Προς το περιεχόμενο

NOVA και στο δωμάτιο μου


hackertom

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θέλω να συνδέσω 2 τηλεοράσεις να παίζουν ΝΟVA... έχω τον αποκωδικοποιητή στο σαλόνι και θέλω να το συνδέσω στο δωμάτιο μου...θέλω να βλέπω το ίδιο κανάλι...η απόσταση όμως είναι μεγάλη, σχεδόν 15μ. ίσως και λίγο μεγαλύτερη..

θα μπορώ να αλλάζω κανάλια απ το δωμάτιο ....; Κάπου είδα ότι γίνεται με rf out αλλά δεν ξέρω ακριβώς την διαδικασία... Κάποιος που να το έχει κάνει να μας πει;

 

Ακόμη στο σαλόνι έχω τις παρακάτω εισόδους και στο δωμάτιο μόνο την αριστερή όπως βλέπετε την φώτο... Μπορω να δώσω το σήμα χωρίς να τραβήξω καλώδια μέσα στο σπίτι;

post-141962-0-59511500-1372680334_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι πρίζες σου δεν παρέχουν κάποια είσοδο.

 

O ένας τρόπος είναι απο το rf out κατευθείαν με ενα ομοαξονικό καλώδιο στο δωμάτιο σου. Με ενα combiner θα έριχνες και το καλώδιο που θα ερχόταν απο την πρίζα κεραίας σου και θα το έστελνες στην tv  σε κάποια συχνότητα. Ο άλλος και ο πιο σωστός τρόπος ειναι απο το rf out να παει ενα καλώδιο στην είσοδο του κεντρικού ενισχυτή (εφόσον υπάρχει) καινα γινει διανομή σε ολες τις TV. Εξυπακούεται οτι μιλαμε για δικια σου κεραία και οχι κεντρική πολυκατοικίας.

Για την εντολή του χειριστηρίου υπάρχουν συστήματα διανομής μεσω του rf. Εκει έχουμε αλλη εξτρά καλωδίωση.

 

Ο πιο εύκολος αλλα και αναξιόπιστος τρόπος ειναι με κάποιο ασύρματο video sender. Αμα προτιμήσεις καποιο στα 5,8GHz ισως να εχεις καλα αποτελέσματα. Αυτα εμπεριέχουν και την διανομή εντολής του χειριστηρίου οποτε θα μπορείς να αλλάζεις και κανάλια.

 

Βεβαία σε ολες τις περιπτώσεις ολες οι tv θα δείχνουν αυστηρά το ιδιο κανάλι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι πρίζες σου δεν παρέχουν κάποια είσοδο.

 

O ένας τρόπος είναι απο το rf out κατευθείαν με ενα ομοαξονικό καλώδιο στο δωμάτιο σου. Με ενα combiner θα έριχνες και το καλώδιο που θα ερχόταν απο την πρίζα κεραίας σου και θα το έστελνες στην tv σε κάποια συχνότητα. Ο άλλος και ο πιο σωστός τρόπος ειναι απο το rf out να παει ενα καλώδιο στην είσοδο του κεντρικού ενισχυτή (εφόσον υπάρχει) καινα γινει διανομή σε ολες τις TV. Εξυπακούεται οτι μιλαμε για δικια σου κεραία και οχι κεντρική πολυκατοικίας.

Για την εντολή του χειριστηρίου υπάρχουν συστήματα διανομής μεσω του rf. Εκει έχουμε αλλη εξτρά καλωδίωση.

 

Ο πιο εύκολος αλλα και αναξιόπιστος τρόπος ειναι με κάποιο ασύρματο video sender. Αμα προτιμήσεις καποιο στα 5,8GHz ισως να εχεις καλα αποτελέσματα. Αυτα εμπεριέχουν και την διανομή εντολής του χειριστηρίου οποτε θα μπορείς να αλλάζεις και κανάλια.

 

Βεβαία σε ολες τις περιπτώσεις ολες οι tv θα δείχνουν αυστηρά το ιδιο κανάλι.

Το έχω κάνει με rf-out και βλέπω nova (το ίδιο κανάλι) στο δωμάτιο...

> Στα αρνητικά δεν μπορω να αλλάξω κανάλια

> Και έχω ένα καλώδιο μέσα στα πόδια μου!

