Προς το περιεχόμενο

Lenovo Y580 με i5, 4gb ram, 1 terra hdd, gtx 660m, free dos..599€ [εξαντληθηκε]


xristoforos89

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

 

Δηλαδή μπορούμε να έχουμε 2 σκληρούς ( SSD+HDD) μαζί?

Ναι. Απλα ο ssd θα ειναι σε μορφη msata:

 

http://www.skroutz.gr/c/88/esoterikoi-sklhroi-diskoi.html?from=catspan&keyphrase=msata

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι. Απλα ο ssd θα ειναι σε μορφη msata:

 

http://www.skroutz.gr/c/88/esoterikoi-sklhroi-diskoi.html?from=catspan&keyphrase=msata

Η απλά βγάζουμε το DVD και τοποθετούμε έναν συμβατικό 2.5αρι ssd με ένα optibay.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η απλά βγάζουμε το DVD και τοποθετούμε έναν συμβατικό 2.5αρι ssd με ένα optibay.

 

Εκεί μπορούμε να έχουμε 3 SSD in total. :D (καγκουριά μεν, αλλά εφικτό δε).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια αυτην την στιγμη ειναι η καλυτερη προταση μεχρι 700 ευρω που κυκλοφορει?

Μακράν της δεύτερης.

Γιατί πέρα από πάρα πολύ καλή κάρτα γραφικών, έχει και πάρα πολύ καλή οθόνη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκεί μπορούμε να έχουμε 3 SSD in total. :D (καγκουριά μεν, αλλά εφικτό δε).

 

Για όποιον πάντως έχει όρεξη για πειραματισμούς, ο 2ος SSD επιβάλεται καθώς το μηχανάκι γίνεται ένα ωραιότατο hackintosh.

Χωρίς graphic switch φυσικά (επιλέγουμε κατά προτίμηση την intel 4000 για χαμηλότερες θερμοκρασίες) και με αντικατάσταση της intel wifi card με μια realtek ή broadcom (ή εγκαθιστούμε ένα usb wifi των 5-10 ευρώ).

 

Έτσι με έναν ssd για Windows, έναν ssd για το MACOS και 1 TB HDD για DATA γίνεται ένα πολύ ευχρηστο εργαλείο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για όποιον πάντως έχει όρεξη για πειραματισμούς, ο 2ος SSD επιβάλεται καθώς το μηχανάκι γίνεται ένα ωραιότατο hackintosh.

Χωρίς graphic switch φυσικά (επιλέγουμε κατά προτίμηση την intel 4000 για χαμηλότερες θερμοκρασίες) και με αντικατάσταση της intel wifi card με μια realtek ή broadcom (ή εγκαθιστούμε ένα usb wifi των 5-10 ευρώ).

 

Έτσι με έναν ssd για Windows, έναν ssd για το MACOS και 1 TB HDD για DATA γίνεται ένα πολύ ευχρηστο εργαλείο.

 

 

Είμαι φανατικός πολέμιος του μήλου και προτιμώ δωρεάν κι ελεύθερες λύσεις και πλατφόρμες χωρίς πατέντες και κομπλεξισμούς.

Τούτον εστίν Linux (υπάρχουν άπειρες όμορφες διανομές) αν θέλω για δεύτερο λειτουργικό και το μήλο το θέλω ολόκληρο και όχι δαγκωμένο. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η προσφορά είναι imba ,αν πραγματι το laptop είναι καινούργιο. Η σειρα Υ ,είναι η high end σειρά της lenovo, με πολυ καλή ποιοτητα κατασκευής και καλη ψύξη. Ενα dell με τα ιδια χαρακτηριστικά κοστίζει τα διπλάσια και ενα mac τα τριπλάσια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενα dell με τα ιδια χαρακτηριστικά κοστίζει τα διπλάσια και ενα mac τα τριπλάσια

Δε νομιζω να υπαρχει καν macbook με την GTX660M, τα πιο ακριβα μοντελα τους 'σταματανε' στην GT650M ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι φανατικός πολέμιος του μήλου και προτιμώ δωρεάν κι ελεύθερες λύσεις και πλατφόρμες χωρίς πατέντες και κομπλεξισμούς.

Τούτον εστίν Linux (υπάρχουν άπειρες όμορφες διανομές) αν θέλω για δεύτερο λειτουργικό και το μήλο το θέλω ολόκληρο και όχι δαγκωμένο. :)

 

Επί πολλά χρόνια δουλεύω τα 2 λειτουργικά ταυτόχρονα (MACOS & Win) και δεν μπορώ να απεμπλακώ εύκολα είτε από το ένα, είτε από το άλλο.

Τα Linux τα ξεκίνησα παράλληλα με το MACOS, αλλά τα παράτησα στην πορεία και δεν ξέρω την εξέλιξη τους. Κάποια στιγμή θα επανέλθω από λόγους περιέργειας και μόνο.

 

=Δε νομιζω να υπαρχει καν macbook με την GTX660M, τα πιο ακριβα μοντελα τους 'σταματανε' στην GT650M ;)

 

Το Macbook Retina ήταν από τα πρώτα μηχανήματα που ενσωμάτωσαν την συγκεκριμένη GPU πρίν από 1+ χρόνο, η οποία και κάθε άλλο από κακή είναι. Μην ξεχνάμε ότι το gaming είναι από τους τελευταίους προσανατολισμούς ενός MACBOOK, οπότε θεωρώ την "σύγκριση" μάλλον άστοχη.

 

μπόρει να λειτουεγει και σαν primary ?

 

Το πιθανότερο. Ακόμη και να μην λειτουργεί όμως το κάνεις ένα switch με τον εργοστασιακό HDD. Είναι θέμα 5 λεπτών maximum.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια υπαρχει περιπτωση να παραλαβει κανεις σημερα να μας πει εντυπωσεις???

Σημερα να παραλαβει κανεις δεν παιζει.

Απο αυριο ή Τεταρτη το κοβω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...