Προς το περιεχόμενο

Αποριες για πατεντα με leds


kostask91

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ασε τα led. Παρε 4 κομματια σιδερο 5cm x 5cm x 20cm παρε ψιλο πηνιοσυρμα. Τυλιξε το ενα κομματι σιδερο με το συρμα 120,000 βολτες (οσες περισσοτερες βολτες, τοσο το καλυτερο, εαν μπορεις να βαλεις και κανα εκατομμυριο ακομα καλυτερα)

 

δηλαδη να εχεις κατι τετοιο

http://sketchtoy.com/42165712

 

Παρε ενα καλωδιο χαλκου (αυτο το το τριχωτο) οσο το πιο χοντρο τοσο το καλυτερο, κοψτο σε 50cm ξερω γω και τυλιξε το αλλο κομματι σιδερο με τα κομματια των 50cm μονο μια βολτα.

κατι τετοιο

http://sketchtoy.com/42167126

 

Κολλησε τα κομματια σιδηρου ετσι ωστε να σχηματιστει ενα τετραγωνο, παρε εναν καθρεφτη, ενα τζαμι που απο την μια ειναι καθρεφτης και 2 χαλκινες βεργες, βαλε μια πριζα στο πυνιοσυρμα και κολλησε τα χοντρα καλωδια στις βεργες παραλληλα. Φτιαξε ενα frame βαλε απο την μια μερια τη μι βεργα και απο την αλλη την αλλη. Βαλε τον καθρεφτη απο κατω να κοιταει προς τα πανω και το τζαμι απο πανω με την καθρεφτιζουσα ( ? ) πλευρα να κοιταει τον καθρεπτη (2cm αποσταση).

 

http://sketchtoy.com/42168773

 

βαλτο στη πριζα :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 38
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Το χασα ... :P Κανα βιντεακι δε παιζει ? Να καταλαβω περιτινος προκειται τουλαχιστον.

 

Οσο για τα ledακια δε τα αφηνω, τωρα τα ξεκινησα.



Λοιπον, συνδεω το κοκκινο καλωδιο του φορτιστη με ενα αλλο καλωδιο για προεκταση.

Απο εκει χωριζεται σε 5 η 10 αλλα καλωδια ( λογικα 10 ) και σε καθε καλωδιο βαζω απο 2 led

Μετα αυτα τα 5 η 10 καλωδια ενωνονται και καταληγουν στο μαυρο του φορτιστη.

 

Σωστο ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν χρειάζεσαι 5 η 10 καλώδια...
 
θα ένωσις τα ποδαράκια από τα 2 led το (+) με το (-) και έτσι θα φτιάχνεις τις δυάδες και με τον ίδιο τρόπο τις τετράδες 
 
και μετά όλα αυτά που θα φτιάξεις θα τα σύνδεσης μονο με δυο καλώδια το (+) και το (-) από το τροφοδοτικό 
 
δες την εικόνα απλός έβαλα 2 led εγώ σε σειρά εσύ θα βάζεις 4 led

 

acue7l.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θεμα ειναι οτι αναλογα με το σχεδιο που θα αποφασισω , τα led να εχουν αποσταση το ενα απο το αλλο και να ειναι ευκινητα, αν με πιανεις.

 

Το θετικο ειναι παντα το χρωματιστο ετσι ? Και το αρνητικο το μαυρο ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον, θα κανω πρωτα ενα να δω πως ειναι το πραμα ( μη χαλασω αδικα τα μπλε led , γιατι αυτα θελω ) με τα πρασινα, τα οποια θελουν ιδια Volt.

 

Τα εχω ενωσει ως τωρα δυο δυο, και μενει να τα συνδεσω ολα αυτα μεταξυ τους και μετα με το φορτιστη.

 

Ερωτηση: Τι πιθανοτητες εχω να δουλεψει χωρις κανενα προβλημα ?

 

Εκανα και ενα στρογγυλο "στεφανι" απο ενα κουβαδακι που ειχα ( το καλο που θα κανω θα το κανω με ξυλινο πλαισιο ) εχω ανοιξει 20 τρυπες ισα ισα για να χωραει το κεφαλι των led , και εχω βρει και ενα παλιο καθρεφτη τον οποιο θα κοψω στο σχημα που θελω.

 

Ερωτηση: Στο βιντεακι λεει οτι χρειαζομαι και ενα mirrored tint. Τι ειναι αυτο ? Που μπορω να βρω ?

 

Οσο για το plexiglass θα βαλω γυαλι δε νομιζω να εχει διαφορα. Αλλου διαβασα οτι βαζεις τζαμι που απο τη μια μερια ειναι καθρεφτης και απο την αλλη κανονικο τζαμι, αλλα σιγα μη βρω τετοιο πραμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οτι να ναι εχει γραφτει στο νημα. Αντισταση βαζουμε παντα σε οδηγηση λεντς. Επισης σε πηγη 12βολτ πχ δεν μπορεις να βαλεις 6 λεντ με πτωση τασης 2βολτ εκαστο, πρεπει η ταση τροφοδοσιας να ειναι λιγο μεγαλυτερη σε λογικα πλαισια παντα. Αυτο γιατι η αντισταση που θα προκυψει βαση νομου ohm θα ειναι κρισιμη και μικρη μεταβολη της τιμης της θα επιφερει μεγαλη αλλαγη στο ρευμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχεις τη θεληση να μου εξηγησεις απο την αρχη τι πρεπει ακριβως να κανω ?

Πηγη εχω φορτιστη 5V. Αυτο που μου ειπαν να κανω ομαδες των 2 led σε σειρα ,δεν στεκει ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 χρόνια αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γεια σας θελω να φτιαξω μια κατασκευη με led 5mm 3.2v και 20mA

Σε παραλληλη συνδεση πρεπει να βαλω και αντισταση στο καθε ενα λαμπακι ξεχωρηστα ή μια μονο μου φτανει για ολο το κυκλωμα ??

Σε περιπτωση που χρειαζεται μια την εχω υπολογισει και ειναι 77.5 ωμ αλλα σε περιπτωση που θελει ξεχωρηστα καθε ενα λαμπακι πως θα το υπολογησω??

Ααα και η πηγη μου ειναι 4.75 βολτ.

Επεξ/σία από peri2001
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 χρόνια αργότερα...

Καλημέρα! Για να μην ανοίγω άλλο θέμα λέω να ρωτήσω εδώ... Για να συνδέσω μια μπάρα Led 40watt σε αμάξι.... Έχω καλωδιωση διακόπτη ασφάλεια... Τι άλλο πρέπει να βάλω? Πχ σταθεροποιητη? 

 

Ευχαριστώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...