Προς το περιεχόμενο

Νέο PC στα 1000Ε!


Dosara

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά,

Θέλω μια γνώμη για το νέο pc που θέλω να φτιάξω.

Είδα αυτή την πρόταση http://www.insomnia.gr/topic/491064-%CE%BA%CE%B1%CE%B9%CE%BD%CE%BF%CF%85%CF%81%CE%B9%CE%BF-gaming-pc/

και επειδή δεν χρειάζομαι οθόνη άλλαξα κάποια κομμάτια σαν την κάρτα γραφικών.

Θέλω να μου πείτε αν είναι όλα συμβατά και αν θα μπορούσατε να μου προτείνετε κάτι καλύτερο.

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

 

post-222559-0-24439500-1372613526_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τι χρηση τον θες?Αν και φανταζομαι gaming pc.

παρα πολυ καλο set up! Eγω απλα θα σε ρωτησω αν θα σκεφτοσουν κατι σε intel.

Το λεω αυτο γιατι ο FX ειναι στα ιδια με τον ι5 3570Κ και τωρα εχει βγει ο 4670K που εχει ~10% καλυτερες επιδοσεις απο τον 3570Κ!

Συν οτι με intel εχεις pci-e 3.0, χαμηλωτερη καταναλωση (tdp) και καινουργιο chipset.

Θεωριτικα παντα εισαι πιο future proof με haswell.

Κατα τ αλλα +1 για ολο το set up σου κι εγω τωρα ετοιμαζομαι να παρω τα εξεις

Corsair 200r
Asus Z87-Pro
i5 4670k
GIgabyte GTX 760
kingston HyperX Beast 2x4Gb 1600mhz
samsung 840 pro
XFX Pro XXX 650W semi-modular

1040Ε απο ελλαδα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρά είναι η σύνθεση. Το να πας σε intel δεν θα αλλάξει τίποτα όσο αναφορά το gaming και το κόστος θα ανέβει. Και εννοείται ότι δεν είναι στα ίδια χρήματα ο fx 8320 με τον i5 3570k. Αν ο ts θέλει intel εγώ δεν έχω κανένα πρόβλημα να του προτείνω intel απλά θα ανέβει λίγο παραπάνω και διαφορά δεν πρόκειται να καταλάβει. Μετά από κάποιο σημείο κάποια πράγματα είναι θέμα προτιμήσεων καθαρά και όχι διαφοράς στην απόδοση.

 

Ts μην ξεχάσεις μόνο να πάρεις και αυτόν τον ssd https://www.skroutz.gr/s/2591228/Kingston-SSDNow-V300-120GB-w-Adapter.html κάνει την διαφορά σε ένα καινούριο pc :D

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Passionate

Κάνεις καλη δουλειά,αλλα μην πέφτεις και εσυ στην παγίδα.. η διαφορά ειναι μονο πόσα φράγκα θα βγουν απο την τσέπη την στιγμή που πας ταμείο,+ ότι θέλεις και κανένα 40ρι να το ησυχάσεις .. κατ'αλλα σε βάθος χρόνου η επιλογή ενός Intel είναι και οικονομικά καλύτερη επιλογή.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θα διαφωνήσω μαζί σου MoviemakerGr αλλά εξαρτάται από τη χρήση και πόσο καιρό κρατάει κανείς τον υπολογιστή. Πχ και εγώ το μετάνιωσα που έδωσα τα χρήματα για τον 8320 ενώ μπορούσα να πάρω τον 6300. Στο gaming πόση διαφορά θα είχα με τον 6300 (δεν θα το καταλάβαινα ποτέ εγώ τουλάχιστον). Εξάλου σε μια 3ετία -5ετία(ανάλογα με τις εξελίξεις) σίγουρα θα κάνω αναβάθμιση cpu/mobo/ram/vga.

Αναγνωρίζω ότι τεχνολογικά οι intel είναι ανώτεροι αυτό φένεται στην απόδοση ανά πυρήνα και στην κατανάλωση αλλά είναι ακριβότεροι και η διαφορά τιμής είναι αισθητή σε σχέση με τη διαφορά στην απόδοση, Απλά αν η intel έβγαζε ενα 8πύρηνο που να ήταν κοντά στα χρήματα του 8350/8320 με μεγαλύτερη απόδοση δεν θα το συζητούσα. Αυτή είναι η δική μου γνώμη και λογική τουλάχιστον.

