε δελεάσει.... Τα άλλα  2 που έγραψες είναι άριστες επιλογές, όποιο και να επιλέξεις θα είσαι μια χαρά  

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αποφεύγεις το elephone και ότι μοντέλο απο αυτή σε δελεάσει.... Τα άλλα  2 που έγραψες είναι άριστες επιλογές, όποιο και να επιλέξεις θα είσαι μια χαρά  

 

Εγώ είμαι αρκετά ψημένος για το elephone p3000s στα 140 ευρώ.

Γιατί να αποφύγω την elephone?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη ειναι μια ανυπαρκτη εταιρεια ,ειναι σαν την turbox δεν ειναι κανονικο brand απλα βαζει το ονομα της σε οτι σαβουρα βγαλει η alps.

Ειναι η χαρα των κινεζομαγαζων βεβαια γιατι δινει τρελες εκπτωσεις για αυτο οπου και αν γυρισεις βλεπεις μπροστα σου και ενα elephone.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...