 

Υπάρχει μια λύση για αλλαγή καναλιών με remote signal extender συσκευές;

 

Κεντρικός ενισχυτής δεν υπάρχει νομίζω εκτός αν είναι εκτός ... Τον μίκτη που λες πως μπορώ να τον συνδέσω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τις εντολες υπαρχει ασυρματο κατι τετοιο http://www.emimikos.gr/shop/product.php?productid=16464&cat=304&page=1

 

Για ενσυρματοhttp://www.emimikos.gr/shop/product.php?productid=16463&cat=304&page=1

 

Τωρα για να μην το εχεις στα ποδια σου θελει σωστη εγκατασταση γυρω γυρω με ροκα η καναλι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τις εντολες υπαρχει ασυρματο κατι τετοιο http://www.emimikos.gr/shop/product.php?productid=16464&cat=304&page=1

 

Για ενσυρματοhttp://www.emimikos.gr/shop/product.php?productid=16463&cat=304&page=1

 

Τωρα για να μην το εχεις στα ποδια σου θελει σωστη εγκατασταση γυρω γυρω με ροκα η καναλι.

Ok σε ευχαριστώ! Να ρωτήσω και κάτι άσχετο; Μέσα από τις μπρίζες που έχω στην φώτο δεν μπορω να μεταφέρω το σήμα από εκεί στην μέσα τηλεόραση ώστε να αποφύγω το καλώδιο; Το R δίπλα από την TV θύρα τι κάνει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σημαίνει Radio. Σε περίπτωση που ειχε και κεραία ραδιοφώνου.

Εκεί που όλα πάνε καλά και έβλεπα κανάλια στην 2 τηλεόραση ξαφνικά χάνω το σήμα π.χ στα mega skai και έβλεπα μόνο antenna... Και σε κάποια φάση χάνεται και αυτό! Το γυρνάω στο nova και έπαιζε κανονικά... Άλλες φορές βλέπω μόνο antenna... Τι να παίζει άραγε; Στο αποκωδικοποιητή διακρίνω αρκετή θερμοκρασία...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ξερω εαν βιαζεσαι να εχεις νοβα στο δωματιο σου, απλα θα ηθελα να σε ενημερωσω για την νεα υπηρεσια της νοβα, την novago, οπου εαν εισαι συνδρομητης στο πακετο σινεμα , ή στο σπορ ή στο φουλ πακετο θα μπορεις  σε μεχρι 2 υπολογιστες να βλεπεις μεσω ιντερνετ τα καναλια στα οποια εισαι συνδρομητης. Η υπηρεσια ξεκινησε τωρα σε beta μορφη και εγω που ειμαι ηδη χρηστης μπορω να πω οτι δουλευει καλα. Βεβαια ακομα δεν εχει ολα τα καναλια.

 

λινκ μπορεις να βρεις παρακατω:

http://portal.novago.gr:33200/EPG/jsp/webtv/index.jsp#Home/t_0/main

 

και για περισσοτερες πληροφοριες μπορεις να καλεσεις στο 18345.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ξερω εαν βιαζεσαι να εχεις νοβα στο δωματιο σου, απλα θα ηθελα να σε ενημερωσω για την νεα υπηρεσια της νοβα, την novago, οπου εαν εισαι συνδρομητης στο πακετο σινεμα , ή στο σπορ ή στο φουλ πακετο θα μπορεις σε μεχρι 2 υπολογιστες να βλεπεις μεσω ιντερνετ τα καναλια στα οποια εισαι συνδρομητης. Η υπηρεσια ξεκινησε τωρα σε beta μορφη και εγω που ειμαι ηδη χρηστης μπορω να πω οτι δουλευει καλα. Βεβαια ακομα δεν εχει ολα τα καναλια.

 

λινκ μπορεις να βρεις παρακατω:

http://portal.novago.gr:33200/EPG/jsp/webtv/index.jsp#Home/t_0/main

 

και για περισσοτερες πληροφοριες μπορεις να καλεσεις στο 18345.

Καλό δεν λέω αλλά η ποιότητα παίζει μεγάλο ρόλο καθώς αν αλλάξεις καλώδια βλέπεις την διάφορα! Νομίζω η μόνη λύση είναι 10m HDMI και στην μέσα τηλεόραση HDMI splitter!

Με τις άλλες λύσεις η ποιότητα κάνει μπαμ στις ήδη χαμηλές ποιοτικά επιλογές στην συμπίεση της Nova

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...