Δεν έχω σκοπό ποτέ να πάρω μέρος σε αυτή την αιώνια διαμάχη intel/amd. Κοιτάω να προτείνω κάτι που να αποδίδει ικανοποιητικά με όσο το δυνατόν λιγότερα χρήματα. Αυτό είναι που με νοιάζει κυρίως.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτσι είναι όπως τα λες,απλά εγώ εστίασα στον μύθο την μεγάλης διαφοράς χρημάτων.. η ουσιαστική διαφορά είναι πλέον μικρή και ισχύει μόνο την στιγμή που πληρώνεις,, την επόμενη μέρα έχεις χάσει χρήματα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτσι είναι όπως τα λες,απλά εγώ εστίασα στον μύθο την μεγάλης διαφοράς χρημάτων.. η ουσιαστική διαφορά είναι πλέον μικρή και ισχύει μόνο την στιγμή που πληρώνεις,, την επόμενη μέρα έχεις χάσει χρήματα.

Συμφωνώ απόλυτα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στα 1000Ε εχει μεγαλο περιθωριο για να παει σε intel και οπως ειπα θα ειναι πιο future proof απο θεμα αποδοσης.

Απ την αλλη με τον 8320 ειναι υπερβολη οι 8cores γιατι το θελει για gaming που στην ουσια ολα τα games τρεχουν κυριως σ ενα core και σε αρκετα σημεια κανουν use και αλλο 1 η 2 cores! Σιγουρα τωρα με το x86 που μπηκε στις κονσολες θα δουμε games που θα ειναι full compatible με multi core prossesors(σε 2+ χρονια και ισως λιγα λεω), αλλα και παλι με 4 cores σαν του 4670Κ θα εισαι τελεια.Για μενα η amd σε mid-high range cpu εχει μεινει αρκετα πισω και αυτο ειναι πολυ κακο κ γι αυτην αλλα και για μας που δεν υπαρχει ανταγωνισμος, ελπιζω τωρα που μπηκε στις κονσολες να τα φερει ολα τουμπα και να εχουμε 2 δυνατες εταιριες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σιγουρα τωρα με το x86 που μπηκε στις κονσολες θα δουμε games που θα ειναι full compatible με multi core prossesors(σε 2+ χρονια και ισως λιγα λεω), αλλα και παλι με 4 cores σαν του 4670Κ θα εισαι τελεια.

Οπως εισαι τελεια τωρα και με core 2 duo.Tα ιδια λεγανε και εκεινη την εποχη και ολοι ξερουμε το αποτελεσμα.Η ιστορια επαναλαμβανεται προς τερψιν της τεχνολογικης προοδου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τον ssd παντως το συνολο ειναι 1037 και αμα θες να πας σε i5 4670k με αντιστοιχη mobo,τοτε θα ανεβει και αλλο το κοστος και θα ξεπερασει τα 1000ευρο (αν τα θετεις  σαν max λεφτα) αρκετα,και αρα θα πρεπει να πας σε φτηνοτερη καρτα γραφικων.Αρα με αυτη την καρτα γραφικων που θες να βαλεις ο 8320 ειναι μαλλον μονοδρομος.Για 7950 η 7970 δεν σε ενδιαφερουν??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν πόσα παιχνίδια που θέλουν τουλάχιστον τετραπύρηνο.2013 έχουμε.

Δεν παει ετσι... Τ ολο θεμα ειναι πως προγραμματιζετε ενα game για να διαχειριζετε τα cores και στην ουσια ενα game ποτε δεν κανει use πανω απο 1 core full time! δλδ δουλευει 100% σ ενα core και οταν το επιτρεπουν οι συνθικες (κωδικας) κανει use και 2ο,3ο η και 4ο core. Oλα αυτα για pc παντα!! Γιατι για κονσολα ειναι αλλο θεμα...Οταν και αμα αρχησουν να γραφουν games 100% για multicore cpu σε pc τοτε οι κονσολες θα χασου παρα πολυ κοσμο!

 

Με τον ssd παντως το συνολο ειναι 1037 και αμα θες να πας σε i5 4670k με αντιστοιχη mobo,τοτε θα ανεβει και αλλο το κοστος και θα ξεπερασει τα 1000ευρο (αν τα θετεις  σαν max λεφτα) αρκετα,και αρα θα πρεπει να πας σε φτηνοτερη καρτα γραφικων.Αρα με αυτη την καρτα γραφικων που θες να βαλεις ο 8320 ειναι μαλλον μονοδρομος.Για 7950 η 7970 δεν σε ενδιαφερουν??

Το set up που ποσταρα ειναι στα 1039Ε απο vision studio post #3

και η mobo ειναι στα 180+ οποτε μπορει ευκολα να πεσει και κατω απο 1000

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...