Προς το περιεχόμενο

Lenovo Y580 με i5, 4gb ram, 1 terra hdd, gtx 660m, free dos..599€ [εξαντληθηκε]


xristoforos89

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 296
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

για να βαλουμε τον mSATA θελει να ανοιξουμε το λαπτοπιον ή εχει καποια υποδοχη που μπαινει?

 

Και τα 2, με τη σειρά που τα έθεσες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακόμη δεν μπορώ να αποφασίσω αν αξίζει να το χτυπήσω ή όχι. Με έναν SSD και μια 4GB μνημουλα φτάνουμε στα 750 περίπου (και χωρίς λειτουργικό). Στο 1000αρι το βρίσκεις ούτως ή άλλως  με το πολύ καλό quad core  i7-3630qm, bluray, 8gb, windows 8 και ένα μικροσκοπικό 16αρι msata για το λειτουργικό.

 

Από την μία έχει πολύ καλή οθόνη, GPU και ηχεία....από την άλλη με προβληματίζει αρκετά το  θέμα με το σύστημα ψύξης-θόρυβο, το βάρος και το περίεργο πληκτρολόγιο (σ.σ: ίσως στο συγκεκριμένο μοντέλο να μην είναι ούτε backlit)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο 1000αρι το βρίσκεις ούτως ή άλλως  με το πολύ καλό quad core  i7-3630qm, bluray, 8gb, windows 8 και ένα μικροσκοπικό 16αρι msata για το λειτουργικό.

Οι διαφορες που περιγραφεις ειναι της ταξης των 200 ευρω, ενω το 1000αρικο απο το 600αρι απεχει +400!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ακόμη δεν μπορώ να αποφασίσω αν αξίζει να το χτυπήσω ή όχι. Με έναν SSD και μια 4GB μνημουλα φτάνουμε στα 750 περίπου (και χωρίς λειτουργικό). Στο 1000αρι το βρίσκεις ούτως ή άλλως  με το πολύ καλό quad core  i7-3630qm, bluray, 8gb, windows 8 και ένα μικροσκοπικό 16αρι msata για το λειτουργικό.

 

Από την μία έχει πολύ καλή οθόνη, GPU και ηχεία....από την άλλη με προβληματίζει αρκετά το  θέμα με το σύστημα ψύξης-θόρυβο, το βάρος και το περίεργο πληκτρολόγιο (σ.σ: ίσως στο συγκεκριμένο μοντέλο να μην είναι ούτε backlit)

 

 

 

 

Ίδιες ανησυχίες και εδώ... Τα αξίζει τα λεφτά του σίγουρα, απλά η ερώτηση αν αξίζουν οι παραχωρήσεις για ένα μηχάνημα δουλειάς (στην περίπτωσή μου τουλάχιστον). Αυτό που θα μου λείψει σίγουρα είναι κάποιο docking station και δε θα ήθελα να κουβαλάω το μεγάλο power brick μεταξύ των 2 θέσεων εργασίας που συχνά θα πρέπει να χρησιμοποιώ, ακόμα κι "καταπιώ" το δικό του βάρος (που δεν είναι τραγικό).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι διαφορες που περιγραφεις ειναι της ταξης των 200 ευρω, ενω το 1000αρικο απο το 600αρι απεχει +400!

 

Οτι περιγράφω είναι ξεκάθαρο και απλό.

Στο 1000αρικο (ίσως και πιο κάτω από εξωτερικό) έχει έξτρα:

+ quadcore i7 (καμία απολύτως σχέση με τον dualcore i5)

+ 8GB RAM

+ Bluray Burner

+ Windows 8 ΓΝΗΣΙΑ

+ ένα υποτυπώδες msata SSD για το λειτουργικό

+ backlit keyboard (δεν ξέρουμε αν έχει το προιον της προσφοράς)

 

Από τα 400 ευρώ που ειναι η αρχική διαφόρά αρχίζεις και αφαιρείς ότι πρόκειται να βάλεις αργότερα σε αναβαθμίσεις και ζυγίζεις αν αξίζει ή όχι. Ο καθένας έχει άλλες ανάγκες, οπότε μην κρίνεις μόνο από τις δικές σου.

 Το μεγάλο κόστος και η πολύ μεγάλη και ουσιαστική διαφορά είναι η CPU και τα Windows 8 (π.χ. αν έχεις επιχείρηση δεν μπορείς να διακινδυνεύεις με σπασμένα Windows). Από εκεί και περα όλοι θα κάνουν και μια αναβαθμισούλα τουλάχιστον σε μνήμη και ssd....αν δεν έχει backlit keyboard αρκετοί θα ψάχνουν στο ebay για replacement (κανένα 50αρι ευρώ)....το Bluray το αφήνω τελευταίο γιατί αφορά λίγους συνήθως.

 

 και δε θα ήθελα να κουβαλάω το μεγάλο power brick μεταξύ των 2 θέσεων εργασίας που συχνά θα πρέπει να χρησιμοποιώ, ακόμα κι "καταπιώ" το δικό του βάρος (που δεν είναι τραγικό).

 

Η λύση είναι ένας δεύτερος (έστω και ιμιτασιον) φορτιστής (κανένα 30αρι ευρώ).

