Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με drivers ή τα έφτυσε η κάρτα;


afentiko

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω μια 9800gtx+ η οποία χθες μου έκανε κάποια artifacts έκλεισε το pc από μόνο του και μετά άνοιξε όλα  καλά, τσεκάρω θερμοκρασίες ήταν 40-50 και μετά από λίγο πάλι artifacts και κλείνει. Μετά όταν ανοίγει δείχνει όλα τα bios κανονικά, το logo των windows, φτάνει στο user log in. Το αφήνω εκεί αρκετή ώρα όλα οκ. Κάνω log in και γαμιέται ο Δίας. artifacts τα οποία έρχονται και φεύγουν. Με safe mode όλα οκ μπαίνω βγάζω όλους τους drivers τους ξαναπερνάω φρέσκους πάλι τα ίδια. Δεν έχω άλλο PC μέχρι το βράδυ να την τσεκάρω εκεί να δω. Τι λέτε να παίζει; Τα έφτυσε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πολλές 8800/9800 έχουν  αρχίσει να τα φτύνουν τους τελευταίους μήνες , ίσως φταίει και κάνας κακός driver από την nvidia , ίσως απλά είναι η ώρα τους , είναι πάντως αρκετά ύποπτο που το τελευταίο διάστημα έχουν υπάρξει τόσα πολλά κρούσματα  στις συγκεκριμένες κάρτες 

 

το πιο πιθανό είναι να πρέπει να πας για αλλαγή , αλλά κάτσε να σου πουν και άλλοι τι να κοιτάξεις μπας και είναι θέμα software.. 

 

H δική μου 8800 θέλω να δω πότε θα μου κάνει τα ίδια.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ααα ξέχασα να πω ότι όταν κάνω log in πριν κλείσει μαζί με τα artifacts πετάει warning μήνυμα που λέει ότι έχει πρόβλημα και δεν μπορεί να τρέξει (κάπως έτσι δε θυμάμαι ακριβώς) to Nvidia OpenGL και μπλα μπλα αν θέλω να ζητήσω υποστήριξη. Μετά από λίγα δευτερόλεπτα blue screen και πάλι από την αρχή. Μέχρι το βράδυ δε μπορώ να κάνω το απόλυτο τεστ σε άλλο PC αλλά από αυτά που περιγράφω ας πει κάνας γνώστης τι νομίζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και τα artifacts συνήθως ειναι θέμα θερμοκρασιών η οτι ειναι στα τελευταία της η κάρτα το δικο σου ισως να ειναι θέμα software , βασικά κανε αυτο που ειπες βάλε την και σε ενα αλλο pc αν εκει ειναι κομπλέ (παίξε και κανα game) τοτε μαλλον ειναι θέμα software (drivers η κατι με τα windows)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατάφερα να περάσω τους προηγούμενους drivers (τους προ τελευταίους) και όλα είναι οκ προς το παρόν. Δε θα ζορίσω την κάρτα για κάνα δύο μέρες και μετά βλέπουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μάλλον η nvidia προσπαθεί να εξολοθρεύσει αυτή τη γενιά καρτών με τους drivers της, δεν εξηγείται αλλιώς 

 

τόση φασαρία έχει γίνει και συνεχίζουν και υπάρχουν προβληματικοί drivers σε ο,τι έχει απομείνει 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε μου φαίνεται και απίστευτο. Ο καλύτερος τρόπος να σε κάνουν να πάρεις καινούρια κάρτα είναι να σου χαλάσουν την παλιά, και σίγουρα μπορούν να το κάνουν μέσω αυτής της οδού. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ της δικής μου της έχω έναν διετίας και μάλλον για αυτό δουλεύει ακόμα ρολόι, με αυτά που ακούω θα αφήσω αυτόν για πάντα

 

Άλλωστε δεν παίζω πλέον σε αυτή, ούτε πρόκειται να κερδίσει κάτι από νεότερους drivers

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε μου φαίνεται και απίστευτο. Ο καλύτερος τρόπος να σε κάνουν να πάρεις καινούρια κάρτα είναι να σου χαλάσουν την παλιά, και σίγουρα μπορούν να το κάνουν μέσω αυτής της οδού. 

Με τις τιμές που έχει η nvidia αν πάρεις καινούργια σε ΑΤΙ θα καταλήξεις :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν μετά από τόσες μέρες που άφησα την κάρτα να "ξεκουραστεί" με το που μπήκα σε παιχνίδι στο LoL τα έφτυσε πάλι. Θα δοκιμάσω να της αλλάξω πάστα και αν δε πιάσει και αυτό πάω για άλλη. Έχω πάστα που είχα πάρει κάποτε για τον επεξεργαστή, κάνει για την GPU; Arctic Silver 5 λέει. Ή θέλει κάποια πιο ειδική πάστα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...