Έτσι έκανα εγώ με τα Dell XPS....είχα ένα στο γραφείο και ένα στο σπίτι και κουβαλούσα μόνο το μηχάνημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα δε νομιζω οτι διαφωνεις με τη σουμα μου, δεν καταλαβαινω γιατι το υφος του ποστ σου δειχνει ...διαφωνια!

Απλα δεν ειπες πριν οτι το BD ειναι και burner και υπολογισα κανα 20ρικο λιγοτερο ας πουμε σε αυτο...

~100$ (70 ευρω) εχει διαφορα ο επεξεργαστης και κανα 30ευρω το λειτουργικο (δε λεω για τα 15ευρα που εφευγαν για πλακα πριν κανα 9μηνο ε...). Δεν ειπα ουτε για θειο ουτε τιποτα. Κανα 30αρι η (διαφορα στη) μνημη (και πολυ λεω)... κι αλλο τοσο (?) ο 16αρης msata. Για πληκτρολογιο δες το καλυτερα σιγουρα και το συζηταμε.

Και φυσικα οπως λες, δεν ειναι προτιμοτερο να μην προπληρωσει καποιος τα διπλασια (αντε 'σχεδον τα διπλασια') για ολα αυτα μαζι, αλλα να εχει την ανεση να επιλεξει μονο ο,τι χρειαζεται? ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή μόλις παρέλαβα από κατάστημα μενιδίου το laptop είναι η έκδοση με το φωτιζόμενο πληκτρολόγιο. 

σου ειναι ευκολο αν μπορεις να βρεις η μνημη της καρτας γραφικων αν ειναι gddr3 ή gddr5?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα δε νομιζω οτι διαφωνεις με τη σουμα μου, δεν καταλαβαινω γιατι το υφος του ποστ σου δειχνει ...διαφωνια!

Απλα δεν ειπες πριν οτι το BD ειναι και burner και υπολογισα κανα 20ρικο λιγοτερο ας πουμε σε αυτο...

~100$ (70 ευρω) εχει διαφορα ο επεξεργαστης και κανα 30ευρω το λειτουργικο (δε λεω για τα 15ευρα που εφευγαν για πλακα πριν κανα 9μηνο ε...). Δεν ειπα ουτε για θειο ουτε τιποτα. Κανα 30αρι η (διαφορα στη) μνημη (και πολυ λεω)... κι αλλο τοσο (?) ο 16αρης msata. Για πληκτρολογιο δες το καλυτερα σιγουρα και το συζηταμε.

Και φυσικα οπως λες, δεν ειναι προτιμοτερο να μην προπληρωσει καποιος τα διπλασια (αντε 'σχεδον τα διπλασια') για ολα αυτα μαζι, αλλα να εχει την ανεση να επιλεξει μονο ο,τι χρειαζεται? ;)

 

- O επεξεργαστής στην καλύτερη περίπτωση (από ebay ευρώπης) έχει 220 ευρώ με τα μεταφορικά. Από εκει και πέρα ο i5 δε νομίζω να πουληθεί πάνω από 70 ευρώ. Και όλα αυτά εφόσον πιάνουν τα χέρια σου και δεν χρειάζεσαι κάποιον τρίτο για να στον αλλάξει.

 

- Στα Windows 8 κοστίζει 60 ευρώ το upgrade license από Windows 7. Τα 30αρια και τα 15αρια έχουν πεθάνει....οποιος πρόλαβε τον κύριο είδε πριν κάποιους μήνες.

 

Αυτό που λέω είναι ότι στην ουσία μια η άλλη έρχεται με το configuration του 1000αρικου, αν αρχίσεις και κάνεις όλες τις αναβαθμίσεις. Γι' αυτό αναρωτήθηκα αν είναι όντως σούπερ η προσφορά ή απλά πρόκειται για ένα κουτσουρεμένο Υ580 που απλά μπορεί να βολεύει κάποιους περισσότερο είτε γιατί έχουν windows, είτε SSD, είτε γιατί δεν χρειάζονται δυνατότερο επεξεργαστή κτλ κτλ

 

Επειδή μόλις παρέλαβα από κατάστημα μενιδίου το laptop είναι η έκδοση με το φωτιζόμενο πληκτρολόγιο. 

 

Καλό νέο αυτό....!!!!!

 

Επειδή μόλις παρέλαβα από κατάστημα μενιδίου το laptop είναι η έκδοση με το φωτιζόμενο πληκτρολόγιο. 

 

Αναμένουμε ενα αστραπιαίο review και πρώτες εντυπώσεις...!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εμένα μου ήρθε μήνυμα να πάω να παραλάβω, αλλά δυστυχώς δεν έχω χρόνο.

 

Αν όντως έχει το φωτισμένο πληκτρολόγιο τότε θα γουστάρω ακόμα πιο πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

tiger13 καλορίζικο εύχομαι.

Πως τα πάει σε θόρυβο - ανεμιστηράκι και σκληρός.

 

Είμαι πολύ επιφυλακτικός για το ένα ανεμιστηράκι που έχει για CPU και GPU. 

Μου φαίνεται οτι τα πιο "σοβαρά" gaming  μηχανήματα έχουν  2.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...